Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #341  
Vechi 02.02.2011, 22:27:43
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

Nu am inteles niciodata de ce adventii se folosesc de crez! Ei se bazeaza numai pe biblie...
  #342  
Vechi 02.02.2011, 22:27:49
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Eu incep sa le pierd numarul.
De la crestini dupa Evanghelie, adventisti (astia sunt impartiti in mai multe categorii? de la ziua 1 pana la a 7a?), martorii lui Iehova si care or mai fi, nu am rabdare sa citesc pe fiecare, asa ca rog si eu pe cineva binevoitor sa-mi rezume si mie care e diferenta dintre ei, inafara de nume?
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
  #343  
Vechi 02.02.2011, 22:31:50
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
D-le tricesimusseptimus,

ortodocsii marturisesc public, ..............
Daca n-ai stiut , trice. asculta doar de bolnavii epileptici, care cad jos si fac spume ;la gura...si-si mai zice si profet (profeteasa)....


Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
Intrebarea mea este: ce marturiseste adventismul in plus fata de aceasta marturisire ?
Ce a marturisit EG White, aceea marturisesc toti AZS...cartile ei le impart ca pe painea cea calda...din paine te hranesti, din cartile ei te folosesti (la aprin focul...).
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
  #344  
Vechi 02.02.2011, 22:32:13
Iosif77 Iosif77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.01.2011
Mesaje: 183
Implicit Concluzia serii

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Asa ca acesti tipi par foarte degazati la prima vedere.
Inainte acesti adventi erau imbracati numai in negru acum e mai altfel...
Ceva mai degazat decat penticostalii, adventistul Trice nu se mai imbraca in negru...
  #345  
Vechi 02.02.2011, 22:36:48
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
Eu incep sa le pierd numarul.
De la crestini dupa Evanghelie, adventisti (astia sunt impartiti in mai multe categorii? de la ziua 1 pana la a 7a?), martorii lui Iehova si care or mai fi, nu am rabdare sa citesc pe fiecare, asa ca rog si eu pe cineva binevoitor sa-mi rezume si mie care e diferenta dintre ei, inafara de nume?

Unii invata si prosteste pe naivi intr-un fel, altii in alt fel.
Trice si secta lui tin SABATUL, ca iudeii din vremea lui Moise...acum nu stiu, mai aduc arderi de tot sau nu, ne-o poate confirma el.
Penticostalii, cand se roaga la adunare urla si zbeara, de zici ca-s pe stadion, zicand ca vb in limbi...daca aduci 2 translatori, risti sa-i vezi smulgandu-si parul din cap pt ca nu traduc la fel...
Baptistii, astia cu o baita (la care ii spun botez) iti ofera mantuirea...

Iata 3 posibilitati prin care ajungi cu siguranta in Iad, un drum pavat cu intentii bune...Nu trice?
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
  #346  
Vechi 02.02.2011, 22:37:42
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iosif77 Vezi mesajul
Ceva mai degazat decat penticostalii, adventistul Trice nu se mai imbraca in negru...
Chiar nu mai trebuie, s-a facut pielea pe el neagra....
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
  #347  
Vechi 02.02.2011, 22:39:06
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Ei se bazeaza numai pe biblie...
Pe vechiul testament mai ales...NT conteaza mai putin...
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
  #348  
Vechi 02.02.2011, 23:27:30
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Cu nimic nu ii indreptateste.
Sectele au aparut dupa ce unii oameni au rastalmacit intelesul Bibliei spre a lor pierzare.
Biblia vb de invatatorii mincinosi, de hristosi mincinosi...ori, nu cred ca trece un an fara sa nu apara o secta noua...
Toate ereziile si sectele au aparut ca urmare a neascultarii fata de Biserica...neascultarea l-a scos pe om din Rai, si azi, neascultarea ii tine pe sectari departe de Rai.
Invatatura lui Hristos UNESTE, nu desparte...ereziile NP ii separa in cul;te si culte.
Sectarul este un om mandru, omul lui D-zeu e om smerit...

Asa ca, daca nu esti avocatul lor, nu ma acuza ca nu spun decat adevarul...Unde crezi ca am gresit?
in primul rand nu sunt avocatul cuiva, in al doilea rand, prejudecatile nu sunt bune indiferent despre ce este vorba. "sectantul este mandru, ortodoxul este smerit" ... nu suna a mandrie?
"omul lui Dumnezeu" zici ... esti tu acela?
  #349  
Vechi 02.02.2011, 23:46:59
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Pe vechiul testament mai ales...NT conteaza mai putin...
Si cand ma gandesc ca pe forumul np esti numai miere si zahar, numai sfintenie si pocainta...
Asta apropo de viclenie.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #350  
Vechi 03.02.2011, 00:32:23
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Oameni buni, indiferent de orientarea confesionala, intrebarea este: DE CE va intepati si va ironizati reciproc ?
De ce va reprosati anumite gesturi si atitudini, de ce trebuie sa zicem "X face spume", "Y e un ticalos" etc. ?
Asa invata Biblia ??
Oare daca ati fi fatza in fatza, organizati pe echipe, ce s-ar intampla ? ar iesi ca la luptele de gladiatori, spre marea satisfactie a celor care stau si privesc de pe margine...
Cei care tineti sambata ca zi de odihna... ati incepe sa aplicati prescriptiile din vechiul testament si ati ucide pe cei care nu tin sambata ? Scrie la Geneza, cap. 23.
Cei care nu tineti samabata, ci duminica... ati reitera inchizitia si i-ati arde pe ceilalti pe rug ? (scrie in noul testament ca lucrul fiecaruia se va lamuri prin foc; nu ?)
Dar cu cei necrestini, fie atei, fie altceva, ce veti face ?

Nu se poate discuta un pic mai la rece, mai matematic ?

Eu sper ca nu am reusit sa ma iau de persoana nimanui in mod direct, si mai sper nici sa nu mi se intample.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nervul laringial si viclenia lui Richard Dawkins flying Teologie si Stiinta 88 23.09.2011 18:24:40
Minciuna si viclenia maria40 Generalitati 68 22.06.2011 22:13:56
Nu mai raspunde-ti sectantilor ionut stefan Secte si culte 146 15.03.2011 09:23:38