Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 12.12.2012, 20:43:01
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Dacă nu mă înșel, întrebarea asta l-a făcut pe Origen să gândească apocatastaza (mântuirea tuturor) - condamnată de Biserică.
Nu-mi amintesc temeiurile pentru care a fost condamnată, dar știu că erau rezonabile.
Însă cred că ar trebui să nu uităm că Raiul nu înseamnă fericirea pur și simplu, ci viața cu Hristos, care, El însuși având toată dragostea pentru cei nefericiți este într-o perpetuă stare de jertfă.
Cred că fericirea aceea nu va fi cum ne-o închipuim acum, și anume o stare de beatitudine, ci mai degrabă o împărtășire tot mai mare din dragostea luminoasă a lui Hristos, în care este loc și pentru durerea pentru cei nefericiți. Probabil, însă, că durerea pentru ei va fi copleșită de comuniunea cu Domnul și cu sfinții, iar, pe de altă parte, purtându-i în inimă mereu, în dragoste vie, și ei vor fi mângâiați, întunericul li se va mai lumina iar suferințele vor scădea.
Ca pildă, îmi vin în minte cazurile părinților credincioși cărora le mor copiii, uneori în păcate. Ei vor păstra durerea asta mereu în inimile lor, însă vor fi și mângâiați, fericiți de Dumnezeu cu harul său dacă se smeresc și nu încetează să-L iubească.
sunt total de acord cu cele de mai sus.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 12.12.2012, 20:43:34
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Omiteți o altă opțiune creștină și anume aceea că Iadul nu este etern - cel puțin nu atât de ”etern” cât este Raiul, iar această opțiune este teoretic posibilă și teologic validă.
O optiune in care iadul nu este etern ci perpelirea va fi cu atat mai lunga cu cat oamenii au fost mai pacatosi? Iar satana se va chinui in flacari mai mult decat orice alta creatura?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 12.12.2012, 20:46:14
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
O optiune in care iadul nu este etern ci perpelirea va fi cu atat mai lunga cu cat oamenii au fost mai pacatosi? Iar satana se va chinui in flacari mai mult decat orice alta creatura?
Pare cumva nelogic? Cel puțin din perspectiva justiției omenești...

Last edited by osutafaraunu; 12.12.2012 at 20:50:13.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 12.12.2012, 20:49:05
celestial_pottery
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Cutremurator de omenesc acest strigat insetat de dreptate

Ce scrie domnul MihaiG ma copleseste. Este atata durere in ce si cum scrie, incat ingenunchez mental in fata suferintei umanitatii, prin care vorbeste un frate al nostru. Un om ca dansul este un cautator adevarat. Este un om care isi ia viata si devenirea in serios. Cati suntem asa?
Cititi operele Sf. Theodor, episcop al Mopsuestiei (condamnat pe nedrept, datorita masinatiunilor coptilor si fostei prostituate, sotia lui Justinian) la latrociniumul, nedefinit ca atare, din 553 era curenta. Da, este sfintit, in Biserica Asiriana, numita "a Rasaritului". Si da, a avut dreptate. O organizatie care ia decizia monstruoasa de acondamna si persoana, si inca postum, si nu doar ideile, nu are dreptul sa dicteze adevaruri de credinta. Cum era cu monotelismul? Formaula "parutu-sa Sf. Spirit si noua..." a fost rostita si atunci. Faza cu Sinoadele Ecumenice mie unuia imi evoca un soi de omenire innebunitor de obedienta, care este alergata din un loc in altul al unui imens stadion, iar cei care o duc si o conduc, la un momenta dat pot fi inlocuiti de altii, ca re le zic "Ce! sunteti aici? sa fie belstemat cine v-a adus aici (aluzie la anateme, adica). Hai in partea cealalta a stadionului. Si cine mai vrea sa ajunga aici cade sub blestem". Si turma se supune, ca de, vrea sa se mantuiasca.
Sf. Theodor bar Mopsuestia a rezolvat perfect aceste nelinsisti, abuzuri si contradictii. Tocmai de aceea, prostia colectiva l-a pedespsit.
Concluzia e una: oricine si orice, in afara de Dumnezeu, Maica Domnului si Sf. Ioan Botezatorul poate gresi, uneori cumplit. Inclusiv Biserica, in etapa asa-numit "Luptatoare".

