Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sarbatori > Diverse Sarbatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 27.02.2010, 21:52:57
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CRIS2010 Vezi mesajul
Biserica lui Hristos este Biserica Ortodoxa ! Hristos e iubire, iar Biserica Ortodoxa nu are cum sa fie altceva ! ! !
Si eu sunt ortodox practicant insa stau in banca mea cu aprecieri de "valoare"..este mai bine asa!
Te-ai gindit vreodata ca daca BO este in exclusivitate B lui Hristos, de ce oare nu adera cu disperare toata lumea la ea, de ce nu sunt cozi pe strazi? de ce in Occident nici nu se stie prea bine despre ea daca este asa cum spui?( decit ca este ceva..grecesc arhaic..la asta se rezuma BO in intelegerea lor)

A lasat oare Hristos un testament in care metioneaza BO ca fiind ADEVARATA? NU!

Intra un pic in orice religie si confesiune si vei vedea ca si ei aproape salivind afirma acelasi lucru..ca la EI este ADEVARUL si ca si la ei este Iubire cit cuprinde!

Si-i vezi ca cumva iau drumul iadului?..nicidecum
Deci sa fim mai cu respect si fara disperare si tremur in voce!..militantismul religios nu face bine la suflet
Reply With Quote
  #22  
Vechi 27.02.2010, 22:36:07
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Si eu sunt ortodox practicant insa stau in banca mea cu aprecieri de "valoare"..este mai bine asa!
Te-ai gindit vreodata ca daca BO este in exclusivitate B lui Hristos, de ce oare nu adera cu disperare toata lumea la ea, de ce nu sunt cozi pe strazi? de ce in Occident nici nu se stie prea bine despre ea daca este asa cum spui?( decit ca este ceva..grecesc arhaic..la asta se rezuma BO in intelegerea lor)

A lasat oare Hristos un testament in care metioneaza BO ca fiind ADEVARATA? NU!

Intra un pic in orice religie si confesiune si vei vedea ca si ei aproape salivind afirma acelasi lucru..ca la EI este ADEVARUL si ca si la ei este Iubire cit cuprinde!

Si-i vezi ca cumva iau drumul iadului?..nicidecum
Deci sa fim mai cu respect si fara disperare si tremur in voce!..militantismul religios nu face bine la suflet
Nici prea , prea si nici foarte , foarte , caci smerenia e mult mai de folos . In general in viata e bun echilibrul , cat de cat , asa ca ai dreptate Cozia .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 27.02.2010, 22:41:37
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Mult se vorbeste de femeile mironosite, de Marta si Maria (sora ei).
Da, si eu am intalnit opinia ca Ziua Femeii (8 martie) ar trebui mutata in Duminica Mironositelor (a 3-a duminica dupa Pasti).
ps: mai ales ca intotdeauna 8 martie cade in post! deci nu-i potrivit sa facem petreceri.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 28.02.2010, 11:34:46
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CRIS2010 Vezi mesajul
Biserica lui Hristos este Biserica Ortodoxa ! Hristos e iubire, iar Biserica Ortodoxa nu are cum sa fie altceva ! ! !

daca ai fi citit atent msg ai fi vazut ca apar 2 tonuri.
ultima replica are un ton (usor) ironic.

tocmai, Hristos e iubire, dar iubire lui Hristos e pura , curata, sfanta.
la fel ar trebui sa fie si iubirea crestinului, sa nu incerce sa mascheze elemente necrestine(sa nu zic pagane).

avem atatea zile daruite sa iubim, atatea ocazii sa fim atenti cu ceilalti(nr f mare de onomastici) dar cautam, cu indarjire sa ne agatam de niste sarbatori necrestine, ca sa aratam cat de mult le iubim pe femeile din viata noastra.

mi se pare, ca pe alocuri, semanam cu unii crestini din primele veacuri:tinem si legea lui Dumnezeu dar nu trecem cu vederea nici sarbatorile pagane, ca, deh, asa face toata lumea.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 28.02.2010, 11:52:55
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Si eu sunt ortodox practicant insa stau in banca mea cu aprecieri de "valoare"..este mai bine asa!
Te-ai gindit vreodata ca daca BO este in exclusivitate B lui Hristos, de ce oare nu adera cu disperare toata lumea la ea, de ce nu sunt cozi pe strazi? de ce in Occident nici nu se stie prea bine despre ea daca este asa cum spui?( decit ca este ceva..grecesc arhaic..la asta se rezuma BO in intelegerea lor)

A lasat oare Hristos un testament in care metioneaza BO ca fiind ADEVARATA? NU!

