Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.11.2012, 14:05:55
ToaderValentin's Avatar
ToaderValentin ToaderValentin is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.05.2010
Locație: Ploiești.
Religia: Ortodox
Mesaje: 42
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ToaderValentin
Implicit De ce exista mai multe planete?

Salutari, am si eu o intrebare: De ce exista mai multe planete? De ce Le-a facut Dumnezeu daca noi nu avem nici o treaba cu ele si nici nu ne foloseste la nimic. Noi traim pe o planeta numita "Pamant", de ce am avea nevoie de alte planete? Care sunt scopu lor? Se mentioneaza pe undeva in Biblie acest aspect?
__________________
Slavă Ție Dumnezeul părinților noștrii, Slavă Ție!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.11.2012, 14:27:06
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Biblia nu e manual de astronomie.

Chiar daca unii vor sa creada asta..

De ce le-a facut?
Ca sa ne vedem noi lungul nasului.

Adica judecand proportia Om - Univers, sa ne facem macar o palida idee ce inseamna proportia om - Creator.

Last edited by AlinB; 13.11.2012 at 14:29:54.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.11.2012, 14:32:28
Simply_me
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ToaderValentin Vezi mesajul
Salutari, am si eu o intrebare: De ce exista mai multe planete? De ce Le-a facut Dumnezeu daca noi nu avem nici o treaba cu ele si nici nu ne foloseste la nimic. Noi traim pe o planeta numita "Pamant", de ce am avea nevoie de alte planete? Care sunt scopu lor? Se mentioneaza pe undeva in Biblie acest aspect?
Mintea noasatra e mica si nu intelege MARETIA LUI DUMNEZEU, si sunt sigura ca nu a creat nimic fara un scop, numai ca nu intelegem noi.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.11.2012, 14:52:10
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ToaderValentin Vezi mesajul
Salutari, am si eu o intrebare: De ce exista mai multe planete? De ce Le-a facut Dumnezeu daca noi nu avem nici o treaba cu ele si nici nu ne foloseste la nimic. Noi traim pe o planeta numita "Pamant", de ce am avea nevoie de alte planete? Care sunt scopu lor? Se mentioneaza pe undeva in Biblie acest aspect?
nu cred ca ai sa gasesti un raspuns care sa te multumesca in totalitate, pentru ca nimeni nu stie cu siguranta raspunsul la intrebarea ta
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.11.2012, 19:07:17
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Dumnezeu este mare si face mult mai multe decat este strict necesar.
Eu am observat ca sunt mult mai multe veverite prin paduri si in parcuri decat este strict necesar.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.11.2012, 20:08:23
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Pentru ca noi sa ne minunam de atotputernicia Lui si de frumusetea creatiei Lui.
Ati vazut pe internet ce frumos arata galaxiile? Si cum acestea sunt in continua creatie?
Pe de alta parte, pentru ca sa ne smerim, si sa realizam cat de mici suntem in fata Domnului si la ce demnitate am fost chemati, chiar asa mici, pe o planeta cat un punct.
Nu Dumnezeu este slujitorul nostru, sa ne creeze tot ce ne trebuie, ci noi se cuvine sa fim slujitorii Lui.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.11.2012, 22:55:17
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Atatea intrebari cu "de ce" ca te apuca durerea de cap! Daca Dumnezeu punea planeta noastra intr-o cutie era clar ca toti ar fi crezut ca cineva ne tine inchisi intr-o "inchisoare" si ca acel cineva ne-a pus acolo. Dar asa... ne lasa libertatea de a alege: ori credem in El, ori in Big Bang.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.11.2012, 23:09:36
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Planul material este o reflexie a celui spiritual. In(de)finitarea stelelor si planetelor reflecta in plan fizic in(de)finitatea ingerilor.
De altfel in cosmologia veche se considera ca fiecarei planete ii corespunde un inger.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)

Last edited by Fani71; 13.11.2012 at 23:31:41.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.11.2012, 23:41:51
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ToaderValentin Vezi mesajul
Salutari, am si eu o intrebare: De ce exista mai multe planete? De ce Le-a facut Dumnezeu daca noi nu avem nici o treaba cu ele si nici nu ne foloseste la nimic. Noi traim pe o planeta numita "Pamant", de ce am avea nevoie de alte planete? Care sunt scopu lor? Se mentioneaza pe undeva in Biblie acest aspect?
pai de pilda Jupiter e bun, pe de o parte, ca sa stabilizeze gravitational sistemul, si sa ne nu pice in cap asteroizi de dincolo de Pluto.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 14.11.2012, 15:01:32
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ToaderValentin Vezi mesajul
Salutari, am si eu o intrebare: De ce exista mai multe planete? De ce Le-a facut Dumnezeu daca noi nu avem nici o treaba cu ele si nici nu ne foloseste la nimic. Noi traim pe o planeta numita "Pamant", de ce am avea nevoie de alte planete? Care sunt scopu lor? Se mentioneaza pe undeva in Biblie acest aspect?
in tot ceia ce ne inconjoara,Dumnezeu Creatorul a definitivat lucrarea Sa pina in cel mai mic amanunt.omenirea din cele mai vechi timpuri a incercat sa descifreze rostul lucrarii Sale.unele lucruri se cunosc altele nu,fiind-ca nu este ingaduit totul [scriptura spune:cunoastem in parte] acuma poate chear nu te intereseaza,doar ai vrut sa ne pui in dificultate,punind intrebari de scoala generala,clasele 1-4.de vrei mai multe detalii citeste facerea din sf.scriptura,sau de vrei ceva mai practic ingrijeste-te de viata ta spirituala cu bune si rele si cele rele sa se spele prin baia spovedaniei,si nu mai privii de sus la noi ca la niste oameni redusi, ce avem internet si nu stim, pe ce lume ne aflam.apropo vezi ca nu de mult, tare s-a lansat un nou telescop spatial ce la intrecut pe cel vechi in performanta.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
de ce exista atat de multe razboaie? victortiti89 Generalitati 5 20.06.2011 18:15:33
Exista mantuire, exista vindecare! iosif Pocainta 3 07.02.2007 13:48:29