Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #351  
Vechi 02.02.2008, 14:22:11
olivian olivian is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.01.2008
Mesaje: 71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ispita_ta
Citat:
Neadevaruri sau nu, un crestin care intra pe acest topic, daca este mai "plutitor pe valurile lumii" crede ca acest Topic a fost facut spre cearta
aham... si te-ai gandit sa faci tu ordine?
stii.. nu neg si ma intristeaza anumite discutii.. dar sa primim observatii tocmai din partea celui care le-a creat.... hmmm... chiar asa batuti in cap ne vezi?
Ei bine, mandria aceasta ca voi faceti ceva mai mult decat altii, o sa va surpe.
Apropo, dintre toate confesiunile Ortodoxe din intreaga lume, numai BORSV si BORSV din Grecia, Bulgaria si episcopia din Rusia sunt canonice pentru voi? Dar pentru Dumnezeu? Deci, Bisericile Ortodoxe CANONICE din intreaga lume, care sunt cu sutele de mii, sunt necanonice si numai voi sunteti? Ei bine, mandria ca voi sunteti cu o treapta mai sus ca altii din punct de vedere dogmatic si canonic, va face sa fiti cazuti mult! De ce? Pentru ca mandrindu-se lucifer a cazut din slava cerului si s-a facut diavol, antihrist!
  #352  
Vechi 02.02.2008, 19:14:33
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

si ce-ai vrea, sa-i consideram canonici pe slujitorii mamonei? ???
insusi Mantuitorul a spus ca suntem putini... "Nu te teme, turma mica, pentru ca Tatal vostru a binevoit sa va dea voua imparatia."
altceva?

ps: vezi ca ti-am promis ceva luna trecuta si m-am tinut de cuvant
  #353  
Vechi 03.02.2008, 01:38:56
astrud astrud is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.01.2006
Mesaje: 74
Implicit

Olivian, de ce te framanta atat de mult ceea ce tu nu stii? Ii consideri mandri pe aceia din BOSV pentru ca vor sa ramana departe de politica lumii insa si Hristos insusi a fost considerat mandru ca a afirmat ca este Fiul lui Dumnezeu. Esti atat de curat incat poti ridica piatra?
Imi cer iertare ca iti amintesc ca Hristos a venit pentru toti insa numai putini sunt cei ce au crezut in El si mai putini cei ce vor fi cu El. Nu noi suntem in masura sa aratam cine este cu adevarat cu Hristos. Sunt parinti cu viata duhovniceasca ce pana la moarte nu au avut siguranta ca se vor mantui si chiar si dupa moarte apareau in visele altora tematori de Judecata. Ne comparam noi cu ei?
Treaba noastra este sa vedem daca noi suntem cu Hristos.
Chiar de traim in vremuri de multa informatie sa nu credem ca este si adevarata.
Eu vad lucrurile astfel. Daca BOR a ingaduit schimbari care sa permita separari in Biserica noastra Ortodoxa inseamna ca aceste schimbari nu au fost sub Duh Sfant.
Daca BOR a acceptat sau chiar a participat la pedepsirea unor clerici (dupa 1925) pentru ca au vrut sa tina dreapta credinta iar este un semn de indoiala tot asa cum cazul Tanacu de azi este lasat la indemana judecatorilor mireni prin actul de ignoranta al celor din BOR.
Sa stam sub ascultare si sa invatam de la parintii cu viata sfanta, ce sunt tot mai putini.
Doamne ajuta!
  #354  
Vechi 05.02.2008, 18:57:28
olivian olivian is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.01.2008
Mesaje: 71
Implicit

De pilda, BISERICA ORTODOX DIN CATACOMBE (a Sf. TIHON) are Sfantul Sinod din anul 1917, si cu toate ca s-a separat de Biserica Ortodoxa RUSA - serghianista - continua sa pastreze TOATE asezamintele Ortodoxe, fara sa schimbe ceva. De asemenea, Biserica Ortodoxa Traditionala cu sediul in Bucuresti, este cea care l-a ajutat pe Sf. IOAN Maximovici sa-si hirotoneasca episcopi, intrucat el era singurul arhiereu in America. Aceasta Biserica functioneaza si acum si are acelasi stil vechi di-nainte de 1900. Dar, ca sa nu mai amintim ca in Grecia sunt 8 sinoade (4 pe stil vechi, 4 pe stil nou), dar asta nu ne priveste. Problema este ca Bisericile amintite mai sus, nu sunt in relatii canonice cu Biserica Ortodoxa de stil vechi, cu sediul la Slatioara. Deci, Sf. Ioan Maximovici a apelat la un arhiereu din Biserica Ortodoxa Traditionala din Romania (sediul in Bucuresti). Aici ramne un MARE ADEVAR ascuns de o anumita "adevarata credinta". Cat despre politica din Bisericile "dreptslavitoare" nu se prea vorbeste... "sa nu se faca sminteala". Ei bine, nu se face sminteala cand se arata un adevar! Nu se face deloc sminteala cand se da adevarul pe fata.
  #355  
Vechi 07.02.2008, 21:57:54
konstantinos konstantinos is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.12.2006
Mesaje: 88
Implicit

Poti sa ne spui mai multe despre Sf. Ioan Maximovici si Biserica Ortodoxa Traditionala. Poate pe unii chiar i-ar interesa.(Cel putin pe mine da)
  #356  
Vechi 08.02.2008, 14:24:03
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

iaa.. ai citit si tu articolele despre serghianism si gata, te dai atotstiutor..
  #357  
Vechi 08.02.2008, 17:30:17
PaZyAmoR PaZyAmoR is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.02.2008
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Luly
salutare...si eu sunt pe stil vechi si am observat ca pe net este promovata o imagine f proasta la adresa noastra, a Bisericii Ortodoxe de Stil Vechi(cum ca am fi stilisti s.a.).Asa cum spunea si teogtf ar trebui o discutie mai ampla... sa raspundem cu seriozitate si responsabilitate unor intrebari de la cei care doresc lamuriri si care au multe nedumeriri... daca va hotarati sa va angajati intr-o discutie de acest gen, nu ezitati sa-mi trimiteti un e-mail ... va multumesc... Doamne ajuta!
Buna, Luly! Cum? A zis cineva "stil vechi"? sau n-am citit eu bine:)nu, nu...Eu cred ca nici Biblia nu e pe stil vechi, nici Biserica Ortodoxa nu e pe stil vechi, si nici tu nu esti pe stil vechi...:D nu stiu cum reuseste Biserica, dar e mereu "la moda", pentru Ea nu trece timpul, insa e interesanta tema care ai abordat-o. Un saludo si multe binecuvantari din Spania!
  #358  
Vechi 08.02.2008, 19:48:48
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

buna remarca.. nu exista stil vechi; stilul este, a fost si va fi acelasi, dar daca asa ne-au catalogat... :sleep:
  #359  
Vechi 09.02.2008, 13:56:30
olivian olivian is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.01.2008
Mesaje: 71
Implicit

Ispita_ta, nimeni nu v-a catalogat a fi "stil vechi", ci titulatura voastra spune acest lucru. Deci, va obligat cineva sa puneti aceasta titulatura? Nu! Deci, cine v-a catalogat?
  #360  
Vechi 09.02.2008, 13:59:54
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

niste ratati ne-au obligat. titulatura oficiala este Biserica Ortodoxa de Rasarit; daca te duci la vreo biserica "de stil vechi" ai sa vezi ca asa scrie la intrare sau pe piatra de temelie: Biserica Ortodoxa de Rasarit.
dar anumitor "domni" nu le convine ca aceasta sa fie denumirea oficiala... :hmmm:
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica ortodoxa de stil vechi silviu.pintilie Secte si culte 6 12.11.2010 14:03:30
BISERICA ORTODOXA RUSA DE RIT VECHI Nosam Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 30 27.02.2008 14:30:37
Biserica Ortodoxa de Rasarit( Stil vechi) teogtf Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 43 06.11.2006 10:37:07