Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 18.11.2016, 16:06:12
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Logic, nu?
ÎhÎ.... Să te văd mai departe.
Era "ihi" sau "hic"? :)

Ca se pare ca pierdusi firul discutiei, tu erai la microfon si trebuie sa ne "luminezi" despre multele "credinte autentice" si dumnezeii lor, probabil si ei autentici?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 18.11.2016, 16:11:14
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Am sentimentul ca ne pierdem vremea reciproc.
Toate cele bune!
Reply With Quote
  #53  
Vechi 18.11.2016, 16:14:44
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Reciproc și unul altuia.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #54  
Vechi 20.11.2016, 18:08:31
ionica49's Avatar
ionica49 ionica49 is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.11.2016
Locație: Tg-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Autentice adica mantuitoare, adica stii tu, in sensul "Cel ce va crede și se va boteza se va mântui; iar cel ce nu va crede se va osândi."

Stii mai multe? Ia zi-ne si noua.
Si cuvintele astea eu cred ca arata clar ca ,,botezul,, este precedat de credinta si nu invers,,,,
Reply With Quote
  #55  
Vechi 20.11.2016, 18:15:40
ionica49's Avatar
ionica49 ionica49 is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.11.2016
Locație: Tg-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Smile

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Până la "esența ultimă" psihologia și Teologia fac casă foarte bună, sufletul fiind obiectul comun al preocupărilor lor. Iar esența aia de care zici nu e treaba psihologului, după cum ar fi trebuit să știi. Și iarăși ar fi trebuit să știi că preoții buni sunt și buni psihologi (reciproca nefiind valabilă).
În ce mă privește am comentat doar expresia colegului care zicea că științele nu cunosc deloc sufletul omenesc și i-am arătat că de fapt unele științe îl cunosc destul de bine.

P.S. Ce înțelegi prin expresia "esența ultimă a sufletului"? Tradu-ne și nouă, ca să ne luminăm un pic și să verificăm de nu cumva psihologia și Teologia se întâlnesc chiar și în acest punct.
Da e vorba de salvarea vietii celuilant adica a apreoapelui tau , indiferent cine este , chiar si un dusman. Dar oare de-a lungul istoriei , atunci cand viata cuiva era in pericol si trebuia sa se apere el sau avutul lui sau familia lui , si in mod inevitabil trebuia sa omoare pe cei care atacau, chiar daca erau crestini ca si el sau poate musulmani , etc, Dumnezeu in aceste cazuri ce avea de zis?. Era asta o scuza pentru cel atacat , ca doar se apara si trebuie sa-si salveze viata , chiar daca il omoara pe atacator?. Inseamna ca cel vinovat in cazurile astea sant DOAR ,cei care ataca. Asa se spune ca noi ,,romanii, am dus doar razboaie de ,,APARARE,,, si nu de cucerire, deci Dumnezeu e de partea noastra. Asta inseamna ca Dumnezeu are doua unitati de masura a iubirii crestine. Poate le-o fii spus si crestinilor , ca atunci cand viata lor va fii in pericol , sa lase deoparte iubirea crestina , si sa puna mana pe sabii , suliti , si sa se apere. Nu, asta nu s-a intamplat . Primii crestini mai degraba mureau ei decat sa ridice mana asupra cuiva , indiferent cine era dusmanul lor.
Reply With Quote
Răspunde