Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #341  
Vechi 06.11.2013, 17:21:21
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Scos de la naftalină

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Nu prea contează numărul, cât sentimentul că ce-a mai rămas de parcurs înainte e mai puțin decât ce-a rămas îndărăt.

Ca să ne înveselim puțin, vă propun un catren alcătuit în spiritul topicului de față.

Bărbatul pentru femeie
E-un zăvor ce n-are cheie
Femeia pentru bărbat
E o pernă fără pat .
Dacă mai are cineva nevoie să se înveselească, aduc în atenție catrenul de mai sus... Deși, dacă avem o oarecare înclinare spre "filozofie", s-ar putea să cădem în analize prea adânci și să ne pierdem simțul umorului...

Last edited by Annyta; 06.11.2013 at 18:15:56.
Reply With Quote
  #342  
Vechi 12.11.2013, 10:16:15
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana Tr. Vezi mesajul
Si nu stiu cum se face ca baietii astia care isi spun ca nu ii vrea nimeni sunt cei mai buni si de treaba.
aici ai spus un MARE adevar!
Reply With Quote
  #343  
Vechi 12.11.2013, 11:37:24
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Problema e, a de multe ori si multe dintre femeile cele mai de treaba isi gasesc greu un sot. Pentru ca suntem niste oameni care ne uitam prea mult dupa exterior si foloase materiale (codul genetic e nemernic), si prea putin ne uitam la sufletul omului.

Fetete bine vor baieti rai si baietii buni vor fete rele (cel putin o perioada cam asa merge treaba; cautam ce nu avem noi - dpdv psihologic vorbind)
Reply With Quote
  #344  
Vechi 12.11.2013, 12:16:54
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana Tr. Vezi mesajul
Stiu eu pe cineva, are 24 de ani si sufera ca nu e insurat. Pana si plange din cauza asta. E naiv baiatul. Eu i-am zis ca fetele doar au profitat de el. Si nu stiu cum se face ca baietii astia care isi spun ca nu ii vrea nimeni sunt cei mai buni si de treaba.
Pai cred ca mai degraba plange ca nu s-ai gasit o noua mama sub forma nevestei.
In felul asta, poate fi sigur ca nici nu o sa-si gaseasca.
Si nu e chestie de biologie ci psihologie.

Cred ca problema majora este ciclul de viata.

O data ce omul a fost rupt de munca, de educatia care venea prin munca si confruntarea cu dificultatile vietii si aruncat in nesfarsite cicluri de invatamant, care ofera prea putin ca educatie de viata si chiar profesional se intinde mai mult decat ar trebui, maturizarea psihica a multora a fost amanata cu cel putin 10ani daca nu mai mult.

Tipul plangacios la 24 ani o sa aiba maturitatea necesara pentru a-si intemeia o familie functionala pe undeva pe la 30+ ani dar asta doar daca invata ceva din lucrurile care o sa i se mai intample pana atunci altfel nici asa..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #345  
Vechi 12.11.2013, 13:32:14
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Problema e, a de multe ori si multe dintre femeile cele mai de treaba isi gasesc greu un sot. Pentru ca suntem niste oameni care ne uitam prea mult dupa exterior si foloase materiale (codul genetic e nemernic), si prea putin ne uitam la sufletul omului.

Fetete bine vor baieti rai si baietii buni vor fete rele (cel putin o perioada cam asa merge treaba; cautam ce nu avem noi - dpdv psihologic vorbind)
Uite-așa am mai găsit un țap ispășitor pentru întârzierea noastră în stadiul de mamifere vorbărețe: codul genetic. Erau deja pe listă determinismele astrologice, presiunile mediului social, poluarea mediatică și alte câteva locuri comune potrivite pentru "transferul culpei".
Avem întotdeauna la îndemână un vinovat numai bun să absoarbă, din oficiu, ocara care ni se cuvine. Adică tot logică de mamifer aspirant, fără prea multă convingere, la condiția de om.
Văietatul îndelungat pe marginea așa-ziselor "neputințe" ale noastre nu rezolvă absolut nimic, chiar dacă identificarea corectă a locului unde bătem pasul pe loc poate să însemne un început bun. Însă niciodată diagnosticul, cât de precis ar fi, nu vindecă ci doar indică zona de acțiune eficientă pentru terapie. În absența celei din urmă, suntem ca femeia cam tâmpită din povestea lui Creangă, plângem și ne tânguim că drobul de sare cade pe prunc, dar nu mișcăm un deget ca să prevenim tragedia.

În momentul când facem o alegere, cum ar fi căsătoria sau intrarea într-o relație premergătoare, ar trebui să avem clar în minte ceea ce se pierde când ceva se câștigă. Adică: optez pentru bani mulți și confort superlativ, premise care configurează iluzia siguranței, o să pierd alte moduri de împlinire a existenței pe un palier superior, cel al adevărului, libertății și iubirii oneste, necondiționate de așteptări dictate de "pofta trupului, pofta ochilor și trufia vieții" (1Ioan 2:16). Oricât de norocoși am fi, nu le putem avea pe toate, fiindcă pur și simplu sursele afective ale celor două ipostaze arătate mai sus (sau altele) sunt incompatibile între ele.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 12.11.2013 at 15:03:02.
Reply With Quote
  #346  
Vechi 12.11.2013, 15:00:50
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
În momentul când facem o alegere, cum ar fi căsătoria sau intrarea într-o relație premergătoare, ar trebui să avem clar în minte ceea ce se pierde când ceva se câștigă. Adică: optez pentru bani mulți și confort superlativ, premise care configurează iluzia siguranței, o să pierd alte moduri de împlinire a existenței pe un palier superior, cel al adevărului, libertății și iubirii oneste, necondiționate de așteptări dictate de "pofta trupului, pofta ochilor și trufia vieții" (1Ioan 2:16). Oricât de norocoși am fi, nu le putem avea pe toate, fiindcă pur și simplu sursele afective ale celor două ipostaze arătate mai sus (sau altele) sunt incompatibile între ele.
Ai putea să detaliezi puțin? Care ar fi sursele afective în exemplele de mai sus?
Înțeleg că este ceva "putred" în a vrea să ai "totul"... Dar dacă, respectând o ordine corectă a priorităților, ajungi să ai mai mult decât ... un anumit necesar... ce ar fi rău în asta?
Reply With Quote
  #347  
Vechi 12.11.2013, 15:53:09
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Ai putea să detaliezi puțin? Care ar fi sursele afective în exemplele de mai sus?
Înțeleg că este ceva "putred" în a vrea să ai "totul"... Dar dacă, respectând o ordine corectă a priorităților, ajungi să ai mai mult decât ... un anumit necesar... ce ar fi rău în asta?
Am bolduit o parte din răspuns, conținut în chiar miezul întrebării tale. Acest "ajungi să ai" e cu totul altceva decât "pretind să ai" ca un criteriu obligatoriu în alegeri care ar trebui să fie făcute mai întâi cu inima. Nici chiar Hristos Domnul nu respinge prosperitatea însă o așează în urma căutării și aflării Împărăției (vezi Matei 6:33 și anterioarele), deci "respectând o ordine corectă a priorităților".

Sursele afective sunt pe de-o parte "pofta trupului, pofta ochilor și trufia vieții" și de cealaltă parte chestia aia despre care Pavel apostolul spune că "îndelung rabdă, este binevoitoare, nu pizmuiește, nu se laudă, nu se trufește, nu caută ale sale, nu se aprinde de mânie, nu gândește răul, nu se bucură de nedreptate, ci se bucură de adevăr, toate le suferă, toate le crede, toate le nădăjduiește, toate le rabdă".
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 12.11.2013 at 16:11:22.
Reply With Quote
  #348  
Vechi 13.11.2013, 19:52:12
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Despre casnicie si burlacie- cu Gica Petrescu si Nicu Constantin:

http://www.youtube.com/watch?feature...&v=6jBKKjqCNzM
Reply With Quote
  #349  
Vechi 05.12.2013, 11:44:10
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

In societatea de azi, nu e nicio suferinta daca esti singur...societatea e confuza in exprimarea ei, iar oamenii se obisnuiesc singuri din cauza problemelor din aceasta societate...tinerii nu se mai casatoresc, traiesc singuri, dar ar fi bine sa fie aproape de divinitate, pentru a nu ajunge pe carari gresite...nu se ajunge la depresie din asta....in toata lumea e similara acesta chestiune.....
Reply With Quote
  #350  
Vechi 05.12.2013, 12:29:54
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Aici imi pare rau ca trebuie sa va contrazic, dar singuratatea este destul de grea. Nu zic- sunt si alte lucruri mai grave decat asta (boli gen cancer, paralizie, etc), insa si singuratatea este destul de greu- nicioadata nu poti spune ca te öbisnuiesti"" cu asa ceva.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Suferinta costel Generalitati 34 28.11.2012 13:09:06
Sindromul "baiatului rau" adimirea Generalitati 30 13.07.2012 11:50:16
Ajutor in suferinta Hionia Umanitare 6 13.06.2012 01:28:55
Suferinta Ovidiu_26 Generalitati 7 08.07.2011 13:35:54
Mila si Suferinta florin.oltean75 Generalitati 0 04.04.2011 22:44:24