Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 11.12.2013, 12:10:08
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Ideea ar fi ca traind intre oameni, este si o vorba: ömul cat traieste invata""! Asadar nu vad ce ar fi rau in a observa si vedea ce este bun la cineva (ca mod de comportament sau ca mod de gandire), si a lua un exemplul bun.
Pana la urma nimeni nu se naste invatat si nu le putem cunoaste pe toate.
Nu este nimic rău în a învăța de la alții... Doar că, atunci când vorbim de un model, ne gândim, sau suntem tentați, în a copia modelul respectiv cu totul...

Ca o mărturisire, când eram la școală, am preferat întotdeauna să întreb profesorul/ profesoara atunci când aveam nevoie de lămuriri, nu colegii sau colegele... Am preferat întotdeauna, pe cât posibil, să apelez direct la sursă... De unde am și fost catalogată ca mândră și orgolioasă...
Reply With Quote
  #22  
Vechi 11.12.2013, 12:35:47
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Cum reactionti daca isi permitea cineva a deschidaun thread in care sa zica ceva ce voua vi s-ar parea insultator la adresa "credintei" voastre?
aubergine, tot asa va poate multumi si dvs unii ca le-ati stricat ziua cu postarile dvs.
Am sperat ca intrand pe forumul asta, dupa ani si ni de cand mi-am facut contul, ca voi gasi drag de religie si e oameni religiosi, dar din pacate nu e chiar asa. Sunt intr-adevar persoane pe care le stimez enorm, chiar dac nu le cunosc aici, persoane ortodoxe autentice, dar care iubeste persoana, chiar daca nu are dreptate chiar dac e plina de pacate si nu condamna persoana. Sunt persoane care ii tolereaza si pe ce de alte religii, sau pe atei, atata timp cat nu interfereaza cu credinta lor si atata timp cat oamenii sunt OAMENI, si nu animale cu creier.
Dar e si celalalta parte care nu ma asteptam -o gasesc printre crestinii ortodocsi autentici, sau care vor sa fie crstini autentici, si anume, URA si blamarea a tot ce e impotriva parerii lor, a credinei lor personale, a ceea ce spun si gandesc.
Imi pare sincer rau ca e asa, si, spre bucuria atator forumisti care abia asteptau momentul asta, ma gandesc serios sa renunt la forumul asta, pentru ca de multe ori, ma invata exact opusul ceea ce am dorit sa invat.
Doamne, iarta-ne pe toti, ca untem PROSTI si NU STIM CE FACEM SI CE SPUNEM!!!! Doamne, da-ne minte!!
Eu nu stiu cine a inceput primul sa se scandalizeze si sa jigneasca pentru ca vezi-Doamne am indraznit sa spunem ca singurul model e Hristos, am ajuns sa fim atacati pentru credinta si ideile noastre de asa zisi ortodocsi care sunt mai rau ca ceilalti de alte confesiuni.

Jigniti ortodoxia prin tot ce scrieti aici, eu m-as bucura sa plecati si imi pare rau ca n-ati fost banata mai demult, adminul ma mir ca nu v-a vazut inca. Faptul ca ati pus credinta noastra in ghilimele e insulta suprema.

Sa va rugati sa va dea Dumnezeu minte si sa nu mai jigniti Biserica noastra si sa va ierte Dumnezeu!

Daca doriti sa invatati despre ortodoxie, mergeti la biserica sau cititi un catehism ortodox, aici nu este locul pentru asa ceva, aici este sau ar trebui sa fie un loc unde crestinii dezbat probleme!

Ce inseamna ortodox autentic dupa d-voastra? Un om prost de tolerant care va asculta toate magariile pe care le spuneti si nu va raspunde cu nimic? Eu nu va tolerez pentru ca interferati cu credinta mea! Errare humanum est, sed in errare perseverare diabolicum. Ura vad din partea d-voastra inca de la inceput pentru tot ce este ortodox, jigniti si apoi va mirati cand vi se raspunde, va bucurati numai cand unii din jur va aplauda ideile gresite, putin spus, va tolereaza, cand demult trebuiati sa fiti banata.

Last edited by aubergine; 11.12.2013 at 12:44:21.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 11.12.2013, 12:37:21
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cateva posibile modele:
-parintele Anatolie din filmul Ostrov
http://www.razbointrucuvant.ro/2011/...ral-subtitrat/

-Sfanta Varvara:
Sfanta Varvara - Film titrat in limba romana


http://www.youtube.com/watch?v=HFt4pJ2AwFA
-
Reply With Quote
  #24  
Vechi 11.12.2013, 13:01:03
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Modelul meu nu este neaparat o anume persoana, daca vorbim de modele laice. Ca modele clericale, care, desigur, de ce nu, pot fi urmate, intr-o anume masura si de laici, i-as mentiona pe Arius, Nestorius, Theodor de Mopsuestia, si Theodoretus de Cyrrhus.
Ca model laic, in general, ma raportez la, deopotriva, oameni "simpli", "anonimi", cit si la eroi: ca oameni "simpli", pentru viata lor in armonie cu Creatorul si comunitatea si credinta ei: locuitorii din vechime, indeosebi din Orientul Apropiat si Extremul Orient: evrei, copti, asirieni, turci, coreeni, chinezi, manchu, japonezi, etc. In genere vechile popoare ale Asiei au avut in acea perioada si nu numai, un mare nivel spiritual.
Daca vorba de personalitati: liderii revoltei iudaice antiromane, diversi rabini si tzadiki, sefii comunitatilor copta si siriaca sub arabi, Jan Huss si Jeremia din Praga, lideri insurgentei din perioada interbeica din Maghreb impotriva colonialistilor europeni, sefii Vietcong, Mehmet Ali Agca, cei care lupta in Afganistan actualmente impotriva imperialismului "jandarmului lumii", Hugo Chavez, Edward Snowden, si nu in ultimul rind, unii din fratii nostri romani: oamenii de la Pungesti.
Pot sa zic si eu ceva? Nu va mai ceratai, va rog eu frumos. Colegele Diana si Corina au, fiecare, aprtea lor de dreptate. Si asta e valabil pentru multe alte cazuri de conflict. E POST, fratilor si surorilor!

Last edited by Barsaumas; 11.12.2013 at 13:33:09.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 11.12.2013, 13:14:18
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Dragos, ce senzatie draguta simti acum, asa? de SUPERIORITATE. Realitatea: toti suntem egali ca persoane in fata lui Dumnezeu cat timp traim pe Pamnat.
"Habar n-ai tu...", vorba cântecului.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #26  
Vechi 11.12.2013, 13:49:09
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Mi-a trebuit ceva timp sa ma decid daca sa intru pe acest topic, sau sa stau deoparte. Pana la urma am ales s-o fac.
Dincolo de modele de sfinti (care pentru noi nu cred ca pot fi numite "modele de urmat", fiindca suntem constienti de slabiciunile noastre si nici nu ne vedem in stare sa renuntam la tot si sa-I urmam lui Hristos), eu cred ca exista printre noi, oameni simpli, de la care chiar ar trebui sa ne insusim anumite trasaturi. Practic, nu e om total rau, la care chiar sa nu poti aprecia nimic. Cel putin asa cred. Cand omul face umbra degeaba pamantului, Dumnezeu nu-l mai lasa sa traiasca. Sau... poate unii sunt lasati sa traiasca, tocmai pentru a-i ajuta pe altii sa se mantuiasca... Stie El, Dumnezeu, cum e cu treaba asta si nu are rost sa spunem noi: "De ce, Doamne?"
Eu cred ca, daca am privi cu pace, detasati de orice judecata subiectiva, privitoare la defecte, am fi uimiti cate calitati si cate modele am descoperi in jur. De cele mai multe ori, insa, ne-a intrat in cap o idee, cineva ne-a suparat o data (sau de nenumarate ori) si ajungem sa consideram rau sau "ratacire" chiar si atunci cand bietul om face eforturi mari pentru binele altora. Ce conteaza daca el invata sau nu din tot ceea ce ne pune la dispozitie? Dumnezeu va orandui si ziua aceea, daca nu cumva deja a si facut-o. Oricum, treaba noastra este de a cauta un model pentru interiorul nostru, nu pentru a-i determina pe altii sa adopte un anume model.
Cu riscul de a supara pe cineva, o sa dau trei nume, dintre cei vechi ai acestui forum, si sa fiu iertat daca nu fac o insiruire de modele in care sa implic pe toata lumea. Tarziu mi-am dat seama ca fratele Cristiboss, oricate neintelegeri as fi avut cu el, (sau poate tocmai de aceea), a contribuit enorm de mult la indreptarea mea, fiindca am reusit sa ma cunosc mai bine. Apreciez la el consecventa cu care cauta intotdeauna sa puna tuturor la dispozitie, "cuvinte de folos". Rautatea sau vanitatea imi sopteau: "Bine, dar nu-s ale lui, ci sunt doar copiate!"... Cine cauta sa-L cunoasca pe Dumnezeu, sa nu priveasca critic la mesagerul Cuvantului; intotdeauna vom vedea ceea ce suntem de fapt!
Un alt frate este Zaharia. La el am apreciat din primul moment acea "cunoastere" la care eu nu avusesem inca acces. Dar uram modul cum intelegea el sa si-o puna in valoare. Pana cand am inteles ca nu e decat o alta imagine a propriului meu caracter.
L-am lasat la sfarsit pe fratele Windorin. Il citeam mereu, fara sa-l caut in mod deosebit, descoperind mesaje pline de duhul blandetii, dar totusi nu pricepeam ca el poate fi un adevarat model pentru oricare dintre noi. Pana intr-o zi cand mi-am permis sa spun ca adevaratul Har al lui Dumnezeu nu are cum sa fie cunoscut de vreunul dintre membri activi ai acestui forum. La scurt timp, a aparut un mesaj parca anume sa ma contrazica pe mine, desi nu avea nici o legatura cu parerea mea de pe un alt topic. Atunci mi-am amintit ca omul acesta nu a suparat pe nimeni, vreodata, pe acest forum, iar incercarile lui au avut intotdeauna efect de binecuvantare... Iar acesta nu-i un lucru prea des intalnit. Cred ca, daca el este in stare de atata pace, noi de ce n-am incerca macar?...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 11.12.2013, 13:56:09
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"34. Nu socotiți că am venit să aduc pace pe pământ; n-am venit să aduc pace, ci sabie.
35. Căci am venit să despart pe fiu de tatăl său, pe fiică de mama sa, pe noră de soacra sa.
36. Și dușmanii omului (vor fi) casnicii lui.
37. Cel ce iubește pe tată ori pe mamă mai mult decât pe Mine nu este vrednic de Mine; cel ce iubește pe fiu ori pe fiică mai mult decât pe Mine nu este vrednic de Mine.
38. Și cel ce nu-și ia crucea și nu-Mi urmează Mie nu este vrednic de Mine.
39. Cine ține la sufletul lui îl va pierde, iar cine-și pierde sufletul lui pentru Mine îl va găsi.
40. Cine vă primește pe voi pe Mine Mă primește, și cine Mă primește pe Mine primește pe Cel ce M-a trimis pe Mine.
41. Cine primește prooroc în nume de prooroc plată de prooroc va lua, și cine primește pe un drept în nume de drept răsplata dreptului va lua.
42. Și cel ce va da de băut unuia dintre aceștia mici numai un pahar cu apă rece, în nume de ucenic, adevărat grăiesc vouă: nu va pierde plata sa."


Cu scuzele de rigoare dacă sunt off-topic.
Mi-am adus însă aminte că uneori nu putem face pace, oricât am încerca...

Last edited by Annyta; 11.12.2013 at 14:01:41.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 11.12.2013, 14:16:48
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Modelul meu nu este neaparat o anume persoana, daca vorbim de modele laice. Ca modele clericale, care, desigur, de ce nu, pot fi urmate, intr-o anume masura si de laici, i-as mentiona pe Arius, Nestorius, Theodor de Mopsuestia, si Theodoretus de Cyrrhus.
Ca model laic, in general, ma raportez la, deopotriva, oameni "simpli", "anonimi", cit si la eroi: ca oameni "simpli", pentru viata lor in armonie cu Creatorul si comunitatea si credinta ei: locuitorii din vechime, indeosebi din Orientul Apropiat si Extremul Orient: evrei, copti, asirieni, turci, coreeni, chinezi, manchu, japonezi, etc. In genere vechile popoare ale Asiei au avut in acea perioada si nu numai, un mare nivel spiritual.
Daca vorba de personalitati: liderii revoltei iudaice antiromane, diversi rabini si tzadiki, sefii comunitatilor copta si siriaca sub arabi, Jan Huss si Jeremia din Praga, lideri insurgentei din perioada interbeica din Maghreb impotriva colonialistilor europeni, sefii Vietcong, Mehmet Ali Agca, cei care lupta in Afganistan actualmente impotriva imperialismului "jandarmului lumii", Hugo Chavez, Edward Snowden, si nu in ultimul rind, unii din fratii nostri romani: oamenii de la Pungesti.
Pot sa zic si eu ceva? Nu va mai ceratai, va rog eu frumos. Colegele Diana si Corina au, fiecare, aprtea lor de dreptate. Si asta e valabil pentru multe alte cazuri de conflict. E POST, fratilor si surorilor!
Voi incerca sa nu ma mai cert, imi dau seama ca nu merita. Pe langa faptul ca suntem in post, daca Dumnezeu nu iti arata calea, nimeni nu te poate convinge de nimic.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 11.12.2013, 14:53:28
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Mi-a trebuit ceva timp sa ma decid daca sa intru pe acest topic, sau sa stau deoparte. Pana la urma am ales s-o fac.
Dincolo de modele de sfinti (care pentru noi nu cred ca pot fi numite "modele de urmat", fiindca suntem constienti de slabiciunile n.
Imi pare foarte frumos ce faceti, faptul ca ne dati exemple de oameni concreti, crestini de pe acest forum de la care putem lua exemplu!

Pe de alta parte, nu sunt de acord cu ce spuneti despre faptul ca sfintii nu ar fi modele de urmat. De exemplu, Sfantul Luca al Crimeii, doctorul fara arginti, vi se pare ca nu este de urmat de doctorii de astazi? Nu credeti ca ar putea fi urmat?

Last edited by aubergine; 11.12.2013 at 15:30:05.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 11.12.2013, 15:39:24
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

La inceput am crezut ca acesta sa fie un fir pasnic, cu iubire oameni, pozitiv. Vad ca unii nu l-au inteles si l-au tulburat.

As vrea si eu sa facem pace, macar acum in ultimele zile de post.
Macar aici pe acest fir nu se pune in discutie credinta niciunuia.

Inainte sa fac pace as vrea insa sa-i spun doua vorbe lui aubergine.
Incearca sa fii mai pasnica si mai deschisa si daca ai unele probleme, intreaba un preot.
Vad ca si tu ca si altii sunteti prea violenti in sustinerea credintei si asta chiar nu inseamna credinta. Deloc.
Si pe mai multe fire discuti cam dur.
Si eu am tendinta sa pun oamenii la punct, dar inteleg ca fiecare este alt fel si are drept la opinie. Mi-este greu, pentru ca citind anumite postari ma tulbur cumplit.
Asa si cu tine.
Trebuie sa intelegi ca fiecare traieste si simte credinta altfel si nu suntem noi pusi sa-i judecam.
Uneori mi-am dorit si eu fie banati oameni, dar eu singura nu m-am dus s-o cer. Am trecut de la mine.
Si oamenii mai incepatori in ortodoxie si oamenii de alta credinta sunt o imbogatire si nicidecum nu strica. Noi ne purtam credinta in suflet si nu ne-o poate ataca/lua nimeni.
Si da, credinta inseamna blandete si nu razboi. Iisus si cei ai lui au fost blanzi, nu au alungat si nu au dat cu bata (nici verbal). Eu asa stiu.

Revenind la subiect.
Am citit undeva (nu stiu daca nu in Arsenie Boca, nu sunt sigura), sau poate si in vreun articol aici pe site, ca nu este bine sa ne tot comparam la tot pasul cu Iisus, cu Maica sa, cu sfinti. Este un semn der mandrie si este pacat. Smerenia este cel mai important lucru in credinta.
E bine sa ne stim locul nostru. Da sa le urmam indemnurile, dar nu sa ne comparam venisc cu ei.
Ori a-i lua ca model cam asta este, sa vrem sa fim ca ei.
Si asta nu putem.
Nu putem sa fim noi niciodata nici Dumnezeu, nici Sfanta Fecioara si nici vreunul din marii sfinti. Oricat am vrea.
Am fost lasati sa fim oameni. Si putem sa fim buni ca Ei, fiind doar oameni.

Eu am scris despre modelele mele, atat in credinta cat si in profesie si familie si social.
In credinta am apreciat mult pe parintele Galeriu asa cum era el cu totul: si in biserica, si in familie si in viata.
Mai nou il apreciez si pe Sf. Nectarie in mod deosebit, dupa ce i-am citit viata. De altfel am gasit o mare asemanare intre cei doi amintiti.

Nu pot sa fiu vreo sfant, nu pot sa fiu ca Dumnezeu (nu am asa puteri) oricat mi-as dori, nu pot fi nici Maica Sa ( mai intai maica fecioara si pe urma cat a indurat Ea fara sa cracneasca).
Da, sa incercam sa fim la fel de smeriti, buni, si alte calitati ale Lor. Dar noi suntem oameni.

Iar despre Pearl S. Buck am spus pentru ca ea intrupeaza si visul meu profesional (pe care din pacate nu l-am putut implini, dar inca nu am abandonat), si visul social ( adoptia de copii si ocuparea de ei) (tot neimplinit). Ea a trait alte vremuri si in alte meleaguri si i-a fost posibil.
A trait in culturi mari si le-a cunoscut si scris (China, Japonia, India).

Mai sunt si alte persoane pe care le admir si nu inteleg deloc de ce spun unii ca ar ingradi personalitatea. Eu cred ca dimpotriva, o largeste, sa preiei cate ceva bun de la altii. Sa te ajuti de exemplul lor ca sa fii si tu al fel, sa izbandesti si tu.

Mi se pare straniu ceea ce a scris Mosh_neagu, dand exemple de modele de oameni de pe acest forum. pentru ca nu-i cunoastem de fapt.
Nu stim decat ce scriu ei aici.

Da, il admir si eu pe Windorin, chiar daca de multe ori ma dor mesajele lui. Dar le scrie cu smerenie si blandete.

Imi mai placea acela ce-si spunea Geo.Nectarie.
Amandoi cei amintiti au devenit preoti!

Crstiboss - imi este greu, nu-l cunosc si mi se pare ca este prea schimbator si influentabil. Acum te lauda si are mila, pe urma da cu tine de pamant infleuntat de alti useri.

Zaharia - chiar nu inteleg de ce este vazut model. Ceea ce vad aici pe forum la el nu-mi place si nu-mi arata ortodoxie. Imi pare rau.
Pentru mine ortodoxie, credinta, inseamna altceva. Nu a palmui verbal (macar) lumea.

Da, exista si au existat oameni minunati pe care ii putem lua ca exemplu pentru viata si cunoasterea noastra. In diverse domenii.
Si nu neaparat ortodocsi.

Nu mai departe de ultimele zile lumea intreaga se pleaca in fata lui Nelson Mandela. Si mai este o fetita de 16 ani care a luminat lumea. Voi ati auzit de Malala?

Aubergine si ceilalti - pace voua.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 11.12.2013 at 16:00:15.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare