Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.02.2010, 18:25:20
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit FIUL, sau UNUL din fii lui Dumnezeu

INTREBARE INCLUSA MAI JOS

Ioan 10:30)
30. Eu si Tatal Meu una suntem".
In 5:18, In 17:11, In 17:21, In 17:22

31. Atunci Iudeii au luat iarasi pietre ca sa arunce asupra Lui.
In 8:59, In 11:8

32. Iisus le-a raspuns: "Multe lucruri bune v'am aratat Eu voua de la Tatal Meu; pentru care din aceste lucruri aruncati cu pietre asupra Mea?"


33. Iudeii I-au raspuns: "Nu pentru lucru bun aruncam noi cu pietre asupra ta, ci pentru blasfemie si pentru ca tu, om fiind, te faci pe tine Dumnezeu".
Lv 24:16, Mt 26:65, Mc 14:64, In 5:18, In 19:7

34. Iisus le-a raspuns: "Oare nu este scris in legea voastra: Eu am zis: Sunteti dumnezei 6?
Ps 81:6

35. Daca ea i-a numit dumnezei pe aceia catre care a fost cuvantul lui Dumnezeu - si Scriptura nu poate fi desfiintata -
Mt 5:18, Lc 16:17

36. Celui pe Care Tatal L-a sfintit si L-a trimis in lume voi Ii ziceti: Blasfemiezi!, fiindca Eu am spus: Sunt Fiul lui Dumnezeu. ( AICI SE PARE CA IN TRADUCEREA ORIGINALA GRECEASCA APARE :SUNT UNUL DIN FIII LUI DUMNEZEU)
DE CE OARE LA TRADUCERE S-A MODIFICAT ACEASTA MARTURISIRE A LUI HRISTOS?
Mt 27:43, In 5:17-20

37. Daca Eu nu fac lucrurile Tatalui Meu, sa nu credeti in Mine;
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.02.2010, 18:31:57
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit Vade retro!

Crux sancta sit mihi lux / Non draco sit mihi dux/ Vade retro satana / Numquam suade mihi vana/ Sunt mala quae libas / Ipse venena bibas
(glumesc doar pe jumatate, in realitate, felul in care vezi tu lucrurile ma ingrozeste> Invatatura ta ESTE satanica. Nu stiu daca sa te ironizez sau sa fiu indignata. Cred ca ar trebui sa ma tem.. asta se poate intampla oricui se inalta pe el.
Stiu ca doar atata poti, oricat te straduiesti.. Cred ca este datoria mea sa-ti spun ca greseti enorm. Dumnezeu sa te miluiasca!)

Last edited by anna21; 23.02.2010 at 18:34:09.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.02.2010, 18:58:44
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
INTREBARE INCLUSA MAI JOS

Ioan 10:30)
30. Eu si Tatal Meu una suntem".
In 5:18, In 17:11, In 17:21, In 17:22

31. Atunci Iudeii au luat iarasi pietre ca sa arunce asupra Lui.
In 8:59, In 11:8

32. Iisus le-a raspuns: "Multe lucruri bune v'am aratat Eu voua de la Tatal Meu; pentru care din aceste lucruri aruncati cu pietre asupra Mea?"


33. Iudeii I-au raspuns: "Nu pentru lucru bun aruncam noi cu pietre asupra ta, ci pentru blasfemie si pentru ca tu, om fiind, te faci pe tine Dumnezeu".
Lv 24:16, Mt 26:65, Mc 14:64, In 5:18, In 19:7

34. Iisus le-a raspuns: "Oare nu este scris in legea voastra: Eu am zis: Sunteti dumnezei 6?
Ps 81:6

35. Daca ea i-a numit dumnezei pe aceia catre care a fost cuvantul lui Dumnezeu - si Scriptura nu poate fi desfiintata -
Mt 5:18, Lc 16:17

36. Celui pe Care Tatal L-a sfintit si L-a trimis in lume voi Ii ziceti: Blasfemiezi!, fiindca Eu am spus: Sunt Fiul lui Dumnezeu. ( AICI SE PARE CA IN TRADUCEREA ORIGINALA GRECEASCA APARE :SUNT UNUL DIN FIII LUI DUMNEZEU)
DE CE OARE LA TRADUCERE S-A MODIFICAT ACEASTA MARTURISIRE A LUI HRISTOS?
Mt 27:43, In 5:17-20

37. Daca Eu nu fac lucrurile Tatalui Meu, sa nu credeti in Mine;
Carui din fii i sa mai dat tronul LUI DUMNEZEU?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.02.2010, 19:04:50
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit Pentru o intelegere corecta

Pentru a intelege opinia lui Andrei, cred ca ar trebui sa fac trimitere la unul din mesajele lui anterioare recente:
[quote]
Citat:
În prealabil postat de caliyo Vezi mesajul
pur si simplu suntem datori sa aratam si altora care nu cunosc calea cea adevarata. Daca toate caile sunt bune si adevarate, atunci jertfa lui Hristos ramane fara sens.