Last edited by celestial_pottery; 12.12.2012 at 20:53:27.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 12.12.2012, 21:08:05
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Omiteți o altă opțiune creștină și anume aceea că Iadul nu este etern - cel puțin nu atât de ”etern” cât este Raiul, iar această opțiune este teoretic posibilă și teologic validă.
Nu, nu omit opțiunea anihilaționismului. Mi se pare la fel de absurdă.

Ce-i drept, opțiunea lui "cei pe care tu îi iubești au nu mai există, au fost distruși/anihilați de Dumnezeu" mi se pare mai puțin groaznică decât "cei pe care îi iubești suferă și vor suferi veșnic în focul iadului".

Dar la fel de absurdă, și la fel de incompatibilă cu ideea de fericire veșnică în Rai.

Iar din punct de vedere creștin, "mai puțin groaznic" nu ar trebui să fie un criteriu.

Ar trebui să vă gândiți și dumneavoasatră, prin prisma teologiei adventiste: Cum veți putea fi fericit când cei pe care îi iubiți acum vor fi fost anihilați de Dumnezeu ?

Last edited by MihaiG; 12.12.2012 at 21:13:07.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 12.12.2012, 21:10:54
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Nu, nu omit opțiunea anihilaționismului. Mi se pare la fel de absurdă. Nemaivorbind de restul de teologumene cu care vine la pachet.
E absurdă chiar și când o rostește Hristos?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 12.12.2012, 21:13:07
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Pare cumva nelogic? Cel puțin din perspectiva justiției omenești...
Este la fel de dura ca si perpelirea intr-un foc vesnic... La scara justitiei divine (cand zeul este atotputernic) nu conteaza aceste diferente...

Daca exista Dumnezeu asa cum este descris el in crestinism, nu cred ca s-ar preta la o abordare umana a justitiei.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 12.12.2012, 21:16:24
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Înseamnă că susțineți apocatastaza. În opinia mea, singura opțiune creștină teologică validă, vis-a-vis de "problema iadului", dar, din păcate, condamnată ca erezie de nu mai știu care Sinod ortodox.
Din ce am înțeles, lucrurile astea (ieșirea din iad) ar putea să se petreacă până la A Doua Venire a Domnului, adică la Judecata Universală. Până atunci stările sufletelor nu sunt defintive, ele suportând și consecințele în istorie ale faptelor lor, dar și efectele rugăciunilor celor iubiți.
Speranța mea e ca până la acea judecată să rămână iadul gol.

Citat:
Nu îmi permit, nu îmi îngădui ca problema suferinței și chinului și caznelor veșnice a aproapelui meu - a tatălui meu, a fiului meu, a fratelui meu, a prietenului meu să rămână un mister.... nu în măsura în care mi se cere să achiesez la ideea că asemenea chinuri, dacă s-ar întâmpla să se actualizeze, sunt justificate, și drepte, și de dorit (pentru că dreptatea divnă e de dorit, nu-i așa ? ).....
Noi gândim mai mult în termeni de iubire decât de dreptate. Iar cei care vor fi lăsați în iad nu din cauza dreptății lui Dumnezeu vor fi acolo, ci din cauza libertății lor (a felului în care au ales). E vorba de cei care Îl refuză pe Dumnezeu sistematic. Ei sunt suflete moarte încă din viața asta. Moartea i-a găsit împietriți dacă au ajuns în iad.

Dar mai bine dau un citat de la Părintele Stăniloae cu privire la problema asta:

„Dar taina libertății nu permite să se poată spune că iadul va înceta pentru toți să fie etern. Cei care nu vor putea ieși din iad până la judecata universală nu vor mai putea ieși în veci din iad.
Dar pe ce se bazează faptul că cei ce vor fi lăsați în iad prin judecata
universală vor rămâne veșnic în el, odată ce Dumnezeu nu încetează niciodată de a fi un Dumnezeu iubitor și odată ce aceia vor păstra în veci o anumita libertate? Se bazează pe preștiința lui Dumnezeu, în baza căreia Dumnezeu știe sigur că aceia nu vor răspunde în veci ofertei Lui de iubire, fie pentru că nu vor vrea, fie pentru că și-au creat prin refuzul total al comuniunii din viața pământească și din răstimpul între judecata particulară și cea universală o astfel de stare, că nu mai sunt capabili să accepte o comuniune cu Dumnezeu. Sfântul Ioan Damaschin socotește că lipsa voinței de a dori pe Dumnezeu se acoperă cu “neschimbabilitatea“ pătimașă în care se află cel din iad. Propriu-zis după moarte sunt “neschimbabili“: în bine, cei din rai și cei din iad în rău.
Taina faptului că unii vor putea fi scoși din iad până la judecata universală și că alții nu vor ieși în veci din el, ci vor trece în iadul veșnic, împreună cu cei ce vor trece din viață, acolo, în momentul sfârșitului lumii, este o taină a libertății omului și o taină a putinței de învârtoșare a lui într-o libertate negativă imposibil de depășit, și nu o putem pătrunde noi.
Pentru mintea noastră e tot așa de posibil ca cei din iad să vrea să iasă din el, sau să nu vrea. Numai Dumnezeu poate pătrunde și cunoaște de mai înainte această taină și noi nu avem ce face decât să credem ceea ce ne-a spus El prin Revelație, rămânând să aflăm numai la judecata din urmă care anume dintre oameni vor fi trimiși în iadul veșnic.”(Teologia dogmatică ortodoxă - vol. 3, pag. 176)


Citat:
Eu nu m-am considerat niciodată un candidat real la Rai - dar, având de ales între a suferi împreună cu persoana iubită și a fi fericit în lipsa ei (și aici mă refer la un număr de persoane, părinți, soția mea, fiul meu, prietenii mei), cred că aș alege prima variantă... sau - îmi cere divinitatea să aleg între Rai și cei iubiți ? Atunci care este înțelesul și semnificația Raiului ? Să fiu cu Hristos, în vreme ce fiul meu, sau fratele meu, sau tatăl meu arde în Iad ?!!!
Aici este un paradox: pentru că iubirea asta jertfelnică ce s-ar pogorî și în iad (oare Cine a mai făcut-o?) este dumnezeiască, și mântuitoare, pentru că e Hristos în ea. Însă asta este o părere poate prea personală.

Last edited by N.Priceputu; 12.12.2012 at 21:22:10.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 12.12.2012, 21:16:33
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Este la fel de dura ca si perpelirea intr-un foc vesnic... La scara justitiei divine (cand zeul este atotputernic) nu conteaza aceste diferente...
Din perspectiva umană (cel puțin a condamnatului), n-aș zice că n-ar conta diferențele...

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Daca exista Dumnezeu asa cum este descris el in crestinism, nu cred ca s-ar preta la o abordare umana a justitiei.
Desigur, însă cu atât mai odios să ni-L imaginăm capabil de atrocități eterne!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 12.12.2012, 21:21:25
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cu totii trebuie sa-l iubim in primul rand pe Dumnezeu si sa-I respectam atat poruncile cat si judecatile.

Chiar si atunci cand ni se intampla noua un necaz, daca incercam sa-l privim duhovniceste, putem invata multe din el, spre mantuirea noastra.

Bine am face ca in timpul vietii pamantesti sa ne curatim sufletul, sa accedem spre sfintenie. Cine devine sfant, adica prieten al lui Dumnezeu, are mai multa trecere la El si-i poate ajuta pe cei care doreste si care au dorit maantuirea, dar au mai facut si pacate. De asemenea, milosteniile si rugaciunile pentru cei adormiti facute de cei ramasi in viata pot sa-i ajute mult.

Atunci, insa, cand cineva dintr-un neam Il necinsteste pe Dumnezeu cu vorba, cu gandul si cu fapta, pana in ultima clipa a vietii si isi atrage mania Sa.

Un sfetnic imparatesc pamantean isi poate ajuta o ruda intr-o problema oarecare, daca ii este placut imparatului. Daca, insa, cineva unelteste impotriva imparatului, atunci nicio pila si nicio relatie nu-l mai pot salva de mania acestuia.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Destinatia posibila a celor ce parasesc ortodoxia e iadul spre_rasarit Generalitati 70 04.01.2012 16:13:17
Este posibila cununia religioasa fara nasi? Samarineanca Nunta 6 05.09.2010 12:07:08
Posibila legatura intre iluministi inselati de draci si reprezentari ale Satanei? mihailt Generalitati 2 12.05.2010 18:07:04