Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.08.2010, 11:45:08
timeea89 timeea89 is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.08.2010
Mesaje: 70
Implicit cum sa fac?

Buna ziua,

Nu stiu de ce, dar de ieri tot culpabilizez. Sa va explic situatia... Discut cu cineva despre situatia din familia mea, fratele care se cearta cu mama, deoarece aceasta din urma nu vrea sa-i dea masina noua pe care tocmai si-a cumparat-o. Persoana respectiva ma sfatuieste sa fac pe mediatoru' (deja ca nu-mi place sa ma bag) si sa-l ajut pe fratele meu (mai mare ca mine cu 9 ani) sa-si ia masina...
Eu studiez in strainatate de doi ani si pot spune ca ma descurc binisor cu banii, primesc bursa si mai lucrez pe ici pe colo, cat imi permite programul de la facultate.
Acum ma tot gandesc ca sunt o sora rea pentru ca nu ii dau fratelui decat cadouri cand vin prin tara si ca ar trebui sa-i dau ceva bani, dat fiind ca am mai mult decat el. Stiu ca pare ciudat, dar nu stiu de ce ma simt egoista sa tin banii pentru mine (mai cumpar familiei cate ceva, dar ma ganesc ca ar trebui sa le dau mai mult).
Fratele meu a fost totusi un copil amarat, crescut de bunicala tara, mama fiind in Bucuresti cu mine si cu tatal meu, care nu e si tatal lui biologic) .
Voi ce credeti, in ce masura ar trebui sa-l ajut?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.08.2010, 12:04:31
o copila o copila is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 118
Implicit

Citat:
În prealabil postat de timeea89 Vezi mesajul
Buna ziua,

Nu stiu de ce, dar de ieri tot culpabilizez. Sa va explic situatia... Discut cu cineva despre situatia din familia mea, fratele care se cearta cu mama, deoarece aceasta din urma nu vrea sa-i dea masina noua pe care tocmai si-a cumparat-o. Persoana respectiva ma sfatuieste sa fac pe mediatoru' (deja ca nu-mi place sa ma bag) si sa-l ajut pe fratele meu (mai mare ca mine cu 9 ani) sa-si ia masina...
Eu studiez in strainatate de doi ani si pot spune ca ma descurc binisor cu banii, primesc bursa si mai lucrez pe ici pe colo, cat imi permite programul de la facultate.
Acum ma tot gandesc ca sunt o sora rea pentru ca nu ii dau fratelui decat cadouri cand vin prin tara si ca ar trebui sa-i dau ceva bani, dat fiind ca am mai mult decat el. Stiu ca pare ciudat, dar nu stiu de ce ma simt egoista sa tin banii pentru mine (mai cumpar familiei cate ceva, dar ma ganesc ca ar trebui sa le dau mai mult).
Fratele meu a fost totusi un copil amarat, crescut de bunicala tara, mama fiind in Bucuresti cu mine si cu tatal meu, care nu e si tatal lui biologic) .
Voi ce credeti, in ce masura ar trebui sa-l ajut?
Dar fratele nu munceste?
iti spun cum e la mine: sotul meu are o sora in Germania, si , tot asa, ea i-a ajutat f mult, cu bani si obiecte. Dar.......el s-a obisnuit sa primeasca, adica are impresia ca ea mereu are obligatia sa il ajute chiar daca poate nici la ea nu e roz, si mai ales acum, ca avem si copil, ea trebuie sa ne ajute mai mult. Nu mi se pare ok. Daca zici ca ai banuti, nu trebuie neaparat sa ii strici, pune-i deoparte, chiar daca ii pui pt frate, sau pt familie, si vreodata chiar poti sa ii ajuti substantial. Nu zic sa nu ii dai, daca el are nevoie stringenta de bani, dar nu il invata prost. Si faptul ca tu esti pe picioarele tale si familia nu trebuie sa te sustina cu bani, deja este un ajutor pt ei.
Cat despre cearta in familie, asta tu stii ce mai e pe acolo. cateodata e bine sa fii mediator, dar alteori nu, depinde de istoric.

Numai bine!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.08.2010, 12:15:03
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de timeea89 Vezi mesajul
Buna ziua,

Nu stiu de ce, dar de ieri tot culpabilizez. Sa va explic situatia... Discut cu cineva despre situatia din familia mea, fratele care se cearta cu mama, deoarece aceasta din urma nu vrea sa-i dea masina noua pe care tocmai si-a cumparat-o. Persoana respectiva ma sfatuieste sa fac pe mediatoru' (deja ca nu-mi place sa ma bag) si sa-l ajut pe fratele meu (mai mare ca mine cu 9 ani) sa-si ia masina...
Eu studiez in strainatate de doi ani si pot spune ca ma descurc binisor cu banii, primesc bursa si mai lucrez pe ici pe colo, cat imi permite programul de la facultate.
Acum ma tot gandesc ca sunt o sora rea pentru ca nu ii dau fratelui decat cadouri cand vin prin tara si ca ar trebui sa-i dau ceva bani, dat fiind ca am mai mult decat el. Stiu ca pare ciudat, dar nu stiu de ce ma simt egoista sa tin banii pentru mine (mai cumpar familiei cate ceva, dar ma ganesc ca ar trebui sa le dau mai mult).
Fratele meu a fost totusi un copil amarat, crescut de bunicala tara, mama fiind in Bucuresti cu mine si cu tatal meu, care nu e si tatal lui biologic) .
Voi ce credeti, in ce masura ar trebui sa-l ajut?

Că-l ajuți sau nu-l ajuți n-ai nici un folos, căci numai milostenia făcută săracior, străinilor, handicapaților, orfanilor, văduvelor, copiilor e răsplătită... în Cer... făcută în taină ca să nu primești laude, făcută pentru slava Lui Dumnezeu...

În familei nu ești datoare cu nimic și nu ai nici un câștig Ceresc, decât așa ca în familie, eventual doar dacă ajung și ei la fel cu ceilalți năpăstuiți... abea atunci ai datorie și față de ei ca și de ceilalți... dar totuși trebuie să iubești și să respecți pe familia ta care te-a născut și crescut dar pe Dumnezeu trebuie să-L asculți și să-l iubești mult mai mult căci numai El poate să te scape din necaz și din păcate.

Iar cu banii tăi și munca ta, nimeni nu poate avea pretenții, dai cui vrei cât vrei... este voia ta complet liberă, căci Dumnezeu nu a obligat pe nimeni și nici nu a șantajat moral ca să târască pe cineva să ajungă să facă ceea ce nu e sigur că voiește...

De exemplu sunt mulți sfinți martiri care au pătimit de multe ori aceleași cazne mai mici sau mai mari și mereu au fost vindecați și mereu au primit martirajul cu seninătate din dragoste de Dumnezeu, și unii puteau fugii din pricina durerilor sau altor lucruri chiar fără să se lepede de Hristos... deci liberi fiind și-au ales mărturisirea martirică la modul repetat și asta demonstrează că singuri, cu liberă voință și-au ales să urmeze pe Hristos...

Deci tu singură ești stăpâna intereselor tale. Dar e bine să nu ți se suie la cap minteresul baban al buzelor vicLene.

Să nu te judec!.. cu nici un chip... și să mă smeresc tainic cu oricechip.

Last edited by vsovivi; 13.08.2010 at 12:22:24.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.08.2010, 12:23:39
georgetug georgetug is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2010
Mesaje: 20
Implicit intrebare

cred ca ar fi interesant sa-l intrebi chiar pe el ce asteptari are de la tine,
poate vei auzi lucruri neasteptate.
succes
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.08.2010, 12:37:30
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Masina este un capriciu.....Este bine sa-l ajuti daca este la anaghie sau cu cele spirituale. Nu-i un gest crestinesc sa-i cumperi masina!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.08.2010, 12:43:09
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de timeea89 Vezi mesajul
Acum ma tot gandesc ca sunt o sora rea pentru ca nu ii dau fratelui decat cadouri cand vin prin tara si ca ar trebui sa-i dau ceva bani, dat fiind ca am mai mult decat el. Stiu ca pare ciudat, dar nu stiu de ce ma simt egoista sa tin banii pentru mine (mai cumpar familiei cate ceva, dar ma ganesc ca ar trebui sa le dau mai mult).
Fratele meu a fost totusi un copil amarat, crescut de bunicala tara, mama fiind in Bucuresti cu mine si cu tatal meu, care nu e si tatal lui biologic) .
Voi ce credeti, in ce masura ar trebui sa-l ajut?
Uneori este bine sa recitim ce am scris.
Daca tu simti ca esti egoista si ca ar trebuii sa faci mai mult pentru fratele tau...inseamna ca asa este!
Fiecare dintre noi are un vierme neadormit numit constinta ....
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.08.2010, 13:38:17
Samy02's Avatar
Samy02 Samy02 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 196
Implicit o parere....

Eu zic sa mai ai putintica rabdare, continua sa oferi familiei mici cadouri, asa cum ai facut si pana acum, iar bani care crezi ca-ti prisosesc pune-I deoparte intr-un cont, iar la momentul oportun, ii vei oferi ca imprumut, pe un termen mai nelimitat, nu stiu, gasesti tu un pretext…..poate pana atunci ii trece dorinta asta arzatoare de a avea masina noua si v-a gasi ceva mai bun de facut cu bani…..daca nu……
p.s.Ce bine era pe vremuri…acu’ o mie si ceva de ani….se mergea mult pe jos si omu’ nu mai avea timp de alte prosti….
Citat:
În prealabil postat de timeea89 Vezi mesajul
Buna ziua,

Nu stiu de ce, dar de ieri tot culpabilizez. Sa va explic situatia... Discut cu cineva despre situatia din familia mea, fratele care se cearta cu mama, deoarece aceasta din urma nu vrea sa-i dea masina noua pe care tocmai si-a cumparat-o. Persoana respectiva ma sfatuieste sa fac pe mediatoru' (deja ca nu-mi place sa ma bag) si sa-l ajut pe fratele meu (mai mare ca mine cu 9 ani) sa-si ia masina...
Eu studiez in strainatate de doi ani si pot spune ca ma descurc binisor cu banii, primesc bursa si mai lucrez pe ici pe colo, cat imi permite programul de la facultate.
Acum ma tot gandesc ca sunt o sora rea pentru ca nu ii dau fratelui decat cadouri cand vin prin tara si ca ar trebui sa-i dau ceva bani, dat fiind ca am mai mult decat el. Stiu ca pare ciudat, dar nu stiu de ce ma simt egoista sa tin banii pentru mine (mai cumpar familiei cate ceva, dar ma ganesc ca ar trebui sa le dau mai mult).
Fratele meu a fost totusi un copil amarat, crescut de bunicala tara, mama fiind in Bucuresti cu mine si cu tatal meu, care nu e si tatal lui biologic) .
Voi ce credeti, in ce masura ar trebui sa-l ajut?

Last edited by Samy02; 13.08.2010 at 13:41:00.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.08.2010, 13:38:44
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de timeea89 Vezi mesajul
Buna ziua,

Nu stiu de ce, dar de ieri tot culpabilizez. Sa va explic situatia... Discut cu cineva despre situatia din familia mea, fratele care se cearta cu mama, deoarece aceasta din urma nu vrea sa-i dea masina noua pe care tocmai si-a cumparat-o. Persoana respectiva ma sfatuieste sa fac pe mediatoru' (deja ca nu-mi place sa ma bag) si sa-l ajut pe fratele meu (mai mare ca mine cu 9 ani) sa-si ia masina...
Eu studiez in strainatate de doi ani si pot spune ca ma descurc binisor cu banii, primesc bursa si mai lucrez pe ici pe colo, cat imi permite programul de la facultate.
Acum ma tot gandesc ca sunt o sora rea pentru ca nu ii dau fratelui decat cadouri cand vin prin tara si ca ar trebui sa-i dau ceva bani, dat fiind ca am mai mult decat el. Stiu ca pare ciudat, dar nu stiu de ce ma simt egoista sa tin banii pentru mine (mai cumpar familiei cate ceva, dar ma ganesc ca ar trebui sa le dau mai mult).
Fratele meu a fost totusi un copil amarat, crescut de bunicala tara, mama fiind in Bucuresti cu mine si cu tatal meu, care nu e si tatal lui biologic) .
Voi ce credeti, in ce masura ar trebui sa-l ajut?
Este normal sa ne ajutam familia cand avem cu ce...dar sa fie cu dreapta socoteala...ca sa nu devina obisnuinta nici pentru tine si nici pentru ei...iar atunci cand ajuti trebuie sa te gandesti daca este pentru slava lor desarta ca sa le alimentezi niste placeri sau este vorba de o nevoie sau o necesitate absoluta (asta este valabil si pentru tine atunci cand iti cheltuiesti banii).
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.08.2010, 14:03:54
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

băi dacă știam...

ce să mai zic la vârsta mea... 92 de ani și 7 luni... aștept să mor

azi mâine mă târăsc la interogatoriu și la vămi diavolii

bun de tot ca fariseul... postea azi și la a nul, se ruga azi și la anu și la mulți ani, făcea milostenie azi și la anul și la niciodată...

râde zgârciob de oală spartă fiindcă numai ciorb la ciorb nu-și scoate ochii...

unde s-o mai pomenit așa ceva... să ai bani prea mulți și să te mustre conștiința că nu-ți ajuți fratele să facă prostii...

mai bine faci tu singur prostii

ajungi așa ca mine, un bătrân putred și rău și prost de 92 de ani care nu mai poate să moară... nu mai vine nici moartea să-l ia... fiindcă pute...

n-ai ce-i face... dă-le bani ca Al Bundy... la toți...

Nu-i mai judeca că și așa nu ascultă de judecățile tale... mai rău îi bagi în desfrâu, în culpă...

nu ai aflat că suntem o nație de oligofreni dintre care eu sunt cel dintâi?

Află acum...

Bă, asta e, unii cer și alți strâng la ciorap... cred că mai de folos îți este să-ți risipească banii fratele tău decât să-i risipești tu pe luxuri, pe ruj, pe haine goliciunizante... pe chefuri cu colegii... pe tot felul de simandicozități...

o mașină ajută la ceva... la accidente... ajunge mai repede sus, și nu trebuie să sufere 92 de ani așa ca mine toate desfrânările posibile și imposibile...

mă, nu v-am zis că nu știou sfătui pe nimeni dacă nici după 92 de ani nu am reușit să ascult de Dumnezeu?

Parcă e imposibil... dacă nu asculți azi, mâine te poți considera un mort viu așa ca mine, bântui la 92 de ani prin deșertăciunea deșertăciunilor... și mă cred sfânt... o canalie, un coșmar, o calomnie... defapt e clar sunt un handicapat mintal...

un gunoi, o lepră și o ciumă... parol d”oneaur, pe onoare pootoare.

Last edited by vsovivi; 13.08.2010 at 14:07:26.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.08.2010, 14:20:15
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
băi dacă știam...

ce să mai zic la vârsta mea... 92 de ani și 7 luni....
:))))))) Desi sunt sigura ca tu anii astia ti-i doresti, nu ii ai, eu spun doar "Multi inainte Vsovi...cu sanatate si intelepciune iar la final mantuire!"
:))))
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare