Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #331  
Vechi 12.01.2008, 11:55:35
viorel6 viorel6 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2006
Mesaje: 15
Implicit

Nu numai norul de la Schimbarea la Fata este una dintre minuni. Cea mai mare minune care se petrece tot pe stil vechi este cea a aprinderii Luminii Sfinte in Sambata Mare la Ierusalim. Pentru cei care nu stiu Sf. Pasti pe care le serbeaza B.O.R. sunt pe Stil Vechi pentru ca au incercat sa-l serbeze odata cu catolicii si, minune Dumnezeiasca, in acel an Lumina Sfanta nu a mai aparut. De aici deducem ca Bunul Dumnezeu nu sta cu mainile in san sa priveasca la innoirile dracesti ale PAPEI. O alta mare minune care urmeaza sa se petreaca tot in Tara Sfanta si tot pe stil vechi este minunea intoarcerii raului Iordan acum de Botezul Domnului pe Stil Vechi. Cam dificil de inteles. DAR ASTA ESTE ADEVARUL. Ce sa-i faci daca oamenii cei nebuni au schimbat ziua de nastere a Dumnezeului nascut Om pentru noi, oamenii cei pacatosi. Dar sa vedeti cand se va revarsa cupa cu mania lui Dumnezeu. Sunt curios atunci ce o sa strige Papa? Cred ca o sa se ia de mana cu Patriarhul Miron Cristea si cu toti ceilalti care au schimbat ziua de nastere a lui Dumnezeu. Dar atunci nu va mai exista "Doamne Miluieste-ma", atunci vor fi numai vaiete si urlete.
  #332  
Vechi 12.01.2008, 12:43:59
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cod_gabriel
Citat:
În prealabil postat de Luly
De ce norul de pe muntele Thabor vine la data serbarii Schimbarii la Fata pe stil vechi? Iata ca prin aceste marturii putem afirma ca timpul bisericesc se intrepatrunde exact cu calendarul iulian(vechi).
Unde-i muntele asta? Acum aud prima data de el - sper ca nu-i ceva din Biblie si am uitat de el. Si ce-i cu norul ala?
pe muntele Tabor S-a schimbat la fata.

ceea ce-a scris parintele Cleopa... sau mai bine zis, ceea ce s-a scris in numele lui... nu cred ca a zis el vreodata asa ceva. i-am citit si eu scrierile si am vazut ca nu era un om care sa vorbeasca din nestiinta, iar multe din atacurile la adresa noastra nu corespund deloc cu modul parintelui de a aborda problemele. era un om prea serios pt a spune ceva ce... nu numai ca nu a verificat.. dar nici nu exista, nu-i adevarat.
noi nu stam sa va convingem ce-i adevarat si ce nu... n-aveti cum sa va convingeti pana nu vedeti cu ochii vostri
  #333  
Vechi 12.01.2008, 12:50:11
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ispita_ta
Citat:
În prealabil postat de cod_gabriel
Citat:
În prealabil postat de Luly
De ce norul de pe muntele Thabor vine la data serbarii Schimbarii la Fata pe stil vechi? Iata ca prin aceste marturii putem afirma ca timpul bisericesc se intrepatrunde exact cu calendarul iulian(vechi).
Unde-i muntele asta? Acum aud prima data de el - sper ca nu-i ceva din Biblie si am uitat de el. Si ce-i cu norul ala?
pe muntele Tabor S-a schimbat la fata.
Nu scrie in Biblie, scrie doar de un munte inalt, de aia nu stiam. Dar probabila asa o fi, daca asa consemneaza (banuiesc), traditia.
  #334  
Vechi 14.01.2008, 10:09:54
viorel6 viorel6 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2006
Mesaje: 15
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie
tu vrei sa spui ca BOSV nu este o Biserica Ortodoxa?

Nu e nici biserica, nici ortodoxa. O grupare schizmatica si eretica, încarcata cu gravul pacat al nesupunerii ierarhice.




