Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.05.2010, 18:33:31
savudanmihai savudanmihai is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.05.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 32
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru savudanmihai
Implicit Intrebari de cateheza:4.Schimbarea la fata fost o Inaltare la Ceruri?

Atunci au fost Inaltati Sfintii Apostoli Petru, Iacov și Ioan,
iar dupa Inviere Toata Lumea Mantuita.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.05.2010, 19:19:46
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de savudanmihai Vezi mesajul
Atunci au fost Inaltati Sfintii Apostoli Petru, Iacov și Ioan,
iar dupa Inviere Toata Lumea Mantuita.
Nu putem confunda cele doua sarbatori. Cu siguranta ca Apostolii s-au purificat de patimi- au ajuns la o inaltare duhovniceasca- inlaturand patimile au ajuns la vederea luminii dumnezeiesti (necreata) care iradia din Trupul lui Hristos.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.05.2010, 19:25:54
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de savudanmihai Vezi mesajul
Atunci au fost Inaltati Sfintii Apostoli Petru, Iacov și Ioan,
Nici vorba de inaltare. Sfintii Apostoli Petru, Iacov și Ioan doar se uitau la Iisus care se schimbase la fata. Daca erau inaltati nu mai erau pe pamant, caci a se inalta inseamna a fi luat la cer.

Singurii oameni inaltati au fost Iisus, Ilie si Enoh. Urmeaza sa fie inaltata toata Biserica gasita in viata la venirea Domnului pe norii cerului.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.05.2010, 22:05:56
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Nu prea cred ca apostolii s-au inaltat la ceruri .Ei erau inca oameni obisnuiti ,si erau curati la inima .In simplitatea lor ei spun asa: "Doamne este bine aici,sa facem 3 colibe"
Deci ei inca judecau lumeste ,ca si cum ar fi asistat la un joc de lumini ,si la o convorbire cu spiritele (lui Moise si Ilie) .Ei inca nu isi dadeau seama ca sunt in fata lui Dumnezeu.
Si in acel moment vine vocea de sus care spune "Acesta este Fiul Meu...." si atunci ei cad cu fata la pamant.Atunci realizeaza ca se afla intr-un loc prea sfant ,de fata cu dumnezeirea,si nu le ramane altceva decat sa se arunce la pamant,nesuportand atata slava.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 31.05.2010, 00:00:54
innocentul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

a prins ceva cu intrebarea da nu e formulata pe de-a intregul.. am citit la parintele Staniloaie ceva de genul asta dar citez din memorie-cand cerurile se desfac inaintea lor, se refera aici la cerurile intelegerii inalte, duhovnicesti, ca si la botez unde omenirea pricepe acum si aceste sensuri ceresti ale existentei.. pogorarea lui Hristos pe pamant este plecaciunea cerurilor "si pana la iad Te-ai pogorat".. in acele momente dar doar in acele momente ei au experiat slava imparatiei cerurilor, acolo unde Hristos va fi sursa a toata Lumina si sensul existentei..dar ca si Sf Simeon sau Sf Siluan a fost doar momentan.. despre vederea aceste Lumini necreae, care este lumina slavei lui Hristos, vorbeste foarte explicit Sfantul Simeon noul teolog.. el a vazut aceasta lumina in niste ipostaze in care ca si pavel, nu mai stia de este in trup sau in afara de trup.. lumina asta linisteste intreaga fiinta, o rapeste din cele groase si urate, in ea nu este intuneric de niciun fel si insasi lumea asta este instantaneu uitata.. in ea traiau sfintii mucenici fiind deja cu sufletul in cer cand astia ii schingiuiau aici pe pamant..contemplarea acestei lumini, rapeste mintea cu frumusetea ei si o inalta in Dumnezeu Cel ce se pogoara cu ea pana la noi..
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Schimbarea la Fata a Domnului costel Schimbarea la Fata a Domnului 43 05.08.2014 23:50:46
Intrebari de cateheza:1.Spunem ca Iisus a inviat a teia zi. savudanmihai Intrebari utilizatori 3 27.02.2011 02:33:09
La multi ani de Schimbarea la Fata a Domnului! SerafimaMaria Diverse Sarbatori 6 11.08.2010 17:04:05
Cateheza karlitta Stiri, actualitati, anunturi 0 21.11.2006 21:42:42