Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 31.03.2014, 20:10:38
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit 1 aprilie buletin cu cip, unde s-a ajuns...

http://www.realitatea.net/buletine-b...ampaign=trkweb

Ce sa facem dragilor? au inceput astia iarasi, si acuma treaba e serioasa
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
  #2  
Vechi 31.03.2014, 20:17:24
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
http://www.realitatea.net/buletine-b...ampaign=trkweb

Ce sa facem dragilor? au inceput astia iarasi, si acuma treaba e serioasa
Unde s-a ajuns? Stiu, stiu, stiu. La o alta discutie interminabila unde anumite persoane paranoice, fara nici o explicatie de bun simt, vor umple pagini intregi de postari despre cum cipul este semnul fiarei, dar nu renunta la cel mai frecvent intalnit cip: SIM-ul de la telefonul mobil.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
  #3  
Vechi 31.03.2014, 20:19:58
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Unde s-a ajuns? Stiu, stiu, stiu. La o alta discutie interminabila unde anumite persoane paranoice, fara nici o explicatie de bun simt, vor umple pagini intregi de postari despre cum cipul este semnul fiarei, dar nu renunta la cel mai frecvent intalnit cip: SIM-ul de la telefonul mobil.
Din telefonul mobil e altceva, sunt semne premergatoare ale antihristului
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
  #4  
Vechi 31.03.2014, 20:43:08
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Din telefonul mobil e altceva, sunt semne premergatoare ale antihristului
Da, da. Este altceva, pentru ca asa vor unii sa il interpreteze. Este acelasi gen de cip. Cu exact acelasi caracteristici. Dar pentru ca noua ne convine il tratam intr-un capitol separat.
Poate auzim si noi (ca doar eu am intrebat de vreo 30 de ori fara nici un raspuns) care este baza din Sf Scriptura, din Sf Traditie sau de natura stiintifica pe care se sustine afirmatia ca cipul este un semn premergator al antihristului. Bine cu exceptia sursei ideii, care este neoprotestanta si care ulterior a fost preluata prin amagire (pana la proba contrarie pot sa afirm asta) si de unii ortodocsi.
Si va rog, nu aruncati cu pietre aducand exemple de duhovnici imbunatatiti care au sustinut asta, ci, eventual, aduceti niste argumente logice si de bun simt. Duhovnicii imbunatatiti, chiar si sfinti, au fost oameni, deci supusi greselii.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
  #5  
Vechi 31.03.2014, 21:32:50
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Da, da. Este altceva, pentru ca asa vor unii sa il interpreteze. Este acelasi gen de cip. Cu exact acelasi caracteristici. Dar pentru ca noua ne convine il tratam intr-un capitol separat.
Poate auzim si noi (ca doar eu am intrebat de vreo 30 de ori fara nici un raspuns) care este baza din Sf Scriptura, din Sf Traditie sau de natura stiintifica pe care se sustine afirmatia ca cipul este un semn premergator al antihristului. Bine cu exceptia sursei ideii, care este neoprotestanta si care ulterior a fost preluata prin amagire (pana la proba contrarie pot sa afirm asta) si de unii ortodocsi.
Si va rog, nu aruncati cu pietre aducand exemple de duhovnici imbunatatiti care au sustinut asta, ci, eventual, aduceti niste argumente logice si de bun simt. Duhovnicii imbunatatiti, chiar si sfinti, au fost oameni, deci supusi greselii.

Eu am citit in cartea Staretii despre vremurile din urma, un caz real, nu mai stiu pe la ce pagina era. Se facea ca undeva in anii 80 prin America, niste cercatatori au creat acest cip, care l-au implantat in mana sau in capul unui om. Acel om era in scaun cu rotile, cipul dadea impulsuri electrice undeva in creier. Si ca sa vezi dupa cateva impulsuri omul s-a ridicat de pe scaun si a inceput sa mearga. Iti dai seama ce putere au ? iar in scriptura spune asa:

Apocalipsa lui Ioan

16. Si ea ii sileste pe toti, pe cei mici si pe cei mari, si pe cei bogati si pe cei saraci, si pe cei slobozi si pe cei robi, ca sa-si puna semn pe mana lor cea dreapta sau pe frunte.
17. Incat nimeni sa nu poata cumpara sau vinde, decat numai cel ce are semnul, adica numele fiarei, sau numarul numelui fiarei.
18. Aici este intelepciunea. Cine are pricepere sa socoteasca numarul fiarei; caci este numar de om. Si numarul ei este sase sute saizeci si sase
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
  #6  
Vechi 31.03.2014, 21:41:20
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Eu am citit in cartea Staretii despre vremurile din urma, un caz real, nu mai stiu pe la ce pagina era. Se facea ca undeva in anii 80 prin America, niste cercatatori au creat acest cip, care l-au implantat in mana sau in capul unui om. Acel om era in scaun cu rotile, cipul dadea impulsuri electrice undeva in creier. Si ca sa vezi dupa cateva impulsuri omul s-a ridicat de pe scaun si a inceput sa mearga. Iti dai seama ce putere au ?
Nu stiu cat de real este cazul prezentat. Parerea mea, in proportie de 99.99% este fabulatie. Dar cum ai tras concluzia, daca asa s-ar fi intamplat, ca este un lucru rau? Ca daca pe omul respectiv il faceau doctorii sa mearga printr-o alta tehnica s-ar fi considerat o realizare si un lucru bun.
Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
iar in scriptura spune asa:

Apocalipsa lui Ioan

16. Si ea ii sileste pe toti, pe cei mici si pe cei mari, si pe cei bogati si pe cei saraci, si pe cei slobozi si pe cei robi, ca sa-si puna semn pe mana lor cea dreapta sau pe frunte.
17. Incat nimeni sa nu poata cumpara sau vinde, decat numai cel ce are semnul, adica numele fiarei, sau numarul numelui fiarei.
18. Aici este intelepciunea. Cine are pricepere sa socoteasca numarul fiarei; caci este numar de om. Si numarul ei este sase sute saizeci si sase
Asa si? Unde este cipul? Ca stiu ce spune in Apocalipsa. Intrebarea este: unde este lagatura cu cipul?
Si de unde de la cipul din CI pana la implantul in mana sau in cap? In plus in Apocalispa nu se vorbeste de nici un implant. Este un semne PE mana sau PE frunte.
Si nu am lamurit-o cum e cu SIM-ul? Nu e in nici un fel. Doar ca ne convine mobilul si pentru ca nu putem renunta la el il trecem la categoria "tolerate".
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
  #7  
Vechi 31.03.2014, 21:54:06
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Nu stiu cat de real este cazul prezentat. Parerea mea, in proportie de 99.99% este fabulatie. Dar cum ai tras concluzia, daca asa s-ar fi intamplat, ca este un lucru rau? Ca daca pe omul respectiv il faceau doctorii sa mearga printr-o alta tehnica s-ar fi considerat o realizare si un lucru bun.


Asa si? Unde este cipul? Ca stiu ce spune in Apocalipsa. Intrebarea este: unde este lagatura cu cipul?
Si de unde de la cipul din CI pana la implantul in mana sau in cap? In plus in Apocalispa nu se vorbeste de nici un implant. Este un semne PE mana sau PE frunte.
Si nu am lamurit-o cum e cu SIM-ul? Nu e in nici un fel. Doar ca ne convine mobilul si pentru ca nu putem renunta la el il trecem la categoria "tolerate".
Pai din cate stiu eu, multe inventii din istorie omul nu le-a folosit in scopuri bune ci in rele. Pai din cauza mobilului nu putem cumpara si vinde nimic? face el asta? nu. Pai daca nu stiu ce hackeri au spart dosarele de la nasa cata incredere ai tu in acest cip? Parintele Paisie aghioritul spunea ca cipul din buletin este premergator lui antihrist, si nu ar trebui acceptat. Mi-a placut acest om, pe cati i-a vindecat, pe cati i-a surprins cu darul inainte vederii stim din cartea Marii initati ai Indiei si par Paisie. De ce esti asa suceptibil in legatura cu marii duhovnici? Cand Hristos a venit pe pamant fariseii nu-l recunosteau, de ce oare? aveau inima impietrita, judecau dupa mintea lor brilianta, dupa ratiune, iar Hristos le arunca cu praf in ochi.
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
  #8  
Vechi 31.03.2014, 22:04:05
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
http://www.realitatea.net/buletine-b...ampaign=trkweb

Ce sa facem dragilor? au inceput astia iarasi, si acuma treaba e serioasa
Situatia e trista si pe cat de trista este si adevarata.
Au mai fost topicuri de genul acesta si oricum de facut ceva trebuia pana acum sau macar de acum inainte sa fie o revolta a poporului insa atata timp cat foarte multi asa zisi crestini care se bat cu pumnul in piept ca ei stiu si cauta dovezi peste dovezi cand totul este atat de simplu. Unul este cipul din computer, telefon, card etc care a avut un rol premergator, pregatitor altul este cipul din actul de identitate pentru care semnezi si contine informatii personale.
Nu te astepta sa ai vreun rezultat pozitiv pe forum.
Pace si bucurii!
http://stirileprotv.ro/stiri/actuali...a-acestea.html
"Preluarea datelor biometrice necesare eliberarii noului buletin se va face doar in prezenta titularului la sediul institutiilor statului.
Cipul care se va afla pe noul buletin va avea trei zone de memorie:
- zona de date cu caracter personal, protejata in fata modificarilor, totul pentru ca pe aceasta sa se afle doar datele permise de lege.
- zona de date biometrice.
- zona de certificate digitale.
Prezenta certificatelor digitale va oferi posesorului posibilitatea de a folosi semnatura digitala, semnatura care, odata folosita, nu poate fi negata de utilizator."
"Cartea de identitate va avea incorporat un cip cu interfata contact, iar Cartea electronica de identitate (CEI) si Cartea electronica provizorie vor avea incorporate un cip cu dubla interfata, cu contact si contactless. Cip-urile includ microcontrolere integrate, cu capabilitati de procesare criptografica, memorie interna si au implementate intern masuri de protectie avansata impotriva accesului neautorizat si a copierii/alterarii informatiilor continute (...) Asigurarea confidentialitatii datelor transmise/primite intre CEI/CER si cititor se face prin utilizarea metodelor criptografice si/sau a unei infrastructuri de chei publice", informeaza autoritatile.
  #9  
Vechi 31.03.2014, 22:07:56
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Pai din cate stiu eu, multe inventii din istorie omul nu le-a folosit in scopuri bune ci in rele. Pai din cauza mobilului nu putem cumpara si vinde nimic?
Dar fara CI fara cip poti cupara sau vinde? Poate ca actele de identitate sunt premergatoarele antihristului. Ai CI? Grav. Cam contrazici ce spui.
Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Pai daca nu stiu ce hackeri au spart dosarele de la nasa cata incredere ai tu in acest cip?
Poate reformulezi pentru ca nu inteleg ce vrei sa zici.

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Parintele Paisie aghioritul spunea ca cipul din buletin este premergator lui antihrist, si nu ar trebui acceptat.
Nu faci decat sa cofirmi ce am zic. Nu te supara, dar habar nu ai in ce crezi sau de ce crezi ceea ce crei. Stii ca spunea parintele Paisie? Nu, nu stii. Nu era vorba despre nici un cip.

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
De ce esti asa suceptibil in legatura cu marii duhovnici? Cand Hristos a venit pe pamant fariseii nu-l recunosteau, de ce oare? aveau inima impietrita, judecau dupa mintea lor brilianta, dupa ratiune, iar Hristos le arunca cu praf in ochi.
Dar tu de ce esti neincrezator in marii duhovnici? Si vorbesc despre cei care nu promovau teama patologica de cip? Care duhovnici? Cauta si vei afla.
Da iti spun si de hristosii mincinosi? Stii ce fac hristosii mincinosi? Nu? Te indeparteaza de Hristos. Iti creaza inamici invizibili cu care iti pierzi vremea in loc sa te concentrezi pe trairea crestina reala.
Si stai linistit ca nu incerc sa te conving. Stiu bine ca nu am cum indiferent de cate argumente ti-as aduce si care asa zise argumente aduse de tine ti-as demonta.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
  #10  
Vechi 31.03.2014, 22:09:03
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Situatia e trista si pe cat de trista este si adevarata.
Au mai fost topicuri de genul acesta si oricum de facut ceva trebuia pana acum sau macar de acum inainte sa fie o revolta a poporului insa atata timp cat foarte multi asa zisi crestini care se bat cu pumnul in piept ca ei stiu si cauta dovezi peste dovezi cand totul este atat de simplu. Unul este cipul din computer, telefon, card etc care a avut un rol premergator, pregatitor altul este cipul din actul de identitate pentru care semnezi si contine informatii personale.
Nu te astepta sa ai vreun rezultat pozitiv pe forum.
Pace si bucurii!
http://stirileprotv.ro/stiri/actuali...a-acestea.html
"Preluarea datelor biometrice necesare eliberarii noului buletin se va face doar in prezenta titularului la sediul institutiilor statului.
Cipul care se va afla pe noul buletin va avea trei zone de memorie:
- zona de date cu caracter personal, protejata in fata modificarilor, totul pentru ca pe aceasta sa se afle doar datele permise de lege.
- zona de date biometrice.
- zona de certificate digitale.
Prezenta certificatelor digitale va oferi posesorului posibilitatea de a folosi semnatura digitala, semnatura care, odata folosita, nu poate fi negata de utilizator."
"Cartea de identitate va avea incorporat un cip cu interfata contact, iar Cartea electronica de identitate (CEI) si Cartea electronica provizorie vor avea incorporate un cip cu dubla interfata, cu contact si contactless. Cip-urile includ microcontrolere integrate, cu capabilitati de procesare criptografica, memorie interna si au implementate intern masuri de protectie avansata impotriva accesului neautorizat si a copierii/alterarii informatiilor continute (...) Asigurarea confidentialitatii datelor transmise/primite intre CEI/CER si cititor se face prin utilizarea metodelor criptografice si/sau a unei infrastructuri de chei publice", informeaza autoritatile.
Abia astept sa vina Antonia ca ea are muuuulte "argumente".
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Subiect închis