Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 16.07.2012, 13:55:53
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Nu m-a deranjat nimic, ai înțeles tu greșit. N-am făcut decât să observ (repet) ce fantezie ai.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #42  
Vechi 16.07.2012, 13:59:21
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Ma intreb cat de tanara esti.
In cercul meu de cunostinte actuale (fara sa ma gandesc la familie), nu stiu nici macar un barbat care fie sa nu fi inselat, fie sa nu fie divortat. Zilele trecute mi-am intrebat sora.. Nu are nici o cunostinta masculina care nu inseala (traieste in alta tara). Am intrebat zilele trecute un prieten medic cum sunt moravurile in tara in care traieste el.. Toti colegii lui inseala.
Sa mai dau exemple? Si eu m-am intrebat.
Statistica spune ca jumatate din barbati au inselat cel putin o data in viata. Dar procentul este mai mare (si in crestere, probabil).

Parerea mea este ca pot sa nu insele, dar nu vor sa fie fideli.
(si eu sunt f revoltata.. )
Familiile cu care sunetem noi prieteni isi vad de treaba ,nu se tin de distractii extraconjugale.
Sunt oameni care muncesc ,isi fac griji cu copiii ,pt.ziua de maine ,etc.
Nu toti sunt credinciosi practicanti.
La mine la servici la fel ,vad ca marea majoritate sunt familisti convinsi .Ce au in cap ,nu putem sti.
Poate in strainatate e altfel .E adevarat ca in lumea medicilor e mai multa usurinta ,poate pt.ca au bani si devin mai atractivi.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 16.07.2012, 15:50:34
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit

Anna , si eu simt la fel legat de prea multele reclame/filme/ziare cu femei dezbracate, si simt pe propria piele efectele lor asupra barbatilor.

Anna21, eu am ceva mai mult de 21 de ani in orice caz, dar nici eu nu cunosc UN barbat (insurat/neinsurat) care sa nu fi inselat vreodata, si din cauza aceasta nu am incrdere aproape deloc in ei si nici intr-o viitoare casatorie. Nu mai vad rostul unei relatii, cu toate ca eu inca mai cred in mos craciun
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”
Reply With Quote
  #44  
Vechi 16.07.2012, 16:55:46
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jamaica Vezi mesajul
A nici eu nu cunosc UN barbat (insurat/neinsurat) care sa nu fi inselat vreodata, si din cauza aceasta nu am incrdere aproape deloc in ei si nici intr-o viitoare casatorie. Nu mai vad rostul unei relatii, cu toate ca eu inca mai cred in mos craciun
Dar câți dintre cei pe care-i cunoști sunt credincioși (lui Dumnezeu)? Fii întâi tu credincioasă Lui și caută un bărbat la fel, care din dragoste de Dumnezeu să se ferească de păcat. Pentru că orice păcat e opusul iubirii. Poate nu va fi ușor să-l găsești, însă lasă-L pe Dumnezeu să aleagă pentru tine; cu riscul de a rămâne „doar” cu El.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 16.07.2012, 16:58:36
Floare alba's Avatar
Floare alba Floare alba is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.05.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 63
Implicit si totusi exista barbati fideli...

Sotul meu este unul dintre ei, si suntem casatoriti de aproape 14 ani, avem 2 copii. Nu este o lauda, nu stiu cat este meritul meu, dar ii multumesc lui Dumnezeu pentru aceasta. Si mai cunosc si alti barbati credinciosi sotiilor lor. Nu trebuie sa disperati fetelor, rugati-va la Dumnezeu sa va scoate in cale barbatul credincios, mai si cautati-l... Poti sa-ti intalnesti viitorul sot la biserica, dar si la discoteca. Depinde pe unde umbli si ce cauti.

Iertati-ma daca v-am suparat.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 16.07.2012, 17:44:50
mihaela78 mihaela78 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.07.2012
Mesaje: 2
Implicit

si pentru noi........ cele inselate..., ce sfat aveti? ce credeti ca e mai bine sa facem? sa ramanem alaturi de sotul care ne inseala sau sa il parasim?
Cartile sfinte ne sfatuiesc sa ramanem si sa ne rugam mult, pentru noi, pentru familie, pentru sotul care ne inseala.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 16.07.2012, 17:59:31
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Daca barbatii pot fi fideli unei singure femei? Desigur. Mamei lor. Ca in cantecul acela: "Mama lor la toti!"
Acum mai in gluma, mai in serios, asa cum vad eu lucrurile, barbatii sunt un fel de copii: cu cat incerci sa-i stapanesti mai mult, cu atat se razvratesc si fac pe dos.

Citat:
În prealabil postat de Floare alba Vezi mesajul
Sotul meu este unul dintre ei, si suntem casatoriti de aproape 14 ani, avem 2 copii. Nu este o lauda, nu stiu cat este meritul meu, dar ii multumesc lui Dumnezeu pentru aceasta. Si mai cunosc si alti barbati credinciosi sotiilor lor. Nu trebuie sa disperati fetelor, rugati-va la Dumnezeu sa va scoate in cale barbatul credincios, mai si cautati-l... Poti sa-ti intalnesti viitorul sot la biserica, dar si la discoteca. Depinde pe unde umbli si ce cauti.

Iertati-ma daca v-am suparat.
Floare alba, Floare alba... cata dreptate ai!... Dar, daca ne incredem prea mult in noi insine, ne pomenim fara sa ne dam seama in niste imprejurari cu totul "delicate"...
Din capul locului, personal nu-i consider "barbati" pe acei indivizi casatoriti care merg la prostituate. Desigur, unii poate au motive intemeiate, dar oricum eu personal sunt impotriva sexului de vanzare.
Toata viata mea de "casatorit", am primit libertate deplina sa fac ce vreau. Dar tocmai aceasta libertate "ma leaga" iremediabil. Cum as putea sa calc stramb, dupa care s-o privesc in ochi? Unii pot, dar asta este ipocrizie, dupa parerea mea. Si oricum nu ramane neplatit.
Dar am observat ca asta nu-mi da dreptul sa strig catre altii, cat de "virtuos" sunt eu, fiindca nu e meritul meu, sub nici o forma. Adulterul nu se face "batand din palme". Fiindca Dumnezeu iti zadarniceste planurile mult timp si trebuie sa fii de-a dreptul indaradnic sa nu intelegi in ce rahat te bagi. Indiscutabil, ispitele vin. Si cu cat le alungi mai mult, cu atat tentatiile sunt mai greu de... alungat. Ca atare, oricat ne-am increde in noi, nu avem voie sa-l provocam pe vrajmas, fiindca are multe metode de a ne pune piedica. Eu sunt unul dintre cei care m-am considerat extrem de abil, dar m-am impiedicat cand ma asteptam mai putin. Si nu pot invinovati pe nimeni fiindca am dorit "sa ma impiedic"... Dupa care am primit "avertisment" chiar a doua zi, de la Dumnezeu.
Uneori stau si ma gandesc daca suntem capabili sa descifram mesajele pe care ni le trimite Dumnezeu. Boala este modul cel mai trist de a primi un mesaj. Dar marea majoritate a acestor mesaje sunt dintre cele oarecum "fericite". Exact ca in serialul acela "I Shouldn't Be Alive". Dumnezeu te "salveaza" miraculos din intamplari stranii, cand nici nu-ti vine sa crezi cat de aproape ai fost de moarte. Daca "te conectezi" pe acea coordonata a mesajului, vei intelege, si-ti vei schimba viata. Daca nu? Cred ca nu exista "daca nu". Dumnezeu nu "strica" mesajele cu cei care nu se vor conecta pe acea coordonata...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #48  
Vechi 16.07.2012, 18:03:40
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaela78 Vezi mesajul
si pentru noi........ cele inselate..., ce sfat aveti? ce credeti ca e mai bine sa facem? sa ramanem alaturi de sotul care ne inseala sau sa il parasim?
Cartile sfinte ne sfatuiesc sa ramanem si sa ne rugam mult, pentru noi, pentru familie, pentru sotul care ne inseala.
Exista resurse (carti) cu sfaturi practice pentru asta.. Trebuie sa inveti ce sa astepti, ce sa faci (ca sa nu agravezi situatia si sa te protejezi emotional). Cred ca exista si situri de suport (in engleza). Cauta pe google.

In opinia mea (chiar am prietene care trec acum prin asta, nu exagerez cand spun ca e ceva f comun), primul pas il faci inapoi. Te detasezi de problema si incerci sa-ti pui ordine in ganduri si sa gasesti un oarecare echilibru emotional. (Adica nu-l confrunti: "ce ai facut?" etc.. ). In prima etapa ai grija de tine (incepi cu lucrurile simple: mananci, dormi, vorbesti cu prieteni, faci sport - ff important - , plimbi cainele, gatesti ceva bun si inviti prietenele etc... tot ce trebuie ca sa te simti bine.
Trebuie sa stii ca daca tu il invinuiesti, el devine devensiv (chiar agresiv). Nu o sa zica: "vai, dar imi pare atat de rau". Tonul face muzica. (Ai grija de tine si nu vorbi decat cand stii exact ce spui si unde vrei sa ajungi.)
Abia mult mai tarziu confrunti problema.. cand ai resursele (emotionale) si stii ce urmaresti. Succes.

Last edited by anna21; 16.07.2012 at 18:14:19.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 16.07.2012, 18:38:38
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit

eu daca as fi in locul mihaelei as pleca cu copii cu tot. Asa gandesc acum....si sa ma fereasca Dumnezeu sa ajung intr-o asemenea situatie(nu e un sfat!).

priceputule ai dreptate din cei pe care ii cunosc niciunul nu merge la biserica,iar pe cei care ii intalnesc in biserica nu i-am luat la intrebari:).
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”
Reply With Quote
  #50  
Vechi 16.07.2012, 18:44:39
Tomita Tomita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
"Aveți amabilitatea să îmi spuneți, în cazul dv, care doctor v-a educat spre desfrânare ?
Doi doctori mi-au recomandat sa am relatii cu un barbat anul trecut (unul la urgente in Galati si celalalt in Bucuresti -am crezut ca sunt la menopauza deoarece imi scazuse progesteronul foarte mult)...daca nu, pot face cancer mamar sau alte boli.

In ceea ce priveste barbatii..cu parere de rau sunt putine exemple bune in jurul meu...majoritatea rele.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Barbatii Anna Nunta 268 30.05.2013 18:22:26
doua batrane,vaduve ,singure si bolnave au nevoie de ajutor Alexuta Umanitare 61 24.01.2013 13:57:40
De ce barbatii vor doar aspectul fizic? AGabriela Nunta 151 09.11.2012 09:24:09
Valoarea unei femei zoridezi Generalitati 3 31.05.2010 13:28:16
Poemul unei singure respiratii vichy Rugaciuni 2 07.08.2008 15:14:49