Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.09.2011, 17:37:10
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit ''Dumnezeu este de vina''

Sincer , ma -m saturat sa aud o multime de oameni care dau vina pe Divinitate , pt esecurile , greselile , din viata lor , pe care fara sa -si dea seama , tot ei si le-au facut cu mana lor .Nu cred ca Dumnezeu sta si pune bete- n roate oamenilor , cum cred majoritatea .

Dupa parerea mea , Dumnezeu , intervine de putine ori in viata cuiva , Dc? Pt ca aproape totul depinde de tine , de cum actionezi , cum iei decizii in viata , Divinitatea intervenind doar in probleme serioase , sa ziceam asa

Dau un exemplu : maine ai un test foarte important , te rogi la Dumnezeu, sa iei nota mare la test , dar uiti sa inveti , a doua zi te miri de ce ai luat 4 , si .... dai vina pe Dumnezeu ca nu te-a ajutat , ca din vina Lui ai luat 4.

Alt exemplu: accidentul din Japonia cu centralele nucleare , Dumezeu iarasi este de vina pt asta dupa parerea multora , dar nu noi suntem de vina care ne-am construit tot felul de arme , tot mai periculoase , si ca ne jucam cu energia nucleara parca ai fi ceva foarte simplu?

Si ne mai miram de toate accidentele din lume , ca vai vine Apocalipsa .
Apocalipsa ne-o facem noi , cu mana noastra , nu Dumnezeu .
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.09.2011, 17:51:50
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Dar pe ceilalti e Ok sa dam vina? daca noi vrem sa facem ceva, si ei de langa noi nu ne lasa, putem spune "sa fie pacatul lui?"
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.09.2011, 17:52:55
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Problema legata de "vina lui Dumnezeu" nu este de ieri, de azi, ci din Eden. Pentru cadere, Adam a dat vina pe Eva, Eva pe sarpe, si toti, la unison, l-au gasit vinovat pe Dumnezeu, caci El este Creatorul tuturor.

A-ti asuma vina inseamna a-ti vedea greselile, iar acesta este lucru binecuvantat. Este primul pas spre pocainta, spre a-ti cere iertare, spre schimbarea mintii si a vietii.

Atunci cand evitam totusi sa ne asumam greselile, sa avem in minte faptul ca Domnul Hristos a patimit si a primit moartea pentru greselile si pacatele noastre, el fiind cu totul fara prihana. Asa putem vedea cat de mici suntem si cat de mult perseveram in anumite greseli: nu suntem in masura sa purtam nici macar greselile noastre, dar sa ne mai si punem viata pentru greselile celorlalti.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.09.2011, 19:21:28
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Problema legata de "vina lui Dumnezeu" nu este de ieri, de azi, ci din Eden. Pentru cadere, Adam a dat vina pe Eva, Eva pe sarpe, si toti, la unison, l-au gasit vinovat pe Dumnezeu, caci El este Creatorul tuturor.
Pe ce vă bazați ? Nu-mi amintesc de niciun pasaj biblic sau patristic care să sugereze că proto-părinții noștri au dat vina pe Dumnezeu. Hai să nu le punem în cârcă ce nu au făcut. Potrivit unei venerabile tradiții, noi credem că ei s-au căit pentru păcatul lor, au locuit, după moarte, acolo unde au locuit drepții lumii vechi și, imediat după Înălțarea Domnului nostru, sufletele lor au mers în Raiul ceresc.

Dacă ei ar fi "pus în cârcă" lui Dumnezeu păcatul lor și ar fi murit în această stare, atunci nu s-ar fi mântuit, fiindcă nimeni nu se poate mântui hulind, iar hula este păcat contra Spiritului Sfânt.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.09.2011, 19:36:07
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,templier knight

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Sincer , ma -m saturat sa aud o multime de oameni care dau vina pe Divinitate , pt esecurile , greselile , din viata lor , pe care fara sa -si dea seama , tot ei si le-au facut cu mana lor .Nu cred ca Dumnezeu sta si pune bete- n roate oamenilor , cum cred majoritatea .

Dupa parerea mea , Dumnezeu , intervine de putine ori in viata cuiva , Dc? Pt ca aproape totul depinde de tine , de cum actionezi , cum iei decizii in viata , Divinitatea intervenind doar in probleme serioase , sa ziceam asa

Dau un exemplu : maine ai un test foarte important , te rogi la Dumnezeu, sa iei nota mare la test , dar uiti sa inveti , a doua zi te miri de ce ai luat 4 , si .... dai vina pe Dumnezeu ca nu te-a ajutat , ca din vina Lui ai luat 4.

Alt exemplu: accidentul din Japonia cu centralele nucleare , Dumezeu iarasi este de vina pt asta dupa parerea multora , dar nu noi suntem de vina care ne-am construit tot felul de arme , tot mai periculoase , si ca ne jucam cu energia nucleara parca ai fi ceva foarte simplu?

Si ne mai miram de toate accidentele din lume , ca vai vine Apocalipsa .
Apocalipsa ne-o facem noi , cu mana noastra , nu Dumnezeu .
da,omului ii place sa dea vina pe altcineva ptr.esecurile sale,nu-i place sa fie responsabil.
comod este:dumnezeu este vinovat,daaar, responsabilitatea omului nu este trecuta cu vederea de dumnezeu din urmatorul motiv:dumnezeu a inzestrat omul cu RATIUNE.
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.09.2011, 19:38:20
VictorS
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul

Dau un exemplu : maine ai un test foarte important , te rogi la Dumnezeu, sa iei nota mare la test , dar uiti sa inveti , a doua zi te miri de ce ai luat 4 , si .... dai vina pe Dumnezeu ca nu te-a ajutat , ca din vina Lui ai luat 4.
Daca invat pentru acel test si iau 10 este 100% meritul meu sau a fost si ajutorul lui Dumnezeu ?
la fel pentru orice esec/succes din viata, in orice domeniu. Daca am un esec este vina mea dar cand am un succes este ajutorul lui Dumnezeu ?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.09.2011, 19:54:06
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,victors

Citat:
În prealabil postat de VictorS Vezi mesajul
Daca invat pentru acel test si iau 10 este 100% meritul meu sau a fost si ajutorul lui Dumnezeu ?
la fel pentru orice esec/succes din viata, in orice domeniu. Daca am un esec este vina mea dar cand am un succes este ajutorul lui Dumnezeu ?
poti considera cum doresti,dar fara dumnezeu, omul nu ar exista,deci deciziile bune si munca omului in acord cu legea lui dumnezeu,duc omul catre viata vesnica iar dumnezeu se bucura ca omul isi foloseste ratiunea corect si-l sprijina in actiunile sale.parerea me.
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.09.2011, 19:58:40
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Stiti ce "suparare" au multi medici in ziua de azi? Ca daca ei fac "eforturi supraomenesti" si rezolva un caz disperat, omul II multumeste exclusiv lui Dumnezeu, pe cand daca lucrurile ies prost, a fost, desigur, exclusiv vina doctorului, ca nu a facut ce trebuia.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 12.09.2011, 20:02:59
cocacoc cocacoc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.05.2010
Mesaje: 449
Implicit

Ce imi plac mie raspunsurile astea :))

-Daca am un esec este vina mea dar cand am un succes este ajutorul lui Dumnezeu ?

Raspuns: fara dumnezeu, omul nu ar exista,

Varianta 2: dumnezeu se bucura
Reply With Quote
  #10  
Vechi 12.09.2011, 20:04:05
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,fallen

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Stiti ce "suparare" au multi medici in ziua de azi? Ca daca ei fac "eforturi supraomenesti" si rezolva un caz disperat, omul II multumeste exclusiv lui Dumnezeu, pe cand daca lucrurile ies prost, a fost, desigur, exclusiv vina doctorului, ca nu a facut ce trebuia.
medicul sa inteleaga ca nu e dumnezeu.si aprepo,un profesionist adevarat nu asteapta laude,el considera ca ceea ce face este normal(ordinar).
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lasati copiii si nu-i opriti sa vina la Mine Kyrie Eleison Arta bisericeasca in general 4 01.03.2012 19:20:04
A arunca vina unii pe altii! cristiboss56 Din Vechiul Testament 43 07.06.2011 19:40:27
Unde este iubire, acolo este Dumnezeu NECTARIE Generalitati 14 26.01.2011 11:00:06
Vina pentru accidentul aviativ polonez andreicozia Generalitati 2 13.01.2011 20:56:32
Unde este iubire, acolo este Dumnezeu NECTARIE Generalitati 1 07.01.2011 15:27:11