Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 27.07.2013, 21:49:02
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Acum vreo doua zile, tot gandind la aceasta idee a dvs de mai sus, cum de ne rabda inca Dumnezeu, am primit un raspuns: copilasii, copilasii nascuti in fiece clipa pe pamant. Cand oamenii vor inceta sa mai faca copilasi Dumnezeu ne va pierde.

Acum vreo doua duminici eram impreuna cu familia hindusa, 3 generatii erau acolo: bunicii, copii si nepotii.
Bunicul mi-a spus: noi am fost 8 frati dar am facut 4 copii. doar unul din copiii mei are doi copii ceilalti nu vor sa mai faca. De la generatie la generatie ne-am injumatatit injumatatit. Ma rog de copilul asta, ( si arata spre unul din baieti care nu are copii), sa faca un copil macar.
Doamna, ma gindesc ca nu intimplator preambulul legamintului lui Dumnezeu cu Abraham a fost daruirea unui fiu de catre Hashem. Cel ce creeaza lumi cu mainile Sale il vrea si pe om macar pastrator, sau perpetuator, al acestui divin de frumos act al crearii. Facerea de prunci e porunca in toate credintele mari si normale.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 27.07.2013, 21:59:04
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

Hai sa fim seriosi, aceasta nu este nici o scrisoare a nici unei studente la Londra, ci este o facatura cu nuanta nationalista din ciclul "ce spiritualizati suntem noi si ce materialisti sunt ei"; a circulat pe net pentru ca era menita sa circule si a suscitat discutii pentru ca este trolling. Ce crede fiecare despre Londra sau despre oricare loc din lumea asta din pozitia in care se afla acum (si majoritatea din noi suntem in Romania) este mult mai putin relevant decat ceea ce face fiecare din noi in locul in care ne-a lasat Dumnezeu sa vietuim. In rest nu sunt decat lamentari fara sens.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 27.07.2013, 22:00:58
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Toti sunt la fel Theo,este doar o problema de gradualitate a raului,este tot rau in esenta,nu exista rau si rau-bun.Raul este acelasi in alta forma.Daca te pozitionezi,cu ura fata de altii,intr-o alta tabara pe principiul ,,ai mei sunt mai putin rai decat ai tai"atunci cei rai au castigat si tu ai pierdut,pt ca tabara ta nu este cea a binelui ci a unui rau mai suportabil din partea ta dar poate tot o oaroare pt altul.Daca vrei binele,Adevarul,atunci nici una dintre tabere nu te poate salva,taberele lui rau si mai putin rau.Sa colinzi prin diferite tabere si opinii Theo,dupa cum iti dicteaza momentul,nu va fi niciodata o solutie,ci doar amanarea inevitabilului final.
Sa explic pragmaticului din tine: "pradatorii vechi" s ale zic asa, nu alterau insasi baza biologica a celor invinsi. Nu le nimiceau natura, in toate sesnurile acestui cuvint. Chiar vrei linkuri, ca sa compari felul in care s-au purtat coreenii sau tibetanii cu cei oucpati, inclusiv de la ta rasa si religie, si felul in care spaniolii in Tierra del Fuego si englezii in Tasmania au exterminat metodic popoare intregi? Da , mongolii exterminau populatia unor cetati daca opunea rezistenta. Dac aplateau trinut, ii lasau in pace, mai mult, ii aparau de altii si le respectau religia, cutumele si demnitatea de oameni. Aborigenii taamanieni si bastinasii din Tara de Foc au fost exterminati din calcul burghez, pentru..pamint pentru blestematii de femrieir si oieri europeni. Se dadea premiu pentru citi mai multi fuegieni ucisi. Nu o sa gasesti asa orori nici la mongoli, nici macar in "Istoria secreta", sau la coreeni, japonezi, persani, nici la "cruzii" asirieni antici.
Ca sunt, a propos de perioada istorica ce o traim, tot felul de idioate teorii conspirationiste antisemite. Pai, sa se compare felul in care aborigenii australienii erau lipsiti de drepturi elementare sub regina Victoria, si ce nivel de trai si drepturi are un arab israelian. E ca si cum ai compara reeeducarea pitesteana cu o excurise la iarba verde. Si nu, nu colind prin diferite tabere: antioccidental am fost intotdeauna si voi fi pina la moarte.

Last edited by Theodore_of_Mopsuestia; 27.07.2013 at 22:19:24.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 28.07.2013, 18:49:52
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Apreciez patriotismul sincer și trăit cu dreaptă socotință, dar naționalismul ideologic îmi pare o calamitate... o maladie spirituală ce pervertește sentimentul autentic al iubirii față de patrie, iar din perspectiva Bisericii noastre Ortodoxe, o concepție eretică (în strânsă legătură cu etno-filetismul - naționalismul religios, condamnat ca erezie de către un Sinod ținut la Constantinopol, în a doua jumătate a secolului al XIX-lea).
Dacă dumneata crezi că tocmai așa ar sta lucrurile cum le prezinți, atunci te rog să prezinți când, unde și cum ar fi fost, chipurile, condamnat "naționalismul religios" la vreun sinod de la Constantinopol în a doua jumătate a sec. XIX sau oricând altcândva.

Dacă nu vei prezenta dovezile, atunci vom considera ori că ești dezinformată, ori că interpretezi în mod eronat, fie cu voie (deci sfidând adevărul), fie fără de voie (deci fiind în înșelare), evenimentele istorice, anume condamnarea filetismului.

