Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 08.08.2023, 08:16:33
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Imi place intrebarea ta, este foarte interesanta. Legatura dintre sport si crestinism...hmmm. Pai depinde scopul cu care faci sport. Daca faci ca sa slabesti este ok dar ca sa ai un corp de adonis nu prea.
Nu prea ai cum să arăți ca un adonis după ce slăbești de la vreo 130 de kg la 90 sau 80, îți rămâne un strat de piele, ca pielea ursului, am văzut slăbiri extreme la americani, trebuiau să se opereze și de pielea în exces, unii au făcut hernie probabil pt că au făcut brusc sau prea dur sport corpul nefiind obișnuit zeci de ani să facă.

Asta e o lecție să nu ajungi niciodată la 130, sau la mai mult de 90.

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Si chiar si daca faci pt sanatate, mandria si slava desarta tot pot aparea mai subtil sau mai puternic.
Sau poate îți dai seama cât ai pierdut nefăcând sport.

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
De ex esti foarte gras si ajungi sa slabesti si sa arati mai bine chiar si decat un om normal. Te admiri in oglinda , te iubesti ,te falesti. Dupa 1-2-3 ani de tras la sala capeti si experienta si incepi sa-ti dai ganduri de aroganta ca na uite ala nu stie sa execute corect o miscare, uite ce grasa este aia, nu asta tre sa mananci nu asa si pe dincolo.
Gânduri de judecată poți să ai și fără să faci sport, am văzut la oameni care la rându-le erau grași că îi judecă pe alții că sunt grași.
Dacă te apuci de sport și vezi diferențe, s-ar putea să îți dai seama ce greșeai înainte și cât ai pierdut nefăcând sport.

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Eu zic sa incerci sa o faci cu un gand bun trimis la Dumnezeu si sa spui Doamne ajuta-ma azi sa fac 30 de repetari in loc de 28 .
Dar și dacă face câte 28 de repetări zilnic, tot îl ajută și să faci relativ puțin sport dar zilnic ajunge să macine.

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Facand facultatea de sport am vazut cativa colegi care erau buni pe sporturile lor dar au dezvoltat o anumita aroganta. Poti sa fii triplu campion la karate dar cand te comporti de parca esti buricul pamantului nu inspiri niciun respect.
Nici invers nu inspiri respect, să se vadă în exterior că nu-ți place că ești gras și ai complexe din cauza asta, în viață chiar e mai bine ca omul să aibă încredere în capacitățile lui, decât să fie debusolat.

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Eu consider ca avem mare nevoie de sport in ziua de azi si faptul ca nu facem decat putin spre deloc se resimte.
Suntem printre primele locuri din U.E. și de pe continent European la obezitate, supraponderabilitate, sedentarism, asta după ce dacă te uiți la filmări din anii 80 de la mare, majoritatea până în 50 de ani erau bine, nici mușchi cu steroizi, dar nici burtă.
Deci în doar 33 de ani, ne-am nenorocit ca națiune.

Vedeam într-o statistică dintre categoriile socio-profesionale excluzând oamenii din branșa sportivă, doar managerii făceau sport și aceea era mai mult mișcare, că nu erau oameni care să facă performanță sălile de corporatiști nu au greutăți și aparate de culturiști profesioniști.

Deci azi doar cei care au resurse, o parte dintre ei își mai permit și financiar și ca ferestre de timp liber să facă sport în procent de peste 20%.

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Pe bara de tractiuni din balcon m-am asezat in pozitie de tractiune adica cu palmele orientate spre fata si stai atarnat cat de mult poti, fara sa faci vreo tractiune. Am stat asa de vreo 3 ori cam vreo 30 de sec si dupa acele zile am simtit beneficiile din videoclip.
E bun exercițiul.

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Acum cativa ani spunea Pr Andrei Aldea ca in vechime era foarte utilizat sportul si ca mai ales sporturile de contact dezvoltau disciplina si barbatia, curajul. Si acestea sunt de mare folos unui crestin. Chiar are o carte care se numeste Ortodoxia si artele martiale daca esti curios sa o citesti. Sau cum spunea Sf Porifirie ca metaniile ajuta foarte mult spatele si inima si ca de aceea calugarii nu au boli de inima de la nr mari de matanii.
Am observat și eu că lucrarea părintelui Aldea, ortodoxia și artele marțiale e evitată de toți cei care vor să pună sportul într-o stare de contradictorialitate și adversitate cu practica creștină.
Or nu e o operă cunoscută, or e evitată cu obstinație, culmea e că o parte dintre cei care comentează negativ de sport or au făcut, or fac în continuare, dar scot doar eventuale defecte trufia sportivului - e la fel cu trufia omului care are rezultate într-un domeniu.

Faptul că oamenii nu umblă în sac și cenușă la sală, de parcă nu vezi și în Biserică vara anumite ținute nepotrivite, sau pur și simplu când mergi pe stradă de acasă la muncă, de acasă la Biserică și invers.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 08.08.2023 at 08:21:35.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 08.08.2023, 11:50:38
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Iorest

Da stiu de acea urma de piele care ramane dupa ce ai slabit brusc dar eu ma refeream ca sunt persoane slabe care pot ajunge foarte musculosi. Conteaza scopul si sa ai gandul cel bun cand faci sport.
Eu cred ca se poate face sport fara prea multi bani. Am vazut pe decatlon un set de 20 kg cu 300 lei si este foarte bun pt ca poti regla greutatile pe care le pui. Si cred ca oricine poate strange suma asta daca nu e sarac lipit pamantului. De ex: alin spunea ca a cumparat sute de carti deci ar putea face si asta. Sau daca chiar nu ai sunt diverse metode sa faci. Prin propria greutate sunt atat de multe variatii de exercitii pe youtube incat chiar nu avem scuze. Este acum si pe digisport gimnastica de dimineata de la 8-9 nu mai stiu exact si fac foarte frumos si simplu acei oameni. Sau si mai simplu iti pui o aplicatie pe telefon te imbraci si te plimbi prin oras. Avem acum internetul care este o mare binecuvantare si este atat de bogat in informatii incat nu mai avem scuze. Eu de ex fac minim 15 min pe zi si nu merg la sala. Plus ca in ziua de azi nu mai e asa placut sa mergi la sala daca nu ai un partener cel putin la inceput pt ca te simti intimidat de matahalele de acolo tu nu stii ce sa faci , nu te pricepi la exercitii si asa renunti. Am mai vazut acum pe fb o gramada de ex proaste. Sunt oameni disperati dupa atentie care se filmeaza in timp ce fac sport si se ofuscheaza daca ai trecut prin fata lor sau i-ai intrebat daca poti si tu sa folosesti acele gantere sau locul unde sta. Pt un om mai introvert cum e alin e foarte bun si daca incearca de acasa. Cu conditia sa faca.

Chiar aseara am dat peste un videoclip al lui simon sinek in care spunea asa :

" Te duci la sala sa faci sport apoi vii si te uiti in oglinda si nu vezi nimic. Iar daca te duci la sala a doua zi si te intorci si te uiti din nou in oglinda vei vedea nimic. Clar nu sunt rezultate, nu pot fi masurate si clar nu are niciun efect. Si atunci renuntam. Poti sa o dai in bara. Se poate intampla sa mananci o ciocolata intr-o zi, poti sari o zi sau doua dar daca te tii de treaba constant, nu sunt sigur in care zi dar sunt sigur ca vei intra in forma. Mergand la sala 9 ore nu te va aduce in forma. Facand miscare zi de zi cate 20 min te va aduce in forma. Nu e vorba de evenimente sau de intensitate ci este vorba de a fi constant. "


Iar legat de cartea pr Aldea, eu cred ca trebuie citita cu un ochi sceptic, pt ca Sf Vasile cel Mare spunea ca din toate sa luam ce este de folos.
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
  #23  
Vechi 08.08.2023, 21:26:32
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Iorest
Da stiu de acea urma de piele care ramane dupa ce ai slabit brusc dar eu ma refeream ca sunt persoane slabe care pot ajunge foarte musculosi. Conteaza scopul si sa ai gandul cel bun cand faci sport.
Alin zicea că vrea să dea jos de la 130 kg, nici vorbă de corp nu știu ce, ideea e să nu se mai sufoce omul în somn.

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Eu cred ca se poate face sport fara prea multi bani. Am vazut pe decatlon un set de 20 kg cu 300 lei si este foarte bun pt ca poti regla greutatile pe care le pui. Si cred ca oricine poate strange suma asta daca nu e sarac lipit pamantului.
Un abonament la mine în oraș e vreo 160 de lei la o sală bună, toată ziua, dacă iei doar de dimineață poate e mai lesne, dacă faci pe mai multe luni abonament poate ieși și mai bine.

Deci cam în 2 luni de sală ai ganterele, mi se pare totuși că sunt unele săli care au echipamente interesante adică aparate de vâslit, biciclete pt cursul de cycling, tot felul de giumbușlucuri interesante ca să nu te plictisești.

Cred că oamenii dacă fac singuri se și plictisesc, aia e treaba și de aceea renunță mulți că devine rutinant, unele săli sunt dotate de așa măsură că e ca un joc.

Doi antrenamentul la sala presupune că preiei motivare și din motivația altora, îi vezi pe alții cum trag și nu te delași.

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Plus ca in ziua de azi nu mai e asa placut sa mergi la sala daca nu ai un partener cel putin la inceput pt ca te simti intimidat de matahalele de acolo tu nu stii ce sa faci , nu te pricepi la exercitii si asa renunti. Am mai vazut acum pe fb o gramada de ex proaste.
Toți au avut la un moment dat un debut, un moment 0 când erau necunoscuți și și-au făcut prieteni sau măcar cunoștințe la sală, deci sala îți poate aduce și relații noi.
Unii și-au găsit soția la sală, sau s-au căsătorit cunoscându-se la sală.

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Iar legat de cartea pr Aldea, eu cred ca trebuie citita cu un ochi sceptic, pt ca Sf Vasile cel Mare spunea ca din toate sa luam ce este de folos.
Una din cele mai tari cărți apărute în ultimii 20 de ani, o perspectivă realist curajoasă raportată la realitatea Țărilor Române.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 02.01.2024, 18:05:38
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 735
Implicit

Am găsit în cartea lui Ioan Ianolide ceva bun despre sport:

Citat:
Când mediul nu este favorabil și sufletul este asaltat violent de patimi, se pot lua măsuri mai aspre, care să disciplineze simțurile și mintea. Munca, istovirea trupească, sportul sunt mijloace cu eficacitate pedagogică. Boala, suferința, durerea sunt prilejuri de tămăduire sufletească. Cugetarea la moarte are și ea mare înrâurire asupra conștiinței.
Ioan Ianolide. Întoarcerea la Hristos: document pentru o lume nouă, Editura Christiana, București, 2006. ISBN 973-8125-80-4 (pag. 461)

Așadar, sportul poate avea valoare pedagogică să-ți îmblânzească trupul când lupta împotriva ispitelor trupești este prea grea.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #25  
Vechi 02.01.2024, 18:27:10
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Am găsit în cartea lui Ioan Ianolide ceva bun despre sport:


Citat:
Ioan Ianolide. Întoarcerea la Hristos: document pentru o lume nouă, Editura Christiana, București, 2006. ISBN 973-8125-80-4 (pag. 461)
Așadar, sportul poate avea valoare pedagogică să-ți îmblânzească trupul când lupta împotriva ispitelor trupești este prea grea.

În ziua de azi sportul ar mai fi contribuit și la alungarea plictiselii, combaterea lipsei de sens, a depresiei.

Dar cretinii din PSD-PNL au mărit tva-ul de la 5% la 19% pt industria de fitness, și banii ăia nu se vor duce în investiții ci îi vor fura:

https://www.b1tv.ro/eveniment/veste-...i-1379206.html

Veste grea pentru industria sălilor de fitness: începând cu 1 ianuarie 2024, guvernul a decis să majoreze TVA-ul pentru sălile de sport de la 5% la 19%.

Noi sărim de la 5% la 19% când nici bine nu ne-am redresat după pandemie, e destul de grav. Probabil că va trebui să renunțăm la câțiva angajați, să ne restrângem. Sau să mărim prețurile abonamentelor, vom urmări ce va face și concurența. La rulajele pe care le avem acum, creșterea de TVA înseamnă că 3.000 de euro pe lună, pe care nu-i bugetasem, se duc brusc către stat. De unde să aducem acești bani? Ne întreabă angajații ce o să facem de la 1 ianuarie și le spunem că nu știm ce o să fie.

__________________________________________________ __

La un moment dat va fi un lux să faci și sport în mod constant, nu doar când își aduce cineva aminte.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 02.01.2024, 18:43:05
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 735
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
În ziua de azi sportul ar mai fi contribuit și la alungarea plictiselii, combaterea lipsei de sens, a depresiei.

Dar cretinii din PSD-PNL au mărit tva-ul de la 5% la 19% pt industria de fitness, și banii ăia nu se vor duce în investiții ci îi vor fura:

https://www.b1tv.ro/eveniment/veste-...i-1379206.html

Veste grea pentru industria sălilor de fitness: începând cu 1 ianuarie 2024, guvernul a decis să majoreze TVA-ul pentru sălile de sport de la 5% la 19%.

Noi sărim de la 5% la 19% când nici bine nu ne-am redresat după pandemie, e destul de grav. Probabil că va trebui să renunțăm la câțiva angajați, să ne restrângem. Sau să mărim prețurile abonamentelor, vom urmări ce va face și concurența. La rulajele pe care le avem acum, creșterea de TVA înseamnă că 3.000 de euro pe lună, pe care nu-i bugetasem, se duc brusc către stat. De unde să aducem acești bani? Ne întreabă angajații ce o să facem de la 1 ianuarie și le spunem că nu știm ce o să fie.

__________________________________________________ __

La un moment dat va fi un lux să faci și sport în mod constant, nu doar când își aduce cineva aminte.
Nu totul trebuie să fie despre politică. La câte alegeri sunt anul ăsta în România, America, UE, Moldova, o sa te obosești până se ajunge la ele.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #27  
Vechi 02.01.2024, 22:50:22
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Nu totul trebuie să fie despre politică. La câte alegeri sunt anul ăsta în România, America, UE, Moldova, o sa te obosești până se ajunge la ele.

Actualul guvern pune bețe în roate unei activități sportive și așa afectată, făceau mult mai mulți români sport în anii 80 decât acum, dar lumea se ia de AUR că nu-i place stilul lu ăla și al celuilalt.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 02.01.2024 at 22:55:25.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 03.01.2024, 23:22:19
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Nu totul trebuie să fie despre politică. La câte alegeri sunt anul ăsta în România, America, UE, Moldova, o sa te obosești până se ajunge la ele.
Asta ar vrea sistemul, să obosim, să uităm, să ne petrecem concediul în ziua votului departe de urne (vezi europarlamentarele puse ca niciodată pe 9 iunie), să ne fie frică să mergem la vot, să ne demoralizăm, să fragmentăm votul, să-l anulăm, să ne apuce răzgânditul, să fim conformiști cu ce ne dau ei la tv și pe net.

Revenind la subiect, dacă e tot mai scump un abonament la fitness și așa din puținii care mergeau la sală o să fie și mai puțini, sau o să se facă sport cu frecvență - cu și mai multe sacrificii.

Până la urmă colegul de forum care a deschis postul poate să-și ia un abonament dimineața și să fie la orele 7-8 în sală când sunt puțini, o să aibă toate aparatele la dispoziție, nu o să-l deranjeze nimeni și iese și mai convenabil financiar un abonament cu ultima intrare la ora 11-
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 03.01.2024 at 23:26:00.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 07.01.2024, 18:59:48
tigeratlantic9's Avatar
tigeratlantic9 tigeratlantic9 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 163
Implicit

Mi-am luat o bara noua ajutătoare de făcut abdomene,niște gantere ,am bicicleta fitness si aparat Vibroshaper,acum îmi mai trebuie motivatie,ambitie și perseverenta.Ma apuc imediat ce ajung și umblu și la dieta.Sper sa fie intr-un ceas bun și Dumnezeu sa ma ajute!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 07.01.2024, 19:10:32
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 735
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigeratlantic9 Vezi mesajul
Mi-am luat o bara noua ajutătoare de făcut abdomene,niște gantere ,am bicicleta fitness si aparat Vibroshaper,acum îmi mai trebuie motivatie,ambitie și perseverenta.Ma apuc imediat ce ajung și umblu și la dieta.Sper sa fie intr-un ceas bun și Dumnezeu sa ma ajute!
Doamne ajută!
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
Răspunde