Hotararea a fost primita de toate Bisericile Ortodoxe, care au luat parte la sinod

Vezi ca este o virgula dupa "toate Bisericile Ortodoxe". Deci sensul e> toate Bisericile Ortodoxe au primit hotarârea. De asemeni, ai sarit peste începutul pasajului:
"In anul 1923 s-au adunat la Constantinopol intr-un sinod, reprezentanti ai tuturor Bisericilor Ortodoxe".




De la aceeasi adresa care ti-am recomandat-o

- Bine, dar cei cu stil vechi zic ca tin cu Ierusalimul si cu Sfantul Munte Athos.
- Daca tin cu Ierusalimul si cu Sfantul Munte Athos, de ce Ierusalimul nu-i primeste nici la slujba si nici la impartasire ?
Cand am fost la Ierusalim si am intrat in audienta la Prea Fericitul Patriarh Benedict, prima intrebare pe care ne-a pus-o a fost : " Nu este vreun stilist printre voi ?", caci nici in audienta nu voia sa-l primeasca. Apoi, daca zic ca tin ca la Ierusalim, de ce nu fac ceea ce fac cei din Ierusalim, unde se tine stilul vechi ? Caci atat Patriarhia cat si mitropolitii, episcopii, preotii si diaconii de la Sfantul Mormant slujesc si se impartasesc cu toti crestinii care vin din toate tarile unde se tine stilul nou ( calendarul indreptat ). Daca zic ca tin cu cei de la Sfantul Munte, de ce nu fac si ei ca cei de la Sfantul Munte; adica sa fie supusi Bisericii si Sfantului Sinod si tarii din care fac parte si sa slujeasca cu preotii si episcopii ce tin stilul nou, asa cum fac staretii, preotii si monahii din Sfantul Munte Athos ?
Daca stilistii zic ca tin cu Ierusalimul, de ce n-au venit sa slujeasca cu Patriarhul Diodor al Ierusalimului, in anul 1982, la hramul Sfantului Ioan cel Nou de la Suceava ? De ce Biserica Ortodoxa din Ierusalim nu-i recunoaste, asa cum nu-i recunoaste nici Patriarhia Ecumenica din Constantinopol ? Caci Patriarhul Diodor al Ierusalimului, a zis la hramul Sfantului Ioan : " Noi nu recunoastem in Romania alta Biserica in afara de Biserica Ortodoxa Romana. Noi, la Ierusalim, tinem calendarul Iulian cel neindreptat, dar acest lucru nu este o pricina de despartire intre noi si celelalte Biserici Ortodoxe surori si nici nu facem din calendar o dogma de credinta ".

Daca stilistii zic ca tin cu Sfantul Munte, de ce, in anul 1993, cand au venit parinti din Grecia cu lemnul Sfintei Cruci a Mantuitorului prin Romania, n-au mers si ei la Slatioara ? De ce, in anul 1995, cand s-au intrunit toti Patriarhii la noi in Romania, n-au pomenit nimic de cei care tin stilul vechi ?





Si iata ceva la care trebuie sa luati aminte:
- Parinte, care sunt abaterile canonice ale stilistilor ?
- Stilistii au si grave abateri canonice. Iata care sunt cele mai grave :
1. Nu asculta de hotararea Patriarhiei Ecumenice din Constantinopol, din anul 1923, care a hotarat indreptarea calendarului celui vechi.
2. Nu asculta nici de Patriarhia Ierusalimului.
3. Nu asculta de Sinodul Bisericii Ortodoxe Romane si de hotararea intai-statatorilor tuturor Bisericilor Ortodoxe, care s-au adunat la Moscova in anul 1948.
4. Episcopii si preotii lor, precum si crestinii condusi de ei, se departeaza de la slujirea si impartasirea cu preotii si ierarhii nostri, din ura, mandrie, razvratire si neascultare, cazand prin aceasta sub osanda canoanelor 12, 13, 14 si 15 ale Sinoadelor 1 si 2 din Constantinopol; 31 al Sfintilor Apostoli; 18 al Sinodului al IV-lea Ecumenic; 31 si 34 ale Sinodului al VI-lea Ecumenic; 5 al Sinoadelor din Antiohia si altele.
5. Boteaza si cununa a doua oara, savarsind o mare erezie si greseala dogmatica.
6. Au rupt legatura duhovniceasca cu ierarhia canonica a Bisericii Ortodoxe Romane.
7. Hulesc si defaima patriarhii, episcopii si preotii Bisericii care tin stilul nbu, numindu-i " catolici ", " lipsiti de har ", " eretici ", etc.
8. Au facut manastiri fara aprobarea Sfantului Sinod.
9. Preotii stilisti se duc prin sate straine si fac slujbe pe ascuns, fara sa tina seama de aprobarea episcopului locului si a parohului din acele parohii.
Si acestea sunt cateva din greselile si abaterile canonice ale celor ce tin stilul vechi in tara noastra.
- Stilistii sunt considerati eretici ?
- Nu. Sunt schismatici, adica dezbinati de Biserica Ortodoxa, caci au calcat legile bisericesti administrative, organizandu-si manastiri si biserici deosebite, fara aprobarea Sfantului Sinod. Iar daca indraznesc sa boteze a doua oara, atunci se fac eretici, potrivit cu canonul 47 Apostolic si alte canoane.
Calendarul este un ceas. A fost schimbat de cinci ori pana acum, si cand va fi nevoie iar o sa-l schimbe.
Pai mai traditie ia uite ce se spune aici, si ca sa nu zici ca nu-s documentat iti pun si legatura spre fisierul audio. O discutie intre 3 parinti de la manastirea pe stil vechi "Adormirea Maicii Domnului" din Bucuresti si regretatul parinte Dionisie de la chilia Sf. Gheorghe Colciu Sf. Munte Athos

Părintele Dionisie Ignat de la Chilia Colciu despre Calendarul Bisericesc

Pr. Dionisie: Hristos a înviat!

Interlocutor: Adevărat a înviat!

Pr. Dionisie: Bine ați venit sănătoși, și ne bucurăm foarte, foarte, foarte mult, că sunteți cu calendarul vechi, ca să mai vorbim… Hotarul celor Șapte Sfinte Soboare ținem noi; ei fiindcă s-or rupt, noi nu suntem mulțumiți cu calendarul papal. Dacă n-ar fi conducerea greacă, era demult băgat calendarul nou [în Athos]; zice: „noi am venit că voi sunteți oameni simpli, proști, și nu știți – am venit ca să vă îndrumăm ca să mergeți pe calendarul nou, că acela-i adevărul”… va să zică cele Șapte Sfinte Soboare le dăm la o parte, le călcăm în picioare și le dăm la o parte!

Interlocutor: I-a scris patriarhului în România, ca să ne desființeze pe noi. [un părinte de la Schitul Lacu].

Pr. Dionisie: Ei, uite ieștea-s… Acuma vezi cât de neînțelepți sunt ei?… Atuncea tu de ce stai aici, dacă stai aici și nu ești pe nou?

Interlocutor: Păi i-am zis „nu țineți la fel calendarul?” „Auzi” zice, „ăsta nu-i calendarul ca al vostru; voi sunteți stiliști!”

Pr. Dionisie: Cum stiliști??!! Ce va să zică stiliști??!! Sfântul Munte are așa încă de la începutul începuturilor, să n-aibă episcop, să pomenească pe cine vrea! Nu-i dator să se-amestece în conducerea Sfântului Munte vreun patriarh. Eu sunt de la 1926 în Sfântul Munte și n-am avut absolut nici o nemulțumire cu toți părinții din Sfântul Munte, până acu’ vreo 8-9 ani, când or început cu batjocorirea, că nu suntem creștini… tot așa, frații noștri români! Aici or fost greci; nici cu grecii, nici cu rușii, nici cu bulgarii, nici cu sârbii, nici cu iviriții, n-am avut nici o nemulțumire, absolut nici o nemulțumire!! Acuma de-un timp, o început să… că „de ce zicem că calendarul nou nu-i bun?”… Poți să zici că-i bun dac-o adus în lume despărțire, o adus în lume atâta tulburare?!… atâta măcel ce-o făcut!!… În țară și încă ș-atuncea în 1939, erau călugări la pușcărie, că de ce sunt pe vechi!… De când îi Biserica, veșnic, veșnic or fost tulburări; nu vezi, și cu sfintele icoane: îi schingiuiau pe cei care țineau la sfintele icoane, cădeau aceia, iar veneau alții și câte și câte eresuri au fost, de când îi lumea…

