Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Exorcismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.06.2012, 19:59:06
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit Somnambulism

citind Scripturile, am dat peste acest verset:

Matei 17:15 15 și zicând: „Doamne, miluiește pe fiul meu, că este lunatic și pătimește rău, că deseori cade în foc și deseori în apă;

http://www.biblia-bartolomeu.ro/index-C.php?id=NT-Mt-17

desi mai citisem acest pasaj de multe ori, abia acum mi-am pus intrebarea: de ce autorul a tradus "lunatic", pentru ca eu stiu ca lunaticii sunt acele persoane care au simptome de somnambulism.

m-am uitat si peste alte traduceri, unele traduc "lunatic", altele "epileptic", alte traduceri "convulsii".

nu sunt de profesie medic, insa stiu ca epilepsia este o boala total diferita de somnambulism !

dupa simptome, faptul ca deseori acel demonizat cadea in foc sau in apa, nu ne putem da seama, asta se intampla si epilepticilor care au convulsii dar si lunaticilor care nu au convulsii, insa merg incet, cu ochii deschisi si sticlosi, totusi nefiind constienti se pot accidenta (mai ales daca sunt treziti brusc).

cuvantul in original este: selēniazetai, nu ma pricep la greaca, dar observ radacina "selena", care era zeita greaca a Lunii.

inclin sa cred ca era vorba de un somnambul, deoarece epilepticii nu au treaba cu Luna sau cu fazele Lunii, crizele le pot avea ziua si noaptea, pe cand somnambulii da, ei se manifesta numai noaptea in somn cand ies din casa si merg sub clar de Luna (de aici le vine denumirea de lunatici).
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.06.2012, 11:10:24
sad story sad story is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2012
Mesaje: 265
Implicit

Tot o forma de somnambulism este ce se intampla in cazul multor penticostali: multi vorbesc in limbi in timp ce dorm. Am gasit astfel de relatari chiar in carti de-ale lor si exemple concrete.
Daca ei dorm, sunt inconstienti, atunci cine vorbeste prin ei, fara voia lor? pentru ca apostolul Pavel spune clar ca initiativa de a te ruga in limbi apartine crestinului, care se roaga cu duhul lui:

Fiindca, daca ma rog in alta limba, duhul meu se roaga, dar mintea mea este fara rod. (1Cor.14:14)

cum ar putea Duhul sfant sa aduca laude lui Dumnezeu, cand crestinul este, practic absent, dormind !??

Avem de-a face cu cazuri de posesie demonica.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.06.2012, 21:45:04
writer's Avatar
writer writer is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.06.2012
Locație: arad
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 31
Implicit

asa-i, chiar eu mi-s in asta situatie ! am mers cu trenu' impreuna cu cineva in varsta, de la Oradea la Timisoara si pe drum o adormit bustean! si o inceput la un moment dat sa vorbeasca in limbi, prin somn! tare ciudat mi s-o parut ! l-am zgaltait dar nu s-o trezit decat cu greu.
__________________
Lucrurile marete se fac de obicei cu riscuri foarte mari. – Herodot
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.07.2012, 01:29:52
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de writer Vezi mesajul
asa-i, chiar eu mi-s in asta situatie ! am mers cu trenu' impreuna cu cineva in varsta, de la Oradea la Timisoara si pe drum o adormit bustean! si o inceput la un moment dat sa vorbeasca in limbi, prin somn! tare ciudat mi s-o parut ! l-am zgaltait dar nu s-o trezit decat cu greu.
Mi se pare mie sau tu ai fost penticostala?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.07.2012, 08:15:37
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
desi mai citisem acest pasaj de multe ori, abia acum mi-am pus intrebarea: de ce autorul a tradus "lunatic", pentru ca eu stiu ca lunaticii sunt acele persoane care au simptome de somnambulism.

m-am uitat si peste alte traduceri, unele traduc "lunatic", altele "epileptic", alte traduceri "convulsii".

nu sunt de profesie medic, insa stiu ca epilepsia este o boala total diferita de somnambulism !
Nu este necesar să fiți medic ca să observați că este vorba de epilepsie. Este suficient să comparați cu felul în care ceilalți sinoptici prezintă același episod. Sf Marcu, în cap 9 versetul 16 și urm o face mai detaliat. Și Sf Luca, tot în cap 9, se referă la același lucru.

