Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 23.10.2016, 13:23:38
Carmen135 Carmen135 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2015
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 108
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Te rog vorbeste-mi la per tu.

M-au ajutat si conferintele biofizicianului ortodox Virgiliu Gheorghe care spunea ceva in genul ca femeile puse in situatii de stres, cu decizii importante si in mediul competitiv rapace al barbatilor risca sa se imbolnaveasca sau sa le creasca markerii negativi pentru sanatate.

Sigur asta nu e un motiv de a pune la zid femeia care se lupta sa traiasca, dar daca unei femei cu familie ii face rau agresivitatea mediului de munca, d apai unei femei care mai trebuie sa stea si singura, cat de rau se poate vatama, desi nu e ceva obligatoriu ca o axioma.

La manastire sunt si masluri si mintea se linisteste altfel, cred ca si femeile crestine prinse in vacarmul lumii au o stare mai buna decat celelalte care nu stiu de Biserica.
s ar putea sa fie asa cum zici..dar depinde si ce serviciu are...daca i place ceea ce face samd sau depinde de gradul de smerenie al fiecareia. ma gandesc eu acum.
dar e aiurea ca parintele Arsenie Boca a generalizat.sa ma ierte Dumnezeu ca il judec un pic.Doamne iarta ma.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 19.11.2016, 22:26:07
ortodoxia_e_Adevarul ortodoxia_e_Adevarul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.10.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 70
Implicit

multe prostii a zis inselatul de Boca

ARSENIE BOCA PROPOVĂDUITOR ȘI INVENTATOR DE APOCRIFE. HULITOR AL SFINȚILOR
Ca să vedeți doar dintr-un exemplu că cele ce le-a învățat și făcut Părintele Arsenie Boca nu sunt Ortodoxe citez din cartea oficială a predicilor sale numită "Cuvinte vii" pag 89-91
“Maria Magdalena
Era o mare stricată a vremii. Nimeni nu-i rezista. Frumoasă era; un șarpe de aur, încolăcit pe brațul gol, îi mărea vrăjirea; bogată încă era. Cu lumea mare stătea bine; toți i-au căzut la picioare.
A auzit de Iisus lucruri deosebite decât despre ceilalți bărbați ai lumii. Un dor trufaș de a-L cunoaște i-a încolțit în inimă.”….si alte hule zice p Boca
- Persoana Sfintei Mironosițe și cea întocmai cu Apostolii Maria Magdalena a fost lăudată și admirată de mulți, dar a fost și răstălmăcită și pătată. Persoane care nu aveau cunoștință cu privire la tradiția bisericească referitoare la ea au prefăcut și au vătămat rău personalitatea ei, au numit-o desfrânată și păcătoasă, au văzut-o ca întruchipare a imoralității [printre care, din păcate și Părintele Arsenie Boca]
- Sfânta Maria Magdalena a fost considerată păcătoasă din două motive principale. Primul motiv este identificarea abuzivă a persoanei ei cu femeia păcătoasă din istorisirea Sfântului Evanghelist Luca, iar al doilea este interpretarea greșită a vindecării ei de șapte demoni care sunt în legătură cu cele șapte păcate de moarte [amândouă folosite greșit de Părintele Arsenie Boca fiindcă nu era insuflat de Sfântul Duh, ci de ignoranța în studierea Sfinților Părinți și duhurile ce-l conduceau prin vedenii–demonii]
- în conștiința Sfintei Biserici, Sfânta Maria Magdalena avea lucrarea fecioriei cea mai apropiată de a Maicii Domnului. De aceea și turbarea diavolilor este ca tocmai pe ea și pe Maica Domnului să le acuze de desfrâu, mai întâi în scrierile ereticilor și mai la urmă în învățătura Părintelui Arsenie Boca. Acesta în predici o acuză pe Sfânta Maria Magdalena de prostituție, iar în pictură îndrăznește cu o obrăznicie inimaginabilă să aducă cea mai mare hulă cu putință la adresa Pururea Fecioriei Maicii Domnului: nu numai că nu pictează toate cele trei stele ale Pururea Fecioriei, dar îi și face transplant pictat Maicii Domnului mâinile Maicii Zamfira (care prin tentativele multiple de sinucidere își pecetluia pe trup desfrânarea ruperii voii sale de voia lui Dumnezeu)
- Nu credem că un hulitor de Sfinți [Arsenie Boca] ar trebui să fie model de sfințenie în Sfânta Biserică Ortodoxă – deci nu ar trebui canonizat, mai ales ca are o gramada de erezii

http://cartearomaneasca.blogspot.ro/...duitor-si.html

http://cartearomaneasca.blogspot.ro/...itor-si_1.html
Reply With Quote
  #23  
Vechi 19.11.2016, 22:26:47
ortodoxia_e_Adevarul ortodoxia_e_Adevarul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.10.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 70
Implicit

-iata ce spune in cartea Parintele Arsenie bOCA in atentia politiei politice din Romania, tiparite la Galati in anul 2009, pagina 91 , spune asa – in declaratiile lui –"Mai mult chiar, ma preocupa, studiind mistica comparata a diferitelor religii superioare, ca sa vad prin proprie experienta, cat se intinde sfera vointei in domeniul vietii sufletesti si biologice."

-nu conteaza neaparat ca P Boca a citit multe carti de magie,ocultism,hipnoza, de Steiner....ci ca le-a experimentat ["proprie experienta"], a intrat in contact cu diavolul practicand acele tehnici orientale,oculte...

-nu poti sa experimentezi mistica orientala decat daca pui in practica ["proprie experienta"], si astfel intri in sfera diavolului
- Par. Paulin Lecca, 1949: "Despre ședințele de spiritism și ideile eretice steineriene ale acestui ieromonah [Arsenie Boca.], aflat în înșelare, mai știau Părintele Profesor Dumitru Stăniloae, Părintele Benedict Ghiuș, Părintele Adrian Făgețeanu, Părintele Arsenie Papacioc, Părintele Profesor Dumitru Radu ș.a., toți atrăgându-i atenția cu bunăvoință că greșește, dar fără folos ; …n-am văzut o lepădare publică a lui Arsenie Boca de toate acele rătăciri spiritiste și erezii steineriene! ; "
--in cartea Dionisie_din_Furna_Erminia_picturii_bizantine se arata ca Mantuitorul era saten-roscat vea ochi caprui, cum l-au descris contemporanii, ori daca ne uitam la pictura lui Arsenie Boca vedem ca a fost pictat Mantuitorul cand blond cu ochi albastrii ,cand cu parul saten cu ochi albastri, ceea ce este inca un indiciu care ne arata clar ca Arsenie Boca in vedeniile lui nu l-a vazut pe Hristos, ci a vazut o nalucire draceasca , parintele Boca era intr-o cumplita ratacire
-Parintele Arsenie Papacioc a zis despre P Boca ca a fost in inselare,ca credea in reincarnare
Părintele Arsenie Papacioc:„Eu care l-am cunoscut pe Arsenie Boca, acum când sunt întrebat de credincioși dacă este bine să- i citească Acatistul vreau nu vreau trebuie să le spun câte ceva, ca să nu se smintească, să nu- și pervertească credința. Eram odată mai mulți tineri la el, la Sâmbăta de Sus, și ne-a spus [Părintele Arsenie Boca], printre alte: „Vedeți locurile acestea, pe aici am fost acum 300 de ani cu duhul lui Ilie”. Pentru că am văzut și auzit atâtea lucruri neortodoxe de la el când am fost călugărit și mi s-a pus numele Arsenie m-am întristat, înțelegând că mulți mă vor lua drept ucenicul lui.”
- –d-na Lidia Staniloae zice de p Boca ca era bolnav de sine,nu primea sfat de la nimeni,de aceea p Staniloae nu a mai colaborat cu p Boca de la un moment dat
Reply With Quote
  #24  
Vechi 19.11.2016, 22:27:42
ortodoxia_e_Adevarul ortodoxia_e_Adevarul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.10.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 70
Implicit

Arsenie Boca facea o confuzie intre ortodoxie si catolicism:
-Nichifor Cranic a tradus pt Arsenie Boca “exercitii spirituale” ale lui ignatiu de loyola, deci se vede ca a studiuat teologie catolica, si se vede cata teologie ortodoxa stia P Boca daca zice ca : “greco-catolicii si ortodocsii sunt la fel” ; acelasi lucru este sa spui crezul cu filioque sau fara ?
-Arsenie Boca ii primea pe greco-catolici la spovedit si impartasit cu binecuvantarea mitropolitului Balan, fara trecerea lor la ortodoxie prin taina botezului [din Pidalion :”nebotezați sunt Latinii, pentru că nu fac cele trei afundări și scoateri, după apostoleasca predanisire . Deci latinii, și ca niște eretici botez nu pot da, pentru că au pierdut Darul cel începător desăvârșiri, și pe lângă aceasta, au răsturnat și apostolescul botezul acelor trei afundări" ]
-“marturii din tara fagarasului ” despre p Arsenie Boca: “se vorbeste despre unirea bisericilor,deci de ajungerea la sobornicitate , zice p Arsenie Boca: la sobornicitatea bisericii ajung cei ce renunta la confesionalitate”
-sau cum spune in”Cararea Imparatiei” la p 123:”cei care renunta la cearta confesionala”
-si in alta parte Arsenie Boca zice ca “Biserica ortodoxa si cea catolica sunt cele 2 strane ale aceeasi biserici”
-oare Ortodoxia este jumatate din Trupul lui Hristos ? nu-I soborniceasca Biserica ? –trebuie sa renunte la dogme,adica la confesionalitate ca sa ajunga intreaga ? – asta e ratacire cumplita, minimul dogmatic vor si ecumenistii
-in sprijinul acestor afirmatii sta pictura de la Biserica Draganescu unde gasim pictati cu aureola de sfinti pe ereticii Ulfila si Francisc din Asisi, catedrala Sfanta Sofia alaturi de pseudo-biserica de la Vatican
-de asemenea exista pictura cu Mantuitorul la cina cea de Taina,pictat parca ar fi fantoma ,pictura ezoterica interzisa de canoanele Bisericii si sfintii parinti
[„In pustnicie, au ajuns la cea mai vartoasa inselare demonica Francisc de Assisi, Ignatiu de Loyola si alti nevoitori ai latinilor”- Sursa: Sfantul Ignatie Briancianinov,"despre inselare"]
- zice Sfantul Ioan Scararul “diavolul slavei desarte pe cei inselati ii face prooroci”
–in cartea despre_inselare a sfantului Ignatie Briancianinov- sunt date multe exemple de pustnici si calugari care au ajuns in inselare demonica,chiar ii considerau oamenii prooroci,dar ei erau inselati de demoni
ÎNVĂȚĂTURA NESTORIANĂ - Eretica - a parintelui Arsenie Boca dată anatemei la Sfântul Sinod al 3-lea Ecumenic
Citez “El personal, întrupat în persoană omenească a venit la noi să ne spună toate despre soarta noastră” [PS Daniil Stoenescu, episcop locțiitor al Daciei Felix, Părintele Arsenie: omul îmbrăcat în haină de in și îngerul cu cădelnița de aur, E. Charisma, Deva, 22009, p. 276]
Zic sfintii:” Mărturisim o singură ipostasă în două firi desăvârșite a Fiului lui Dumnezeu întrupat. Afirmăm că Dumnezeirea și omenirea au aceeași ipostasă și mărturisim că după unire se păstrează în el cele două firi. Dumnezeirea și omenirea au aceeași ipostasă, adică persoana a 2-a a Sfintei Treimi, Persoană Dumnezeiească, iar nu omenească. De aceea Maica Domnului se numește Născătoare de Dumnezeu iar nu născătoare de om (cum s-ar fi numit dacă Mântuitorul s-ar fi întrupat în persoană omenească, cum susține sărmanul Părinte Arsenie Boca). Așadar Persoana a 2-a a Sfintei Treimi, a rămas Aceeași după întrupare, fiind Fiul lui Dumnezeu, și nu S-a întrupat într-o persoană omenească, cum susține ereticul Nestorie și Părintele Arsenie Boca.
-multe carti despre ratacirile bocaite gasiti pe situl : https://888adevarul8despre8arsenieboca8.wordpress.com/
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Chiar nu stiu _.... Ionut88 Generalitati 7 20.12.2012 14:07:24
Nu stiu Mara2009 Nunta 27 07.12.2011 22:25:39
Nu stiu ce sa mai cred. Templier Knight Din Vechiul Testament 12 14.03.2011 14:39:05
Nu stiu ce sa fac.... Valy76 Pocainta 14 26.07.2010 21:48:15