Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #841  
Vechi 22.05.2008, 23:11:11
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

Frate mihai ,eu nu ma supar.Am facut doar o precizare!
  #842  
Vechi 22.05.2008, 23:11:35
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

daca na fost un cardinal a fost un preot si ce daca ? cu ce incrimineaza asta acel articol din ziar ... dar ma rog vad ca oricum voi astia din bor oricum credeti numa ce vreti voi ... vad ca de geaba va dau argumente , ca pe cele clare le ignorati ca si cum nar exista ,iar pe cele care le putesti murdari cu rautatea voastra le terfeliti : de ce credeti voi adica ceea ce spun ereticii de ecumenisti cand ati vazut atat de clar ca ei va mint la intrunirile ecumeniste si nu credeti pe " stilisti " cum le ziceti voi in mod hulitor , care cel putin nu au nici un interes sa va minta ci va doresc binele si mantuirea ? tu nu vezi ca in acel articol nuse zice ce a fost , dar ai vrut sa terfelesti in mod mizer articolul respectiv tragand in mod abuziv concluzia ca daca eu am gresit cand am presupus ca a fost un cardinal ( nestiind ca nici acela nu poate sluji cu un patriarh ) inseamna ca si articolul a fost gresit ... de unde se vede ca nu sunteti sincer nici dumneavoastra ... si eu care credeam ca am cu cine discuta , ca este vorba de o discutie care cauta adevarul ... sau poate ca ati gresit si dumenavoastra acuma si exagerez eu ? ... ma rog ... om vedea pana la urma care este adevarul ...
si in plus odata ce papa a fost de acord sa preia de la ortodoxi proscomidia si crezul ortodox pe care ei in mod normal il considera erezie , atunci putea sa preia de la ortodoxi si slujirea impreuna , nu ? caci daca isi pun problema unirii in mod sigur nu vor putea sa scoata slujirea impreuna de la ortodoxi ... asa ca ceea ce PRESUPUNETI dumneavoastra nare nici o putere de convingere ... cel putin articolul respectiv se bazeaza pe fapte observate la fata locului , dupa cum se spune , deci eu tot articolului iar da credibilitate ...
  #843  
Vechi 22.05.2008, 23:20:17
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

in acelasi timp rasoforia este si un juramant in fata sfantului altar si a lui Dumnezeu pe care eu lam dat PE VIATA si nu mam gandit absolut niciodata sa il incalc ... de aceea este valabil si in ziua de azi ... nu pretind sa mi se zica parinte doamne fereste , nu de asta zic astea , dar chestia este ca eu nam parasit manastirea din neascultare ... cel putin eu asa consider ...
in plus rasoforia este si o sfintire care o face preotul in fata sfantului altar , asa cum este cununia , si aceasta nu se sterge daca cel in cauza ( adica eu ) nu vrea ... nui asa ?
  #844  
Vechi 22.05.2008, 23:22:24
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

puterea bisericii lui Hristos nu sta in numarul de credinciosi : nu te teme turma mica ... ea sta in sfintenia cu care tine sfanta traditie
  #845  
Vechi 22.05.2008, 23:32:15
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

D-le Emanuel,eu am facut mlte la viata mea pt a-mi castiga painea,printre care m-am ocupat si de presa.Asa ca eu nu cred o informatie decat daca se poate dovedi din trei surse independente.si daca cunoasteti vre-un ziarist intrebati-l si vedeti daca am dreotate sau nu.Sunt insa ziariti de scandal care nu respecta aceasta regula.Acel ziarist ori nu a fost de fata ori este prtizan cuiva si nu obiectiv.Iar in presa asa ceva se cheama cum amscris eu mai sus si nu mai repet!
  #846  
Vechi 22.05.2008, 23:38:05
konstantinos konstantinos is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.12.2006
Mesaje: 88
Implicit

http://www.itrc-buc.ro/Data%20Pastelui.htm
pt. Dorsotor
Cautati cu un search in pagina cuvantul "Finlanda" unde veti gasi un paragraf cu serbarea Pastelui in Finlanda.
Si mai jos este un tabel poate va intereseaza si poate il intelegeti.
Eu nu am citit tot dar pare interesant si cat de cat obiectiv.
  #847  
Vechi 22.05.2008, 23:44:23
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konstantinos
http://www.itrc-buc.ro/Data%20Pastelui.htm
pt. Dorsotor
Cautati cu un search in pagina cuvantul "Finlanda" unde veti gasi un paragraf cu serbarea Pastelui in Finlanda.
Si mai jos este un tabel poate va intereseaza si poate il intelegeti.
Eu nu am citit tot dar pare interesant si cat de cat obiectiv.
Nu pot intra!
  #848  
Vechi 23.05.2008, 00:06:27
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Pai nu dumitale frate Constatine mi-am cerut iertare ci fratelui Rafael...
Ca dansul s-a suparat din cauza glumei mele.
  #849  
Vechi 23.05.2008, 00:07:14
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

Pt konstantinos
Kristus nousi kuolleista!
  #850  
Vechi 23.05.2008, 00:21:31
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

chestia interesanta este ca Dumnezeu nu arata isimeria dupa cal gregorian caci lumina sfanta si in ziua de azi se pogoara tot dupa cal iulian ... ori lucrarea harului lui Dumnezeu nu se vede in primul rand din stiinta sau din soare ci din sfintele canoane si din minunile care se arata la ierusalim : aratarea norului de pe tabor , intoarcerea apelor iordanului si aratarea luminii sfinte de pasti : toate acestea se arata neintrerupt dupa cal iulian ... de ce sa cred eu in ceea ce arata soarele si sa nu cred in ceea ce arata minunile lui Dumnezeu ? auziti ca astia cu stiinta lor se ocupa acuma de determinarea spatiului in care traieste Dumnezeu cu ajutorul ecuatiilor diferentiale ... mai da ce trasnai mai nascoceste stiinta ? si eu sa ajung sa cred mai mult in ceea ce arata stiinta decat in ceea ce arata Dumnezeu ?? ce eu ma duc sa testez ca si catolicii sfanta impartasanie la laboratotul stiintific , ca sa vad daca este trupul si sangele lui Hristos ? pai va spun ca daca ar face cineva aceasta nerozie va cadea in necredinta ca si cei din bor , deoarece nici un laborator stiintific nu va putea sa determine daca este sau nu trupul si sangele lui Hristos ... harul lui Dumnezeu nu se detecteaza cu metode stiintifice mai oamenilor , nu va dati seama ?? voi asteptati ca soarele sa se dea dupa isimeria aratata de cal iulian ca sa credeti , dar Dumnezeu ca aratat minuni cu mult mai mari si mai importante prin insemnatatea lor ( de exemplu lumina sfanta de la ierusalim care este dupa cal iulian ) care dovedesc corectitudinea cal iulian si nu credeti ... pentru ca va incredeti mai mult in stiinta si in minte dumneavoastra decat in harul lui Dumnezeu ... si cum spuneti dumneavoastra ca Dumnezeu arata isimeria dupa cal gregorian , caci daca ar fi fost asa atunci biserica dinainte de 1924 na avut cler valid , cum ziceti dumneavoastra , deoarece tinea cont de canoane si de cal iulian care este in contradictie evidenta cu ceea ce arata soarele de 1500 de ani ... si sfintii parinti stiau aceasta : ca soarele arata altceva ... de ce au ramas ei totusi la cal iulian ? si acuma peste noapte vati trezit voi ca trebuie sa ascultam de stiinta mai mult decat de minunile lui Dumnezeu care sau aratat vreme de 2000 de ani si prin aceasta a fost dovedit ca pentru Dumnezeu nu are absolut nici o importanta cand arata soarele isimeria de 21 martie ... si cum sa spui ca biserica de dinainte de 1924 nu avea har , si voi peste noapte ati avut harul lui Dumnezeu prin faptul ca ati indretptat cal iulian ... mai da ce mai erezie ??!!
Dumnezeu arata isimeria prin minunile de la ierusalim si nu prin soare


si daca vreti sa va dau si bomba atomica asupra voastra in materie de problema calendarului , atunci am sa vo dau , ca sa va arat ca suntei ignotanti si in materie de stiinta nu nuami de canoane :

ISIMERIA DE 21 MARTIE CA DE ALTFEL ORICE DATA CALENDARISTICA SE POATE FIXA SI IN FUNCTIE DE SOARE SI IN FUNCTIE DE LUNA SIIN FUNCTIE DE STELE ... SI DACA VRETI , PRIN EXTENSO , SE POATE CALCULA SI IN FUNCTIE DE ORICARE STEA AM ALEGE NOI DE PE CER ( DE EXEMPLU IUDEII SI ARABII AVEAU CALENDARE CARE LUAR IN CALCUL NUMAI LUNA , BABILONIENII AVEAU UN CALENDAR CARE IL ALCATUIAU IN FUNCTIE DE MISCARILE STELEI SIRIUS PE CER .....)... CHESTIA ESTE CA DACA CALCULAM ISIMERIA DE 21 MARTIE DUPA LUNA SAU DUPA STELE , SAU DUPA SOARE NE VA DA MEREU LA ALTA DATA ... BA CHIAR SI DACA CALCULAM ISIMERIA DUPA O ANUMITA STEA NE VA DA LA ALTA DATA DECAT DACA AM FI CALCULATO DUPA ALTA STEA ... PRIN URMARE , DOMNILOR SAVANTI IN ALE STIINTEI , ESTE LOGIC CA CATE STELE SUNT PE CER ATATEA CALENDARE SE POT INTOCMI SI TOT ATATEA DATE DIFERITE DE 21 MARTIE VOM OBTINE ... DECI CUM EST CORECT ? CUM AU HOTARAT SFINTII PARINTI , EVIDENT : SA CALCULAM ISIMERIA DUPA CAL IULIAN CARE TINE CONT SI DE LUNA SI DE SOARE SI DE STELE , SI NICI NU NE VA PUNE IN SITUATIA DE A SARBATORI PASTELE ODATA CU EVREII CUM O FACE CAL GREGORIAN ...

