Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 11.11.2009, 13:44:37
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Sa ne rugam pentru codul cel verde, ca de mare trebuinta ne este. Asa grait-a topcat!
Iar ai grăit greșit ! Vremea și vremurile sunt deja în Codul Galben , urmează un singur "cod" , proorocit de foarte mult timp , cel ROȘU ! Topcat, Topcat , iar ai ratat / Și ai grăit iar cu păcat ! ! !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #52  
Vechi 11.11.2009, 13:56:40
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Iar ai grăit greșit ! Vremea și vremurile sunt deja în Codul Galben , urmează un singur "cod" , proorocit de foarte mult timp , cel ROȘU ! Topcat, Topcat , iar ai ratat / Și ai grăit iar cu păcat ! ! !
Asa-i, daca e proorocit cel rosu, cine sint eu sa il vreau pe cel verde?
Reply With Quote
  #53  
Vechi 11.11.2009, 14:15:25
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit Raspunsul se afla chiar in Evanghelia de azi

Si Eu zic voua: Cereti si vi se va da; cautati si veti afla; bateti si vi se va deschide.
Ca oricine cere ia; si cel ce cauta gaseste, si celui ce bate i se va deschide.
Si care tata dintre voi, daca ii va cere fiul paine, oare, ii va da piatra? Sau daca ii va cere peste, oare ii va da, in loc de peste, sarpe?
Sau daca-i va cere un ou, ii va da scorpie?
Deci daca voi, rai fiind, stiti sa dati fiilor vostri daruri bune, cu cat mai mult Tatal vostru Cel din ceruri va da Duh Sfant celor care il cer de la El!
Sfanta Evanghelie dupa Luca 11 (9-13)


__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 11.11.2009, 14:22:08
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Si Eu zic voua: Cereti si vi se va da; cautati si veti afla; bateti si vi se va deschide.
Ca oricine cere ia; si cel ce cauta gaseste, si celui ce bate i se va deschide.
Si care tata dintre voi, daca ii va cere fiul paine, oare, ii va da piatra? Sau daca ii va cere peste, oare ii va da, in loc de peste, sarpe?
Sau daca-i va cere un ou, ii va da scorpie?
Deci daca voi, rai fiind, stiti sa dati fiilor vostri daruri bune, cu cat mai mult Tatal vostru Cel din ceruri va da Duh Sfant celor care il cer de la El!
Sfanta Evanghelie dupa Luca 11 (9-13)


Corect! Corect! Si inca o data corect!
Reply With Quote
  #55  
Vechi 11.11.2009, 14:36:17
Floar3's Avatar
Floar3 Floar3 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2009
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Si Eu zic voua: Cereti si vi se va da; cautati si veti afla; bateti si vi se va deschide.
Ca oricine cere ia; si cel ce cauta gaseste, si celui ce bate i se va deschide.
Si care tata dintre voi, daca ii va cere fiul paine, oare, ii va da piatra? Sau daca ii va cere peste, oare ii va da, in loc de peste, sarpe?
Sau daca-i va cere un ou, ii va da scorpie?
Deci daca voi, rai fiind, stiti sa dati fiilor vostri daruri bune, cu cat mai mult Tatal vostru Cel din ceruri va da Duh Sfant celor care il cer de la El!
Sfanta Evanghelie dupa Luca 11 (9-13)


Deci Duh Sfant trebuie sa cerem, restul probabil nu ne sunt de folos
Reply With Quote
  #56  
Vechi 23.01.2012, 18:07:54
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Nu stiu daca m-am facut inteleasa.. Ce sa asteptam cand ne rugam? (ce sa astepte un pacatos, mai precis, ca unuia drept este sigur ca Dumnezeu ii asculta ruga)
Mantuitorului Insusi ne spune "toate cate cereti, rugandu-va, sa credeti ca le-ati primit si le veti avea". Si, in acest caz, cred ca Se adreseaza tuturor, nu numai dreptilor.

Dar, tot El ne poate spune si "Nu stiti ce cereti."

Sa avem certitudinea ca fie de primim, fie de nu primim ceea ce cerem in rugaciune, de la Dumnezeu, se intampla potrivit voii Sale, spre binele si folosul nostru sufletesc.

Este insa o certitudine greu de dobandit, care adesea se clatina sau se distruge cu totul sub vantul incercarilor vietii acesteia. De aceea, cred ca mai intai de toate ar trebui sa cerem cu staruinta in rugaciune, puterea de a primi totul ca venind de la Dumnezeu.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 24.01.2012, 11:25:03
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Deschid acest topic deoarece cunostintele mele au spus ca am "cazut in misticism".
Dat fiind ca eu mi-am cautat singura raspunsurile la intrebari, este foarte posibil ca viziunea mea despre credinta crestina sa nu fie corecta.
Eu cer ajutor lui Dumnezeu pentru TOATE problemele mele. Am lovit masina? In primul rand ma rog. (nu radeti!) M-am certat cu cineva? Cel mai important pas: ma rog.
Acum vine lucrul fenomenal: de obicei (nu intotdeauna!) ceva se schimba.. cel suparat uita de suparare (asta aproape intotdeauna!!inca ma minunez de asta), un prieten se ofera sa ma ajute cu masina etc.
Ca urmare am ajuns sa spun f des cate o rugaciune scurta ca sa nu ma trezesc "singura" (fara sprijinul lui Dumnezeu, adica). Am cazut in misticism, cum spun prietenii.

Cum de curand iar mi s-a raspuns rugaciunilor, incep sa ma intreb: este REAL? Sau este doar inchipuirea mea? Adica asa procedeaza orice crestin sau ajung sa dezvolt vreo stare paranoida?
Am cazut in inselare? Se numeste asta ca-l ispitesc pe Dumnezeu?
Cat, cum ne rugam? Tot timpul, desigur.. dar este gresit sa astept tot timpul sa fiu ferita de rele? Este realist sa astept sa fiu protejata?
Ca da, mi-a fost ascultata o rugaciune pe care o repet de muuuuult timp (de un an, de fapt) si ma intreb de ce acum? Chiar am fost ascultata? Dar cine sunt eu sa-mi fie ascultate rugaciunile? Imi imaginez lucruri sau este real?
(Ca nu sunt nici iubitoare, nici smerita, nici rabdatoare etc... sunt chiar f pacatoasa, dar nu mai insist.. )

Nu stiu daca m-am facut inteleasa.. Ce sa asteptam cand ne rugam? (ce sa astepte un pacatos, mai precis, ca unuia drept este sigur ca Dumnezeu ii asculta ruga)
Ce frumos simti....si asta pentru ca ai credinta! Nu stiu de cand e aceasta postare, insa sper ca si in prezent esti la fel, si ca te bucuri in continuare de aceste binecuvantari!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nu mai raspunde-ti sectantilor ionut stefan Secte si culte 146 15.03.2011 09:23:38
Dumnezeu raspunde omului credincios crissta Intrebari utilizatori 4 02.12.2010 19:04:42
Ascultarea rugaciunilor zilei RadioTV-Trinitas si pe mobil savudanmihai Rugaciuni 6 02.06.2010 13:40:13
citirea rugaciunilor bmadalin Rugaciuni 9 19.12.2009 23:02:43