Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #10  
Vechi 06.08.2018, 14:04:14
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Asa "sincer si personal" am gandit si eu din inertzia vietii, pana mi-am dat seama ca gandirea asta mi-a format-o trupul, adica instinctul(asa cum spui si tu). De fapt, nici nu mi-am dat seama, ci argumentez acum, dupa schimbare.

La facultate, profesorul(medicul) de la disciplina medicina sportiva ne-a explicat ca bautul apei inainte de masa dilueaza sucurile gastrice, iar bolul alimentar inghitit nu mai poate fi digerat eficient si mi s-a parut foarte rezonabil, pana cand am mai crescut si eu si am citit cartea de mai sus. Acum il contrazic pe fostul meu profesor pentru ca sucurile gastrice nu sunt inca secretate cu 1 ora inainte de masa, decat dupa inghitirea bolului, iar apa se absoarbe intr-o jumatate de ora daca nu e in amestec cu alte alimente.

De cand beau apa inainte de masa(de vreo 6 luni) nu mi se mai face sete pe parcursul zilei.
Atentie, apa e filtrata!

(P.S.)De fapt discutam despre cina cea cu 3 ore inaite de culcare, iar eu am completat cu argumente complementare.
Timp de un an am respectat regula fără apă cu minim jumate de oră înainte de masă și minim o oră jumate după masă. Nici măcar mîncare lichidă nu am consumat. Mi-am ignorat setea chiar și cînd am consumat curmale sau alte chestii foarte dulci. Nu recomand să ignorați setea.

Eu locuiesc într-un apartament unde a trăit un nene care a murit pe terenul de fotbal. Mîncase înainte carne și o bucată i-a rămas pe esofag, iar în timpul jocului i-a venit înapoi... și s-a înecat acolo în fața celorlalți. Dacă ar fi băut apă după acea masă probabil că aș fi locuit altundeva acum.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote