Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #521  
Vechi 09.05.2008, 15:59:06
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

Vad ca nu este stearsa ,si atunci sustinerea Bosv este fara sens canonic, adica rea intentie schizmatica!
  #522  
Vechi 09.05.2008, 17:35:50
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citand dorstor:
Citat:
Din punct de vedere canonic clerul din BOSV nu este cler crestin adica acei pretinsi preoti nu sunt preoti ci simpli mireni.titulatura de preot se da doar ca o aratare a pozitiei lor intr-o asociatie schismatica.
Sora ory,

E de inteles ca daca aceasta "ispita_ta" (cred ca la propriu o ispita!) s-a descarcat "asa...numai putin", ca sa ii citez propriile cuvinte, si s-a "descarcat" intr-un mod cat se poate de necrestinesc, a spus despre Parintele Cleopa "si ce daca ne-a anatemizat Pr. Cleopa?", dispretuindu-l intr-un mod incalificabil si sugerand ca nu trebuie sa se tina seama de parerea sa, atunci ca sa priceapa fata ca greseste a trebuit sa folosesc un limbaj atat de violent, caci ei poate vor fi crestini, dar in caz ca sunt, sunt crestini protestanti (tinand seama ca "protesteaza" mereu la adresa Clerului BOR) sau atei sau poate luciferici, de tot cauta sa sminteasca poporul dreptcredincios in fiecare zi incercand sa-l dezbine fata de clerul ortodox si sa-l aduca la ratacirile lor sectare, mai rele decat ale sectei pocaitilor care activeaza in Romania. In comparatie cu ei, credinciosii catolici pot aparea drept sfinti, desi Invatatura de credinta a BC e "infestata" de unele inovatii ce nu-si aveau locul, introduse dupa aqnul 1054.

In cazul in care aceasta fata (doamna sau domnisoara) stilista se va mai lega de sfintii ortodocsi, ca si in cazul Pr Cleopa, trebuie sa-mi apar credinta stramoseasca si sa-i dau replica taioasa.

In caz contrar, promit sa nu mai polemizez despre aceasta organizatie culturala care s-a intitulat biserica ortodoxa, desi nu este... nici sa mai intervin pe acest topic.

Domnul sa ne ajute sa putem trece prin aceste vremuri.
--------------------------------------------------------------------------------------
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul!
  #523  
Vechi 09.05.2008, 21:14:54
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

Razvan, continui sa faci afirmatii lipsite de argumente... si nici macar contraargumente la ce-am zis pana acum n-ai stiut s-aduci.
dar nici nu ma mir, avand in vedere interpretarile tale... e clar ca mi-ai citit mesajele asa.. printre randuri; nu te-ai obosit nici macar din bun simt sa le intelegi.. dar in schimb te-ai obosit sa-mi raspunzi.

daca m-am legat de pr Cleopa, inseamna ca si de PS Flavian m-am legat, nu? ca doar am vb despre amandoi in acelasi context...
desi n-ar fi trebuit sa ma obosesc, totusi iti dau explicatii spre a te lamuri si a te linisti: eu m-am legat strict de argumentatia ta (argumentatie pe care multi o au)... si anume, faptul ca suntem eretici si schismatici pt ca asa a spus pr Cleopa. "pt ca asa a spus x sau y" nu este un argument. nicaieri si niciodata in istoria Bisericii nu vei intalni acest pseudoargument; acuzatia de schisma/erezie este grava si intotdeauna a fost insotita de o explicatie si/sau dovezi bine intemeiata/e.

cand spui "Traditie apostolica" te referi la succesiunea apostolica? am obtinut-o prin intoarcerea PS Galaction Cordun la dreapta credinta. deci avem.
  #524  
Vechi 09.05.2008, 21:31:20
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

mda... intai ai dat-o la intors sustinand faptul ca PS Galaction Cordun a fost caterisit si, prin urmare, n-avea cum sa hirotoneasca intru arhiereu pe altcineva.
dupa ce ti-am pus o simpla intrebare ai dat-o iar la intors, evitand raspunsul (pe motive bine cunoscute...)... iar acum denigrezi adevarul intr-atat incat nici macar clericii BOR nu si-au permis...
  #525  
Vechi 09.05.2008, 23:07:49
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

Pai ti-am raspuns de la inceput Calendarul niceean are ischimeria pe 21 martie la fel ca si BOR iar Bosv dispretuind calendarul niceean are ischimeria pe 8 martie.Eu sunt canonist iar studiul canoanelor l-am inceput pe pidalionul asa numitului mitropolit Silvestru sub indrumare unui anume monah ce avea in Bosv rang de asa zis arhimandri si care se numea Teofilact.Asa ca eu stiu chiar mai bine decat clericii din Bor ce este lipsa de canonicitate a BOSV.Iar in materie de canoane nu-mi plac acei ce umbla cu cioara vopsita si de aceea nu umblu nici eu.Este adevarat ca intre catolici si stilisti ii prefer totusi pe stilisti pt ca sunt schizmatici iar catolicii sunt eretici.Mata ma calomiezi cand afirmi ca denigrez adevarul..Adevarul este ca sfintii parinti de la Niceea au adus ischimeria pe 21 martie!!! galaction cordun nu avea nici necaterisit dreptul de a trasmite de unul singur succesiunea apostolica,pt ca atunci cand a apostat spre stilisti era doar arhiereu onorific,adica nu avea dreptul de a face lucrare arhiereasca decat impreuna cu alt arhiereu al BOR.Asa ca iata cine denigreaza adevarul,cine sustine ca galaction cordun avea dreptul de a transmite succesiunea apostolica.oO asemenea afirmatie este o mare minciuna postata fara nici o jena!Unele din aceste date se gasesc chiar pe site-uri ale unor membrii ai BOSV.Cauta mai intai acolo.Iar daca vrei alta informatie iti spun ca in BOR sunt preoti care slujesc pe ,,vechi'dar sunt in ascultarea fata de sinodul bor.acei sunt preoti avand hirotonie prin succesiune apostolica,dar aceia n-au nici in clin si nici in maneca cu Bosv.Acei preoti sunt recunoscuti si de athos dar nu au nici o legatura cu Slatioara.Mi se pare ca sunt vreo 24 de parohii pe vechi in Bor dar care nu au nici o legatura cu Bosv,in afara de cele din R.Moldova.
  #526  
Vechi 09.05.2008, 23:40:36
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citand dorstor:
Citat:
Este adevarat ca intre catolici si stilisti ii prefer totusi pe stilisti pt ca sunt schizmatici iar catolicii sunt eretici.
Nici macar Parintele Arsenie Papacioc nu a indraznit sa-i faca pe credinciosii catolici eretici, frate Dorstor, ia aminte, spunand ca aceia [catolicii] au toate cele 7 Sfinte Taine, chiar si sub forma simbolica in care le au ei. Deci nu-i poate face pe catolici eretici, in schimb ii acuza pe papa si acolitii lui ca au instituit in lume asa-numitul guvern clericalist (referire la statul Vatican, fara indoiala...
Sursa acestor argumente ale Pr. Arsenie o gasesti intr-unul din posturile mele anterioare (pag. 24, 25 sau 26) de pe acest topic.

Cer iertare daca te-am suparat cu aceasta postare a mea, frate Dorstor.

Domnul sa ne ajute sa putem trece prin aceste vremuri de f. multe schisme si erezii.
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Doamne, Iisuse Hrsitoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul!
  #527  
Vechi 10.05.2008, 00:17:35
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

Papa se considera infailibil Numai Dumnezeu este infailibil.Lucifer a vrut sa se faca egalulu lui DUMNEZEU.Pri infailibiliate papa se considera real egal cu Dumnezeu.Deci infailibilitatea papala este un luciferism.Luciferismul este erezie.Deci biserica romano-papala este o biserica luciferica,deci este eretica!Iata sursa argumentelor mele!Eu nu ma supar dar sunt un luptator si mamanifest ca atare!
  #528  
Vechi 10.05.2008, 00:18:33
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

Na!cred ca am fost oftopic!
  #529  
Vechi 10.05.2008, 00:29:15
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

E vorba despre Papa, frate Dorstor. Dar credinciosii catolici de rand in Biserica lor au cele 7 Sfinte Taine, chiar sub forma simbolica cum sunt ele.
Stiu ca Papa se considera infailibil si loctiitorul Domnului pe pamant si deci egalul lui Dumnezeu. Pr. Arsenie il critica pe acesta f. dur. Insa ce am tinut sa precizez, e ca Pr Arsenie nu ii considera pe ei/simplii credinciosi catolici drept eretici, fiindca formal ei au cele 7 Sfinte Taine care exista si in Ortodoxie.
  #530  
Vechi 10.05.2008, 11:42:58
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorstor
sunt un luptator si mamanifest ca atare!
pfff... razboinicul luminii

la ce mi-ai raspuns? te-am intrebat de ce a fost caterisit PS Galaction?...
iar ce spui tu, legat de echinoctiu... iarta-ma de expresie.. dar o dai cu mucii-n fasole... ca daca noi serbam Invierea la o data gresita, inseamna ca si Ierusalimul serbeaza gresit... si prin urmare, Dumnezeu ne trimite Sf Lumina la o data gresita :hmmm:
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica ortodoxa de stil vechi silviu.pintilie Secte si culte 6 12.11.2010 14:03:30
BISERICA ORTODOXA RUSA DE RIT VECHI Nosam Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 30 27.02.2008 14:30:37
Biserica Ortodoxa de Rasarit( Stil vechi) teogtf Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 43 06.11.2006 10:37:07