Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #441  
Vechi 15.04.2008, 17:25:42
Puiutza Puiutza is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Mesaje: 13
Implicit

Eu cred ca nu i-a recunoscut pentru ca au pus virusi pe site-ul www.catacombeleortodoxiei.ro ...Probabil au intrat pe acest site cei de la Ministerul Cultelor si si-au virusat calculatoarele dupa acest site. De asta, cred eu, nu i-a recunoscut...
  #442  
Vechi 15.04.2008, 17:50:18
AMD AMD is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2008
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorstor
Sunt atat de tanar incat l-am apucat si pe ministru SUDER care isi petrecea concediul la Slatioara.In ce an a fost sfintiti Evloghie si Miftode?Eu i-am prins.
Se poate sa fie BOSVR condusd in ascuns de KGB, asemenea Bisericii Pravoslavnice din Catacombe?
  #443  
Vechi 15.04.2008, 17:58:09
AMD AMD is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2008
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorstor
Revin pt ca am avut probleme cu transmisia.Glaction Cordun l-a hirotonit la Copaceni in vara anului 1956 pe Evloghie.Deci la acea data Galaction Cordun era deja caterisit(14 aprilie i955).Deci Evloghie nu poate fi arhiereu valid si orice cleric ce nu este valid daca face lucrare de slujire se face vinovat de ierosilie.La scurt timp acesti doi l-au hirotonit pe Miftode care si acesta nu este vald fiind hirotonot de doi ierosilnici.Si acestia trei pretinsi arhierei l-au horotonit pe Glicherie in noiembrie 1956.Deci toata aceasta lucrare este ierosilie.Un arhiereu este valid daca a primit succesiune apostolica de la alt arhiereu canonic si daca este primit in comuniune de ceilalti arhierei canonici.Fara aceste conditii un asa zis arhiereu daca cuteaza a face lucrare de arhiereu este vinovat de ierosilie.Glicherie nu indeplinea nici una din conditii.Si repet crestinii nu umbla cu ascunzisuri.Eu am strabs material pt a scrie o istorie a stilului vechi di Romania si cand a vazut ce an gasit m-am ingrozit si m-am lasat pagubas,Am avut si noroc pt ca in urma cu multi ani fostul diacon Agatanghel m-a avertizat sa fiu atent inainte de-a ma dedica silului vechi de la Slatioara.Mirat de acest avertisment am cautat adevarul cu atentie si am descoperit multe nereguli.Poate ca voi publica ceea ce stiu dar nu din disputa ci pentru a evita caminciuna sa continuie.
Chiar va rugam sa publicati ceea ce stiti, pentru a vedea credinciosii de stil vechi de ce pästori sunt condusi si ce dedesupturi si necanonicitati au! Chiar m-as bucura sa vad un adevar adevarat! Dar, ma tem sa nu patiti ceea ce a patit Episcopul Cozma Lostun cand s-a impotrivit unor dedesupturi necrestine de la Slatioara.
  #444  
Vechi 15.04.2008, 22:37:31
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

Biserica din catacombe nu este condusa de KGB si nici BOSV.La un moment dat Uniunea Sovietica a vrut sa puna presiune pe Bor pt a urma linia rusa si a facut infiltrari in Bosv.Dar Bosv nu poate fi condusa de Kgb.Iar B.din catacombe se manifesta ca o adversara a KGB.Mai usor este a banui o anume influenta a unor grupari religioasw din USA asupra B.din catacombe.BOSV pur si simplu cauta un drum spre comuniune euharistica care sa confere legitimitate canonica clerului sau.Iar orice structura care poate influenta mase de oameni este infiltrata de agenturi de informatie.Iar ceea ce stiu eu despre Galaction Cordun se afla si in arhivele statului si ale BOR,asa ca cine vrea sa caute poate afla si mai multe cautand acolo.Eu nu fac afirmatii oficiale decat atunci cand dispun de probatoriu.Dar nici nu sunt ostil BOSV pt ca totusi reprezinta biserica cea mai anticatolica din Romania;vreau doar sa intre in canonicitate.Asa ca voi posta numai ce cred eu ca este oportun pt interesul meu.Revenire BOSV in BOR pint-un sufraganat conditionat ar fi un mare castig pt rezistenta ortodoxa anticatolica.
  #445  
Vechi 15.04.2008, 22:52:16
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorstor
Biserica din catacombe nu este condusa de KGB si nici BOSV.La un moment dat Uniunea Sovietica a vrut sa puna presiune pe Bor pt a urma linia rusa si a facut infiltrari in Bosv.Dar Bosv nu poate fi condusa de Kgb.Iar B.din catacombe se manifesta ca o adversara a KGB.Mai usor este a banui o anume influenta a unor grupari religioasw din USA asupra B.din catacombe.BOSV pur si simplu cauta un drum spre comuniune euharistica care sa confere legitimitate canonica clerului sau.Iar orice structura care poate influenta mase de oameni este infiltrata de agenturi de informatie.Iar ceea ce stiu eu despre Galaction Cordun se afla si in arhivele statului si ale BOR,asa ca cine vrea sa caute poate afla si mai multe cautand acolo.Eu nu fac afirmatii oficiale decat atunci cand dispun de probatoriu.Dar nici nu sunt ostil BOSV pt ca totusi reprezinta biserica cea mai anticatolica din Romania;vreau doar sa intre in canonicitate.Asa ca voi posta numai ce cred eu ca este oportun pt interesul meu.Revenire BOSV in BOR pint-un sufraganat conditionat ar fi un mare castig pt rezistenta ortodoxa anticatolica.
BOR n-are nevoie de BOSV pt a rezista impotriva catolicilor, apropo is si io curios unde se pregateste clerul BOSV si e adevarat ca IPS Vlasie are doar 7 clase?
  #446  
Vechi 15.04.2008, 23:01:53
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

Despre numarul de !000000 este o gluma desigur(pt fraieri) si evident propagandistica.Crestinii ortodocsi din Romania, deci cei ai BOSVimpreuna cu cei ai Vicariatului Ortodox de Sighetul Marmatiei si cu cei ai Biserici lipovenesti si ai Episcopiei sarba si inca cateva minoritati erau la recensamatul din 2002 impreuna in numar de 39485.
Dar v-am trimis padre acolo unde ati dorit pt a vedea stilul propagandistic.Cine vrea sa verifice sa tasteze pe Google,,recensamat rezultate si sa caute acolo dupa priceperea sa.
  #447  
Vechi 15.04.2008, 23:03:33
PadreCory PadreCory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.04.2008
Mesaje: 575
Implicit

Exista Institute teologice pentru ortodocsii de stil vechi?
  #448  
Vechi 15.04.2008, 23:06:12
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

Am omis sa precizez crestini de stil vechi!De ce nu avem buton de reeditare? /Sau poate este si nu stiu eu sa-l gasec.
  #449  
Vechi 15.04.2008, 23:14:25
konstantinos konstantinos is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.12.2006
Mesaje: 88
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PadreCory
Exista Institute teologice pentru ortodocsii de stil vechi?
Nu. Cei care doresc sa studieze teologia pot studia in Rep. Moldova.
  #450  
Vechi 15.04.2008, 23:15:49
PadreCory PadreCory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.04.2008
Mesaje: 575
Implicit

Deci preotii Bisericii de stil vechi sunt pregatiti de Mitropolia Moldovei (cea subordonata Patriarhiei Ruse)?
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica ortodoxa de stil vechi silviu.pintilie Secte si culte 6 12.11.2010 14:03:30
BISERICA ORTODOXA RUSA DE RIT VECHI Nosam Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 30 27.02.2008 14:30:37
Biserica Ortodoxa de Rasarit( Stil vechi) teogtf Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 43 06.11.2006 10:37:07