Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #241  
Vechi 20.09.2007, 08:58:20
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Arh.Ioanichie Moroi ,sf.man.Sihastria:
Dupa mai multe zile de post, am vazut deasupra mea in vazduh trei sfinti imbracati arhiereste care semanau cu Sfintii Trei Ierarhi. Cel din mijloc mi-a zis cu glas ca de trambita:

- Ioanichie, de ce te indoiesti si nu faci ascultare? Nu stii ca ascultarea este mai mare decat jertfa? Deci, asculta de cei mai mari, ca nu vei raspunde tu de indreptarea calendarului. Apoi, binecuvantandu-ma toti trei deodata, s-au urcat spre cer si nu i-am mai vazut.

Eu am inteles ca cei trei sfinti ierarhi i s-au aratat tocmai pentru ca ei au participat la mai multe sinoade ecumenice unde s-au scris canoanele care stau la baza slujbelor ortodoxe si a vietii intru ortodoxie. De ce nu au venit alti sfinti?
Ei au venit sa-i dea binecuvintare pentru acest calendar ,sa faca ascultare ,chiar daca altii vor da socoteala ,nu este gresit pentru el sa accepte acest calendar.Deci nici noi nu ar trebui sa defaimam acest calendar nou cum nici nu ar trebui sa avem o atitudine discriminatoare cu cei care au ramas pe stil vechi.
Cat despe data Sf.Pasti ea este aceeasi pentru toti ortodocsii ,dovada lumina de la sf.Mormant
  #242  
Vechi 20.09.2007, 10:02:44
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Intrebare, cu scuze pentru ignoranta si pentru faptul ca, necitind tot topicul, s-ar putea sa se fi ridicat problema: este vreo legatura intre BOSV si lipoveni? Stiu ca ei s-au separat de Biserica Ortodoxa Rusa datorita unor reforme ale unui patriarh (Alexei, parca), si apoi au emigrat din Rusia datorita persecutiilor. Mereu am crezut ca ei sunt BOSV, dar citind acest topic, imi dau seama ca s-ar putea sa ma insel.
  #243  
Vechi 20.09.2007, 10:11:36
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Rectificare: era vorba de patriarhul Nikon.
  #244  
Vechi 20.09.2007, 16:33:04
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cod_gabriel
Intrebare, cu scuze pentru ignoranta si pentru faptul ca, necitind tot topicul, s-ar putea sa se fi ridicat problema: este vreo legatura intre BOSV si lipoveni? Stiu ca ei s-au separat de Biserica Ortodoxa Rusa datorita unor reforme ale unui patriarh (Alexei, parca), si apoi au emigrat din Rusia datorita persecutiilor. Mereu am crezut ca ei sunt BOSV, dar citind acest topic, imi dau seama ca s-ar putea sa ma insel.
nu, nu exista legatura...
tin tot calendarul Iulian, dar nu...

anita, cator sfinti li s-au aratat diavoli zicand ca sunt Dumnezeu, nu stiu ce Arhanghel sau vreun Sfant..? :)
bine... nu asta e explicatia.
explicatia pt care visul nu poate fi valabil e urmatoarea: Sfintii Apostoli si Parinti au dat anatema inovatiile in contradictie cu Legea lasata de ei; au spus sa nu primim inovatiile indiferent de la cine ar fi: fie ca ar trai in curatie, de-ar face minuni, sau chiar inger din cer sau EI INSISI (cei care au dat Legea fiind insuflati de Duhul Sfant), de ne va randui altceva anatema sa fie.
eu personal nu am textul, dar daca il are cineva il rog sa-l citeze.
  #245  
Vechi 20.09.2007, 22:26:01
dulcineea dulcineea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2007
Mesaje: 105
Implicit

o intrebare pentru anita...cand s-a aratata Mantuitorul in asa mare lumina si in asa mare fala.eu din cate stiu Sfintii Parinti spun ca Mantuitorul vine in smerenie ,vine in simplitate.si oricum au mai zis sa nu luam in seamana nici un vis.si de obicei cand un parinte sau chiar Mantuitorul tin post 40 de zile si nu dupa vreo 3 sapt-21 de zile gata le-a aratat Dumnezeu adevarul.ceea ce s-a intamplat cu ioanichie moroi putea sa fie o ispita,nu?
schimbarea calendarului in romania a avut baze politice si nicidecum spirituale.
eu una ma intreb ...daca chiar se avea nevoie de schimbare oare bunul Dumnezeu nu putea sa faca asta cu ajutorul SF Duh,si sa se intemeieze un calendar facut de cineva ortodox si nu catolic?


  #246  
Vechi 20.09.2007, 22:30:38
dulcineea dulcineea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2007
Mesaje: 105
Implicit

de ce nu avrut Sf Calinic de la Cernica sa adopte calendarul indreptat daca era asa bun?

  #247  
Vechi 20.09.2007, 23:01:22
Luly Luly is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.11.2006
Mesaje: 90
Implicit

Pt cod_gabriel:

Citeste postarea lui astrud de la pagina 9 , ceva mai jos de jumatatea paginii. Acolo vei gasi raspunsuri la intrebarea: "este vreo legatura intre BOSV si lipoveni?".


Doamne ajuta!
  #248  
Vechi 06.10.2007, 00:48:50
Luly Luly is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.11.2006
Mesaje: 90
Implicit

In vietile Sfintilor din timpurile care tocmai au trecut nu sunt prezentate, sau mai bine spus acesti Sfinti sunt cenzurati, adica nu sunt prezentate atitudinile acestora cu privire la schimbarea calendarului. Din pacate pt cei care cenzureaza, mai sunt oameni care spun adevarul fara al denatura sau al ascunde.
Iata adevaratul motiv pt care Sf Ioan Iacob Romanul a plecat din Romania in anul 1936. Fotografia de la sfarsitul articolului este documentul care atesta adevarul despre motivul plecarii Sf Ioan Iacob din tara noastra. Acest document se afla in locul in care sunt depuse moastele Sf Ioan Iacob Romanul, iar aceste randuri au fost scrise de greci.

http://orthodoxos.net/?p=95


Ca sa fie treaba mai clara, stim cu totii ca Sf Ierarh Calinic de la Cernica a fost impotriva schimbarii calendarului. Iata viata lui in cadrul acestui site. Nu se spune nimic despre faptul ca acesta a refuzat sa mai stea de vorba cu cei care lucreza faradelegea.

http://www.crestinortodox.ro/Vietile-sfintilor/Sfantul_Ierarh_Calinic_de_la_Cernica-122-14773.html
  #249  
Vechi 06.10.2007, 11:30:17
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

sa zicem ca e asa...bun,si ce sa fac eu,roman intr-o Romanie pe stil nou?:dontgetit:
  #250  
Vechi 06.10.2007, 11:52:01
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

este o informatie interesanta, mai ales pentru cei ce cauta adevarul.
e bine ca mai sunt crestini care se lupta pentru a scoate la lumina adevarul pur.
dupa umila mea parere, cand ai intentii curate si nu te simti cu musca pe caciula, atunci nu cenzurezi nimic, nu? pentru ca nu ai motiv. cenzurarea are si ea rolul ei.
Luly i-a informat pe cei interesati; nu a fortat pe nimeni sa creada sau sa faca ceva...

am observat, pe acelasi site, ca mai sunt si alte materiale necenzurate.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica ortodoxa de stil vechi silviu.pintilie Secte si culte 6 12.11.2010 14:03:30
BISERICA ORTODOXA RUSA DE RIT VECHI Nosam Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 30 27.02.2008 14:30:37
Biserica Ortodoxa de Rasarit( Stil vechi) teogtf Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 43 06.11.2006 10:37:07