Intra un pic in orice religie si confesiune si vei vedea ca si ei aproape salivind afirma acelasi lucru..ca la EI este ADEVARUL si ca si la ei este Iubire cit cuprinde!

Si-i vezi ca cumva iau drumul iadului?..nicidecum
Deci sa fim mai cu respect si fara disperare si tremur in voce!..militantismul religios nu face bine la suflet

raspunsul e simplu:omul are liberatea de alegere, or calea ortodoxiei e grea, cu multe renuntari, cu ascultare(cat e de grea ascultarea!).iar omul prefera varianta soft, care ii aduce mai multe avantaje, no stres, no problems.

nimeni nu s-ar in ghesui la o viata care presupune rugaciune zilnica, post lung de 7 saptamani, slujbe lungi de 2-3 ore de stat in picioare, dar cel mai mult:schimbarea vietii:sa renunti la mandre, la orgoliu, sa fi cinstit, iar cea mai grea porunca: sa iubesti pe cel ceti face rau si sa ii faci bine.

dupa asa o reclama, intelegi de ce nu se inghesuie turma la biserica ortodoxa?
faptul ca e biserica lui Hristos, exemple sunt multe:uita-te la predania ei, la inv de credinta, la continuitatea lasata de Hrsitos si sfintii apostoli, la asemanarile dintre cultul actual al ei si cel al primilor crestini.....si lista poate continua

cat despre faptul ca toti afirma ca ei au aflat adevarul si asta e adevarat, si e imposibil sa convingi un adeptat la vreunei confesiuni ca se insala.
dar ai atins un punct esential:nu ar trebui sa facem atata propaganda de credinta nostra cea dreptmaritoare, ci cel mai potrivit ar fi sa aplicam cele stiute ca asta sa fie concluzia celor cu care traim
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 28.02.2010, 18:06:48
mc2009 mc2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.04.2009
Mesaje: 112
Implicit Ce spune Biserica Ortodoxa Romana

"Deoarece mironositele care au uns trupul Mantuitorului cu mir au dat dovada de dragoste, credinta, devotament si de tot ce poate fi mai frumos si mai inaltator, si pentru ca gasim adesea aceleasi virtuti la mamele, sotiile, fiicele sau prietenele noastre, Sfantul Sinod al Bisericii Ortodoxe Romane a hotarat, ca zi de sarbatorire a femeii crestine, Duminica mironositelor, adica Duminica a III-a de dupa Pasti.
O alta sarbatoare dedicata femeii crestine este praznicul Bunei Vestiri, sarbatorit in fiecare an la 25 martie."

De aici: http://www.ziua.ro/news.php?id=27024&data=2009-04-30
Reply With Quote
  #27  
Vechi 28.02.2010, 20:20:35
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Exclamation

Citat:
În prealabil postat de mc2009 Vezi mesajul
"Deoarece mironositele care au uns trupul Mantuitorului cu mir au dat dovada de dragoste, credinta, devotament si de tot ce poate fi mai frumos si mai inaltator, si pentru ca gasim adesea aceleasi virtuti la mamele, sotiile, fiicele sau prietenele noastre, Sfantul Sinod al Bisericii Ortodoxe Romane a hotarat, ca zi de sarbatorire a femeii crestine, Duminica mironositelor, adica Duminica a III-a de dupa Pasti.
O alta sarbatoare dedicata femeii crestine este praznicul Bunei Vestiri, sarbatorit in fiecare an la 25 martie."

De aici: http://www.ziua.ro/news.php?id=27024&data=2009-04-30
Da , Buna vestire , asa este , m-am framantat mult sa-mi aduc aminte si-ti multumesc ca mi-ai luat un of pentru lapsusul meu . Ce ma intriga , daca pot sa spun astfel , este problema legata de Martisoare , pentru-ca vad ca au fost puse spre vanzare chiar in Bisericile noastre in cadrul unei actiuni de strangere de strangere de fonduri pentru tot felul de actiuni de ajutorare a celor aflati in tot felul de nevoi . Eu insumi am luat cateva azi dupa Sf. Liturghie pentru a le oferi colegelor mele . Sunt niste cruciulte , care sincer sunt simple , frumos executate dar au acel snurulet colorat ce nu prea ar fi in ton cu o cruciulita ce prin insasi forma ei este sfintita . Contradictia se naste din faptul ca una sustin ( sustinem ) teoretic si alta fac ( facem ) practic , la indemnul Bisericii chiar . Care este parerea voastra sincera si cum procedati la randul vostru ? Va multumesc anticipat pentru raspunsuri !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 28.02.2010, 20:57:12
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Cristi - nu ti-ai terminat ideea cu contradictia. Care este ea?
Nu cred ca este o problema cu acele cruciulite cu snurulet. Poate ca daca le-ar sfinti parintele ar fi mai bine si ar fi purtate cu drag. O cruce este o cruce.

Legat de sarbatori:
1. Bunavestire nu mi se pare potrivita in general.
Este o sarbatoare care se refera mai degraba la Iisus si la...femeile gravide.
Nu mi-as dori sa serbam ziua femeii in aceasta zi nu pentru ca nu mi-ar fi draga in credinta, ci pentru ca este o ironie la adresa multor femei...a acelora care nu pot avea copii.
In ziua aceea de 25 martie am primit si eu verdictul de la medic (cumva reauavestire): ca nu vom putea avea copii.
Sa va spun cum ma simt in 25 martie in fiecare an si nu numai?
2. Nu mai stiu cand, la ce data se serbeaza femeile mironosite.

Cu 8 martie nu am o problema. Ca pica in post...pentru cei ce tin 40 zile este o problema intr-adevar.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #29  
Vechi 28.02.2010, 21:49:22
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@Cristi - nu ti-ai terminat ideea cu contradictia. Care este ea?
Nu cred ca este o problema cu acele cruciulite cu snurulet. Poate ca daca le-ar sfinti parintele ar fi mai bine si ar fi purtate cu drag. O cruce este o cruce.

Legat de sarbatori:
1. Bunavestire nu mi se pare potrivita in general.
Este o sarbatoare care se refera mai degraba la Iisus si la...femeile gravide.
Nu mi-as dori sa serbam ziua femeii in aceasta zi nu pentru ca nu mi-ar fi draga in credinta, ci pentru ca este o ironie la adresa multor femei...a acelora care nu pot avea copii.
In ziua aceea de 25 martie am primit si eu verdictul de la medic (cumva reauavestire): ca nu vom putea avea copii.
Sa va spun cum ma simt in 25 martie in fiecare an si nu numai?
2. Nu mai stiu cand, la ce data se serbeaza femeile mironosite.

Cu 8 martie nu am o problema. Ca pica in post...pentru cei ce tin 40 zile este o problema intr-adevar.
Da , pana la urma tot anotimpul primaverii este prilej de bucurie , al renasterii , al prospetimii , al florilor , al puritatii . E bine sa ne bucuram de toate astea si mai ales de acest frumos si aparte anotimp al primaverii , iar micile atentii daruite femeii sunt un simbol al dragostei si atentiei noastre ce trebuie sa fie o prmanenta nu doar ceva ocazional .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 28.02.2010, 22:29:17
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elena20 Vezi mesajul
Sunteti de parere ca ar trebui sa sarbatorim aceste zile si sa purtam/oferim martisoare?sau sunt pseudosarbatori ca `valentine`s day` sau `halloween`?ca acuma nu stiu daca sa cumpar martisoare pt colege sau nu.
am citit intr-un indreptar de spovedanie ca nu-i bine sa purtam martisoare ca sunt ca un idol.ceva de genu.
dumneavoastra ce parere aveti?
Eu nu am citit nicaieri in Sfintii Parinti, in Vietile Sfintilor, in Sf Traditie, ca crestinii de altadata sarbatoreau 1 martie, 8 martie. Nu avem nevoie de 1 martie ca sa ne bucuram ca vine primavara. Nu am avem nevoie de 8 martie, ca sa pretuim femeile si mamele. Am ajuns sa spunem ca de sarbatoarea sfanta a Invierii Domnului vine "iepurasul" (cel cu coarne), si de Nasterea Domnului ca vine Mos Craciun, si uite asa am denaturat toate sarbatorile crestine. Diavolul a venit cu pacaleli, si uite ca i-a tinut. S-au facut sondaje de Craciun si de Pasti, si foarte multi oameni intrebati fiind ce se sarbatoreste de Craciun, spuneau ca e sarbatoarea cadourilor, a lui Mos Craciun, si de Pasti spuneau ca e sarbatoarea cadourilor aduse de iepuras. Doamne ajuta!
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
1 Martie - 8 Martie geo.nektarios Diverse Sarbatori 107 27.04.2015 19:57:53
9 martie costel Generalitati 5 09.03.2012 10:46:12
4 martie 1977 . . . cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 10 11.03.2011 17:47:41
8 Martie 2009 arkash Generalitati 0 08.03.2009 16:21:41
8 martie radup Generalitati 61 14.03.2008 22:45:47