Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 13.01.2007, 23:15:31
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

"Slava vesniciei TALE in mijlocul acestei lumi trecatoare ; Slava TIE pentru milostivirile TALE cele tainice si cele vadite ; Slava TIE pentru tot suspinul intristarii mele; Slava tie pentru tot pasul in viata, pentru fiece clipa de bucurie; Slava TIE, DUMNEZEULE, in veci ! " +
Reply With Quote
  #32  
Vechi 19.01.2007, 12:23:36
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ColdFusion
Cat credeti ca mai are biserica de trait?
cine esti de pui o asemenea intrebare?????cat mai are de trait??? dar unde erai tu cand s-a nascut biserica??ca sa te temi ca va muri acum dupa 2000 de ani???ea a fost este si va ramane VESNICA!!!! PENTRU SIMPLU MOTIV CA BISERICA ESTE INSUSI HRISTOS!!!! nu te supara dar nu crezi ca ar trebui mai bine sa ne intrebam cat mai avem noi de trait?? si daca suntem pregatiti de moarte?? cand vom merge la judecata D-zeu nu ne va intreba daca am aflat cat mai are de trait biserica...ci cat de mult am respecatat ceea ce spune in biserica deci implicit duhovnicul....
Reply With Quote
  #33  
Vechi 19.01.2007, 12:27:35
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandr_Bazil
Cat timp va fi ignoranta vor fi oameni ce vor profita. Si cat timp vor exista profitori vor exista oameni care sa li se opuna.
oare soarele se imputineaza daca straluceste si peste cei buni si peste cei rai??? nu!!! asa nici biserica nu poate fi atinsa de cei care o ignora ( te citez pe tine aici) pentru simplu motiv ca biserica este INSUSI HRISTOS deci nimic necurat nu poate atinge pe Isusi ZIDITORUL pentru ca noi suntem doar zidirea Lui.....
Reply With Quote
  #34  
Vechi 19.01.2007, 12:29:24
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de primus
sincer, nu stiu cit va exista biserica, dar religia va dainui mereu.
de ce crezi ca religia nu e una cu biserica??
Reply With Quote
  #35  
Vechi 19.01.2007, 14:25:40
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Iata numai in ultima perioada cite biserici s-au construit si sfintit, adevarate capodopere de arta . Atita cit va exista acest pamint biserica va dainui ca o necesitate, ca ceva vital precum avem nevoie de aer si apa ca sa putem trai. "CIND RIDICATI MAINILE VOASTRE CATRE MINE, EU IMI INTORC OCHII IN ALTA PARTE, SI CIND INMULTITI RUGACIUNILE VOASTRE, NU LE ASCULT.MAINILE VOASTRE SUNT PLINE DE SANGE; SPALATI-VA, CURATATI-VA! NU MAI FACETI RAU INAINTEA OCHILOR MEI. INCETATI ODATA! ( Isaia 1, 15-16).
Reply With Quote
  #36  
Vechi 22.01.2007, 15:10:13
zurlina23 zurlina23 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2007
Mesaje: 12
Implicit

Dmb, initial am vrut sa te combat, dar citind tote postarile tale pe marginea acestui subiect, m-am razgandit. M-am razgandit pt ca si eu am gandit ca tine si pt ca desi m-am spovedit de cateva ori de acest pacat, tot mai am unele scapari in a vorbi ce nu trebuie despre preoti. Dar ma straduiesc si sper cu jutorul Domnului sa reusesc sa nu-i mai judec deloc pt ca asa cu stii si tu, cea mai scurta cale catre rai este aceea de a nu judeca pt ca nici tu sa nu fi judecat. Stii ce m- convins cel mai mult ca gresesc? Un articol al pr Savatie Bastovoi, in care ne explica de ce nu trebuie sa vb de rau pe episcopi (implicit si pe preoti)pt ca ei sunt unsii lui Dumnezeu, iar daca El ii ingaduie, noi nu avem dreptul sa nu-i ingaduim. Pentru ca daca Dumnezeu ar vrea, intr-o clipa i-ar pierde pe toti. Dar ii ingaduie. asa ca eu nu am motiv sa nu-i ingadui.Daca vrei sa citesti articolul, iata link-ul:http://www.laurentiudumitru.ro/articole.php
in plus, in afara de Hristos, nimeni u e fara de pacat si nu scrie nicaieri ca preotii fac exceptie.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 28.01.2007, 19:33:17
zurlina23 zurlina23 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2007
Mesaje: 12
Implicit

