Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 31.03.2008, 18:28:10
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Anca, am o intrebare pentru tine? Tu cand te-ai intors la credinta ortodoxa?
Reply With Quote
  #52  
Vechi 31.03.2008, 20:23:03
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Anca, am o intrebare pentru tine? Tu cand te-ai intors la credinta ortodoxa?
Non multum, sed multam. Eu am descoperit credinta ortodoxa acum 20 ani. Dar de ce ma intrebi?
Reply With Quote
  #53  
Vechi 31.03.2008, 22:33:37
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Si nu ai 20 de ani din cate ne-ai spus. Spune-mi concret acum cat timp simti ca te-ai convertit cu adevarat la Ortodoxie?
Reply With Quote
  #54  
Vechi 31.03.2008, 22:43:23
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu inteleg ce spui. Am 58 ani si sunt botezata ortodox, dar acum 20 ani am inceput sa cred cu adevarat. Iosif, in general nu mint, iar cu cele sfinte nu ma joc.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 01.04.2008, 09:39:54
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Anca, multi ani fericiti si binecuvantati de acum inainte spre bucuria ta si a lui Dumnezeu si a celor incredintati tie de Domnul.

Tu te poti incadra in grupa celor convertiti. Sunt 20 de ani de cand ai auzit cu adevarat chemarea lui Dumnezeu. Sa iti fie spre bucurie si sa te intaresti intru toate. Cred ca au fost grei anii fara Dumnezeu.

Acum e tare important sa stii ca, in general, cei convertiti mai tarziu, au tendinta sa cuprinda totul dintr-o data, fara sa inteleaga cele pe care le citesc, le aud. Si le interpreteaza literal. De fapt, Hristos a spus multe lucruri in pilde pentru ca omul sa patrunda in profunzimea lucrurilor si sa le inteleaga.

Sfatul meu fratesc, din toata inima, chiar daca nesolicitat de tine, este acela de a te tine departe de discutii ecumenice si relatii cu alte confesiuni/religii. Tu ai nevoie sa te intaresti pentru asta. Sunt oameni randuiti de Dumnezeu sa poarte acest dialog.

Lasa lucrarea aceasta sa se faca, se va strica de la sine daca nu e lucrul lui Dumnezeu. Si lasa-i pe cei randuiti de Dumnezeu sa se impotriveasca, cei ce au experienta in acest domeniu, cei ce cunosc cu adevarat cum stau lucrurile.

Suntem multi cei care vorbim despre ecumenism, dar habar nu avem ce inseamna, ce se intampla. E foarte bine daca duhovnicul tau nu este de acord cu ecumenismul, asta nu iti da tie dreptul sa devii in vreun fel o anti-ecumenista militanta.

Dumnezeu sa ne dea lumina tuturor sa intelegem cat de mult se bucura El de iubire si adevar!
Reply With Quote
  #56  
Vechi 01.04.2008, 11:33:11
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Adica toti marii duhovnici spun ca ecumenismul e erezia ereziilor,iar noi ar trebui sa tacem?Sau ce?Tu nu stii ca cine nu-L marturiseste pe Hristos pana la capat,nici Hristos nu va marturisi pentru el in fata Tatalui?Daca tu si altii vreti sa va pierdeti mantuirea e treaba voastra.Oricum gresesti prin aceasta atitudine.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 01.04.2008, 11:52:10
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

:dontgetit:

Nu te lua Ancah dupa stimatul Iosif, ca daca este asha de cucernic cum nu se cuvine, precis e de la cel rau...

Shi vorbeshte ca shi cum ar shtii doar maimarii ce e acela ecumenism, poi n-a tradus sfintzii?

1)Erezia tuturor ereziilor,
2)Caderea Bisericii prin insushi slujitorii ei,
3)Pan eretismul, eresul, globalismul, minciuna
4)Inaintemergerea intronarii lui antihrist
5)Entuziasmul pecetluirii shi primirii bunastarii compromisului,
6)Drumul spre iad poleit cu bune intentzii
7)Lepadarea dogmelor shi sfintelor canoane
8)Modificarea scripturilor, schimbarea calendarelor, a datelor, a simbolului de credintza
9)mergerea dupa cel ce s-a autointronat cu participarea patriarhului care il va desconspira shi va fi omorat de antihrist, slujirea raului
10)slujirea la idolul lacomiei shi mandriei, fiul pacatului, legii faradelegii, din tatal minciunii shi maica patimilor

shi lista poate continua,

iar al treilea razboi spre distrugere a inceput demult, ca suntem in plin razboi, dar nu cu mitraliera shi cu grenada, ci cu ceva mai groaznic cu sabiile de foc ingereshti shi cu fumul arderilor patimilor,

deci nu te lua Ancah de cei ce se fac ca nu vad in ce mocirla suntem invaluitzi shi te indeamna la miere shi lapte cand de jur imprejur shi din noi e doar intunericul de afara cu aripile negre shi apoi galbene ca ceara cu care pe dulci melodii shi simtzuri ispititoare ne doboara fiecare pas, fiecare adevar, fiecare lucru facut dupa voia lui Dumnezeu...... ca sa toleram minciuna, pacatul, patima, dracul.... nu Ancah, cearta dracul shi alege calea grea...

ca eu doar de cateva luni sunt shi eu ceva mai credincios... shi mereu ma intreb daca nu cumva in loc de credintza am parte doar de laudaroshenie...

Iosif, nu ne mai da lectzii cu cucernicia celor ce primesc shi slujesc minciunii shi ecumenismului tolerant de pe langa noi... ca tzi-am zis, noi nu suntem nici ecumenishti nici antiecumenishti nici anti-antiecumenishti ci urmatori ai lui Hristos, in LITERA shi VIRGULA shi PUNCT .... ca nu litera ucide ci litera pentru litera shi pentru trup shi pentru pamant, deci aia care face din duh traditzie mincinoasa pentru trup .... asha cum fac preitenii tai cu care ai discutzii speciale... dumneata sau maimarii tai... nu domnule, totzi sunt chematzi sa-shi apere credintza shi sa-shi urmeze buna credintza de la locul lor... shi nu ca shtim noi mai bine ce facem.... noi ashtia mai... ecumenishti care facem dialog civilizat...

Deci Iosif, ne invetzi cum sa ne purtam cu ei? cu manushi adica shi cand le dam jos sa avem ghiare la unghii? Nu, ci Hristos ne invatza sa traim creshtineshte, intru Hristos, shi nu sa avem "vrajeala" shi zambete protocolare shi sa-i periem ca pe fratzii noshtrii sau biserici surori... NU, sunt eretici shi asta este un adevar... shi nu eu ii acuz, nu eu ii fac astfel, nu eu ii judec, ci ei singuri s-au facut shi s-au shi judecat deja... deci noi nu facem altceva decat sa le dam pace, sa nu-i luam in seama, sa rabdam minciunile shi interesele lor ascunse shi prozelit, sa rabdam intru Hristos, daca e ceva de rabdat...

DECI nu transforma pe militarii shi oshtile lui Dumnezeu in prietenii shi indulgentzii cu mocirla... Fiecare shtie ce are de facut shi daca nu shtie intreaba sau se lamureshte sau se pune la punct daca nu e in credintza, nu crede, ar vrea ceva, shtie multe, dar nu crede suficient, se pune la punct, cauta, cerceteaza, afla shi se straduieshte sa traiasca conform, asemenea, ION shi KNON....

Nu Lasa! lucrarea asta sa se faca, shi nu se va strica de la sine, ci vei ostenii pe Domnul, vei mania, vei atrage fratzi in minciuna.... Au vorbit degeaba sfintzii ortodocshi shi duhovnicii noshtrii? Au vorbit in pustie? au vorbit la peretzi? au vorbit catre tot "cel ce voieshte sa-shi ia crucea, sa se lepede de sine shi sa-Mi urmeze Mie.... din acest neam desfranat shi pacatos..." dar dinpacate, multzi aud, putzin pricep shi aproape niciunul nu face... shi atunci :(??????:(
Reply With Quote
  #58  
Vechi 01.04.2008, 13:07:28
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iosif, multumesc de sfaturi si in masura in care voi putea voi tine cont de ele.
Sa stii ca Dumnezeu stie ca pe lume sunt si prosti ca mine, care s-au convertit la maturitate, si pentru acestia a lasat oamenii Lui sfinti, care au scris carti indrumati de Duhul Sfant. Asemenea carti citesc si eu, si pe cat citesc pe atat imi dau seama ce putin stiu. Continui deci. Ei bine, asa mi-am format eu credinta, nu dupa capul meu. Si poate dupa capul meu, si in necunostinta de cauza, as fi inclinata sa fiu ecumenista, dar acum stiu ca nu e bine. E chestie de constiinta.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 01.04.2008, 15:18:40
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Mai fratilor, ne intelegem ca turcii...cum se spune!

Deci...sa ne intelegem:

1. Nu sustin ecumenismul institutional care se bazeaza pe ranjeli si tot felul de compromisuri.
2. Nu urasc pe ceilalti pentru ca sunt diferiti de mine si de credinta mea.
3. Imi apar credinta cu tot ce imi sta in putinta si nu as face nici cel mai mic compromis vizavi de adevarul ortodox.


Deja lucrurile astea spun multe!

Ceea ce cred eu ca fac MULTI ANTIECUMENISTI:

1. Nu inteleg suficient Ortodoxia.
2. Nu sunt capabili sa mentina viu echilibrul dintre iubire si adevar.
3. Multi sunt convertiti de curand la Ortodoxie si au tendinta de a intrepreta gresit multe lucruri.
4. Nu au avut niciodata vreo experienta ecumenica in care sa trebuiasca sa dea marturie Ortodoxa prin modul lor de a fi.
5. Vorbesc de cele mai multe ori din carti si nu din experienta.
6. Nu sunt suficient de concentrati pe dezvoltarea propriei vieti duhovnicesti, ci pe atacarea celorlalti

Astea sunt numai cateva dintre aspectele pe care as putea sa le mentionez!

Mentionez de asemenea ca nu e valalbi pentru toti antiecumenistii, ci pentru cei mai multi!

Va imbratisez pe toti si va doresc din toata inima bucuria unui post cu mult folos! Si daca v-am suparat, sa ma iertati, fratilor. Marturisesc si eu ceea ce mi-a daruit Dumnezeu sa marturisesc din ceea ce am trait si am vazut.

Ecumenismul actual mai are mult pana va ajunge la masura sinceritatii necesare pentru a da roade! Dar e un pas inainte....

Sunt o multime de familii mixte pe care le ignorati! Sunt o multime de copii ortodocsi cu parinti catolici, protestanti...etc sau invers parinti cu copii de alta confesiune! Voi deja i-ati condamnat pe toti!

Eu cred ca aceasta este o si mai mare erezie! Sa condamni! Sa judeci! Sa te gandesti doar la ce e in mintea ta, in inima ta, in viata ta...fara sa intelegi ce se intampla in jurul tau.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 01.04.2008, 16:11:55
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Poi de aceea ne intzelegem ca turcii fiindca nu citeshti ce scriu ceilaltzi ci pricepi ce vrei dumneata shi ne faci pe noi sa credem ca asha e drept...

Poi ne iarta shi dumneata ca nu a judecat nimeni domnule, nu pricepi ca deja s-au shi judecat ei inshishi? Deci unde vezi dumneata judecata daca nu tu insutzi ne judeci pe noi ca ii judecam, dar nu-i judecam ca s-au lepadat ei, s-au judecat singuri, sunt eretici ei nu ca zic eu sau cineva ci ca asha s-au facut ei sau i-a facut parintzii lor. Dar dumneata nu vrei sa pricepi ci o dai inainte cu familiile mixte, cu roadele ecumenismului shi dialogului, cu tot felul de texte ciudat:

2.Echilibrul viu intre iubire shi adevar, nu tzi-am zis ca asta este DESFRANARE?

3.Ce convertitzi la ortodoxism cand poporul roman e ortodox de 2000 de ani, despre ce convertitzi vorbeshti? cand e doar invers, multzi ortodocsi se leapada de ortodocsie fie pentru a deveni ecumenishti fie catolici sau protestantzi sau chiar musulmani daca nu atei purshisimplu

4.Doamne fereshte-ne de experientze ecumenice, poi marturie dai in fatza lui Dumnezeu, clipa de clipa, care vede in ascuns, shi nu pe la intrunirile ecumenice sau eretice...

5.Cine face in teorie, adica in cartzi face shi in experientza ca nu inventam cartzi din propriile experientze ca shi paganii, ci experientza ortodoxa este in spiritul, litera, duhul lui Dumnezeu, iar Dumnezeu apreciaza shi cine face o cirta sau o iota dar shi cine face un capitol, shi se bucura mai degraba de cei doi bani ai vaduvei decat de bogatzia spurcata a unora

6. Cine ataca domnule? Poi dumneata nu vezi cum ne ataca de pestetot ereziile, pacatele, patimile, shi celelalte, shi tot ei se simt atacatzi? ei vor mereu indulgentza shi tolerantza? talharii domnule, shi dumneata vorbeshti de ortodocsi, ca ei greshesc? Vezi sa nu te auda Dumnezeu la ce faci propaganda...

Urarile insa, le primesc shi itzi doresc asemenea shi domniei tale,

Dar rodele ecumenismului NU EXISTA, sau daca vor exista trabuie sa fugim de ele ca de impreunarea Adevarului cu Minciuna... rezultand dumnedracul.... ca doar nu degeaba se arata el mereu inger de lumina... poi pui de ecumenism este el...

Deci sa fi sanatos, shi nu va mai datzi voi asha lovitzi ca nu intindem noi hora mare cu tot pamantul, shi va simtzitzi ofensatzi, ca daca e asha, atunci de ce sa nu fim farzti shi apropiatzi cu tot omul shi cu tot pacatosul shi cu toate pacatele shi patimile, cu tot eresul, nu ca ar fi pace shi intzelegere? dar domnule, dumneata nu pricepi ca aceea se cheama MOCIRLIRE? adica indulgentza cu patima, cu pacatul, cu violul, cu orgia, cu alcoolul tare, cu tzigara, cu jocurile de noroc, cu vrajitoria shi mai ales cardashia cu CAFEAUA neagra shi aburinda pentru caramizile lui Faraon shi acuma te shi pecetluieshte...

Deci Iosif Draga... nu mai gasi argumente favorizante la "ciuma" ca nimeni nu-i osandeshte ci Hristos i-a chemat pe totzi, toata lumea, "ca oricine crede in Hristos sa se mantuiasca"... dar daca ei au alte treburi shi vor mereu

echilibru in Adevar shi Dragoste ca shi leitmotivul tolerantzei adica pecetluirea legii faradelegii prin care se accepta calea compromisului in toate atunci pentru ce mai vorbim de ortodoxie, ca ortodoxia este cale niciunui compromis, dar e greu pana acolo shi de aceea are Dumnezeu multa milostivire.... ca shtie ca suntem mici, pacalitzi de lume shi de diavoli...

Deci Multzumesc frate de urari shi de incercarile tale de a ramane fidel ortodoxiei, dar fidelitate inseamna a raman fidel shi la ce-tzi convine shi la ce nu-tzi convine... nu ca ar fi ceva rau shi de nesuportat, dar nu-tzi convine din cauzele propriilor convingeri, shi trebuie dusa lupta ratzionala impotriva ratzionalitatzilor shi intzelepciunilor lumii antihristice shi ecumeniste....

Dar a nu primii ecumenismul nu este a devenii potrivnici filoxeniei shi eupraxiei shi bunei cuviintze shi cinste a poporului roman, adica nu inseamna a lepada drapta credintza, umilintza, smerenia, shi poruncile lui Hristos, shi vietzuirea intru Hristos prin legea sfanta a Harului....

Deci nu mai insinua ca daca nu e Adevarul shi urmarea lui Hristos cum vrei dumneata am deveni intolerantzi... fatza de ceilaltzi... eretici shi pagani... poi cine-i opreshte sa nu vina la Hristos? Ca mai degraba a fi ecumenism inseamna exclusivist, dar asha un exclusivism de mase.... exlusivist adica de ala ce se ocupa cu excluderea, el fiind din cluburile shi "lojele" mai inalte...

Noi intzelegem foarte bine, dar e adevarat ca cele bune shi sfinte nu le-a descoperit intzeleptzilor shi filozofilor ci micilor urmatori ai sai... copiilor aceia cu o cirta shi cu o iota, aceia ce strang firmituri shi la propriu shi la figurat.

Doamne Ajuta! ("A" de le adevar in Hristos, "j" de la Judecata lui Dumnezeu, "u" de la Uniunea sfanta a dragostei, ta de la Voia TA Doamne Iisuse Hristoase, "ă" de la blid, trupul curatzat in care este turnat Duhul Sfant al Adevarului de la Dumnezeu)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ecumenismul ancah Despre Biserica Ortodoxa in general 43 15.04.2014 21:26:13
Catolicismul si ecumenismul MariaB Biserica Romano-Catolica 115 18.08.2013 20:21:58
Ecumenismul MadalinS Generalitati 0 30.09.2007 04:12:34
Ecumenismul IonelaCristina Biserica Ortodoxa si Massmedia 10 03.04.2007 17:46:17