SI ACUM BOMBA : VOI ZICETI CA DUMNEZEU ARATA ISIMERIA DUPA CAL GREGORIAN , ADICA CAND O ARATA SOARELE PE CER IN CIUDA A CEEA CE SE ARATA DE 2000 DE ANI PRIN MINUNILE DE LA IERUSALIM ... SI ZICETI CA NUMAI DACA AR ADUCE DUMNEZEU SOARELE CU ISIMERIA DUPA CAL IULIAN VETI CREDE ... CA ADICA EL POATE SA FACA ASTA ... DAR EU VA INTREB : ODATA CE DUMNEZEU AR MODIFICA TRAIECTORIA SOARELUI DIN CAUZA INCAPATANARII DUMNEAVOASTRA STIINTIFICE , ASTA NU AR DUCE LA DISTRUGEREA TERREI ?? BA DA ... AST AAR FACE ... CACI ESTE DEMONSTRAT STIINTIFIC CA DACA SOARELE AR FI AVUT CU PUTIN ALTA TRAIECTORIE ATUNCI PE PAMANAT NAR MAI FI FOST VIATA ... AST AAU CALCULATO FIZICIENII SECOLULUI TRECUT SI AU ADUS ACEASTA DESCOPERIRE STIINTIFICA CA FIIND UNA DINTRE DOVEZILE STIINTIFICE DESPRE EXISTENTA LUI DUMNEZEU , CACI PROBABILITATEA CA DIN NIMEREALA SA SE FI ALINIAT SOARELE ATAT DE EXACT PENTRU A FI VIATA PE PAMANT ERA CU MULT PREA MICA PENTRU A FI LUATA IN CALCUL DE UN OM DE STIINTA ADEVARAT ... IATA DE CE SI OAMENII DE STIINTA AU AJUNS ACUMA SA DESCOPERE STIINTIFIC EXISTENTA LUI DUMNEZUE , SI IN ACELASI TIMP SA ARATE SI UNOR ISPITITORI CA VOI DE CE NU ADUCE DUMNEZEU SOARELE CU ISIMERIA DE 21 MARTIE ASA CUM ARATA CAL IULIAN ... MAI PUTIN CREDINCIOSILOR , DE CE ISPITITI VOI PE DUMNEZEU , NU VA AJUNGE CE A FACUT EL PENTRU NOI : JERTFA LUI PE CRUCE ATOTSUFICIENTA , SI CA SI CUM ASTA NAR FI FOST SUFICIENT FACE SI ACESTE MINUNI DE LA IERUSALIM DE 2000 DE ANI CARE ARATA CLAR CA DIN PUNCTUL DE VEDERE AL LUI DUMNEZEU ISIMERIA RAMANE ASA CUM O ARATA CAL IULIAN ... IN PLUS DACA IN SECOLUL URMATOR AR APAREA ALTII CARE AR SPUEN : NUUU , NU ESTE BINE SA AVEM ISIMERIA DUPA SOARE CI DUPA STEAUA AIA PE CARE O VAZUT MUSCHIUL MEU EXTRATERESTRI , ATUNCI CE AR TREBUI SA FACA DUMNEZEU , DUPA PAREREA VOASTRA : SA MUTE SOARELE LA LOC CUM ESTE SI IN ZIUA DE ASTAZI , SI SA ADUCA STEAUA CUTARE CU ETRATERESTRI CU ISIMERIA DUPA CAL IULIAN , CA SA RAMANA POSIBILA SI IN ACEL SECOL RESPECTAREA CANOANELOR , CARE NU SE POT RESPECTA DECAT CU CAL IULIAN ( DE EXEMPLU SA NU CADA PASTELE ODATA CU IUDEII NUMA CAL IULIAN A REALIZAT ACEASTA ) ... DECI ??!!! RASPUNDETI DOMNILOR EXTRATERESTRI AI BOR :D , DE CATE MINUNI MAI ESTE NEVOIE SA FACA DUMNEZEU CA SA PUTETI SI VOI CREDE O CHESTIE ATAT DE SIMPLA SI DE NATURALA PENTRU UN ORTODOX : CANOANELE SFINTILOR PARINTI ??
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica ortodoxa de stil vechi silviu.pintilie Secte si culte 6 12.11.2010 14:03:30
BISERICA ORTODOXA RUSA DE RIT VECHI Nosam Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 30 27.02.2008 14:30:37
Biserica Ortodoxa de Rasarit( Stil vechi) teogtf Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 43 06.11.2006 10:37:07