Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.10.2014, 22:07:16
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit Credeti in masonerie?

Am citit cate ceva din acest subiect, insa nu stiu ce sa mai cred, oamenii astia oare exista sau nu? Chiar ma gandeam intr-o zi: " Daca sunt atat de secretosi si planuiesc sa distruga lumea si toate alea ,cum de multi stiu despre planurile lor? ". Oare nu cumva si asta este o manipulare? Ma gandesc ca ei cumva servesc informatiile pe tava si defapt adevaratii dusmani nu cumva sunt altii? Este un subiect atat de complex...Ce parere aveti despre cartea Protocoalele inteleptilor Sionului?. Cartea a fost mentionata de parintele Savatie Bastovoi intr-o conferinta si m-am gandit sa o caut, insa parerile sunt pro si contra

dar de aceasta marturie

http://www.pelerinortodox.com/dezval...imelor-zile-2/

sau de aceasta?

https://www.youtube.com/watch?v=2VIrw62anYE
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.10.2014, 23:13:54
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Exista, dar exista foarte multe mituri despre ei. Chestia cu distrusul lumii este pura fantezie.

Am cateva cunostinte care sunt masoni. Masoneria era o data o organizatie filozofica a elitistilor intelecuali ai societatii. Aveau traditii, arta, o cultura aparte.

In prezent, insa, nu mai sunt ce au fost. Poti sa te inscrii sa devi mason, atat de usor este.
http://www.mlnar.ro/cum-devin-mason
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.10.2014, 07:51:07
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Aia-i masoneria pentru to(n)ți.
Ionuț zice de altceva.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.10.2014, 13:08:09
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Și m-a dus, în duh, în pustie. Și am văzut o femeie șezând pe o fiară roșie, plină de nume de hulă, având șapte capete și zece coarne. 4. Și femeia era îmbrăcată în purpură și în stofă stacojie și împodobită cu aur și cu pietre scumpe și cu mărgăritare, având în mână un pahar de aur, plin de urâciunile și de necurățiile desfrânării ei. 5. Iar pe fruntea ei scris nume tainic: Babilonul cel mare, mama desfrânatelor și a urâciunilor pământului. 6. Și am văzut o femeie, beată de sângele sfinților și de sângele mucenicilor lui Iisus, și văzând-o, m-am mirat cu mirare mare. 7. Și îngerul mi-a zis: De ce te miri? Eu îți voi spune taina femeii și a fiarei care o poartă și care are cele șapte capete și cele zece coarne. 8. Fiara pe care ai văzut-o era și nu este și va să se ridice din adânc și să meargă spre pieire. Și se vor mira cei ce locuiesc pe pământ ale căror nume nu sunt scrise de la întemeierea lumii în cartea vieții, văzând pe fiară că era și nu este, dar se va arăta.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.10.2014, 13:18:05
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Apocalipsa, cap. 17:

3. ,,Și m-a dus, în duh, în pustie. Și am văzut o femeie șezând pe o fiară roșie, plină de nume de hulă, având șapte capete și zece coarne. 4. Și femeia era îmbrăcată în purpură și în stofă stacojie și împodobită cu aur și cu pietre scumpe și cu mărgăritare, având în mână un pahar de aur, plin de urâciunile și de necurățiile desfrânării ei. 5. Iar pe fruntea ei scris nume tainic: Babilonul cel mare, mama desfrânatelor și a urâciunilor pământului. 6. Și am văzut o femeie, beată de sângele sfinților și de sângele mucenicilor lui Iisus, și văzând-o, m-am mirat cu mirare mare. 7. Și îngerul mi-a zis: De ce te miri? Eu îți voi spune taina femeii și a fiarei care o poartă și care are cele șapte capete și cele zece coarne. 8. Fiara pe care ai văzut-o era și nu este și va să se ridice din adânc și să meargă spre pieire. Și se vor mira cei ce locuiesc pe pământ ale căror nume nu sunt scrise de la întemeierea lumii în cartea vieții, văzând pe fiară că era și nu este, dar se va arăta."

Masoneria face jocul primei fiare apocaliptice, care este, de fapt, o stapanire potrivnica lui Dumnezeu, nu un om. Stacojiul este culoarea ei! Cine vrea functii inalte in aceasta perioada trebuie musai sa creada in ea. Altminteri ramane ,,fara coledz", vorba lui Dandanache, eroul lui Caragiale.

Asadar, ori cu Hristos, ori cu masoneria, fratilor! Comoara noastra este mantuirea si Duhul Sfant.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.10.2014, 13:31:07
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Exista, dar exista foarte multe mituri despre ei. Chestia cu distrusul lumii este pura fantezie.

Am cateva cunostinte care sunt masoni. Masoneria era o data o organizatie filozofica a elitistilor intelecuali ai societatii. Aveau traditii, arta, o cultura aparte.

In prezent, insa, nu mai sunt ce au fost. Poti sa te inscrii sa devi mason, atat de usor este.
http://www.mlnar.ro/cum-devin-mason
Si acum ce faci matale aici? Prozelitism masonic?

Atrageti crestinii in masonerie prin viclesug, apoi ii puneti sa scuipe pe Biblie, apoi, pe masura ce inainteaza in grad ii initiati in ritualuri satanice? Ce le promiteti in schimb? Functii si bucuria ca fac parte din miscarea ,,etilista" cum zicea un "telectual" mason format in ultimul timp.

Doamne, iarta-i, ca nu stiu ce fac!

Sigur ca masoneria isi largeste portile, ca sa poata domina lumea in calitate de stapanire antihristica. Vai de crestinii care, pentru un blid de linte de la masoni, renunta la Hristos!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.10.2014, 14:16:08
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Ce parere aveti despre cartea Protocoalele inteleptilor Sionului?. Cartea a fost mentionata de parintele Savatie Bastovoi intr-o conferinta si m-am gandit sa o caut, insa parerile sunt pro si contra.
Unii spun ca e o carte falsa, facuta de un jurnalist (sau scriitor) rus, dupa o carte impotriva lui Napoleon III, in care autorul a schimbat unele cuvinte parand ca se refera la evrei. Dar poate sa fie si o incercare de acoperire, si sa fie adevarata.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.10.2014, 14:18:47
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Am cateva cunostinte care sunt masoni. Masoneria era o data o organizatie filozofica a elitistilor intelecuali ai societatii. Aveau traditii, arta, o cultura aparte.
In prezent, insa, nu mai sunt ce au fost.
Inainte nu erau chiar o filozofie, din moment ce aveau templu si ritualuri. Chiar l-am acultat odata pe masonul cel mai cunoscut din Romania (care tot aparea la tv) si spunea ca nu e doar asa, o joaca, ca au templu si e un fel de religie.
Chiar si inmormantarea se face dupa un ritual de la ei (cine a vazut la Florian Pitis).
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.10.2014, 14:45:32
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Inainte nu erau chiar o filozofie, din moment ce aveau templu si ritualuri. Chiar l-am acultat odata pe masonul cel mai cunoscut din Romania (care tot aparea la tv) si spunea ca nu e doar asa, o joaca, ca au templu si e un fel de religie.
Chiar si inmormantarea se face dupa un ritual de la ei (cine a vazut la Florian Pitis).
Cine este acel mason? Chiar sunt curioasa. Nu am simpatie pt masoni / masonerie si as fi curioasa sa stiu cam ce romani sunt masoni.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.10.2014, 16:20:49
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mena59 Vezi mesajul
Cine este acel mason? Chiar sunt curioasa. Nu am simpatie pt masoni / masonerie si as fi curioasa sa stiu cam ce romani sunt masoni.
Din pacate nu mai poti avea simpatie pentru un grup, pe vremuri elitist, care a devenit ce este in zilele de azi... Sa-i asociezi pe astia prezenti cu sfarsitul lumii mi se pare o gluma :))


In zilele de azi multi sunt masoni. Cei mai cunoscuti ( de mine) :
Florian Pitis (a murit, dar tot o sa-l pomenesc)
Adrian Nastase
Petre Roman
Silviu Prigoana
Calin Popescu Tariceanu
Mugur Isarescu

Exista liste de masoni din Romania. Poti cauta.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare