Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 16.09.2010, 20:22:36
crestinOrtodoxa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu nu cred ca Iisus a ras- la fel ca multi, cred ca a zambit doar.

Oamenii rad. Rasul e o manifestare spontana si greu de controlat,nici n-ai timp sa te gandesti daca-i bine sau nu, si ai si ras.


eu fac parte din persoanele care... rad destul de des. :D Nu ma refer la "crize de ras" ciudate gen Becali, dar cred ca rad ceva mai mult decat alte persoane in general.
Ma gandesc ca rasul asta si faptul ca gasesc mai mult amuzament in jur decat altii ma face sa percep lucrurile putin mai ...vesele decat sunt. Sau ii poate face pe cei din jur sa creada ca sunt mai neserioasa sau ca am o oarece lipsa de respect... nu stiu.

Nu siu nici cum mi-ar putea "modifica" personalitatea rasul. Sau cum imi modifica perceptia realitatii. Partea buna e ca tind sa vad mai mult partea amuzanta a lucrurilor si ma enervez mai greu din cauza asta. Dar poate ca asta imi scade putin seriozitatea si respectul fatza de cei din jur.

De multe ori un ras (nu hohot...) numai, nelalocul lui, poate sminti pe cel ce ne priveste sa creada ca gandim ceva ironic/sarcastic despre ceea ce ne provoaca rasul- si sa gandeasca apoi la fel.

Cred ca cel mai bine e sa incercam cat mai mult sa ne limitam la zambet, si daca radem, sa radem cat mai silentios.

Eh, eu inca lucrez la asta... spun doar ce cred ca e bine. Mie personal insa rasul imi da ceva de furca...
Reply With Quote
  #22  
Vechi 16.09.2010, 20:33:05
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Da Gabriela, stim ca a plans, dar imi place sa cred ca a si zambit.
Si mie imi place sa cred ca a zambit. Poate cu un ochi lacrima si cu celalat zambea.
Am dat citatul pentru ca nu stiu sa existe vreun verset in care sa scrie ca a zambit sau ras Iisus, dar nu m-am gandit vreo clipa ca nu ar fi zambit macar o data, cine stie?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 16.09.2010, 20:43:11
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Am dat citatul pentru ca nu stiu sa existe vreun verset in care sa scrie ca a zambit sau ras Iisus, dar nu m-am gandit vreo clipa ca nu ar fi zambit macar o data, cine stie?
Eu ma tot gandesc la versetul acesta:

"Iar Iisus, privind la el cu dragoste, i-a zis: Un lucru îți mai lipsește: Mergi, vinde tot ce ai, dă săracilor și vei avea comoară în cer; și apoi, luând crucea, vino și urmează Mie." Marcu 10:21

Oare cum arata un om care priveste la tine cu dragoste? Sa fi fost incruntat? trist? Ofta? Eu cred ca in dragoste exista zambet. Si cred ca privirea Lui din momentul acela ar fi topit pe oricine.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #24  
Vechi 17.09.2010, 07:21:37
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Rasul este complet altceva ! O fata luminoasa , nepatimasa , are tot timpul un zamet discret al NORMALITATII ! Sa fim totusi normali , si sa nu ne manjim si smoli fetele pentru a ne arata "marea credinciosie " , caci la nimic nu foloseste . . . !

Eu cred că nici nu a zâmbit.

Mesajele de pe acest topic arată cum noi avem tendința să-L plăsmuim pe Dumnezeu după imaginația noastră (wishful thinking) și ele reflectă o concepție străină Bisericii. Dacă starea normală a Mântuitorului ar fi fost aceea de a avea un zâmbet pe buze sau dacă ar fi zâmbit măcar uneori aceasta s-ar fi reflectat în imagistica bisericească dar nicăieri nu vei găsi o reprezentare a Lui zâmbind, nici măcar una. Această imagistică a Bisericii e strâns legată de teologia și cultura ei, este o reflectare a caracterului ascetic al Bisericii, caracter de care cei mai mulți creștini sunt din păcate străini. 'Creștinismul' contemporan roz, al zâmbetelor și formalităților e o inovație străină nu numai de Tradiția Bisericii ci și de adevărul lui Dumnezeu.

Dacă în cazul Sfinților (deși nici ei nu sunt reprezentați zâmbind) e firesc să presupunem că zâmbeau, cazul Mântuitorului e altceva. Natura omenească a Lui nu includea neștiința și sentimentele, El nu avea stări emoționale care sunt o expresie a neștiinței și poate și a împătimirii. De aceea nu avea cum să zâmbească spontan și nici un zâmbet permanent a la Buddha sau ca în reprezentările protestante și catolice pe chip nu avea fiindcă nu era un iluminat, ci era Însăși Lumina.




Ortodox




Catholic



Protestant




Buddha
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #25  
Vechi 17.09.2010, 08:34:21
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Eu cred că nici nu a zâmbit.

Mesajele de pe acest topic arată cum noi avem tendința să-L plăsmuim pe Dumnezeu după imaginația noastră (wishful thinking) și ele reflectă o concepție străină Bisericii. Dacă starea normală a Mântuitorului ar fi fost aceea de a avea un zâmbet pe buze sau dacă ar fi zâmbit măcar uneori aceasta s-ar fi reflectat în imagistica bisericească dar nicăieri nu vei găsi o reprezentare a Lui zâmbind, nici măcar una. Această imagistică a Bisericii e strâns legată de teologia și cultura ei, este o reflectare a caracterului ascetic al Bisericii, caracter de care cei mai mulți creștini sunt din păcate străini. 'Creștinismul' contemporan roz, al zâmbetelor și formalităților e o inovație străină nu numai de Tradiția Bisericii ci și de adevărul lui Dumnezeu.

Dacă în cazul Sfinților (deși nici ei nu sunt reprezentați zâmbind) e firesc să presupunem că zâmbeau, cazul Mântuitorului e altceva. Natura omenească a Lui nu includea neștiința și sentimentele, El nu avea stări emoționale care sunt o expresie a neștiinței și poate și a împătimirii. De aceea nu avea cum să zâmbească spontan și nici un zâmbet permanent a la Buddha sau ca în reprezentările protestante și catolice pe chip nu avea fiindcă nu era un iluminat, ci era Însăși Lumina.




Ortodox




Catholic



Protestant




Buddha
Deci , eu m-am referit la complet altceva și în nici un caz la acel zâmbet ilustrat de tine în ultimile două imagini . Sunt deacord cu ceea ce scri, dar înțelege te rog și sensul spuselor mele ( o față luminoasă, un zâmbet discret . . . ) . În iconografia Ortodoxă ai să întâlnești Icoana Maicii Domnului cu zâmbet foarte discret , precum și fără zâmbet , cu chip întristat chiar. Te rog frumos să cauți și ai să-mi dai dreptate. FIUL nu poate fi complet diferit de MAMA SA , apoi depinde foarte mult și de ochiul nostru interior, de starea noastră , de cum percem imaginea în sine . Discreția nu poate fi fățărnicie , precum reiese clar din ultimile două imagini postate de tine ! Hristos a fost și OM deplin , a plâns, a suferit, s-a bucurat . . . , dar a fost făr de păcat , iar zâmbetul discret , fața luminoasă, prietenoasă , nu sunt păcate , fac parte din firescul omului normal. Doamne ajută ! +
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 17.09.2010, 08:47:07
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Natura omenească a Lui nu includea neștiința și sentimentele, El nu avea stări emoționale care sunt o expresie a neștiinței și poate și a împătimirii. De aceea nu avea cum să zâmbească spontan...
Natura umana a lui Iisus nu nu includea nici un fel de sentimente?
Sau va referiti doar la acele stări emoționale care sunt o expresie a neștiinței și poate și a împătimirii?

Credeti ca zambetul este o expresie a nestiintei si a impatimirii?
Reply With Quote
  #27  
Vechi 17.09.2010, 09:03:11
Eliana Eliana is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 86
Implicit

cum adica natura Sa omeneasca nu cuprindea sentimente?
Reply With Quote
  #28  
Vechi 17.09.2010, 10:54:10
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Este greu de dat argumente cum era Iisus cred ca mai simplu este sa facem un artificiu: cum erau oamenii pe vremea aceea? Ma gindesc ca nu prea diferiti de cum sintem noi acum.
Acum ginditi-va ca ar aparea cineva de exceptie printre noi, care ar participa la nuntile noastre, la mesele noastre, la inmormintarile noastre, intr-un cuvint ar traii linga noi, cu noi, dar ar fi un om exceptional, un om care atrage masele un om de care trebuie sa povestesti celui care nu l-a vazut!
Daca acest om ar fi tot timpul serios si n-ar zimbii niciodata, n-ar ride cu siguranta lucrul asta l-ar face si mai enigmatic dar tot cu siguranta cind am povestii despre el am spune: "nu zimbeste,nu ride niciodata!"
Si nu doar atit, un astfel de om ar fi departe de a atrage masele. Nu stiu cum sinteti voi dar eu cred ca de un tip destul posac lumea se fereste!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 17.09.2010, 11:35:19
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Nu stiu cum sinteti voi dar eu cred ca de un tip destul posac lumea se fereste!
Mare e minunea invierii fiicei lui Iair, fiului vaduvei din Nain, orbului din nastere ... dar parca fara zambet m-ar face sa cred ca Hristos nu a fost om cu adevarat. Iertata sa-mi fie indrazneala.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 18.09.2010, 16:58:48
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Eu cred că nici nu a zâmbit.



Ortodox

Cred ca ai dreptate! Cand am citit acest topic in mintea mea era aceasta icoana a Mantuitorului pe care ai postat-o si daca o privim cu atentie observam la un ochi privirea blanda a Mantuitorului iar la celelalt asprimea!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sa-l visam pe Mantuitorul tigerAvalo9 Generalitati 14 25.08.2011 10:48:50
Catedrala Hristos Mantuitorul din Moscova alex79 Intrebari utilizatori 0 08.01.2011 17:01:48
La masa cu Mantuitorul Scotianul Biserici Protestante 8 04.07.2010 21:40:11
Acatiste catre Mantuitorul patinina34 Rugaciuni 22 14.04.2009 05:39:11