Pe de altă parte, există o anumită legătură între epilepsie și somnambulism. Asta, da, e o chestiune medicală, dar fără mare legătură cu pasajul despre care e vorba. E vorba despre cineva care suferea de convulsii generalizate (grand mal epileptic).
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.07.2012, 09:12:03
sad story sad story is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2012
Mesaje: 265
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nu este necesar să fiți medic ca să observați că este vorba de epilepsie. Este suficient să comparați cu felul în care ceilalți sinoptici prezintă același episod. Sf Marcu, în cap 9 versetul 16 și urm o face mai detaliat. Și Sf Luca, tot în cap 9, se referă la același lucru.

Pe de altă parte, există o anumită legătură între epilepsie și somnambulism. Asta, da, e o chestiune medicală, dar fără mare legătură cu pasajul despre care e vorba. E vorba despre cineva care suferea de convulsii generalizate (grand mal epileptic).
Da, asa cred si eu, i se zicea "lunatic" deoarece in vechime se credea ca cei care sufera de crize epileptice, convulsii, sunt influentati de luna (zeita Selene), mai ales de luna plina.

Ulterior stiinta a demonstrat ca nu este nicio legatura intre fazele Lunii si aceasta boala (epilepsie).

Totusi, si somnambulismul este un indiciu al posesiei demonice (stiinta nu a explicat mecanismul prin care somnambulul decide sa se scoale noaptea din pat ca apoi sa faca activitati curente gen maturat prin casa, deschidere inchidere usi, el nefiind constient de absolut nimic, neaducandu-si aminte de nimic).
Reply With Quote
  #7  
Vechi 01.07.2012, 09:13:44
sad story sad story is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2012
Mesaje: 265
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Mi se pare mie sau tu ai fost penticostala?
Eu am impresia ca inca mai este, dar s-a saturat de ei...(de fatzarnicia lor)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 01.07.2012, 20:13:48
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nu este necesar să fiți medic ca să observați că este vorba de epilepsie. Este suficient să comparați cu felul în care ceilalți sinoptici prezintă același episod. Sf Marcu, în cap 9 versetul 16 și urm o face mai detaliat. Și Sf Luca, tot în cap 9, se referă la același lucru.

Pe de altă parte, există o anumită legătură între epilepsie și somnambulism. Asta, da, e o chestiune medicală, dar fără mare legătură cu pasajul despre care e vorba. E vorba despre cineva care suferea de convulsii generalizate (grand mal epileptic).

am inteles !
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.07.2012, 00:39:56
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Mi se pare mie sau tu ai fost penticostala?
Writer pe care o stii tu e inca penticostala, si are alte lucruri mai bune de facut decat sa barfeasca pe forumuri. Userul "writer" de pe acest forum e de fapt tot cornel urs/sad story/profetul de carton, un cunoscut de al ei care se pare ca inca mai are o obsesie pentru ea. Eu nu am nimic impotriva a ceea ce face el, dar ma oboseste sa il tot vad pacalind pe unul si pe altul. Dar intelegeti si voi ca un om care vorbeste in halul asta despre penticostali este ori un ortodox suparat, ori profetul de carton. :)) Caci penticostalii nu sunt atat de rai incat sa apara deodata o vreo ...spe useri cantand in cor cat de rataciti sunt penticostalii. :) Dar profetul are o obsesie cu penticostalii si n-ai ce-i face...
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.07.2012, 08:39:48
writer's Avatar
writer writer is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.06.2012
Locație: arad
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 31
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Mi se pare mie sau tu ai fost penticostala?
inca mai sunt penticostala, dar incep sa-mi pun intrebari serioase legate de acele experiente supranaturale.

doriana, esti ok? ti-e bine?
__________________
Lucrurile marete se fac de obicei cu riscuri foarte mari. – Herodot
Reply With Quote
Răspunde