Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Slujba inmormantarii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 17.03.2011, 21:10:37
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Ce rost au parastasele ?

- Parinte, de ce facem parastasele, daca "in iad nu exista pocainta" ?
- Ai citit vreodata cu atentie slujba parastasului ?
- Nu !
- S-o citesti ! Nu spune nicaieri despre pocainta. Spune numai expresii cum ar fi: "Odihneste sufletul robului Tau...", "Ca un bun si iubitor de oameni, iarta..." etc. Ceea ce se petrece, fiul meu cel bun, este asa: un acuzat este acuzat la moarte (pacatosul la iad). Rudele lui si mama lui (Biserica) fac cerere de gratiere (rugaciune de pomenire) la suveran (la Dumnezeu). Daca El vrea, il absolva de pedeapsa pe condamnat, daca nu vrea, pedeapsa se savarseste.
- Bine, parinte, dar mila lui Dumnezeu se intinde pana in iad ?
- Daca este nesfarsita, fiule, exista oare loc sau stare care sa o impiedice sa se intinda ?!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 23.03.2011, 13:49:26
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Ce se intimpla totusi dupa 7 ani?
Nu se mai face pomenire?
Eu nu am stiut!
Adormitul trebuie pomenit in permanenta la Sfanta Liturghie, din ziua in care a murit pana ... pana nu mai are cine sa ii faca pomenirea. Eu asa stiu ca se da: mai intai sarindar, din momentul mortii (deci 40 de liturghii), apoi pomelnic pe un an si tot asa, din an in an, pana nu mai are cine il mai pomeni. Sa nu uitam ca asa cantam la parastas: "Vesnica pomenire!" Deci e pomenire vesnica, nu numai la 3, 9, 40 si un an. Trebuie sa se impartaseasca si el din Trupul si Sangele Domnului, chiar daca au trecut cele 40 de zile sau cei 7 ani. Nu se poate spune: au trecut cei 7 ani, nu mai are nevoie de iertare, de pomenire, l-a iertat Dumnezeu. Chiar de e mantuit si e in rai, tot se bucura ca este pomenit si se intristeaza daca vede ca rudele l-au uitat.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 23.03.2011, 14:53:56
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

O explicatie pentru pomenirea la trei zile, noua zile ... a avut ca temei invatatura despre vamile vazuhului. Eu nu cred in ele, asa ca nu sufar daca nu-i fac pomenire celui decedat exact la implinirea acelor zile. Important e sa-l pomenesc si asa cum spunea si "glykys", este esential sa nu uitam de el dupa implinirea celor sapte ani.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 14.06.2011, 21:05:57
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Carmen FUNIERU Vezi mesajul
Așa cum nici eu nu am știut mult timp, sunt persoane care fac Parastas, dar nu vin să participe întâi la Sfânta Liturghie. Ei nu știu că această slujbă este mai importantă decât Parastasul.
Pe masa Sfântului Altar, Hristos se jertfește iarăși, în mod tainic, pentru iertarea păcatelor robilor săi vii sau morți. Și aceasta se petrece doar la Sfânta Liturghie.
La fel , sunt multi ce participa la Sfantul Maslu , dar nu vin la Sfanta Liturghie . Sfanta Liturghie inainte de toate ! Nu putem " sari peste etapa cea mai importanta " , acest lucru ni l-a accentuat si duhovnicul de la biserica unde ma duc .
Attached Images
File Type: jpg 3cristiboss56images.jpg (9,7 KB, 3 views)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #45  
Vechi 06.08.2011, 17:44:29
alexalex alexalex is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Mesaje: 1
Implicit intrebare

Buna ziua si Dumnezeu sa ne ajute!
Am participat la pomenirea de 40 de zile a unei tinere si am ascultat o cantare numita "Slava" foarte interesanta.
Exprima toata viata noastra plina de pacate ,venirea Arhanghelului dupa suflet,insotirea sufletului de catre ingerul pazitor.
Stie cineva unde se poate gasi aceasta cantare?
Va multumesc!
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #46  
Vechi 19.09.2011, 01:59:12
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Exista dragoste si dupa moarte :)
Dragostea nu cade niciodata.

E teribil, e cumplit, dar ma gandesc ca e si mai cumplit pentru necredinciosi, care nu stiu ca exista viata dupa moarte si Inviere....
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 23.12.2011, 19:09:51
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit intrebare

Ce diferenta e daca cineva a murit nespovedit, neimpartasit si/sau fara lumanare?
Trebuie facut ceva in plus?
Mi-a zis cineva ca de ex daca n-a avut lumanare trebuie sa-i aprinzi lumanari in mai multe biserici? Mai e si altceva, sau sunt doar superstitii?
De ex. bunica mea a murit acum doi ani la spital si a avut lumanare din cate stiu eu, dar preotul n-a mai ajuns la timp (ma rog, nici nu se pregatise nimeni pt asa ceva, cu toate c-ar fi trebuit). Ei, si de atunci simt o chemare irezistibila de a intra in toate bisericile pe langa care trec de 30 de ani (si in majoritatea n-am intrat, recunosc) si pana acum nu m-am gandit c-ar putea fi o legatura.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 23.12.2011, 22:28:09
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Ce diferenta e daca cineva a murit nespovedit, neimpartasit si/sau fara lumanare?
Trebuie facut ceva in plus?
Mi-a zis cineva ca de ex daca n-a avut lumanare trebuie sa-i aprinzi lumanari in mai multe biserici? Mai e si altceva, sau sunt doar superstitii?
De ex. bunica mea a murit acum doi ani la spital si a avut lumanare din cate stiu eu, dar preotul n-a mai ajuns la timp (ma rog, nici nu se pregatise nimeni pt asa ceva, cu toate c-ar fi trebuit). Ei, si de atunci simt o chemare irezistibila de a intra in toate bisericile pe langa care trec de 30 de ani (si in majoritatea n-am intrat, recunosc) si pana acum nu m-am gandit c-ar putea fi o legatura.
Chestia cu lumanarea nu e importanta, ca e doar un simbol, ea nu mantuieste. Asa zice si parintele Cleopa. Spre exemplu, bunica mea nu a avut lumanare (ma rog, a fost candela aprinsa), dar ea insasi a fost precum o lumanare toata viata ei, luminand si jertfind in acelasi timp. Nu mi-as putea inchipui niciodata ca nu s-a mantuit din cauza asta.

Se spune ca pentru cei fara lumanare sa dai preotului o lumanare mare de ceara, pe care sa o foloseasca in noaptea de Inviere. Eu asa am facut, cel putin si orice ii dau de pomana, ii dau cu lumanare (dar asta nu are legatura cu faptul ca a murit cu sau fara lumanare, parintele meu spune ca asa se face si bunica mea stia si ea la fel).

In schimb, spovedania si impartasania sunt esentiale si rau fac oamenii ca le lasa pe ultima clipa. Acum cateva saptamani, parintele care a tinut predica era tare mahnit, pentru ca fusese solicitat sa spovedeasca si sa impartaseasca un muribund, dar a ajuns prea tarziu si a fost luat la rost de familie de ce nu a venit mai repede si a fost acuzat ca din vina lui s-a intamplat sa moara fara impartasanie. Si dumnealui a intrebat de ce nu s-a spovedit si nu s-a impartasit pana acum si de abia in momentul mortii si-a adus aminte si de asta! Apoi a explicat ca nu e vina preotilor, ca nu pot ateriza intr-un minut si ca tot crestinul trebuie sa isi lucreze mantuirea, sa se spovedeasca si sa se impartaseasca in timpul vietii, nu in ceasul mortii.

Dumnezeu s-o ierte pe bunica ta!
Sao pomenesti mereu la Sfanta Liturghie si sa ii dai si sarindar (40 de liturghii) la manastire!
Acatistul pentru adormiti - http://logos.md/rugaciuni/acatiste/adormiti
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 24.12.2011, 12:27:03
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Care este etimologia cuvantului "parastas"?
Reply With Quote
  #50  
Vechi 24.12.2011, 14:51:14
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
Care este etimologia cuvantului "parastas"?
Vine din greaca - parastasis, format din prefixul para, pe langa, pe care il gasim in cuvantul paralel si verbul istemi, care inseamna a sta. Deci actiunea de a sta pe langa cineva, care a dat sensul de a mijloci, a ajuta. Are si un sens juridic, actiunea de a reprezenta in justitie pe cineva pentru care s-a platit o cautiune.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pomenirea la 20 de zile. Oana_A Slujba inmormantarii 4 13.05.2012 16:01:45
Parastasele din fiecare din cei 7ani si inca ceva.... mara2008 Slujba inmormantarii 0 07.09.2010 02:18:39
+pomenirea mortilor+ cristiboss56 Diverse Sarbatori 5 04.04.2010 21:52:04
pomenirea la psaltire onyx235 Generalitati 32 04.11.2009 12:32:10
1noiembrie-pomenirea mortilor mara2008 Generalitati 0 29.10.2008 18:25:56