De asemenea, dacă dumneata consideri că BOR nu este filetistă, plecând de la premisa ta de mai sus a unei echivalări între filetism și "naționalism religios", deci că acea condamnare ar fi valabilă pentru BOR, te rog să ne prezinți care au fost și sunt misiunile BOR printre cei de alte neamuri, spre exemplu maghiari sau sași, câți de alte neamuri s-au convertit la Ortodoxie grație misiunii specifice a BOR, adică spre exemplu câți maghiari au trecut la Biserica Ortodoxă (Română), și câte biserici aparținând de BOR au apărut în care se propovăduiește și se slujește în altă limbă decât româna, grație misiunii specifice a BOR, adică spre exemplu câte biserici ortodoxe de limbă maghiară au apărut în patriarhia română ca urmare a misiunii specifice (aici deci nu intră cazurile întâmplătoare sau, dacă au existat, precedente, ci doar cele rezultate în urma misiunii făcute cu acest scop).
Reply With Quote
  #75  
Vechi 28.07.2013, 23:02:28
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodore_of_Mopsuestia Vezi mesajul
Si nu, nu colind prin diferite tabere: antioccidental am fost intotdeauna si voi fi pina la moarte.
Mai usor cu caramida in piept, se stie ca primii care au picat la reeducare erau cei cu caramida asta.. :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 28.07.2013, 23:04:15
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Eu am vazut in ultimul timp cateva emisiuni real life din SUA. Desi mai auzisem ca acolo se pune mult pret pe bani si lucrurile materiale (chiar la facultate ne spunea un profesor ca pana si arta acolo e legata tot de asta), am fost surprins sa vad ca pentru multi coteaza foarte mult banii si lucrurile materiale, e ca un cult. Gandeau totul in functie de castigul pe care il pot obtine, chiar daca e foarte mic. Mai e ceva, competitivitatea, el trebuie sa fie mai bun decat ceilalti, sau macar sa arate ca este.
"emisiuni real life" - putina seriozitate, nu esti realist.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 28.07.2013, 23:12:23
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Pf. Cand cea mai aproape biserica ortodoxa este la o ora distanta, da, este o problema, mai ales daca nici macar acea biserica nu este in romana si nu intelegi nimic.

Plus ca nu prea gasesti nici carti. Spre deosebire de Romania, in Vest nu gasesti Biserici si Manastiri la fiecare pas, nu ai preoti si duhovnici buni sau nu ai de unde sa alegi duhovnicul potrivit ptr. tine. Din punct de vedere strict ortodox, e mai bine in Romania. Depinde si in ce tara esti. Asta fara sa mai luam in calcul o persoana botezata ortodox care descopera BO in vest.
Au facut unii ani intregi de puscarie, fara biserica si in loc sa-si piarda credinta, si-au intarit-o.

Altii, au ajuns in Occident si pentru ca BO era la cateva ore distanta iar cea Romano-Catolica peste drum, au preferat sa devina romano-catolici.

In timp ce altii au continuat sa faca drumuri de ore ca sa ajunga, chiar daca mai rar, la biserica si sa ramana in Biserica.

Credinta nu se gaseste in carti si nici nu depinde de manastiri.

Unii au invatat chiar si sa spovedeasca in alta limba, chiar daca stiau ca pleaca doar pentru cateva luni (caz pe forum), etc.

Deci tine de caracterul omului.

Citat:
Si nu spun doar eu treaba asta, ci si duhovnicii din Romania au spus la fel.
Si hai sa repetam si noi ca papagalii, uitand ca sunt oameni si oameni, cazuri si cazuri.

Citat:
Chiar crezi ca ar mai veni straini din vest sa se calugareasca in Romania daca ar fi putut sa faca asta la ei?
Uite afla si tu daca nu stiai, ca sunt manastiri si in Occident si chiar romani au preferat sa se calugareasca sau sa plece ca si calugari acolo si nu (sa ramana) in cele de aici.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 28.07.2013, 23:13:52
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
"emisiuni real life" - putina seriozitate, nu esti realist.
Ca sa nu se inteleaga gresit, sunt emisiuni pe canalul History channel, nu de genul celor de divertisment.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 28.07.2013, 23:15:52
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Cel mai mare dusman aici este timpul, pentru ca este scurt, esti prins in activitate toata ziua , activitate ce te oboseste mult insa eu am gasit o solutie. Calatoresc zilnic cate 2- 3 ore fiind distante lungi si atunci in aceste ore citesc acatiste, rugaciuni, psalmi, sau daca sunt mai obosita citesc din vietile sfintilor, ascult Scriptura audio si valorific astfel timpul pierdut cu transportul londonez.
Pierdut?
Castigat poate vrei sa spui.
Daca erai aici si alea 2-3 ore le aveai acasa, cel mai usor la multi cucernici ortodocsi le-ar fi fost sa deschida televizorul.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 28.07.2013, 23:17:07
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Ca sa nu se inteleaga gresit, sunt emisiuni pe canalul History channel, nu de genul celor de divertisment.
Emisiunea are o tematica - e normal sa caute anumit gen de oameni, sa-i puna sa rosteasca un anumit gen de replici, etc.
Sa pleci de la astfel de "emisiuni" si sa consideri ca este reprezentativ pentru o societate, nu este realism.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde