Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.10.2006, 13:18:52
alexandraned alexandraned is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2006
Mesaje: 1
Implicit

Buna ziua,
Am o nelamurire, femeia care a nascut are voie sa iasa din casa dupa cat timp? Auzisem ca nu poate iesi din casa pana nu se i se va face molifta si ea si copilului. Ma puteti ajuta, va rog?

Multumesc
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.10.2006, 13:21:48
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandraned
Buna ziua,
Am o nelamurire, femeia care a nascut are voie sa iasa din casa dupa cat timp? Auzisem ca nu poate iesi din casa pana nu se i se va face molifta si ea si copilului. Ma puteti ajuta, va rog?

Multumesc
Hai ca n-are voie sa intre in biserica femeia dupa nu stiu cate zile. Dar sa nu iasa din casa pana nu-i face molitfa?...:D Sa fim seriosi... Nu cred ca trebuie sa i se faca molitfa ca sa iasa din casa. Dar pot gresi...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.10.2006, 13:57:25
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Da,asa cica,n-ai voie sa te atingi de nimeni,sa iesi din casa,n-ai voie sa gatesti si altele de genul acesta mi s-au spus si mie dupa ce am nascut,cica trebuiesc tinute aceste restrictii timp de 40 de zile,caci "spurci"ceea ce atingi,si trbuie "ars".Sincer,nu contest ca nu ar fi adevarat,nu stiu,batranii stiu mai bine,dar mi se pare totusi absurd sa duci aceasta la indeplinire,in lumea de azi.Eu am iesit afara cu puiul meu cand avea aproape o luna,si tare-i placea,am facut mancare,nu de alta,mi-ar fi placut sa faca altcineva in locul meu,dar n-avea cine.Cine sa-mi fi facut piata 40 de zile?,caci sotul lucra zi lumina.In vechime se spunea ca femeia aflata in perioada de menstruatie,de asemeni nu trebuia sa gateasca,nu trebuia atinse cearsafurile ei de catre nimeni...si altele de genul acesta.In ziua de astazi vad ca nu se mai aude nimic de-acestea,se tine doar cont de faptul ca nu este voie sa se intre in biserica,sa se atinge de cele sfinte,cu toate ca am constatat ca nu multi crestini stiu acest lucru.Scuze ca am deviat de la subiect!Eu m-am dus sa-mi citeasca moliftele odata cu botezul copilului...nu vroiam totusi sa-l ingrijesc in continuare sub aceasta nedezlegare.Sunt femei care habar nu au ca exista asa ceva.......si viata merge mai departe!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.10.2006, 13:53:39
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Ai dreptate ORY.Pana la 40 zile femeia care a nascut este in perioada de necuratie si nu merge la biserica,nu ia anafura,nu saruta icoanele,dar poate gusta si stropi prin casa cu aghiasma de la molitfa de o zi.In schimb poate sa faca mancare,sa spele,sa iasa din casa si altele.Multe "invataturi" din acestea nu sunt de la biserica,ci de la batranele "atotstiutoare".Sa fim intelepti si sa ne ferim de tot felul de superstitii.DOAMNE AJUTA
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
lauzia cristy Reguli in Biserica 3 14.10.2009 17:52:00