Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 02.04.2009, 01:11:45
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Cred ca vrednicia ucenicilor de astazi ne arata starea duhovnicilor de maine. Sfantul Teofan Zavoratul (daca nu ma insel) spune ca va veni vremea cand nu vom mai gasi duhovnicii-doctori de care vom avea nevoie. Si atunci nu vom mai gasi mangaiere si indrumare decat in scrierile Sfintilor Parinti.

Cum sa gasim un duhovnic daca nu vorbim cu Dumnezeu ca si cu o persoana draga, care ne poate ajuta sa gasim ceea ce cautam? Mai intai sa ne rugam si apoi sa cautam.

Cautarea duhovnicului se face cu post si cu rugaciune !
Reply With Quote
  #12  
Vechi 09.05.2009, 14:27:20
pui pui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 116
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lyllyana Vezi mesajul
Stiu ca nu e bine sa schimbi duhovnicul, dar daca acesta nu prea isi mai face "datoria", vorbeste si se comporta de cele mai multe ori nu ca un preot, destainuieste altor persoane ceea ce aude la spovendanie, poti alege alt duhovnic la care sa ramai?
Poti sa schimbi, fiecare are dreptul sa aleaga un duhovnic bun, mai ales in cazul tau. :)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 10.05.2009, 07:56:54
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lyllyana Vezi mesajul
destainuieste altor persoane ceea ce aude la spovendanie,
da, e grav daca nu respecta taina spovedaniei.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 11.05.2009, 16:50:32
elisei elisei is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 16
Trimite un mesaj prin ICQ pentru elisei
Implicit

Dupa pravilele bisericesti,schimbarea duhovnicului este oprita cu strasnicie."Orice om sau femeie de-si va lasa duhovnicul,fara de oarecare vina,si se va spovedi la altul,sa se desparta de biserica,dimpreuna cu acela care il primeste astfel pre dansul".Asigura-te ca nu te inseli.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 12.05.2009, 17:25:17
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Cei care afirmati atat de vehement ca este pacat sa schimbi duhovnicul, puteti sa ne spuneti unde scrie lucrul asta? Si mai intai unde scrie cum iti gasesti duhovnicul si cine poate fi duhovnic.
Eu am citit zilele astea, poate chiar pe site-ul acesta, ca trebuie o slujba speciala pentru ca cineva, preot, sau monah, sa fie duhovnic.
Dar noi de unde stim care preot si care monah ar aceasta slujba facuta? Cum putem sa-l verificam?
Iertati-ma dar caut de mult timp informatii in legatura cu duhovnicul pentru ca nu inteleg cum sa ajung la unul, cum trebuie sa fie, cum ma poate ajuta etc. Nu prea este scris clar nicaieri, niste reguli simple, concrete.
Poate cei ce studiaza teologia sa stie.
Am impresia si ca nu oricine, orice preot, nu poate fi duhovnic, sufleteste si spiritual vorbind. Daca nu intelege omul si nu se pricepe sa-l ajute, nu poate fi duhovnic, oricat ar fi de bun teolog. Una este lucrul cu Dumnezeu si alta lucrul cu oamenii. Si daca nu poate asta, atunci trebuie schimbat, altfel chinuie sufletul oamenilor fara rost.
Trebuie sa gasim undeva astfel de informatii.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 12.05.2009, 20:45:06
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Cei care afirmati atat de vehement ca este pacat sa schimbi duhovnicul, puteti sa ne spuneti unde scrie lucrul asta? Si mai intai unde scrie cum iti gasesti duhovnicul si cine poate fi duhovnic.
Eu am citit zilele astea, poate chiar pe site-ul acesta, ca trebuie o slujba speciala pentru ca cineva, preot, sau monah, sa fie duhovnic.
Dar noi de unde stim care preot si care monah ar aceasta slujba facuta? Cum putem sa-l verificam?
Iertati-ma dar caut de mult timp informatii in legatura cu duhovnicul pentru ca nu inteleg cum sa ajung la unul, cum trebuie sa fie, cum ma poate ajuta etc. Nu prea este scris clar nicaieri, niste reguli simple, concrete.
Poate cei ce studiaza teologia sa stie.
Am impresia si ca nu oricine, orice preot, nu poate fi duhovnic, sufleteste si spiritual vorbind. Daca nu intelege omul si nu se pricepe sa-l ajute, nu poate fi duhovnic, oricat ar fi de bun teolog. Una este lucrul cu Dumnezeu si alta lucrul cu oamenii. Si daca nu poate asta, atunci trebuie schimbat, altfel chinuie sufletul oamenilor fara rost.
Trebuie sa gasim undeva astfel de informatii.
Nu inseamna ca daca te spovedesti la cineva el este chiar duhovnicul tau. Duhovnicul este intr-adevar cu un grad mai sus, este un parinte spiritual. Daca tu nu poti avea incredere in el, cum sa-ti fie parinte spiritual?
Se scrie asta prin cartile de rugaciune, dar nici eu nu am gasit sursa in rest. Poate vine de la regulile calugaresti.
Oricum, si acolo se spune ca nu poti sa-l schimbi 'fara motiv intemeiat'.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 13.05.2009, 15:09:10
elisei elisei is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 16
Trimite un mesaj prin ICQ pentru elisei
Implicit

Pastori Bisericii poarta in ei un har atat de mare,ca daca oamenii i-ar putea vedea stralucirea,lumea intreaga ar fi in uimire;dar Domnul a ascuns-o,ca slujitorii Lui sa nu se trufeasca,ci sa se mantuiasca prin smerenie.Noi suntem oile Domnului pe care El le-a iubit pana la capat(Ioan 13,1),Domnul a dat Pastori in Sfanta Biserica,in chipul lui Hristos ei savarsesc Sfanta Liturghie si lor le_a fost data puterea de a ierta pacatele prin Duhul Sfant.Poate vei gandi:cum poate avea pe Duhul Sfant cutare Episcop,Parinte duhovnicesc sau preot,pentru ca ii place sa manance si are atatea slabiciuni?Desi are unele defecte,aceste nu impiedica harul sa ramana in sufletul lui asa cum intr-un camp de grau chiar daca graul este amestecat cu neghina,acesta nu-l impiedica sa creasca.Prin harul care le-a fost dat,ne conduc la Hristos,poarta in ei pe Duhul Sfant si prin Duhul Sfant ne iarta pacatele noastre.Nu avem o dreapta intelegere a ceea ce e puterea asezata de Dumnezeu si din aceasta pricina devenim neascultatori,dar,daca ne-am preda voii lui Dumnezeu,am inainta repede,pentru ca Domnul iubeste sufletul smerit si ascultator si il povatuieste El insusi,iar daca sufletul este neascultator,El asteapta cu rabdare si bunatate ca el sa se indrepte.In Sfanta Taina a Spovedaniei Duhul Sfant este Cel care lucreaza prin duhovnic si,atunci cand un fiu vine de la parintele lui duhovnicesc,sufletul simte innoirea lui printr-un sentiment de pace si iubire fata de aproapele,dar daca pleaca tulburat de la parintele lui duhovnicesc,inseamna ca nu te-ai marturisit cum se cuvine si n-ai iertat din toata inima ta gresala fratelui tau.Mare putere au rugaciunile unui Parinte duhovnicesc,de aceea suntem datori sa ne rugam si noi pentru ei.
Adevaratul ascultator uraste voia sa propie si il iubeste pe parintele lui duhovnicesc.El castiga repede iubirea de Dumnezeu datorita smereniei sale si rugaciunilor parintelui sau duhovnicesc
Reply With Quote
  #18  
Vechi 14.05.2009, 19:24:56
pui pui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 116
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elisei Vezi mesajul
Dupa pravilele bisericesti,schimbarea duhovnicului este oprita cu strasnicie."Orice om sau femeie de-si va lasa duhovnicul,fara de oarecare vina,si se va spovedi la altul,sa se desparta de biserica,dimpreuna cu acela care il primeste astfel pre dansul".Asigura-te ca nu te inseli.
da dar daca eu intalnesc un preot care il simnt mai aproapa de sufletul meu ,desi am un duhovnic ce fac nu am voie sa il schimb? De ce. Eu zic ca esti liber sa alegi:) De aceia ne-a dat Dumnezeu libertate nu?
Reply With Quote
  #19  
Vechi 04.06.2009, 19:43:49
gabiano gabiano is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 6
Implicit invatatura

Citat:
În prealabil postat de Lyllyana Vezi mesajul
Stiu ca nu e bine sa schimbi duhovnicul, dar daca acesta nu prea isi mai face "datoria", vorbeste si se comporta de cele mai multe ori nu ca un preot, destainuieste altor persoane ceea ce aude la spovendanie, poti alege alt duhovnic la care sa ramai?
daca preotul nu-si mai indeplineste atributia de preot si nu mai ai incredere in el,fara discutie ca poti scapa usor de el si el de tine,numai ca el nu va scapa usor de judeca Domnului,va raspunde...nu trebuie sa uitam ca preotia este o taina mare,o raspundere imensa,preotia nu e un serv ca oricare altul,este un jug greu,care trebuie sa-l duci cu frica si cu grija.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 06.08.2009, 17:53:03
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Sunt multi care astazi sunt deranjati de faptul ca duhovnicul le atrage atentia ca modul lor de vietuire nu este unul firesc. Se intampla ca in astfel de cazuri, din cauza patimei, duhovnicul sa prescrie un tratament puternic. Parintii spun ca este un rau doctor cel care trateaza cu blandete un abces tumefiat care poate duce la cangrena. Rana trebuie deschisa si curatita, iar apoi tratata si pansata.

Asa ca in unele situtii vrem doar sa fim pansati si nu "operati". Si pentru ca am avut parte de "operatie", cautam un "duhovnic" care nu stie decat sa panseze si uite asa murim fara a fi vindecati.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Alegerea duhovnicului ionut12 Intrebari utilizatori 4 07.10.2015 16:32:42
Schimbarea orei Carmen FUNIERU Intrebari utilizatori 1 25.03.2012 22:20:31
Responsabilitatile duhovnicului. georgeval Pocainta 0 14.09.2010 18:55:23
influenta faptelor crestinului asupra duhovnicului o_copila Preotul 0 24.05.2007 20:48:20