Aici fisierul audio
  #335  
Vechi 14.01.2008, 10:40:15
viorel6 viorel6 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2006
Mesaje: 15
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
mesajele tale, draga luly, sunt absolut neinteresante de fond. ai grija de tine si doamne ajuta!
Draga mirelat cred ca ori esti rau intentionata ori esti total pe dinafara. Ai citit canonul I de la Antiohia? Ai vazut cum se anatemisesc cei ce nu respecta canoanele? Ai citit cum se face botezul adevarat? Ai vazut cum se boteaza in ziua de azi copii? Ai vazut ca nu se mai scufunda de trei ori? Se stropesc cu apa pe cap ca la ereticii de catolici? Ala nu e botez adevarat. Aia este o blasfemie la adresa ortodoxiei. Nu esti obligata sa crezi nimic, pentru ca e o vorba veche in popor, "multi chemati, putini alesi" asa ca sa luam aminte. Cred ca mesajele lui luly nu-s mesaje de scuzare sunt mesaje intemeiate pe adevar. Mai cerceteaza.
  #336  
Vechi 14.01.2008, 10:55:25
viorel6 viorel6 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2006
Mesaje: 15
Implicit

Citat:
În prealabil postat de irina77
Reiau un mesaj postat pe un topic ce a fost blocat. Nu e scris maaaare si rosuuu dar sper ca totusi o sa vedeti sa cititi. :)
Am gasit un argument la Parintele Argatu-dansul povesteste ca s-a rugat sa descopere adevarul si Dumnezeu i-a raspuns ca nu este calendarul o dogma care sa afecteze mantuirea, un motiv de neascultare, asa ca cei care s-au rupt de Biserica pe acest motiv sunt foarte gresiti. La rusi, Athos etc nu se pune problema, pt ca la ei conducerea Bisericii a ramas asa. In plus, un calugar care a fost la Ierusalim ne-a povestit ca nu l-au lasat sa slujeasca impreuna cu ei pana nu a confirmat ca e pe stil nou, nu vechi. Mandria neascultarii i-a dus pe stilisti la multe devieri si lucruri chiar eretice, din cate stiu, considera ca preotii nostri nu mai au Har, deci tainele slujite de ei nu sunt valabile, de unde ajung sa boteze a doua oara si alte grozavii.
draga irina 77 as dori sa te intreb ceva dar o sa te rog sa nu te superi pe mine. Stii tu cumva cine a fost cel care s-a impotrivit prima oara schimbarii calendarului? Daca nu stii iti spun eu. Primul care s-a impotrivit schimbarii calendarului a fost Sf. Ierarh Calinic de la Cernica. Prin 1864 Cuza a convocat un sinod prin care cerea acest lucru. Sf. Calinic a iesit pe usa spunand: "eu cu cei de alta credinta nu ma voi insoti". Acum te intreb asa: ce cauta statuia lui Cuza in fata Sf. Patriarhii de la Bucuresti? ce cauta dracul la un loc cu Dumnezeu? ce cauta un mason in fata Casei lui Dumnezeu? ce au cautat atatia episcopi si preoti catolici la inscaunarea patriarhului Daniel? ce legatura este intre patriarhul Daniel si acesti eretici?
  #337  
Vechi 14.01.2008, 11:06:14
viorel6 viorel6 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2006
Mesaje: 15
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory
Citat:
În prealabil postat de irina77
Reiau un mesaj postat pe un topic ce a fost blocat. Nu e scris maaaare si rosuuu dar sper ca totusi o sa vedeti sa cititi. :)
Am gasit un argument la Parintele Argatu-dansul povesteste ca s-a rugat sa descopere adevarul si Dumnezeu i-a raspuns ca nu este calendarul o dogma care sa afecteze mantuirea, un motiv de neascultare, asa ca cei care s-au rupt de Biserica pe acest motiv sunt foarte gresiti. La rusi, Athos etc nu se pune problema, pt ca la ei conducerea Bisericii a ramas asa. In plus, un calugar care a fost la Ierusalim ne-a povestit ca nu l-au lasat sa slujeasca impreuna cu ei pana nu a confirmat ca e pe stil nou, nu vechi. Mandria neascultarii i-a dus pe stilisti la multe devieri si lucruri chiar eretice, din cate stiu, considera ca preotii nostri nu mai au Har, deci tainele slujite de ei nu sunt valabile, de unde ajung sa boteze a doua oara si alte grozavii.
Daca te bazezi doar pe spusele unui preot care a avut nustiu ce vedenie in a gasi calea cea buna inseamna ca esti usor de convins,vedenii de genul acesta au si crestinii de rand,care mai de care pro si contra a ceea ce este considerat adevarat sau nu,exemplul pe care l-ai dat nu cred ca trebuie sa constituie un temei pentru calea adevarata pentru care sufletul tau tanjeste.Ca sa aduci asemenea critici unei biserici trebuie macar sa te documentezi mai mult,sa fii sigura ca merita defaimarea ta ca sa nu-ti fie tie spre cadere si inselare.Pacat ca aruncati cu pietre intr-o biserica pe care nu o cunoasteti,nici nu stiti cat de mult a pastrat ea randuiala neintinata de modernismul si ignoranta nefasta care a acaparat in timp BOR.La aceasta biserica n-o sa vedeti niciodata atatea dezlegari inutile si-atata nepasare cu care sunt tratati crestinii pe nou,dpdv canonic,n-o sa vedeti posturi uitate si impartasiri la tot pasul,fara sa se tina cont de adevarata randuiala bisericeasca si adevarata indatorire crestineasca,aceasta biserica isi tine cu-adevarat crestinii la piept ca sa nu-si uite datoria de crestini.Nu ai sa vezi vreodata preot pe stil vechi care sa perceapa,ori chiar sa impuna taxa pentru serviciile duhovnicesti prestate,pentru ca "darul i-a fost daruit,si-n dar al vor da".Ii admir pentru ca sunt o familie unita si au pastrat credinta nestirbita de la sfintii parinti,si canoanele nepatate cu cerneala schimbarilor sociale,moderne si indiferente.Si asa cum ai spuneam lui Mirelat,intrati intr-o biserica pe stil vechi si o sa vedeti ca aproape toate femeile au capul acoperit,iar daca o sa vedeti intr-un post o coada la sfanta impartasanie,apoi sa stiti ca absolut toti oamenii aceia(si copii)au tinut postul asa cum se cuvine,in intregime si cu infranarea adevarata,cu o spovedanie mai mult decat detaliata si corecta.Nu va spune nimeni sa va convertiti lor,dar va rog sa-i respectati,sa le respectati osteneala,care sunt convinsa ca nu le este in zadar,fiindca credeti-ma,nici pe jumatate nu vad la crestinii pe nou,in jurul carora traiesc.
Cunosc o biserica in Bucuresti se numeste Schitul Maicilor, cred ca majoritatea o stiti, este pe undeva intre Manastirea Antim si casa poporului. Acolo slujeste si purtatorul de cuvant al Patriarhiei, Parintele Stoica. O vecina de-a mea merge acolo si imi povestea ca parintele Adrian si parintele Stoica ii impartaseste in fiecare zi. Acolo nu se mai tine cont de cele 8 zile de post inaintea Sf. Impartasanii, nu se mai tine cont de Sf. Spovedanie nu se mai tine cont de nimic. Si din pacate acest exemplu nu este unic.
  #338  
Vechi 14.01.2008, 11:12:05
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

