Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.02.2013, 03:56:18
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit O intrebare intrebatoare curioasa care cauta raspuns

Salutare frati intru Hristos!Am 18 ani dupa cum stiti unii dintre voi si nu stiu exact ce drum sa aleg in viata deocamdata.Mai am timp de gandire(sunt a 11) si vreau sa aleg intre teologie,istorie sau geografie sau psihologie.Domeniile astea ma atrag dar in special Teologie si Psihologie.Deoarece am avut si am trecut prin experiente mai mici sau mai mari,prin incercari,avand depresie,atac de panica si in spectrul religios ispite pot spune ca incerc si am reusit putin sa invat cum sa scap de boala mea,cum sa privesc lumea si cum sa ma ocup de psihic si de suflet.STIU!MAI AM MULTE DE INVATAT ,sunt tanar dar ma atrag aceste doua domenii.Deocamdata sunt la stadiul de GANDURI!Sunt doar niste ganduri cu viitorul meu in viata.Au fost Sfinti care au trecut prin experiente ,prin ispite grele,prin incercari si au devenit Sfinti si incercarile i-au imputernicit,au fost si sunt psihologi care au suferit cu psihicul si acum au descoperit cum sa isi cunoasca psihicul.Am cunoscut unii chiar eu.Ce drum ma sfatuiti sa aleg?Si fiindca sunt pe un site crestin INTREBARILE MELE PRINCIPALE SUNT:

1.Daca sunt a 11 si nu sunt la Seminarul Teologic(sunt la un liceu teoretic)pot face facultatea de Teologie?Se da vreo admitere?In ce consta?
2.Ce profesii mai pot avea daca fac Facultatea de Teologie?
3.Ce trebuie sa stiu inainte de a face Facultatea de Teologie?
4.Ce ma sfatuiti sa aleg?Ce ar fi indicat?
5.Voi cum v-ati ales drumul in viata?
6.Ce trebuie sa stiu despre facultatea de Teologie?
7.Ce TREBUIE SA STIU DESPRE VOCATIA DE PREOT?CE IMPLICA ACEASTA PROFESIE?
As vrea sa imi raspundeti daca stiti si aveti un raspuns destul de clar ,destul de convingator si corect.Daca stiti raspunsurile la intrebarile mele.
Am nevoie de ajutor.Vreau sa imi aleg drumul in viata.Si nu vreau sa fac greseli.Nu e nicio tragedie daca nu voi deveni preot ci altceva.O alta solutie ar fi sa fiu asistent medical dar sunt slabe sanse,sunt la coada prioritatilor mele dar nu strica niciodata.
Voi cum v-ati ales drumul in viata?

Doamne ajuta si Dumnezeu sa va binecuvinteze!
__________________
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.02.2013, 13:13:28
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul

1.Daca sunt a 11 si nu sunt la Seminarul Teologic(sunt la un liceu teoretic)pot face facultatea de Teologie?Se da vreo admitere?In ce consta?
Ca sa intelegi legatura dintre Seminarul Teologic si Facultatea de Teologie, trebuie sa o luam un pic mai de departe: pe vremuri, cand oamenii nu pierdeau atata timp cu studii superioare formale, doar o mica parte dintre preoti aveau facultatea. Majoritatea aveau doar Seminarul. Intr-o situatie asemanatoare erau invatatorii: ei aveau pregatire liceala de specialitate, in Scolile Normale (devenite Licee Pedagogice in vremea comunismului). Astazi, insa, ca sa fii preot aproape ca nu se mai poate fara facultate, asa cum aproape ca nu se mai poate sa fii invatator doar cu Liceul Pedagogic, asistenta medicala doar cu Liceul Sanitar, etc. In aceste conditii, a face un liceu de specialitate a devenit neatractiv, fiindca ai oricum nevoie de facultate de specialitate.

Pana in urma cu cativa ani, dintre Facultatile de Teologie, doar la Sibiu erau admisi si absolventi de licee altele decat Seminarul Teologic. Astazi, insa, asemenea admiteri s-au generalizat, din motivele aratate la paragraful precedent. Practic, ceea ce se facea in Seminar s-a mutat in Facultate: si facultatile de teologie au fost nevoite sa adere la Carta de la Bologna, cu trei cicluri: licenta, masterat si doctorat. Un licentiat in teologie are, deci, nivelul pe care il avea un bacalaureat de Seminar Teologic in urma cu 20 de ani. Tot asa, o asistenta care a absolvit Facultatea de Asistente si Moase are nivelul unei surori absolvente de Liceu Sanitar de acum 20 de ani, etc.

Admiterea la Facultatea de Teologie, pe langa dosarul de admitere (o piesa obligatorie fiind recomandarea preotului paroh) consta intr-un examen de cunostinte teologice. Informeaza-te mai exact, dar asteapta-te sa se ceara in primul rand catehismul.

Citat:
2.Ce profesii mai pot avea daca fac Facultatea de Teologie?
Sunt doua directii clar deosebite inca de la intrarea in Facultate: pastorala, adica viitorii preoti si non-pastorala. Pe urma, ultima se subimparte intre viitori profesori de teologie, viitori lucratori sociali si cam atat. Mai poti ajunge pe la biblioteci, publicatii si edituri teologice sau in domeniul muzicii bisericesti.

Citat:
3.Ce trebuie sa stiu inainte de a face Facultatea de Teologie?
Cat mai multe lucruri din domeniul teologic, catehismul avand mereu un loc central.

Citat:
4.Ce ma sfatuiti sa aleg?Ce ar fi indicat?
Eu nu pot sa-ti dau niciun sfat spre o directie sau alta, fiindca nu te cunosc. Dar exista oameni care te cunosc si au o anumita experienta: parintii tai, nasul sau nasii tai, profesorii tai, preotul care are sufletul tau in grija. Chiar si in cazul lor, insa, trebuie sa iei asemenea sfaturi sub un beneficiu de inventar, fiindca alegerea, in ultima instanta, este numai a ta.

Aici, mai trebuie observat ca, atunci cand forumulam "ce ma sfatuiti SA ALEG", suntem pe punctul de a intra intr-o logica gresita. Vietile noastre nu ne apartin, ci apartin Celui care ni le-a dat. Daca este adevarat ca El exista, daca este adevarat ca El se implica atat de mult in vietile noastre incat niciun fir de par de pe capul nostru nu se misca fara voia Lui, atunci un lucru asa de important precum ocupatia noastra trebuie sa fie in planul Lui. Asa vazute lucrurile, "eu aleg" inseamna "identific planul lui Dumnezeu pentru mine". Altfel spus, "incerc sa raspund la intrebarea: ce a ales Dumnezeu pentru mine ?". A nu identifica planul lui Dumnezeu, ori a-l identifica gresit, nu este pacat, insa este ceva care duce invariabil la nefericire pe pamant. (Re)citeste parabola tanarului bogat si chemarea lui Cristos: "ia-ti crucea TA si urmeaza-Ma". In continuare, nu scrie ca tanarul nu s-a mantuit, dar scrie ca era nefericit: nu a urmat chemarea Domnului. A alege inseamna, asadar, a primi raspuns la intrebarea: "Care este, Doamne, crucea mea ?"

Deci, ca sa raspundem la intrebarea asta trebuie, mai intai, sa ne rugam.

Pe urma, trebuie observat ca rugaciunea este mai eficienta in stare de curatie decat in stare cazuta. Deci, e bine sa fim in stare de gratie cand cerem Domnului lucruri importante. Mai stim ca Domnul Insusi, in vremea misiunii Lui pe pamant, a postit inainte de a lua hotarari importante. Tot asa a facut si Moise. Tot asa si Ilie. Ei bine, tot asa ar trebui sa facem si noi. Apropierea Sfantului si Marelui Post e un excelent prilej, pe care il poti folosi in beneficiul tau, ca sa iti alegi crucea prevazuta de Domnul pentru tine, crucea ta, care sa te faca fericit in viata aceasta ("jugul Meu este dulce si povara Mea este usoara").

Citat:
5.Voi cum v-ati ales drumul in viata?
Eu, inca din scoala generala, visam sa ma fac biolog. Urmaream emisiunile lui Jacques Yves Cousteau (un oceanolog) cu un fel de religiozitate. Nici nu concepeam sa fac altceva decat biologia. Spre disperarea mamei mele, cu dreptii sa o odihneasca Dumnezeu, care mi-a pronosticat ca a face biologia inseamna a face foamea. Dar, asemenea argument nu ma interesa de loc, fiindca eu nu pentru bani vroiam sa fac biologia. De altfel, am avut ce manca, prin efortul parintilor mei. Atunci, mi-a aratat ca, daca am sa fac biologia, in cazul cel mai optimist am sa ajung profesor pe la vreo scoala generala din Barlad. Asta mi-a picat mai greu la stomac: nu era exact visul meu sa explic secretele naturii unor loaze care au tot atata dorinta si bucurie de a le deslusi pe cata aveam eu la Rezistenta Materialelor. Dar, citisem "Steaua fara nume", in care e vorba de niste profi de tara care chiar fac stiinta, respectiv arta. Atunci, mama a schimbat tactica, aplicand un siretlic: mi-a aratat cum multi dintre autorii progreselor remarcabile din biologie erau, de fapt, medici. M-am documentat: asa era. Ei bine, chestia asta m-a convins sa fac Medicina. Ulterior, am facut si Psihologia.

Citat:
6.Ce trebuie sa stiu despre facultatea de Teologie?
Ai multe informatii pe net si in cateva periodice. Nu uita ca facultatea nu iti garanteaza nimic: nici ca ai sa fii preot, nici ca ai sa fii prof.
Citat:
7.Ce TREBUIE SA STIU DESPRE VOCATIA DE PREOT?CE IMPLICA ACEASTA PROFESIE?
Asa cum ai spus, a fi preot e un lucru absolut special. Este si profesie, si vocatie. Dar ce inseamna "profesie" si ce inseamna "vocatie"? Ca de obicei, stiinta limbii, iar a limbii latine in mod special, ne vine in ajutor, deschizandu-ne talcurile. "A profesa" inseamna, la origine, "a vorbi celorlalti (in public) despre". De aici, a capatat si alte sensuri, precum cel de ocupatie (intelectuala, spre deosebire de arte si meserii). Iar "vocatie" inseamna "chemare". Ei bine, a fi preot este profesie: cu asta te ocupi, vorbesti altora (in public) despre Dumnezeu. Esti profesionist, adica traiesti din a fi preot ("vrednic este lucratorul..."). Dar este si o chemare. In primul rand o chemare. Pana la urma, oricare profesie este (sau ar trebui sa fie) o chemare, dupa cum ti-am aratat cand a venit vorba de "a alege". Dar niciuna in masura in care e preotia. Daca te faci contabil, esti contabil intre ora 9 si ora 17. Sambata si Duminica nu mai esti contabil. Sambata si Duminica esti ce vrei: pescar, floricultor, sau suporter in fata televizorului. Pe urma vine lunea, esti iar contabil pana la ora 17. Ei bine, cu preotia nu e asa. Nici cu arta nu e asa, nici cu arta medicala. Acestea sunt vocatii. Iar dintre toate vocatiile, preotia are cel mai pronuntat caracter vocational.

In speranta ca foloseste,
M.D.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 03.02.2013 at 14:00:53. Motiv: corectura gramaticala
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.02.2013, 14:17:08
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

tigerAvalo9, ti-am trimis un mesaj privat cu raspunsurile mele. Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.02.2013, 15:44:01
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Multumesc mult amandurora ca v-ati luat din timpul vostru sa imi raspundeti.Mai am timp de gandire,o sa intreb si duhovnicul,o sa citesc mai multe despre preotie si Dumnezeu si o sa vad ce o sa fac.Un lucru e sigur,vreau sa fac asta din placere nu pentru bani.Daca faci din placere vor veni si banii pana la urma,dar sunt mai neimportanti.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.02.2013, 03:29:05
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Mi-a venit in gand si posibilitatea de a deveni profesor de religie.Dar stiind ca religia in scoli a suferit atatea incercari,este des criticata,va mai fi ea oare peste 10-15 ani in scoli?Ce imi trebuieste pentru a fi profesor de religie?S-ar potrivit mai bine decat preotia.Zic eu.Oricum,Dumnezeu va decide,Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.02.2013, 16:49:37
maria-15
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

trebuie sa faci facultatea de teologie didactica daca vrei sa fii profesor de religie.
este o meserie foarte frumoasa,ce minunat e sa-i inveti pe altii despre Dumnezeu!
acum doar tu sti exact ce e in inima ta,ce iti doresti cu adevarat sa fii(preot sau profesor),asa ca roaga-te sa te ajute Dumnezeu ca sa-ti implinesti visul(daca aceasta e si voia Lui),oricat de greu ar fi.
numai bine!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.02.2013, 16:52:04
maria-15
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Mai am timp de gandire,o sa intreb si duhovnicul


foarte bine gandit!
chibzuieste lucrurile inainte,cere sfat si binecuvantare de la duhovnic si iti va ajuta Dumnezeu!



uite si un articol care s-ar putea sa-ti ajute,e marturia unei persoane care a absolvit teologia pastorala dar inca nu e preot.
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/car...u-sa-fiu-preot

Last edited by maria-15; 05.02.2013 at 16:55:22.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.02.2013, 22:59:47
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Mi-a venit in gand si posibilitatea de a deveni profesor de religie.Dar stiind ca religia in scoli a suferit atatea incercari,este des criticata,va mai fi ea oare peste 10-15 ani in scoli?Ce imi trebuieste pentru a fi profesor de religie?S-ar potrivit mai bine decat preotia.Zic eu.Oricum,Dumnezeu va decide,Doamne ajuta!
Ar mai fi o varianta, dar inca esti prea legat de lumea in care te-ai nascut. Nu ma refer la pustnicie, ci la posibilitatea de a preda religie in viata de zi cu zi; prin pilda propriei vieti. Nu se poate sa nu te avertizez ca acesta meserie este si mai prost remunerata decat cea propusa de tine. Dar e ca o investitie pe termen lung si foarte lung. Dupa vreo cativa ani vei incepe sa dobandesti si sa tot dobandesti, fara sa pricepi de unde si cum se face.
"Cautati Imparatia lui Dumnezeu si dreptatea Lui, iar toate celelalte se vor adauga voua!"
Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.02.2013, 20:34:07
aanrra aanrra is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit Chemarea preotiei

Se povesteste ca,la biserica unei parohii de la tara,a sosit intr-o zi un preot nou.Duminica dimineata,cand credinciosii au venit sa participe la sfanta slujba,au constatat ca vechiul preot a fost schimbat,iar parintele cel nou a fost instalat de superiorii lui.Cand au iesit din Biserica,in fata lacasului de cult,oamenii erau nemultumiti si cereau sa nu le plece preotul care i-a slujit pana atunci,ca sunt foarte atasati de el.Un crestin din partea locului,mai hotarat si indraznet din fire,l-a intrebat pe cantaretul bisericii:
-,,Cu ce e mai grozav vechiul preot decat cel pe care l-ati primit acum?``
Cantaretul i-a raspuns:
-,,Cel vechi ne spunea ca suntem cu totii niste pacatosi si daca nu ne caim pentru greselile savarsite,o sa ajungem cu totii in iad.``
-,,Si ce va predica preotul acesta nou?``a continuat cu intrebarile carcotasul.
-,,Preotul acesta tanar ne spune ca suntem toti niste pacatosi,si daca nu ne caim pentru greselile savarsite,o sa ajungem cu totii in iad``.
Carcotasul a ridicat din umeri si a spus uimit:
-,,Pai,eu nu vad nicio diferenta intre preotul vostru de dinainte si acesta nou!``
-,,Preotul cel vechi ne spunea lucrurile acestea cu lacrimi in ochi!``a replicat cantaretul.
Pr.Gheorghe S ms
Reply With Quote
  #10  
Vechi 06.02.2013, 21:24:07
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aanrra Vezi mesajul
Se povesteste ca,la biserica unei parohii de la tara,a sosit intr-o zi un preot nou.Duminica dimineata,cand credinciosii au venit sa participe la sfanta slujba,au constatat ca vechiul preot a fost schimbat,iar parintele cel nou a fost instalat de superiorii lui.Cand au iesit din Biserica,in fata lacasului de cult,oamenii erau nemultumiti si cereau sa nu le plece preotul care i-a slujit pana atunci,ca sunt foarte atasati de el.Un crestin din partea locului,mai hotarat si indraznet din fire,l-a intrebat pe cantaretul bisericii:
-,,Cu ce e mai grozav vechiul preot decat cel pe care l-ati primit acum?``
Cantaretul i-a raspuns:
-,,Cel vechi ne spunea ca suntem cu totii niste pacatosi si daca nu ne caim pentru greselile savarsite,o sa ajungem cu totii in iad.``
-,,Si ce va predica preotul acesta nou?``a continuat cu intrebarile carcotasul.
-,,Preotul acesta tanar ne spune ca suntem toti niste pacatosi,si daca nu ne caim pentru greselile savarsite,o sa ajungem cu totii in iad``.
Carcotasul a ridicat din umeri si a spus uimit:
-,,Pai,eu nu vad nicio diferenta intre preotul vostru de dinainte si acesta nou!``
-,,Preotul cel vechi ne spunea lucrurile acestea cu lacrimi in ochi!``a replicat cantaretul.
Pr.Gheorghe S ms
Cata subtilitate! Ce mesaj sublim! Ce cumintenie in expunere!
Fara sa defaime si sa injoseasca pe cel "nou", i-a scos in evidenta credinta si cainta preotului mai "vechi".
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare