Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Istoria bisericii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.11.2011, 21:39:54
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Intrebari din istoria Bisericii

Doamne ajută!
Dragi colegi,

Întrucât am observat că "jocul interactiv" inițiat de Ioanna la secțiunea "Generalități" este deosebit de util și plăcut, m-am gândit că ar fi interesant să realizăm și aici un concurs cu aceleași reguli, dar cu întrebări din istoria Bisericii.
Astfel, dacă sunteți de acord, vă propun să participăm la concursul cu întrebări biblice inițiat de către Ioanna (topic de la care m-am inspirat) și, în același timp, să organizăm un joc interactiv asemănător, cu întrebări legate de istoria creștinismului, din epoca apostolică până în zilele noastre. :)
Ce credeți, este interesantă ideea? Ne vom descurca?
Repet faptul că regulile jocului sunt aceleași cu cele de pe topic-ul "Joc interactiv - întrebări din Biblie", doar că întrebările au legătură cu tema secțiunii (istoria Bisericii). Astfel, după ce un participant va oferi un răspuns corect, va avea dreptul de a pune, la rândul său, o întrebare, iar cel care va răspunde primul, va posta o altă întrebare... și tot așa. :)

Zilele acestea, întrucât am un program foaarte încărcat, mă voi implica mai puțin în concurs (poate doar în week-end), dar după Sf. Nicolae, sigur voi avea mai mult timp și-mi voi putea îmbogăți, împreună cu voi, cunoștințele de I B U. :)

Pentru a începe concursul, voi pune o întrebare foarte foarte simplă: ce erezie/erezii a combătut Sinodul II ecumenic? Asta-i așa, o întrebare pentru încurajare, după aceea începem la un nivel mai... de olimpiadă, da? :)

O seară binecuvântată!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.11.2011, 22:05:18
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Arianismul și macedonianismul.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.11.2011, 22:11:05
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

N-ați vrea să ne spuneți și în ce constau ele? Dacă tot e să învățăm...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.11.2011, 22:15:14
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Scuze. Nu sunt foarte doxă de teologie, dar, în esență, arianismul neagă divinitatea Fiului (Fiul nu e egal cu Tatăl, vezi, de exemplu, arienii moderni, Martorii lui Jehova), iar macedonianismul sau pneumatomachii neagă divinitatea Sfântului Spirit.

Ca reacție la pneumatomachi, la cel de-al doilea Conciliu a fost dezvoltat și extins articolul pneumatologic din Simbolul de Credința: "Cred în Spiritul Sfânt, Domnul etc. etc."

Edit - Domnul Dragomir a răspuns corect înaintea mea, mai sus.

Last edited by Erethorn; 23.11.2011 at 22:21:03.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.11.2011, 16:26:18
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Excelenta idee,mai ales din perspectiva faptului ca mult dorita sectiune de Patrologie nu mai intereseaza pe nimeni.Ar trebui sa le fie rusine tuturor celor care au spus ca si-ar dori asa ceva si nu dau o mana de ajutor.Sau era doar un slogan?Asta m-a lasat efectiv fara cuvinte,se inghesuie multi la toate tampeniile de subiecte,altfel nu am cum sa le spun,care nu te ajuta cu nimic,in afara faptului ca te mai porcaiesti putin cu oponentu,dar acolo nu a dorit aproape nimeni sa dea o mana de ajutor,sa muncesca putin,sa transpire,sa aduca ceva interesant: ,,Uite oameni buni ce am gasit in Raspunsuri catre Talasie,poate va ajuta si pe voi,uite pe mine cum m-a ajutat".N-ai sa vezi,cel putin momentan,cel putin acolo.Anyway,nu stiu de ce spun asta,de idiot,nu ar trebui sa nu ma intereseze pe mine daca pe cei ortodocsi nu-i intereseaza.

Topicul este o idee excelenta,dar,spre diferenta de cel deschis de Ioana are o problema.Acela se raporta la Sfanta Scriptura,si prin urmare toti stiau unde sa caute.Ma tem ca aici multi nu stiu unde sa caute.Prin urmare ar trebui stabilita o bibliografie,sa macar cateva repere,ca sa stie fiecare unde sa caute daca nu stie raspunsul.O simpla parere,atat.In plus fiecare poate veni cu materiale,pe acest subiect,din confesiunea sa,si atunci,invariabil vor incepe polemicile.Proba:incepeti discutia cu 1054 ca sa vedeti diversitate a opiniilor in conflict :) Trebuie stabilite niste reguli,altfel ideea s-ar putea sa nu functioneze.Eu mi-as dori sa se realizeze,sa vedem cati sunt interesati.

Last edited by Scotland The Brave; 24.11.2011 at 16:37:59.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.11.2011, 17:54:08
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
In plus fiecare poate veni cu materiale,pe acest subiect,din confesiunea sa,si atunci,invariabil vor incepe polemicile.Proba:incepeti discutia cu 1054 ca sa vedeti diversitate a opiniilor in conflict :) Trebuie stabilite niste reguli,altfel ideea s-ar putea sa nu functioneze.Eu mi-as dori sa se realizeze,sa vedem cati sunt interesati.
Propun, ca regulă:

Întrebările și răspunsurile să păstreze strict, dar STRICT, caracter istoric. În ce an și la ce pagină a scris episcopul X că ț egal ș, dar în nici un caz nu se va discuta dacă "ț egal ș" este sau nu o erezie.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.11.2011, 22:45:22
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Question

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
Proba:incepeti discutia cu 1054 ca sa vedeti diversitate a opiniilor in conflict :)
Pentru ca de la 1054 incolo au inceput sa "rasara" sectele? Asta era ideea, Scots? E mai usor pentru ei sa raspunda ce s-a intamplat dupa ce au aparut ei, pentru daca ar fi sa mearga inainte de 1054 ar trebui sa caute raspunsuri in ortodocsie si atunci si-ar lua portia de la pastori...


Forgive me. Had no intention in upsetting you, but your advice was really funny
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.11.2011, 22:13:49
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Topic instructiv și extrem de util, deoarece am observat că ereziile sunt recurente. Cineva spunea: "cine nu cunoaște istoria, e condamnat să o repete...". Mereu apar întrebări la care Biserica a răspuns de multe secole: este Isus Dumnezeu sau om ? A suferit pe bune, sau nu ? A înviat El cu de la El putere sau a fost înviat de Tatăl ? Dogmele de credință se pot schimba sau sunt neschimbătoare ? Unde se află acum trupul Maicii Domnului ? Da de ce să îi spunem "Maica Domnului", din moment ce Fiul este Domn din preeternitate și ea l-a născut doar ca om ? Putem să ne rugăm la icoane sau aceasta este încălcare a poruncii "să nu-ți faci chip cioplit, nici altă asemănare..." ? Putem să omorâm pe dușman în luptă, sau aceasta este încălcare a poruncii "să nu ucizi" ? Biserica este sau nu competentă de a face judecăți morale ? Etc, etc.

Pe de altă parte, întrebările ar trebui să fie mai general accesibile. De exemplu, întrebarea inițială nu mi se pare de loc simplă, de vreme ce Conciliul al II-lea Ecumenic a combătut numeroase erezii și nu una singură.

În sfârșit, ar fi preferabil, după părerea mea, ca, atunci când ne referim la Biserică în înțelesul ei de instituție, să folosim majusculă inițială. Când scriem "biserică" ne referim la construcția care poartă acest nume. Limba noastră folosește același cuvânt cu ambele sensuri: de Ecclesia și de basilica, astfel încât deosebirea de scriere poate evita confuzii. La fel, când spunem "Școală" ca instituție, spre deosebire de școala noastră de cartier.

Acuma, ca să încerc să răspund la întrebare: Sinodul respectiv a combătut mai ales pe cei care susțineau că A Treia Persoană nu este Dumnezeu ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Istoria Romanilor!!!:) AndruscaCIM Generalitati 2 15.05.2012 23:18:38
de ce se falsifica istoria? camidece Generalitati 6 29.09.2009 22:45:37
Istoria altfel camidece Generalitati 3 29.09.2009 22:06:08
istoria bisericii ortodoxe romane panaghia Despre Biserica Ortodoxa in general 3 11.08.2008 13:34:07
100 de ani de istoria religiilor odin Generalitati 0 09.03.2007 18:47:32