Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.12.2011, 09:19:56
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit ajutor pentru o sarmana

O tânără (de 38 de ani) are nevoie de ajutorul nostru. Nu are locuință, așa că umblă pe străzi și doarme pe unde apucă, prin scări de bloc. Doarme e mult spus, căci șade toată noaptea sprijinită de zid, cu genunchii strânși. Și asta de mai mult de o săptămână. A plecat de la casa dărăpănată din jud. Teleorman împreună cu mama ei și de atunci umblă împreună pe străzi, trăind din pensia de 415 lei a mamei. Între timp mama a fost luată de ambulanță și internată, se pare, la un spital.

Povestea vieții e mult mai complicată și, dacă cineva este interesat, pot oferi mai multe detalii din ce am înțeles și eu.
Ceea ce știu sigur, însă, e că vine frigul, gerurile, că nu are haine groase, dar, mai ales, că nu are unde dormi.

Aș vrea să strângem niște bani, poate ar reuși să-și închirieze o garsonieră pentru ea și mama ei, măcar pentru o lună, dacă nu pentru toată iarna. Odată așezată acolo, cred că s-ar pune pe picioare cu sănătatea și am putea, ulterior, să o ajutăm să-și găsească ceva de lucru.
Sau poate cineva îi poate oferi o cameră într-un apartament, pentru ajutor reciproc.
Dacă cineva poate ajuta, cât de puțin, aștept mesaj privat.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.12.2011, 15:10:52
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Ma intristeaza cand vad atatia oameni necajiti ,lipsiti de cele mai elementare mijloace de subzistenta.
Nu cred ca s-ar putea aduna bani de chirie deoarece si intretinerea e scumpa.
Dar de ce au plecat de acolo ,din Teleorman unde ar fi putut obtine de la primarie un ajutor social?
Mama este in varsta?
Cand va iesi din spital unde va locui?
Ma gandeam mai degraba la o fundatie ,camin azil pt.mama avand si pensie.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.12.2011, 16:25:01
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

E vorba de o persoană care are, probabil, niște probleme de percepere a realității. Inadaptată, neintegrată, naivă. Se pare că din cauza asta a căzut victimă unor persoane care au profitat de ea. Asta dă ea de înțeles. A plecat de acolo pe de o parte pentru că locuința s-a ruinat, pe de altă parte ca să scape de acest cerc de persoane dubioase și rele. Repet, e mărturia ei, eu nu am cum să verific ce e adevăr și ce nu.
Mama are 74 de ani și a fost luată vineri de o ambulanță, apoi internată, se pare, la spitalul Sf. Ioan. Fata o iubește și se pare că e singurul ei sprijin (mama pentru fată).
Pe scurt spus, concluzia la care am ajuns după mai multe zile e că e o persoană care are nevoie de ocrotire, întrucât singură nu-și poate purta de grijă. Ocrotire pe care aș vrea să o găsesc la instituțiile statului sau la fundații, însă până acum n-am reușit.
Iar singur nu pot face mare lucru.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.12.2011, 17:05:54
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Daca am incerca sa aflam ceva manastiri ce ar putea-o ajuta?Si pentru hrana si cazare sa ajute la treburile gospodaresti?
Ar fi de ajutor daca ai putea afla mai multe date despre ea,pentru ca e important ca cei care o vor gazdui sa stie exact despre ce este vorba,la ce se pot astepta,daca starea ei fizica si psihica este una de sanatate sau sunt si alte probleme la mijloc.
Deasemenea daca are pregatire in vreun domeniu,daca stie vreo meserie sau cum ar putea contribui pe langa o gospodarie.
Din experienta iti spun ca e bine ca toate datele sa fie stiute din timp,ca sa nu existe apoi discutii in cazul in care se gaseste ceva.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.12.2011, 17:48:23
sunsray
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit ..

si eu vad multi pe strazi , si ma doare pentru ei..... nu stiu cum as putea sa ii ajut concret.
Cine are posibilitatea sa primeasca, sa faca precum simte.

Este si o retea de locuinte, care primeste nu numai copii, ci si adulti , Eu am fost la una din ele care este aproape de Otopeni (sau Baneasa, sau intre ele cam asa ) si acolo erau si adulti. Problema este ca am vazut ca multi nu raman acolo, pleaca. Eu am intalnit un om, (avea in jur de 27-32 ani ) si l-am intrebat unde sta, Mi-a raspuns pe strada, Si l-am intrebat daca stie de concordia. MI-a zis ca a fost si la cea de la Otopeni, a fost si la una care este pe la filaret cam asa, , a luat haine - care le-au dat ei, s-a imbracat si a plecat din nou in strada. L-am intrebat de ce nu a ramas , si nu am primit un raspuns clar.
Insa multi raman acolo de ani de zile .
Aici este un link cu site lor, si poate se gaseste un loc in reteaua lor - au mai multe case unele sunt si pe langa mine pe aici prin centru, dar acestea s-ar putea sa nu mai aiba locuri. cea mai mare cred ca este cea de la otopeni.

http://www.concordia.or.at/romania/
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.12.2011, 17:55:40
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

mulțumesc, sunsray. Poate va fi de ajutor link-ul tău. Voi încerca întâi la Samusocial, iar dacă nu va fi de ajutor, voi merge și la Concordia.
Cu ajutorul lui Dumnezeu și al vostru, poate o vom scoate la capăt.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ajutor pentru proteze Danielbucur Umanitare 3 12.12.2010 20:32:29
Ajutor pentru un ingeras! heaven Umanitare 4 04.08.2010 08:55:08
ajutor pentru Andrei lady67 Umanitare 0 28.04.2010 12:11:51
Ajutor pentru o manastire! nastac_miruna Umanitare 5 16.12.2008 15:07:44
ajutor pentru marius scristi Generalitati 2 17.08.2008 00:31:52