Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa si Massmedia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 31.03.2008, 00:52:02
floryyn floryyn is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.01.2008
Mesaje: 15
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita
Citat:
În prealabil postat de irina4m
ma uitam acum cateva zile cu verisorul meu mititel la desene animate pe jetix, cartoon nu mai stiu exact pe ce program si erau tot felul de desene cu monstri, roboti ucigasi, fantome etc. pai ce sa invete copiii de la astfel de desene ? rar mai gasesc si eu un episod de desene cu adevarat frumoase cu animalutze sau mai stiu eu ce
Cititi sau rasfoiti cartile lui Virgiliu Gheorghe despre efectele nefaste ale TV-ului.
Copiii care stau la TV. pina la varsta de 7 ani ,nu mai au puterea de a se concentra ,asa ca micsorati-le timpul de stat la televizor.Noi vrem sa avem mai mult timp liber si TV. ne scapa de aceasta grija de a sta mai mult cu copiii nostri.
Mare atentie.
Nemaipomenite cartile scrise de Virgiliu Gheorghe. Inca se mai gasesc prin librarii sau pe net, si vi le recomand cu caldura. Citindu-le, ramanem uluiti ce otrava insidioasa este aceasta tehnologie hipnotica si spalatoare de creiere. Cancer pentru creiere si suflete...in special pentru cei mici.

Aveti mare mare grija cu copilasii...feriti-i de ecran pe cat posibil, televiziunea pur si simplu le distruge creierul. La propriu!
Reply With Quote
  #42  
Vechi 31.03.2008, 01:33:12
filotheos filotheos is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.10.2007
Mesaje: 34
Implicit

Eu nu ma uit la TV din 2004. Slava Domnului !!!!!! era in in casa o atmosfera cam ca cea descrisa de cristiboss56.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 31.03.2008, 20:40:11
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Citat:
În prealabil postat de floryyn
Citat:
În prealabil postat de anita
Citat:
În prealabil postat de irina4m
ma uitam acum cateva zile cu verisorul meu mititel la desene animate pe jetix, cartoon nu mai stiu exact pe ce program si erau tot felul de desene cu monstri, roboti ucigasi, fantome etc. pai ce sa invete copiii de la astfel de desene ? rar mai gasesc si eu un episod de desene cu adevarat frumoase cu animalutze sau mai stiu eu ce
Cititi sau rasfoiti cartile lui Virgiliu Gheorghe despre efectele nefaste ale TV-ului.
Copiii care stau la TV. pina la varsta de 7 ani ,nu mai au puterea de a se concentra ,asa ca micsorati-le timpul de stat la televizor.Noi vrem sa avem mai mult timp liber si TV. ne scapa de aceasta grija de a sta mai mult cu copiii nostri.
Mare atentie.
Nemaipomenite cartile scrise de Virgiliu Gheorghe. Inca se mai gasesc prin librarii sau pe net, si vi le recomand cu caldura. Citindu-le, ramanem uluiti ce otrava insidioasa este aceasta tehnologie hipnotica si spalatoare de creiere. Cancer pentru creiere si suflete...in special pentru cei mici.

Aveti mare mare grija cu copilasii...feriti-i de ecran pe cat posibil, televiziunea pur si simplu le distruge creierul. La propriu!
Ai dreptate.Satanistii ce conduc lumea cred ca noi crestinii putem fi condusi prin imagini.Sa le aratam ca nu-i asa!
Reply With Quote
  #44  
Vechi 10.09.2008, 11:08:30
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Peisajul tv autohton este deplorabil. Am votat protv pentru ca ei au fost primii care au importat tipicul american de prezentare a stirilor (vezi Fox News). O conversatie cu un reporter proeminent al postului mi-a confirmat ca folosesc Fox News ca model si ca se uita saptamanal la ei pentru a importa ultimele tendinte.

Bineinteles, n-a durat mult pana cand metoda brevetata s-a extins si la alte posturi. La final am ajuns la aceasta posirca mediatica menita sa spele creierul.

Am vazut pe cineva mai sus mentionand Discovery ca fiind nociv. Si eu cred acelasi lucru, dar da-ti-mi voie sa va explic de ce:

- Discovery sau Animal Planet si toate posturile asociate nu sunt posturi "stiintifice", asa cum li s-a dus renumele. Ce livreaza ei se numeste "divertisment", pe alocuri condimentat cu pseudostiinta si foarte rar stiinta adevarata.

- pentru ca sunt posturi de divertisment, au identificat slabiciunile publicului privitor si in consecinta aproape in fiecare seara avem una din urmatoarele teme: femeile lui Hitler (nici o legatura cu istoria), cine ar castiga intre un rechin si un leu (asta e ca joaca din copilarie, cine e mai tare, Bruce Lee sau Van Damme?, ca sa nu mai spun ca e o intalnire total improbabila), mumii si tot pseudomisticismul asociat (blestemele faraonilor etc), "megastructuri" (o fascinatie pentru "cel mai/cea mai mare", o emisiune pentru barbatii cu penis mic);

- si lista de mai sus poate continua.

Un post de televiziune cu adevarat stiintific ar fi extrem de plictisitor pentru publicul larg, deoarece ca sa inveti ceva, trebuie sa... inveti. Adica sa iti iei caietul si sa faci notite, in timp ce asculti ce-ti spune un profesor, nu doi dobitoci care se intrec sa afle daca o papusa gonflabila rezista intr-un cuptor cu microunde - zero valoare stiintifica.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 16.09.2008, 18:11:22
Askeladd Askeladd is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2008
Mesaje: 143
Implicit

Ah, da... E televizorul de vina ca omul se simte stresat.

Ce s-a intamplat, oameni buni? Nu mai gasiti telecomanda, ca sa-l stingeti? Trebuie sa va uitati la TV ? Detestati ProTv, dar va uitati la el, crescandu-i ratingurile si asigurandu-i "traiul"?

Eu unul sper ca pe viitor internetul si web-streamul vor inlocui televizorul si imi voi putea alege emisiunile pe care le vreau. ... ok, e un vis cam nefondat. *sigh* Problema cu televiziunea este ca nu aleg sa transmita ceva pentru media populatiei, ci pentru cel mai de jos nivel.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 16.09.2008, 19:46:36
istoica istoica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2008
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Askeladd
Problema cu televiziunea este ca nu aleg sa transmita ceva pentru media populatiei, ci pentru cel mai de jos nivel.
Tocmai de aceea este foarte periculos, pentru ca este formator de tineri.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 04.12.2008, 18:03:22
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Din pacate in secolul asta haotic si dezordonat , televizorul face parte din viata majoritatii oamenilor, mai ales a celor din clasa medie care nu-si permit alte "distractii" care nu participa la evenimente culturale, sportive sau religioase
Foarte multi oameni se uita ore in sir la tv si au emisiuni sau filme preferate , isi fac programul in functie de acestea sau pierd noptile uitandu-se la circurile de pe OTV sau la galceava politica de pe posturile de stiri
NU, televizoul nu aduce nimic bun, doar capteaza atentia si formeaza tot felul de opinii sau curente de gandire si tine lipit de el milioane de oameni

Problema e complexa, oamenii petrec mult timp la servici, vin obositi acasa mananca ceva apoi se tolanesc la tv ore in sir, este un mod de viata pentru multi din pacate este greu de schimbat
Sunt oameni care nu se uita la TV , nush daca e bine sau rau, mai mult tinde spre bine dar de lipsit nu ne putem lipsi de tot de tv,
Eu unul nu sunt adeptul tv, ma uit doar la stir deoarece ma ajuta in ceea ce invat la facultate dar in rest prea putin, probabil m-asi uita daca asi prinde Trinitas dar asa

O concluzie..Televizorul face parte din viata majoritatii oamenilor, a nu urmarii deloc Tv ul nu e un lucru grav dar nici neaparat o vitute totodata a petrece zilnic ore in sir la Tv si ast face programul in functie de el nu este un lucru bun, vedeti de cand Tv ul a evoluat, mai ales dupa '90 oamenii au incetat sa mai participe la evenimentele culturale, la cele sportive cand participa fac circ si dezordine ,
Cu toate acestea sunt oameni, si nu putini mai ales in orasele mari care isi petrec serile in sf lacasuri macar pt o ora la slujba Vecerniei sau Acatistului, Ferice de aceia
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #48  
Vechi 04.12.2008, 23:47:05
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Discutia veche, dar daca tot a fost adusa in actualitate, sa zic si eu ceva.

Citat:
În prealabil postat de istoica Vezi mesajul
Tocmai de aceea este foarte periculos, pentru ca este formator de tineri.
Televizorul ii formeaza pe copiii si tinerii aia care sunt lasati sa se uite la el in nestire, asa cum alcoolul distruge vietile alora care beau pana cad sub masa.

De fiecare data cand aud ca "televiziunea distruge tineretul Romaniei", ma gandesc la hoardele de parinti care nu stiu sa-si educe copiii sau ii fac desi n-au timp sa-i creasca.

Mi se pare aiurea sa ne plangem de ceva ce ne facem cu mana noastra. Si apoi mai sunt cei care cer de la stat "sa faca ceva", sa vina cu legi care sa cenzureze si sa reglementeze continutul emisiunilor, ca sa acopere neputinta unora dintre noi.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 06.12.2008, 12:50:34
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Televizorul ii formeaza pe copiii si tinerii aia care sunt lasati sa se uite la el in nestire, asa cum alcoolul distruge vietile alora care beau pana cad sub masa.

De fiecare data cand aud ca "televiziunea distruge tineretul Romaniei", ma gandesc la hoardele de parinti care nu stiu sa-si educe copiii sau ii fac desi n-au timp sa-i creasca.

Mi se pare aiurea sa ne plangem de ceva ce ne facem cu mana noastra. Si apoi mai sunt cei care cer de la stat "sa faca ceva", sa vina cu legi care sa cenzureze si sa reglementeze continutul emisiunilor, ca sa acopere neputinta unora dintre noi.[/quote]

Neputinta noastra acoperita, aparata de neputinta altora. Ai dreptate in cele spuse mai sus. Pai nu e mai usor a ne vaicari , decat a intreprinde ceva ? Citeam intr un ziar , de indignarea unor parinti, impotriva unei directoare de gradinita, pe motivul ca, a lor prunci erau lasati ore in sir in clasa, in fata televizorului, de catre educatoarele de acolo. Raspunsul a fost scurt si sec ca se procedeaza astfel, pentru a tine copiii linistiti ! ! ! Oare pentru linistea cui ? A doamnelor educatoare sau a doamnei directoare ? Aceasta este noua tendinta , noul curent : tembelizorul !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #50  
Vechi 07.12.2008, 18:07:45
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Rostul unui parinte sau educator nu este sa interzica copilului sa se uite la TV, ci sa-i explice ce apare pe ecran, pentru ca odata ajuns la varsta cristalizarii personalitatii copilul respectiv sa aiba deja in formare o platforma morala dupa care sa sorteze graul de neghina, sa filtreze si sa decida singur cu discernamant asupra continutului.

Interzicerea categorica, fara motivatie, nu va face altceva decat sa incurajeze copilul sa se uite pe ascuns, pentru ca la varsta aia tot ce e interzis are un farmec aparte tocmai pentru ca e interzis, irelevant fata de calitate. Si nu e valabil doar pentru TV, e valabil si pentru altele.

Ca parinte, daca educatorii mi-ar lasa copilul sa se tampeasca in fata televizorului ore in sir as contracta serviciile altei gradinite. Sau l-as tine acasa, unde pot sa-l supraveghez indeaproape.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Post de bucate sau post de pacate...??? geo.nektarios Pocainta 160 19.03.2016 14:34:53
Post Bogdan N Generalitati 5 18.06.2011 23:06:08
* post * Jamaica Postul 63 15.02.2011 21:56:37
post dorinel78 Generalitati 16 25.03.2009 09:44:57
post sau nu ? andrei91 Generalitati 13 17.02.2009 20:07:46