Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa si Massmedia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 16.06.2007, 21:42:24
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Oricum, oamenii petrec mult timp in fata televizorului. Pentru multi, acest lucru este singura modalitate de a-si petrece timpul liber. Nu trebuie sa ignoram acest lucru. la televizor e nevoie si de astlfe de lucruri, de emisiuni, de talkshow-uri.

Mijloacele moderne sunt utile daca le folosim in scopuri binecuvantate. Iata forumul nostru este un exemplu...
Reply With Quote
  #12  
Vechi 21.06.2007, 12:13:08
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

Topicul era despre TV si nu despre film.

O emisiune TV consuma in mod constant timpul omului fara ai oferi o traire reala. Ca sa ai o traire reala nu trebuie sa vezi fapte bune la TV ci trebuie sa te duci si sa le faci.

Deci ar trebui sa fie un post care care te indeamna sa lasi TV`ul si sa treci la fapta!!!

Si asta ar insemna un simplul logo pe ecran 24 ore pe zi cu "Pocaiti`va ca s`a apropiat imparatia cerurilor!"???
Reply With Quote
  #13  
Vechi 22.06.2007, 00:26:15
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

televizorul este o realitate. sunt oameni paralizati, in varsta care nu pot merge la biserica.

in fine ce rost are sa imi bat gura cand dorinta este sa ne intoarcem in evul mediu in care cuiul si pendulul erau la loc de cinste.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 22.06.2007, 22:39:23
AngelSmile AngelSmile is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2007
Mesaje: 25
Implicit

Citat:
În prealabil postat de krabu
Topicul era despre TV si nu despre film.

O emisiune TV consuma in mod constant timpul omului fara ai oferi o traire reala. Ca sa ai o traire reala nu trebuie sa vezi fapte bune la TV ci trebuie sa te duci si sa le faci.

Deci ar trebui sa fie un post care care te indeamna sa lasi TV`ul si sa treci la fapta!!!

Si asta ar insemna un simplul logo pe ecran 24 ore pe zi cu "Pocaiti`va ca s`a apropiat imparatia cerurilor!"???
cred ca daca cineva se uita in mod ehilibrat la televizor,la emisuni frumoase,pozitive,dar in acelasi timp se ocupa de viata spirituala,merge la biserica,face fapte bune,citeste biblia etc...nu se poate mantui...chiar daca isi petrece mult timp la televizor...sa fim seriosi...ce cauti in fata calculatorului in cazul asta?de ce nu-ti pui un screensaver...sau wallpaper...lasa calculatorul...cred ca ar fi o idee buna un post tv ortodox...oricare mijloc de exprimare a cuvantului Lui Dumnezeu este benefic si dorit de el:oricare.daca negi utilitatea televizorului,negi utilitatea multor lucruri modernde,contemporane,inclusiv de domeniul medical etc.BINEINELES CA ESTE BINE DACA POTI RENUNTA LA ACESTE LUCRURI,SA TE RESEMNEZI(DE EX.CUM FAC CALUGARII),toata stima si aprecierea pt cine poate,dar omul se poate mantui si altfel.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 22.06.2007, 22:44:40
AngelSmile AngelSmile is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2007
Mesaje: 25
Implicit

as spune eventual ca televizorul POATE influenta negativ pe unii,doar pe unii,INSA DOAR UNELE EMISIUNI,NICIDECUM O EMISIUNE CARE SA PRESUPUNEM CA S-AR DIFUZA LA UN CANAL ORTODOX.stai linistit ca este vreme si de fapte bune,suntem multi care ne uitam la televizor,dar nu suntem maniaci si facem fapte bune cat ne e cu putinta.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 23.06.2007, 14:12:13
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

Angel smile,

nu ai dreptate. Adevarul este ca nu ai timp. Nu ai timp sa te mantui. Trebuie sa rascumparam vremea. Un TV ortodox nu inseamna ca va face oamenii mai activi in credinta. Le va da un surogat, ii va pacali ca sunt credinciosi si cand va venii arhaghelul sa le ia sufletul oamenii vor vedea ca nu au fapte. Nu ai fapte atunci nu ai credinta.

Cat despre net, incerc sa intru odata pe saptamana pe forum. Saptamana asta nu am reusit. :)

Credinta se manifesta la biserica, romandragut. Cei bolnavi o fac in fata icoanelor si a cartilor, acatistelor etc.

Reply With Quote
  #17  
Vechi 23.06.2007, 14:13:34
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

Si de ce nu e bun un post TV?

Pentru ca atunci cand te uiti la TV nu poti sa mai faci nimic. Te uiti, respiri si eventual mananci sau bei ceva. Atat.

Daca asculti muzica, radio etc pot sa faci si altceva.

Reply With Quote
  #18  
Vechi 23.06.2007, 20:30:54
AngelSmile AngelSmile is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2007
Mesaje: 25
Implicit

Ai si tu dreptate,dar zic ca adevarul e undeva la mijloc daca ne referim la ce am postat noi,asta e parerea mea...si cred ca mult depinde de fiecare individ in parte.unii sunt mai mult,altii mai putin influentati in viata de TV sau de orice altceva.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 24.06.2007, 12:51:39
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

aici se discuta despre cenzura. si am observat o oarecare revolta impotriva tot ce ibnseamna noua media: televiziune, muzica, pc, console de jocuri etc. etse o batalie pe care conservatorii nici macar nu au trebuit sa o inceapa pentru a o pierde.

despre efectele buna/ mai putin bune ale televiziunii s-a discutat mereu. eu unul vreau ca societatea sa aiba accesul la informatie. oamenii trebuie sa cunoasca inainte de a putea alege.

atata timp cat oamenii sunt preocupati de cultura, arta sau siritualitate nu cred ca au timp sa se gandeasca la razboaie, la capra vecinului, etc.

exista cazuri, doar cateva cazuri de oameni bolnavi. asta conduce la o verificare a continutului emisiunilor.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 27.06.2007, 11:06:01
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Eu cred ca trebuie evaluat impactul televiziunilor asupra mentalitatii oamenilor. Ganditi-va la faimoasa generatie MTV. A creat atitudine, a creat un comportament aparte, un stil aparte. Nu inteleg de ce credeti ca o televiziune ortodoxa nu ar face altceva decat sa ii imobilizeze pe oameni in gandire si actiune.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
COMUNICAT DE PRESA TANACU TANACU Stiri, actualitati, anunturi 50 15.01.2011 16:00:37
Comunicat de Presa cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 27 14.08.2010 13:49:50
Comunicat de presă cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 4 24.09.2009 04:49:55
Presa bisericeasca catalinabalhui Biserica Ortodoxa si Massmedia 0 09.04.2009 09:10:58
Presa si binefacerile ei discriminata Generalitati 1 04.12.2006 13:32:09