Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 11.11.2009, 01:48:53
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Eu ti-am mai spus,.... mai ales dupa ce ai enumerat ceea ce citesti si dupa cum raspunzi in mesaje.
...si parerea mea este ca da, ai cazut in misticism nesanatos si in inselare si trebuie sa te ridici si sa te scuturi de el, si mai ales Anno pentru ca totul sa fie bine in familia ta.

Sa stii inca ceva, ca daca prietenii s-au hotarit sa-si ia inima-n dinti si sa ti-o spuna verde-n fata, ceva ce de regula nu prea se face decit cind a ajuns cutitul la os si ESTI IN PERICOL, inseamna ca ei vad cu muult mai mult decit crezi.

...prietenII, ..plural, deci!!! atentie, stii vorba aceea cu betivul caruia i se spune ca este beat de mai multe persoane si ce trebuie sa faca!
Detalii, te rog.
In ce consta "inselarea"? (Te rog sa observi ca atunci cand sfintii vorbesc despre inselare descriu niste scheme ale vrasmasului si arata IN CE FEL ne pierdem mantuirea.. deci ce? cum?) Care este pericolul? concret.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 11.11.2009, 02:00:39
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
MISTICÍSM Nu mai asculta de altii si vezi-ti de viata ta si de Dumnezeul tau! E clar ca unii vor sa te faca sa nu te mai rogi, sa cazi in deznadejde sau in trufie sau, si mai grav, in starea de nestiinta si indiferenta!
Cum poti sa dai un asemenea sfat unei femei casatorite si cu copii! Tu chiar desconsideri orice sfat primit de la prieteni?. Uiti ca aceasta femeie are o familie, copii si trebuie sa se sfatuiasca si sa dea socoteala pentru ce intreprinde barbatului ei!
La acest aspect te-ai gindit. De ce o incurajezi spre gesturi de habotnicie si extremism. ...cu alte cuvinte " rupe legaturile cu viata ta sociala si vezi-ti de Dumnezeul Tau!"... ca doar nu pleaca (sper) la minastire lasind familia in urma ca alti visatori la stele!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 11.11.2009, 02:07:19
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Cum poti sa dai un asemenea sfat unei femei casatorite si cu copii! Tu chiar desconsideri orice sfat primit de la prieteni?. Uiti ca aceasta femeie are o familie, copii si trebuie sa se sfatuiasca si sa dea socoteala pentru ce intreprinde barbatului ei!
La acest aspect te-ai gindit. De ce o incurajezi spre gesturi de habotnicie si extremism. ...cu alte cuvinte " rupe legaturile cu viata ta sociala si vezi-ti de Dumnezeul Tau!"... ca doar nu pleaca (sper) la minastire lasind familia in urma ca alti visatori la stele!
Ma faci sa rad, Andrei.
Pai am sot si copii.. dar cu un cuvintel Dumnezeu poate sa ia tot!
Despre asa ceva stii? Hmmm?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 11.11.2009, 02:12:41
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
dar cu un cuvintel Dumnezeu poate sa ia tot!
Despre asa ceva stii? Hmmm?
Anna draga, uita animozitatile din trecut dintre noi, si iarta-ma, dar ce spui aici in fraza asta ma sperie si mai tare si imi confirma ca te-am citit CORECT!
Mamico revino-ti!..cu toata seriozitatea iti spun!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 11.11.2009, 02:20:04
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Anna draga, uita animozitatile din trecut dintre noi, si iarta-ma, dar ce spui aici in fraza asta ma sperie si mai tare si imi confirma ca te-am citit CORECT!
Mamico revino-ti!..cu toata seriozitatea iti spun!
Esti un dragut.
Postarea aceea nu este deloc scary... era doar o rautate. Faceam aluzie la divortul tau (esti divortat, nu?).. atat de subtil ca nici tu nu ai inteles.
Apreciez grija ta. Chiar m-ai imbunat (temporar, nu te relaxa).
Reply With Quote
  #16  
Vechi 11.11.2009, 02:30:03
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Esti un dragut.
Postarea aceea nu este deloc scary... era doar o rautate. Faceam aluzie la divortul tau (esti divortat, nu?).. atat de subtil ca nici tu nu ai inteles.
Apreciez grija ta. Chiar m-ai imbunat (temporar, nu te relaxa).
pe asta de unde ai mai scos-o, iar iti imaginezi deiverse scenarii?...ALT SEMN!
eu ramin la concluzia anterioara ca nu ne cunoastem de ieri de azi
Reply With Quote
  #17  
Vechi 11.11.2009, 08:48:12
caliyo caliyo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Cred ca fiecare trecem prin perioade ,,dulciŽŽ, in care Dumnezeu ne implineste mai repede rugamintile si perioade mai,,amaruiŽŽ in care Dumnezeu ne mai lasa sa ne mai zbatem in probleme. Daca aceste perioade nu alteneaza , atunci nu e de bine. In sensul ca daca ne e mereu,,bineŽŽ asta ne duce la mandrie, care e arma cea mai subtila cu care ne raneste diavolul.
Un semn de atentionare e atunci cand ni se pare ca Dumnezeu ne asculta rapid toate rugaciunile ( un fel de duh din lampa lui Aladin), cand ni se pare ca am avut vise care s-au indeplinit, cand ni se pare ca vedem noi lucruri pe care altii nu le vad, ca simtim la rugaciune stari pe care nu le simtim...
Ana, eu zic ca ai facut f bine ca ai dezvaluit aceste lucruri cuiva( ideal e sa le spui duhovnicului) pt ca inselarea vine din tainuirea acestor lucruri.
Dar acum depinde si cine iti mai atrage atentia. Pt ca si mie mi -au spus unii ca sunt habotnica pt ca merg aproape in fiecare duminica la biserica , ca tin cateva zile de post si ma rog cateva zile pe saptamana. Dar daca ti-au spus ca ai cazut in misticism persoane traitoare, ar fi bine sa tii cont si de parerea lor.
Pe de alta parte, nu cred ca e un pacat sa te rogi si pt lucruri marunte pt ca pana la urma viata e alcatuita si din lucrurile de zi cu zi.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 11.11.2009, 10:02:56
ilieradu ilieradu is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 29
Implicit

parerea mea este ca atata timp cat te rogi din inima si curat te poti ruga oricat si oriunde si sunt sigur ca bunul DUMNEZEU ne raspunde la rugaciuni dar problema este ca noi nu cerem intodeauna ceva de folos noua si cerem lucruri care ni se pare noua bune iar bunul DUMNEZEU ca un tata iubitor sa purtator de grije cum esta ne da doar ce ne este de folos! laudat si slavit sa fie DUMNEZEU!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 11.11.2009, 10:15:08
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Caliyo ,Dumnezeu e parintele nostru si e firesc sa aiba grija de noi.
"Ceea ce cereti cu credinta , veti primi "spune Mantuitorul ,deci sa nu ne indoim.
Nu vreau sa dau amanunte despre ajutorul primit ,de multe ori am primit fara sa cer ,caci Dumnezeu stie ce avem nevoie.
Au fost ani multi in care am fost ajutata dar nu am vazut acel ajutor ,traiam in bezna.
Multi spun ca au realizari pentru ca muncesc ,sunt destepti ,nu au nevoie de Dumnezeu. Dar sanatatea ,lipsa de necazuri ,de piedici ,cui le datoreaza?
Domnul a spus "Rugati-va neincetat"
Deci daca Ana se roaga este mistica ?
Iar Andrei ,pot sa spun ca au venit vremurile in care dreptii sunt catalogati de ceilalti drept nebuni ,iar normalitate este pacatul.
Tu traind in strainatate esti furat de stralucirea si bunastarea vietii de acolo ,astia sunt spinii care nu ne lasa sa dezvoltam credinta.
Mai putin ai nevoie de Dumnezeu cand ai de toate si nu vezi saracie si necaz in jurul tau.
Deci sa nu tinem cont de parerea celor din jur ,daca acestia nu sunt credinciosi practicanti.
Ana ,tu roaga-te chiar daca nu ai primit ,dar sa ceri cele de folos.
Roadele rugaciunii le vei culege in cele din urma .
Doamne ajuta!

Last edited by anita; 11.11.2009 at 10:18:30.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 11.11.2009, 10:40:18
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Tu traind in strainatate esti furat de stralucirea si bunastarea vietii de acolo ,astia sunt spinii care nu ne lasa sa dezvoltam credinta.
Mai putin ai nevoie de Dumnezeu cand ai de toate si nu vezi saracie si necaz in jurul tau.
Doamne ajuta!
Anita, stiu ca mesajul ii este direct adresat lui Andrei, dar te-ai gandit oare ca prin aceste vorbe ne indurerezi si pe noi, ceilalti, care traim departe de tara???

Un zambet plin de amaraciune starneste pe chipul meu replica "stralucirea strainatatii". Care stralucire Anita??? Cea a unei bucati ieftine de poleiala(stralucitoare, ce-i drept!) in care stau ambalate destule lipsuri, stres si probleme?

Din pacate, nu numai tu ti-ai format parerea ca strainatatea presupune doar bunastare, ce curge sub forma de lapte si miere pe cate 3 jgheaburi.
Sa stii Anita ca si tarile asa zis "dezvoltate" au oamenii lor nevoiasi, care nu sunt nici ei feriti de necazuri si durere, caderi si rastigniri.Eu traiesc printre astfel de oameni.
Si cei din strainatate cunosc ce e lacrima, si ei au nevoie de Dumnezeu si de rugaciune, poate mai mult decat cei care sunt"rasfatati" de a avea biserica la fiecare 100 m.

Vorbesti de spinii care nu ne lasa sa ne dezvoltam credinta?? Dar te-ai gandit ca poate, pe unii dintre noi, ne-a trimis Dumnezeu, "in mijlocul lupilor",tocmai ptr a ne ne intari credinta??
Sunt atatea marturii de oameni care, in Romania fiind, mergeau la biserica cand apucau, se rugau tot la fel, martea si primavara.... iar o data ajunsi departe de tara, fara biserici la tot pasul, cu atatea si atatea ispite in drumul lor, au renascut in credinta.

Last edited by MarinaAlca; 11.11.2009 at 10:49:39.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nu mai raspunde-ti sectantilor ionut stefan Secte si culte 146 15.03.2011 09:23:38
Dumnezeu raspunde omului credincios crissta Intrebari utilizatori 4 02.12.2010 19:04:42
Ascultarea rugaciunilor zilei RadioTV-Trinitas si pe mobil savudanmihai Rugaciuni 6 02.06.2010 13:40:13
citirea rugaciunilor bmadalin Rugaciuni 9 19.12.2009 23:02:43