Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 08.10.2012, 16:37:34
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Sfântul Ioan Gură de Aur vă contrazice.
Citat?????
Reply With Quote
  #52  
Vechi 08.10.2012, 16:38:54
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Eu nu am spus că romano-catolicii nu-i înghit pe greco-catolici. Nu-mi amintesc nici măcar de un singur astfel de caz. În schimb, am întâlnit adesea romano-catolici care fac erori "de tip sophia", definind catolicismul nu în funcție de unirea cu urmașul lui Petru, ci în funcție de arhitectura bisericilor, de existența sau nu a orgii, a nevestei preotului, de caracterul fermentat sau nefermentat al materiei Prefacerii, de crucea cu trei degete sau cu cinci degete și de tot felul de alte chestii de te crucești.
Probabil se considera mai degraba ortodocsi decat greco-catolici.
Au ei niste motive..
Reply With Quote
  #53  
Vechi 08.10.2012, 17:21:27
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Citat?????
Aici: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ight=ioan+gura

Citat (Sf. Ioan despre Hristos cu referire la Sf. Petru în relație cu ceilalți apostoli): "pentru aceasta îi încredințează lui grija conducerii fraților săi" și iarăși: "ci zice: dacă Mă iubești primește conducerea fraților mei"
Reply With Quote
  #54  
Vechi 08.10.2012, 17:53:24
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Citat?????
Nu-l mai baga in seama ca nu mai scapi de el. In privinta sfantului Ioan Gura de Aur am discutat degeaba zile intregi si tot repeta ce vrea el.

Last edited by catalin2; 08.10.2012 at 17:56:12.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 08.10.2012, 17:59:38
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu-l mai baga in seama ca nu mai scapi de el. In privinta sfantului Ioan Gura de Aur am discutat degeaba zile intregi si tot repeta ce vrea el.
Păi v-am întrebat, dacă mai există vreun alt apostol despre care Sf. Ioan Gură de Aur spune că a primit de la Hristos conducerea fraților lui.

Nu mi-ați răspuns. Este evident de ce.....
Reply With Quote
  #56  
Vechi 08.10.2012, 19:47:13
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Aici: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ight=ioan+gura

Citat (Sf. Ioan despre Hristos cu referire la Sf. Petru în relație cu ceilalți apostoli): "pentru aceasta îi încredințează lui grija conducerii fraților săi" și iarăși: "ci zice: dacă Mă iubești primește conducerea fraților mei"
Am citit si sunt dezamagit...credeam ca gasesc un argument la Sf. Ioan Gura de Aur pentru primatul Papal, ori asa cum poate si altii au observat, in cel mai fericit caz vorbim de un loc special a lui Petru in cadrul apostolilor, ca acest lucru ar fi fost chipurile lasat mostenire succesorilor sai asupra succesorilor celorlalti apostoli e deja o speculatie pentru care daca aveti fundament la Sf. Ioan Gura de Aur chiar v-as ruga sa o prezentati.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 08.10.2012, 20:07:30
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Am citit si sunt dezamagit...credeam ca gasesc un argument la Sf. Ioan Gura de Aur pentru primatul Papal, ori asa cum poate si altii au observat, in cel mai fericit caz vorbim de un loc special a lui Petru in cadrul apostolilor, ca acest lucru ar fi fost chipurile lasat mostenire succesorilor sai asupra succesorilor celorlalti apostoli e deja o speculatie pentru care daca aveti fundament la Sf. Ioan Gura de Aur chiar v-as ruga sa o prezentati.
Eu am răspuns, făcând vorbire despre citatul din Sf. Ioan Hrisostomul, la următoarea remarcă:

"Petru a fost considerat intaiul intre apostoli, la vremea aceea, doar pentru ca era cel mai in varsta dintre ei."

Vedeți deci că discuția era despre primatul petrin, nu neapărat despre cel papal.

Veți recunoaște însă, fără îndoială, că Sf. Ioan a susținut fără echivoc această idee a primatului sau oficiului petrin, atunci când a arătat că Sfântului Petru "i s-a încredințat conducerea fraților săi".

Mai departe, despre de ce un astfel de oficiu ar fi fost întemeiat de Hristos cu scopul de a dispărea după prima generație, este o altă discuție.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 08.10.2012, 20:22:01
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Trimiterea este la o intreaga discutie unde am intrevazut argumente care nu neaparat justifica acest punct de vedere.
Din pacate nu am timp sa urmaresc cu atentie toate argumentele.

A intemeiat o institutie?
Am ajuns de la "primatul petrin" deja la un "oficiu", o "institutie"?
Si asta tot pe barba bietului Sf. Ioan Gura de Aur?
Reply With Quote
  #59  
Vechi 08.10.2012, 20:32:39
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
A intemeiat o institutie?
Am ajuns de la "primatul petrin" deja la un "oficiu", o "institutie"?
Si asta tot pe barba bietului Sf. Ioan Gura de Aur?
Veți observa că, în decursul celor trei ani de activitate publică, Mântuitorul a întemeiat - instituții, oficii, sacramente etc.

De exemplu: "Luați Duh Sfânt - câtora le veți ierta păcatele...." - iată cum, în câteva cuvinte, Mântuitorul a instituit sacramentul spovedaniei.

Nu aveți nicio problemă în a crede că urmașii celor cărora li s-au spus cele de mai sus au și ei puterea de a administra acest sacrament, nu-i așa ?

Atunci, de ce vă îndoiți că urmașul celui căruia i s-a spus: "Paște oițele mele", s-ar bucura de aceleași prerogative ?

În fine, discuția era despre interpretarea Sf. Ioan Hrisostomul. Dacă doriți, puteți interpreta la rândul dumneavoastră interpretarea sfântului. Poate că atunci când a spus "i-a încredințat conducerea fraților săi", se referea la conducerea contabilității Bisericii nou înființate. Sau la conducerea corului. Sau altceva.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 08.10.2012, 20:35:03
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Atunci, de ce vă îndoiți că urmașul celui căruia i s-a spus: "Paște oițele mele", s-ar bucura de aceleași prerogative ?
Pentru ca asta e inventata de romano-catolici.
Si pentru ca au facut multe abuzuri in numele ei.
Si pentru ca suficienti de multi papi au fost mult sub aceasta pretinsa demnitate.

Citat:
În fine, discuția era despre interpretarea Sf. Ioan Hrisostomul. Dacă doriți, puteți interpreta la rândul dumneavoastră interpretarea sfântului. Poate că atunci când a spus "i-a încredințat conducerea fraților săi", se referea la conducerea contabilității Bisericii nou înființate. Sau la conducerea corului. Sau altceva.
Hihi, cu astfel de "argumente" castigati si procese? :)

Am scris mai sus exact ce cred.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Putem fi nasi la tineri greco-catolici? crisghise Nunta 13 07.04.2011 09:53:51
am fost botezat la greco-catolici..... vladicuion Botezul 6 10.07.2009 14:30:54
Greco-Catolicism Macarie Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 17 14.04.2008 01:50:57