JERFA LUI HRISTOS RAMINE FARA SENS DOAR PENTRU HIDUS, NU PENTRU TINE, INTELEGI?
DE CE ? PENTRU CA EL ARE ALTA CALE ARATATA DE DUMNEZEU DE 10 000 DE ANI PRIN CARE ISI CRESC UN SUFLET DUPA CARE "IL TRANSFERA" LA DUMNEZEU.DACA ESTE SA JUDECAM DUPA EXPERIENTA "LUCRULUI CU SUFLETUL" CINE CREZI CA ARE MAI MULTA EXPERIENTA, CEL CARE LUCREAZA DE 2000 DE ANI SAU CEL DE 10 000 DE ANI.

lASA-I IN PLATA DOMNULUI, CE TREABA AI TU SA-L CONVINGI DE "ULTIMA NOUTATE" IN DOMENIUL MINTUIRII DACA SCOALA LUI ESTE SI EA VALABILA

( litere mari pentru diferentiere)

Vreau sa stiu si eu logica ta Andrei: ce rost a avut sa Se intrupeze Dumnezeu, sa Se jertfeasca, daca oricum toate religiile sunt bune si fumoase?

PAI CUM CA SI LA EI S-A INTRUPAT! PRIN AIA,... VISNU, SHIVA, SAMD, DAR NU ACCEPTAM NOI ASA CUM NICI EI NU ACCEPTA PE AL NOSTRU INTRUPAT
CAPISHI! :)
Textul cu majuscule ii apartine lui Andrei.

Cred ca acum a devenit evident la ce se refera el cand vorbeste despre "fiii lui Dumnezeu" sau "UNUL din FIII lui Dumnezeu" (adica ar exista si altii, de aceeasi importanta, eventual, prezenti in alte religii).

+ Linkul:
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...2&postcount=21
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.02.2010, 19:08:31
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Unhappy Si din nou vishnu

Postari mai vechi ale lui Andrei:
Citat:




Cum adica, Iisus insusi ti-a spus ca cei de alte traditii il cunosc (si il inteleg) pe Dumnezeu(deseori mai bine decit Iudeii si tu spui ca nu?)..iar vorbesti de la tine ca asa vrei tu ca sa cistigi?
Cunosc destul de bine scripturile si nu cred ca ai sa cistigi.

Cince-ti garanteaza ca hindusii, de exemplu nu au printre Siva si Visnu al lor un fiu in care cred si care-i aduce la Tatal urmind o viata virtuoasa si curata?......NIMENI
Poti tu sa garantezi ca ajung in Iad si nu in Rai pentru ca au alta terminologie neinteleasa de noi pentru a ajunge in Nirvana, la Tatal?


Da devi toate de mai sus, din cauza arogantei de a crede ca esti unica de pe pamint care detine ADEVARUL
link:
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=120
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.02.2010, 19:18:35
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Postari mai vechi ale lui Andrei:


link:
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=120
Vezi iubito sa nu te ineci cu saliva :), mai si respira din cind in cind :)
Postire usoara!

Oricum astept raspunsuri documentate!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.02.2010, 19:33:51
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gavriil Vezi mesajul
Carui din fii i sa mai dat tronul LUI DUMNEZEU?
Este adevarat ceea ce spui.
Unde scrie in Evanghelie despre asta? Unde vorbeste Hristos despre tron. As vrea sa citesc mai bine.
Multumesc
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.02.2010, 19:58:30
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Este adevarat ceea ce spui.
Unde scrie in Evanghelie despre asta? Unde vorbeste Hristos despre tron. As vrea sa citesc mai bine.
Multumesc
Apocalipsa 7cu 17.
Mai sint versete care arata ca sta pe tronul LUI DUMNEZEU.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.02.2010, 20:11:04
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit ..

Andrei, amesteci lucrurile rau de tot si faci o mare tocanita. Esti atat de mandru, ca daca cineva te contrazice, sari ca ars. Acolo unde nu domneste Dumnezeu, domneste satana. Daca toate religiile ar fi bune, logic, ar trebui sa fie numai una, nu mai multe. Dumnezeu sa te lumineze!
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.02.2010, 20:27:49
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Eu cred ca aparenta contradictie se poate depasi daca avem in vedere ca Iisus Hristos este singurul Fiu al lui Dumnezeu dupa fiinta, iar noi suntem fii infiati prin Botez, ceea ce corespunde cu afirmatia Evanghelistului Ioan "iar celor ce cred le-a dat putere sa se faca fii ai lui Dumnezeu."
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce este Isus fiul lui Dumnezeu? wassabi Generalitati 177 25.12.2013 23:05:33
A fost Iisus fiul lui Dumnezeu? cosmotech Generalitati 6 16.10.2011 19:25:44
Iisus Hristos=Fiul lui Dumnezeu? joshoo Generalitati 8 03.11.2010 13:02:11
Dl IIsus stia ca este fiul lui Dumnezeu? annajanette Generalitati 27 28.06.2010 14:03:42
Demonii cred Adevarul, ca Hristos este Fiul lui Dumnezeu.SI DEMONII SE MANTUIESC ? gpalama Secte si culte 23 31.05.2010 22:07:54