Citat:
În prealabil postat de viorel6
Citat:
În prealabil postat de irina77
Reiau un mesaj postat pe un topic ce a fost blocat. Nu e scris maaaare si rosuuu dar sper ca totusi o sa vedeti sa cititi. :)
Am gasit un argument la Parintele Argatu-dansul povesteste ca s-a rugat sa descopere adevarul si Dumnezeu i-a raspuns ca nu este calendarul o dogma care sa afecteze mantuirea, un motiv de neascultare, asa ca cei care s-au rupt de Biserica pe acest motiv sunt foarte gresiti. La rusi, Athos etc nu se pune problema, pt ca la ei conducerea Bisericii a ramas asa. In plus, un calugar care a fost la Ierusalim ne-a povestit ca nu l-au lasat sa slujeasca impreuna cu ei pana nu a confirmat ca e pe stil nou, nu vechi. Mandria neascultarii i-a dus pe stilisti la multe devieri si lucruri chiar eretice, din cate stiu, considera ca preotii nostri nu mai au Har, deci tainele slujite de ei nu sunt valabile, de unde ajung sa boteze a doua oara si alte grozavii.
draga irina 77 as dori sa te intreb ceva dar o sa te rog sa nu te superi pe mine. Stii tu cumva cine a fost cel care s-a impotrivit prima oara schimbarii calendarului? Daca nu stii iti spun eu. Primul care s-a impotrivit schimbarii calendarului a fost Sf. Ierarh Calinic de la Cernica. Prin 1864 Cuza a convocat un sinod prin care cerea acest lucru. Sf. Calinic a iesit pe usa spunand: "eu cu cei de alta credinta nu ma voi insoti". Acum te intreb asa: ce cauta statuia lui Cuza in fata Sf. Patriarhii de la Bucuresti? ce cauta dracul la un loc cu Dumnezeu? ce cauta un mason in fata Casei lui Dumnezeu? ce au cautat atatia episcopi si preoti catolici la inscaunarea patriarhului Daniel? ce legatura este intre patriarhul Daniel si acesti eretici?
o fi fost cuza mason, dar a luptat sa faca bine tarii si cat de mare mason a fost, o singura manastire a scutit-o de secularirea averilor manastiresti si aceea era condusa de Calinic de la Cernica si cat de mason a fost a incercat sa faca bine tarii sale
  #339  
Vechi 14.01.2008, 11:14:24
viorel6 viorel6 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2006
Mesaje: 15
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
apropo de recunoastrea botezului : sotul meu a fost catolic (insa neconfirmat, doar botezat) si inainte de a ne casatori a trecut la ortodoxie. preotul care a oficiat slujba respectiva (si nunta dupa aceea) nu i-a cerut sa se mai boteze o data, ci i-a luat in considerare botezul catolic si i-a facut slujba ungerii cu Sf. Mir. Nu gasesc alta expresie la indemana, insa vad ca unii vor sa fie mai catolici decat papa, sper sa intelegeti ce vreau sa spun!!
Pai asa spune mai fata draga. Tu esti mai catolica decat papa. Asa se explica. Vezi ca Cel de Sus nu sta cu mainile in san. Ne arata de fapt unde sunt eretici. Dar pentru tine am altceva. O sa te amuze dar este grav sa stii. Numai de bine de la un stilist:

Anul 857. Un an care se dorea a fi pentru locuitorii Romei unul plin de impliniri, dupa ce au traversat o perioada neagra, plina de nenorociri, considerate ca fiind semne prevestitoare, avertismente date de Divinitate. Omul in care si-au pus toate sperantele era noul Papa Ioan al VIII-lea, pe care l-au indragit in cei doi ani de pontificat. Procesiunea condusa de acesta de la Basilica “Sfantul Petru” la palatul rezidential din Lateran, aflat de cealalta parte a Tibrului, este insotita de numeroasele multimi care ovationeaza. In momentul in care grupul papal ajunge pe o mica alee aflata intre Colosseum si Biserica “Sfantul Clement”, Sfantul Parinte se clatina si se prabuseste. In fata multimii ingrozite, Papa Ioan se dovedeste a fi, de fapt, o femeie cuprinsa de chinurile facerii. Multimea il insfaca pe nou-nascut, il duce dincolo de portile cetatii, unde-l ucide cu pietre. Aceeasi soarta o are si mama sa.
Ioana a vazut lumina zilei prin anul 818, in familia unor misionari englezi din orasul Mainz. La 12 ani, se indragosteste de un calugar, pleaca de acasa, imbraca haine barbatesti si intra la manastire, ca novice, pentru a fi alaturi de alesul inimii sale. Ia numele de Ioan Anglicus, petrecandu-si cea mai mare parte din timp citind in biblioteca sau rugandu-se, iar noptile stau sub semnul dragostei. Dar cuplul este descoperit si este nevoit sa isi ia talpasita. Urmarind sa scape de pedeapsa Bisericii, pornesc printr-un pelerinaj prin Europa, iar mai apoi prin Tara Sfanta. La Atena, calugarul dispare, iar Ioana porneste spre Roma. Si aici, luand forma unui barbat, se face remarcata de slujitorii Papei, care ii admirau cunostintele teologice. Cand Papa Leon al IV-lea, in 855, a fost luat de Dumnezeu in ceruri, Ioana a fost aleasa unanim succesor, ocupand Scaunul Papal sub numele de Ioan al VIII-lea. Secretul sau era cunoscut doar de o singura persoana, care, de altfel, i-a periclitat si planul. Valetul devine amantul acestei femei pasionale, care, pana la urma, ramane insamantata. Dupa razbunarea multimii, este ales repede un nou papa, in persoana lui Papa Benedict al III-lea. Pentru a elimina orice urma a pontificatului Ioanei, istoricii au trecut ca data de inscaunare a acestui papa anul 855. Cand, peste 15 ani, un alt papa este ales sub numele de Ioan, este trecut ca fiind Ioan al VIII-lea si nu al IX-lea, cum ar fi fost normal. Istoricii resping aceasta relatare si o pun pe seama papalitatii medievale, care era recunoscuta prin orice altceva decat sfintenie. Cele mai multe lucruri despre acest caz se cunosc din scrierile lui Martin Polonus, cu a sa lucrare “Chronicon Pontificum et Imperatum”. In secolul al X-lea au fost inscaunati nu mai putin decat 23 de papi, unii pentru doar cateva luni. Bilantul acestor pontificate este unul macabru: papi intemnitati, ucisi, inlaturati de la putere, lasati sa moara de inanitie, carora li s-au scos ochii. In spatele acestor pontifi slabi se aflau femei puternice, provenind din familiile nobile de la Roma. Cea mai bizara dovada din jurul acestei istorisiri este Sella Stercoraria, un ciudat scaun de marmura gaurit, care a fost descoperit in Lateran, Basilica “Sfantul Ioan”. Inainte de investitura, fiecare Papa era obligat sa se aseze pe acest scaun pentru o examinare medicala care sa ii determine sexul.
Dincolo de ineditul acestor evenimente, lucrul care trebuie tinut minte este acela ca toti sunt oameni si cad prada instinctelor de orice natura ar fi ele. Privite din perspectiva omului modern, aceste lucruri inca mai sunt considerate nefiresti, desi libertatea sexuala de astazi este atat de pronuntata incat nimic din ce ar putea fi considerat anormal nu este.
Toate aceste lucruri nu sunt mai mult decat o pata de rusine pentru locul care reprezinta cel mai bine religia catolica.
  #340  
Vechi 14.01.2008, 11:29:47
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

asta o fi papesa ioana, interesanta poveste=)))
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica ortodoxa de stil vechi silviu.pintilie Secte si culte 6 12.11.2010 14:03:30
BISERICA ORTODOXA RUSA DE RIT VECHI Nosam Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 30 27.02.2008 14:30:37
Biserica Ortodoxa de Rasarit( Stil vechi) teogtf Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 43 06.11.2006 10:37:07