Faptul ca Dumnezeu nu intervine intr-un jaf armat nu inseamna ca ca-l aproba ci doar ca ingaduie. ingaduie pt ca avem libertate si nu suntem marionete in mana lui. pt ca daca nu aveam libertate, eram si acum in gradina raiului. dar avand libertate am cazut.
In ceea ce priveste faptul ca Dumnezeu nu a mai spus nimic de secole... cred ca esti constient si tu ca fabulezi. daca vrei doar un mic exemplu,pe langa lumina care se aprinde anual la Ierusalim, afla ca in uurma cu vreo cativa ani, un daudit care fusese ucis, ciopartit si pus intr-un portbagaj, a fost inviat de Maica Domnului, fapt care a cutremurat atunci intreaga vecinatate, au vuit ziarele si televiziunile locale, mai ales ca medicii au confirmat faptul ca acel om fusese facut bucati si avea urme proaspete de taieturi. ti-am descris pe scurt pt ca acum nu pot sa-ti trimit link-ul fiindca imi merge prost netul. dar maine iti trimit sursa exacta cu toate amanuntele.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 28.01.2007, 20:09:42
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zurlina23
Dmb, initial am vrut sa te combat, dar citind tote postarile tale pe marginea acestui subiect, m-am razgandit. M-am razgandit pt ca si eu am gandit ca tine si pt ca desi m-am spovedit de cateva ori de acest pacat, tot mai am unele scapari in a vorbi ce nu trebuie despre preoti.
Pai daca citesti rindurile tale inca odata vezi ca deja m-ai combatut:)ba m-ai si judecat mai putin direct si mai mult probabil indirect in minte-care tot judecata se chama. Eu te iert mai ales ca recunosc si stiu ca nu-i bine sa judeci pe NIMENI nu doar pe preoti. De asemena cred si marturisesc ca nu ma compar nici pe departe cu multi de aici care fac sau stiu mai mult. Eu sint un incepator in ale credintei, nu ca timp ci ca fapta.
Dar si tu si eu cadem in gresala de a incerca sa schimbam pe altii mai intii decit pe noi insine. Oricum cind vei ajunge sa nu mai judeci nu doar cu vorba ci si cu minta, te rog sa nu ma uiti si sa-mi spui si mie cum ai facut!
Am citit si eu cartea, am mai citit 2-3 altele dar nu pot sta cu mina in sin asteptind ca biserica sa se transforme in circ.Probabil si asta-i o gresala dar cum spuneam...sint un novice.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 01.02.2007, 20:30:03
zurlina23 zurlina23 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2007
Mesaje: 12
Implicit

poate ca ai dreptate si te-am judecat desi nu am vrut. in ceea ce priveste faptul ca incerc sa transform pe altii inainte de a ma transforma pe mine, ai dreptate. incerc sa-i fac pe altii sa arda pt Hristos inainte de a o face eu. poate intr-o zi...
cand va veni acea zi pt oricare dintre noi, cu siguranta nu vom mai frecventa acest forum. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #40  
Vechi 01.02.2007, 20:36:15
zurlina23 zurlina23 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2007
Mesaje: 12
Implicit

poate ca ai dreptate si te-am judecat desi nu am vrut. in ceea ce priveste faptul ca incerc sa transform pe altii inainte de a ma transforma pe mine, ai dreptate. incerc sa-i fac pe altii sa arda pt Hristos inainte de a o face eu. poate intr-o zi...
cand va veni acea zi pt oricare dintre noi, cu siguranta nu vom mai frecventa acest forum. Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce ati face daca ati afla mai aveti putin de trait ory Stiri, actualitati, anunturi 63 17.02.2011 21:40:47
ati trait astfel de stari? raisa2006 Pocainta 32 23.11.2010 19:13:33
Cum credeti ca a fost Biserica la inceput? lacrimi Generalitati 9 11.04.2010 19:39:29
Am trait s-o aud si pe asta... antiqu Generalitati 89 18.01.2010 17:03:11
Daca ar fi trait... silverstar Generalitati 32 10.03.2009 00:15:08