Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 04.02.2008, 20:08:05
oni91 oni91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2007
Mesaje: 230
Implicit

vsovi, precizarea pe care am adus-o in legatura cu Big-Bang-ul mi se pare si mie ca sustine faptul ca timpul si spatiul au fost create intr-un fel, pentru ca chiar si acel prim punct care s-a dezvoltat trebuie sa fi existat doar dintr-un anumit moment, nefiind din vesnicie, deci in afara lui nu exista timp si spatiu...si cum Dumnezeu este caracterizat ca fiind in afara timpului si spatiului, rezulta ca ori exista nimic, ori exista Dumnezeu inainte ca timpul si spatiul sa se extinda.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 05.02.2008, 13:48:36
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oni91
vsovi, precizarea pe care am adus-o in legatura cu Big-Bang-ul mi se pare si mie ca sustine faptul ca timpul si spatiul au fost create intr-un fel, pentru ca chiar si acel prim punct care s-a dezvoltat trebuie sa fi existat doar dintr-un anumit moment, nefiind din vesnicie, deci in afara lui nu exista timp si spatiu...si cum Dumnezeu este caracterizat ca fiind in afara timpului si spatiului, rezulta ca ori exista nimic, ori exista Dumnezeu inainte ca timpul si spatiul sa se extinda.
Nu rezulta nimic fiindca shtiintza shi demonstratzia nu e suficienta pentru afirmatzii ce ne depashesc. Sunt doar solutzii din realitate ce in aparentza concorda cu spatziul teoretic modelat in care sunt valabile demonstratziile shi logica respectiva. Dar acestea nu sunt suficiente din motive de necuprindere, de neputintza a cunoashterii shtiintzifice, caci nu pot fi cuprinse cele necuprinse afara doar daca nu este Dumnezeu ca sa le cuprinda in Sine asha cum e cazul lui Hristos, ca de aceea se mira toata faptura Cum de Cel Necuprins este shi Dumnezeu shi Om in Hristos, adica Cuprins.

Dar cine spune ca Dumnezeu nu este in spatziului t,x,y,z,a(adancime)? ca cel veshnic nu a creat ceva shi el sa stea afara, ci Duhul lui Dumnezeu se plimba pe Deasupra apelor shi statea de vorba cu Adam shi Eva, deci facea parte din lumea inconjuratoare a primilor oameni dar atat ca El nu era creat shi nu era Creatzia, iar apoi a locuit pe Muntele Sinai, shi apoi locuieshte in Bisericile Creshtine Ortodoxe in Duhul Sfant care locuieshte nu numai in Biserica ci shi in sfintzii sai shi in toate lucrurile shi faptele mainilor Sale.... deci face parte din lumea aceasta incluzand creatzia shi shtiintza ca nu are rost sa-l excluzi pe Dumnezeu din shtiintza dar nici sa-l bagi cu fortza in ea ca doar Hristos locuieshte prin Imparatzia Cerurilor in cine voieshte inca de aici, in orice logica shi in orice model teoretic, in orice matematica ce se straduie de a cuprinde pe cel Necuprins shi a explica lumea creata.

Doamne iarta-ma daca m-am hazardat shi am scris mult prosti care te-ar necinsti, a cata oara....???:(:(
Reply With Quote
  #23  
Vechi 05.02.2008, 18:27:49
serb_crina serb_crina is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.12.2007
Mesaje: 45
Implicit

Dumnezeu exsita!!! Doar ca fiecare percepe acest adevar din punctul sau de vedere.
Daca am fii mai atenti la tot ceea ce ni se intampla am intelege adevarul.
Doar avand nadejdea in El vom reusii sa trecem peste orice greutati.
Dumnezeu a lasat si stiinta, insa ne da sansa sa alegem pe ce drum sa mergem.
Cum va explicati ca exista multe cazuri in care oameni grav bolnavi , dupa ce au alergat in toata tara la toti medicii ,ajung la Preot la Biserica sa i ceara sa se roage pentru ei la Dumnezeu si acestia isi revin miraculos , fara medicamente si fara stiinta. Doar cu ajutorul lui Dumnezeu, mijlocit de parinte si cu medicamente bisericesti, cum sunt rugaciunea, uleiul sfintit, apa sfintita, dar cel mai mult ajuta rugaciunea Parintelui.
Asa ca haideti sa ne intarim in credinta in Dumnezeu si sa ne rugam sa ne ierte Dumnezeu pentru putina noastra credinta.
Doamne iarta ma si ma miluieste pe mine pacatoasa!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 05.02.2008, 23:20:09
oni91 oni91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2007
Mesaje: 230
Implicit

Citat:
Cum va explicati ca exista multe cazuri in care oameni grav bolnavi , dupa ce au alergat in toata tara la toti medicii ,ajung la Preot la Biserica sa i ceara sa se roage pentru ei la Dumnezeu si acestia isi revin miraculos , fara medicamente si fara stiinta. Doar cu ajutorul lui Dumnezeu, mijlocit de parinte si cu medicamente bisericesti, cum sunt rugaciunea, uleiul sfintit, apa sfintita, dar cel mai mult ajuta rugaciunea Parintelui.
Ati auzit de autosugestie?Ati auzit cazuri de oameni bolnavi carora li se dau medicamende care nu au nici o legatura cu boala lor, fiind doar somnifere sau calmante sau vitamine, insa li se spune ca sunt pt boala lor si ei pt ca au incredere ca se vor vindeca chiar se vindeca?
Reply With Quote
  #25  
Vechi 06.02.2008, 01:11:01
serb_crina serb_crina is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.12.2007
Mesaje: 45
Implicit

Autosugestie...da, am auzit de ea, aceasta e bazata pe gandirea pozitiva, iar a gandii pozitiv nu poti fara sa ai speranta, credinta ...credinta in Dumnezeu, asta te intareste. Si sa nu uitam de Sfanta Doamna, Fecioara , Nascatoarea de Dumnezeu ale carei rugaciuni fac minuni pe langa ajutorul Preotului care se roaga pentru noi la Dumnezeu. Va spun sigur ca e asa, e experienta personala.
Oricum fiecare are parerea lui, dar cand ti se intampla tie personal ajungi sa vezi adevarul.
Dumnezeu sa ne ierte , sa ne intareasca si Sfanta Fecioara sa se roage pentru noi.
Si sa nu uitam ca rugaciunile Preotului sunt mai puternice decat ale noastre . De aceea e bine sa avem fiecare un duhovnic si sa nu uitam sa i multumim pentru ca mijloceste pentru noi catre Dumnezeu si Sfanta Fecioara Maria , Nascatoarea de Dumnezeu.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 06.02.2008, 06:36:47
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dia20_diana
???stau si ma gandesc daca in toate religiile Dumnezeu este acelasi, doar ca are nume diferite cum de sunt atat de multe si diferite cai de a ajunge la EL? la urma urmei principiile de baza din diferite religii sunt cam la fel
Nu poate fi acelasi Dumnezeu in toate religiile, caci atunci toate ar fi mantuitoare, ceea ce nu sunt.
Dar exista doar un Dumnezeu. Intrebarea care se pune este, cui se roaga atunci cei, care sunt de alta religie decat crestina.
Din cele citite si pe aest forum, cei, care au practicat yoga, la un moment dat au simtit o prezenta rece ca ghiata, s-au speriat si au abandonat, stiind ca era vorba de diavol. Cred ca asta spune tot...
Reply With Quote
  #27  
Vechi 06.02.2008, 23:20:36
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Citat:
În prealabil postat de Dia20_diana
???stau si ma gandesc daca in toate religiile Dumnezeu este acelasi, doar ca are nume diferite cum de sunt atat de multe si diferite cai de a ajunge la EL? la urma urmei principiile de baza din diferite religii sunt cam la fel
Nu poate fi acelasi Dumnezeu in toate religiile, caci atunci toate ar fi mantuitoare, ceea ce nu sunt.
Dar exista doar un Dumnezeu. Intrebarea care se pune este, cui se roaga atunci cei, care sunt de alta religie decat crestina.
Din cele citite si pe aest forum, cei, care au practicat yoga, la un moment dat au simtit o prezenta rece ca ghiata, s-au speriat si au abandonat, stiind ca era vorba de diavol. Cred ca asta spune tot...
m-am referit la Dumnezeu ca o divinitate, care exista in toate religiile,indiferent de numele sau

Intrebarea care se pune este, cui se roaga atunci cei, care sunt de alta religie decat crestina.
pai toate religiile monoteiste se roaga la un Dumnezeu, iar celalate...altii se mai roaga la spiritul copacilor, sau a rocilor, mai asteapta si extraterestri sa vina dupa ei...
Reply With Quote
  #28  
Vechi 07.02.2008, 03:42:48
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dia, as vrea sa-ti amintesc ca satana vrea si el sa fie slavit ca dumnezeu. Te-ai gandit cati il considera pe el dumnezeu, fara ca sa fie cu adevarat? Caci noi stim cine este Dumnezeu: Treimea din Unime si Unimea din treime.
Daca toti s-ar ruga aceluiasi Dumnezeu, atunci ar fi toate religiile mantuitoare. Dar nu sunt. Cu o exceptie: crestinismul.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 07.02.2008, 09:17:27
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Dia, as vrea sa-ti amintesc ca satana vrea si el sa fie slavit ca dumnezeu. Te-ai gandit cati il considera pe el dumnezeu, fara ca sa fie cu adevarat? Caci noi stim cine este Dumnezeu: Treimea din Unime si Unimea din treime.
Daca toti s-ar ruga aceluiasi Dumnezeu, atunci ar fi toate religiile mantuitoare. Dar nu sunt. Cu o exceptie: crestinismul.
Exceptia nu este asha de larga precum spui ca shi calea larga a pierzarii ci doar:
creshtinismul ortodox al anumitor biserici ortodoxe cu Har cu sfintzii parintzi shi copii respectiv Imparatzia Cerurilor in Hristos, din loc in loc.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 07.02.2008, 14:33:15
oni91 oni91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2007
Mesaje: 230
Implicit

Citat:
creshtinismul ortodox al anumitor biserici ortodoxe cu Har cu sfintzii parintzi shi copii respectiv Imparatzia Cerurilor in Hristos, din loc in loc.
Pe langa egoismul care reiese din vorbele tale, se mai pune problema daca nu cumva noi, ortodocsii, suntem pe calea cea rea ca ne rugam la icoane si la sfinti, desi sfintii is, ca toti mortii, adormiti pana la invierea mortilor si nici macar nu ne aud
:(...In ultimul timp descopar in Biblie tot mai multe chestii care sugereaza faptul ca orice mort de la invierea lui Iisus este "mort" pana la invierea mortilor cand cei care au facut bine invie pentru viata, iar cei care au facut rau pentru judecata...deci de unde pana unde se afla sfintii deja in Rai si ne aud ma intreb?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dumnezeul Meu, Dumnezeul Meu, pentru ce M-ai parasit? costel Sfintele Pasti - Invierea Domnului 18 24.04.2012 13:21:52
De ce exista Dumnezeu? Traditie1 Teologie si Stiinta 40 07.01.2011 09:54:21
Dumnezeu, exista sau nu? Rodica50 Intrebari utilizatori 0 19.11.2010 20:11:56