Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #15  
Vechi 28.04.2010, 19:00:18
Vladimir-Adrian Vladimir-Adrian is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.02.2010
Mesaje: 67
Implicit raspunsul meu

[quote=Radu32;240650]si de ce il lasa D-zeu pe diavol sa faca cam ce vrea cu oamenii buni ? sau, diavolul e prea puternic iar Dumnezeu prea slab, sau exista un calcul la mijloc(dar care?)desigur spre binele omului si raul diavolului,sau cum ?

R:Dumnezeu nu-l lasa pe Cel Rau sa faca ce vrea cu oamenii buni, ci ii ajuta daca ei nu sunt incapatanati ca ateii. Cel Rau este doar un inger cazut din pricina trufiei de a se gandi ca poate fi Ca Dumnezeu, puterea lui nu se compara cu cea a lui Dumnezeu. Exista un calcul la mijloc, aici stii bine, calcul care se numeste iconomie care are ca sfarsit, ai ghicit si aici, infrangerea definitiva a Celui Rau, care va ajunge in iad

,,si apoi, vazand ca a fost infrant in marea batalie,din cer, de ce nu a facut diavolul pace cu D-zeu,doar putea f bine, sa stie ca tot va pierde batalia in final,si nu era in avantajul sau sa stea la masa pacii cu D-zeu???"

R: Cel Rau nu poate face pace cu Dumnezeu, nu poate pentru ca este rau prin definitie, adica are toate pacatele in el si in cel mai inalt grad, iar acest rau tine de esenta lui si de destinul lui; el nu se poate pocai, ca omul pacatos, aici e marea diferenta.

,,iar D-zeu ,iertator cum e ,putea f bine sa-l ierte repede si usor si sa nu puna la inima ratacirea fostului inger al luminii !!!"

R:Dumnezeu e iertator dar Cel Rau nu este om sa se pocaiasca ci, asa cum am spus mai sus, este insusi Raul

am pus aceste intrebari,deoarece am vazut ca ai noste raspunsuri destul de bune(de unde le ai nu stiu?!).Deci scuza-ma daca sunt intrebari prea grele,dar sper in contiunare la raspunsuri intersante din parta ta ! Mersi !
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre lacomie, bogatie si saracie ! cristiboss56 Pocainta 21 01.08.2012 22:36:27
cum de le scapa din vedere asta? victortiti89 Generalitati 2 14.06.2011 16:09:10
Cum se scapa de CORUPTIE! andreicozia Generalitati 6 28.12.2010 01:07:33