Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #18  
Vechi 12.11.2012, 13:05:02
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Eu sunt ateu-agnostic, prietena mea este crestin ortodox practicant. Nu trag de ea pentru a deveni atee... de fapt religia ortodoxa este chiar interesanta (in sensul asta am facut o referire despre pateric si anumiti sfinti aici pe forum la discutia despre secte). Eu o respect si ea ma respecta. Nu ar fi bine sa renunte la religie deoarece ateismul nu poate sa-i ofere ceea ce ii ofera religia .
Nu esti chiar ateu, doar cu o credinta facuta harceaparcea.

Un ateu "autentic" este destul de "militant", nu prea tolereaza nici credinta, nici credinciosii, e cel putin caustic ca sa nu zic nesimtit la adresa credinciosilor, etc.

Citat:
Partea interesanta este ca de multe ori cand un neoprotestant se apuca sa vada originele credintei lui (aplicand deconstructivismul lui Derida) ajunge uneori sa faca unele lucruri: sa fondeze o noua secta, sa devina ateu sau sa devina agnostic. (Multi atei militanti implicati in dezbaterile de pe net au fost crescute in familii numite in mod obisnuit "pocaite" sau au fost botezate in vreun asftfel de cult).
Mergand cu neoprotestantismul (chiar si sub formele lui "clasice") pana la consecinta ultima, ajungi ateu.

Incercand sa ajungi al originile crestinismului (la modul practic, nu declarativ-neoprotestant) ajungi inevitabil la ortodoxie.
Cu mici exceptii poate, cei care nu merg pana la capat s-ar putea sa esueze in romano-catolicism.

Citat:
De asemenea neoprotestantii au o viziune asupra lumii inspaimantator de ingusta (ai au fost varful de lance in campania stupida anti vaccin HPV si condamna in felul asta mii de femei la cancer de col uterin).
Foarte discutabila aceasta informatie dar fiind iesita din context, nu comentez mai mult.

Citat:
Si ortodoxii au o problema... nu sunt capabili sa-si invete enoriasii semnificatia credintei lor (in ciuda faptului ca au religia in scoli). Catehizarea trebuie facuta la scoli duminicale la biserica. In mod ironic am auzit mai multi neoprotestanti vorbind despre Staniloaie decat ortodoxi... ceea ce arata ca ortodoxia are o problema pe partea de educatie!
Daca te referi la ortodoxia post-'89, in primii ei 5-10 ani, poate ai dreptate, era o mare lacuna informationala.
Singurele carti (aparent) crestine care legaseai in librarii erau cele neoprotestante (de care ma feream instinctual).

Dar acum, desi nu ti se moaie posmegii, Slava Domnului ai de unde sa te informerzi, daca te intereseaza aspectul.

Citat:
De asemenea am auzit preoti ortodoxi acuzand martorii lui yehova ca fac prozelitism cand, de fapt, acei preoti (sau oameni laici ortodoxi educati din punct de vedere religios) ar trebui sa mearga din casa in casa si sa ofere ore de educatie religioasa.
Sunt niste lacune, e adevarat, in sensul ca ortodoxia nu e un model informatic de tip "push" ci "pull".
Adica nu ti se baga pe gat nimic din ce nu vrei ba mai mult, tu trebuie sa cauti daca vrei ceva autentic.
Ca multi nu o fac, nefiind interesanti sa mearga in profunzime, e partea a doua.

Citat:
Poti de asemenea (ceea ce te si sfatuiesc) sa ceri prietenului tau sa aleaga: ori sa te respecte chiar daca ai o alta religie si familia lui sa nu se amestece in viata ta religioasa (ceea ce e putin probabil), ori sa va mutati in alt oras departe de ai vostri, ori sa rupeti relatia (ori o alta solutie ca alternativa la pasivitate).
E chiar imposibil.
Neoprotestantii sunt educati dupa modelul "push": vrei nu vrei, auzi de ei.

Daca sunt credinciosi adevarati, vor face tot posibilul sa-ti bage pe gat perspectiva lor.
Daca sunt formali, sa nu crezi ca scapi mai usor, formalitatea la ei e vecina cu ateismul.

Citat:
Va mai ramane o singura problema. In ce religie va cresteti copii? (Eu personal mi-am rezolvat aceasta problema: eu nu am religie, prietena mea are religie, cu religia nu prea poti negocia => copii vor fi crescuti in religia prietenei mele). Situatia ta e mai complicata... amandoi aveti religii diferite!
Cum ziceam, tu esti caz fericit, insa pentru ca esti doar pe jumatate ateu!

Citat:
Nu stiu daca exista sau nu Dumnezeu, insa daca exista, viziunile diferitelor religii asupra lui nu prea ofera loc de intelegere! (baptistii si penticostalii se pot intelege intre ei; cu catolicii si ortodoxii hai ca se mai pot face compromisuri pe ici pe colo... dar intre baptisti si ortodoxi e mai greu fara respect reciproc... )
Cunosc vreo 3-4 cazuri de fete ortodoxe casatorite cu baptisti.
Nici una nu a ramas ortodoxa!
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
gradinita ortodoxa lore86 Stiri, actualitati, anunturi 83 07.01.2014 23:16:47
Cultul crestin baptist sebislider Intrebari utilizatori 243 28.01.2013 23:13:47
Religia ne-Ortodoxă a lui O. T. doctor_faustus Alte Religii 39 12.12.2010 11:59:23
Biblioteca ortodoxa cred_cu_adevarat Resurse ortodoxe on-line 0 25.01.2010 16:10:17
Fratia Ortodoxa mihailt Biserica Ortodoxa Romana 10 04.08.2008 22:19:41