Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Exorcismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 03.07.2012, 10:45:36
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

concluzia finala ar fi ca doamna Doriana, de religie penticostala, sa revina in sanul Bisericii Ortodoxe, din care a plecat, si sa lase transele hipnotice, bolboroselile si manifestarile paranormale, deoarece parasindu-L pe Hristos, este ca un somnambul care se scoala noaptea din pat si incepe sa mearga prin camera, nestiind ce face.
nu vedeti ca spunandu-i acest lucru, aceasta doamna Doriana a inceput sa ma urasca? eu va vreau binele, doamna Doriana, si sa stiti ca daca veti continua sa va hraniti cu energia emanata de acele duhuri demonice de la penticostali nu ar fi exclus sa capatati si comportamente somnambulice, deoarece si asta e provocata tot de duhuri rele!

pe de alta parte, este chiar hilar ce faceti, acuzati pe unul si pe altul de niste lucruri care nu sunt decat propriile dumneavoastra halucinatii (de fapt, asa fac penticostalii, ce simt sau li se pare lor, iau drept mesaj de la Duhul Sfant!)

aveti Biserica ortodoxa in localitatea de unde sunteti? va invit sa o frecventati si veti vedea ca nu dupa multa vreme, o sa va dispara toate aceste "vedenii" si nu riscati nici sa deveniti somnambula (influenta negativa a duhurilor dracesti la asta duce si nu numai, multe alte boli psihice).
Reply With Quote
  #22  
Vechi 03.07.2012, 12:00:13
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit Cornel Urs

Off topic
Am o curiozitate: tinand cont ca nu simpatizati practicile penticostale, cum de v-ati ales ca si nick numele unui pastor penticostal, cunoscut pentru turneele sale de evanghelizare si afinitatea pentru miscarea carismatica?

Din ce am vazut pe internet, (practicile dansului , showrile pe care le organizeaza si incurajarea ca oamenii sa-si faca un al doilea botez la penticostali) nici mie nu-mi place pastorul Cornel Urs, insa nu vad necesitatea de a dezinforma lumea luandu-mi numele sau. Chiar mi-as dori sa-mi explice dansul de ce un om botezat ortodox, care de-a lungul vietii se indeparteaza de Dumnezeu, insa are un moment in care se caieste (pocaieste) si cauta comuniunea cu el, fie si in sanul comunitatii penticostale trebuie musai sa se boteze la penticostali, cu toate ca el a fost botezat ! Daca Ioan Botezatorul l-a recunoscut pe Hristos din pantec, dar nu l-a recunoscut cand a fost adult ci a trimis oameni sa afle cine e, inseamna ca intre viata sufleteasca a unui prunc si Biserica Lui Hristos nu s-a ridicat bariera unei constiinte individualiste, iar viata spirituala patrunde in fiinta lui, insusind-o in esenta ei specifica prin botez. Copilasul ala face parte din Biserica! Nu-mi place ipocrizia afisata de unii pastori, care pe de o parte spun ca ortodocsii fac parte din Biserica, pe de alta parte sustin necesitatea unui alt botez, caci cel facut in pruncie nu e valid si nu se actualizeaza prin botezul lacrimilor (pocainta). Atunci,de ce mai spun ca facem parte din Biserica daca nu ne considera botezati?! Ortodocsii, acuzati deseori de intoleranta de ceilalti, cel putin nu-s ipocriti si spun clar ce cred.

Pastorul Cornel Urs are o problema nu doar cu botezul facut la cateva luni, ci si cel in copilarie, din moment ce a incurajat o doamna,botezata la catolici la 14 ani sa isi faca din nou botezul la penticostali. Fecioara Maria a nascut la 14 ani. Sa inteleg ca pe Fecioara o considera ca avand discernamant, dar pe doamna aceea nu, deci botezul ei nu e valid?! Hai sa ne jucam de-a botezul si sa-l tot repetam.

Last edited by ioanna; 03.07.2012 at 13:40:06.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 03.07.2012, 15:19:59
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
domnule, daca faceti cumva aluzie la mine (eu sunt unul din cei nominalizati de aceasta doamna Doriana care sustine intr-un mod de neinteles ca eu mi-as face useri, culmea, exact acele cunostinte ale dumneaei, cum as putea sa-mi fac eu useri exact acele persoane cu care dansa tine legatura de amicitie????!!), cititi va rog postarile mele si o sa aveti surprinderea ca majoritatea sunt compuse din discutii avute cu useri adventisti !
Simplu, cunostinte comune, frecventati acealasi forum neoprotestant.
N-ati vrea totusi sa va faceti numarul acolo?

Nu de alta, dar din moment ce dupa cum ati declarat ca nu sunteti ortodox practicant, pentru ce trimiteti penticostalii la ortodocsi?

Mai ales ca fost/semi-penticostal poate ar trebui sa dati un exemplu personal in acest sens in loc sa pierdeti timpul inutil pe forum scriind zeci de postari sub N utilizatori, postari care pana la urma nu fac decat sa devina repetitive pana la obsesie.

Da, cunoastem problema cu disimularea, si cu JoyDivision v-ati straduit din cale afara, insa tot v-ati dat in petec, stiti cum se zice - lupul isi schimba parul (si contul de pe forum) dar naravul ba.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 03.07.2012, 15:23:29
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Pastorul Cornel Urs are o problema nu doar cu botezul facut la cateva luni, ci si cel in copilarie, din moment ce a incurajat o doamna,botezata la catolici la 14 ani sa isi faca din nou botezul la penticostali. Fecioara Maria a nascut la 14 ani. Sa inteleg ca pe Fecioara o considera ca avand discernamant, dar pe doamna aceea nu, deci botezul ei nu e valid?! Hai sa ne jucam de-a botezul si sa-l tot repetam.
La neoprotestanti botezul este spectacol, prin el arata ca este o comunitate puternica care face in continuare prozeliti. Si cum cei din familiile proprii nu sunt de ajuns se pare, mai agatza si ei de pe unde pot.

Fondurile vin probabil si pe criteriul asta, ca doar vin pentru "evanghelizare", nu?
Deci n-ar fi de mirare sa-i boteze si de 3-4 ori pana la urma daca nobila cauza o cere.

Si mai e si sefu' ala mare si negru al lor, care vrea ca tradarea sa fie pecetluita intr-un fel, cateva luni de lustruit banci penticostale sau poate ani pana isi vine omul in fire nu sunt un pacat asa mare ca intinarea botezului autentic cu o facatura.

Last edited by AlinB; 03.07.2012 at 15:25:30.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 03.07.2012, 20:55:33
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Off topic
Am o curiozitate: tinand cont ca nu simpatizati practicile penticostale, cum de v-ati ales ca si nick numele unui pastor penticostal, cunoscut pentru turneele sale de evanghelizare si afinitatea pentru miscarea carismatica?
este o simpla coincidenta, ma cheama Cornel, am alt nume de familie, iar "Urs" deoarece fetitei mele ii place foarte mult un ursulet ca jucarie (dupa cum bine observati, am pus la avatar o jucarie si anume un ursulet de plus)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 03.07.2012, 20:57:44
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul

Nu de alta, dar din moment ce dupa cum ati declarat ca nu sunteti ortodox practicant, pentru ce trimiteti penticostalii la ortodocsi?
sunt botezat ortodox, insa din pacate nu atat de practicant cat mi-as dori si nu din lipsa timpului, cred ca slabiciunile firii pamantesti.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul

Mai ales ca fost/semi-penticostal poate ar trebui sa dati un exemplu personal in acest sens
nu sunt un fost si nici semi-penticostal, nu stiu de unde le scoateti.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Da, cunoastem problema cu disimularea, si cu JoyDivision v-ati straduit din cale afara, insa tot v-ati dat in petec, stiti cum se zice - lupul isi schimba parul (si contul de pe forum) dar naravul ba.
nu stiu la ce va referiti.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 03.07.2012, 21:36:58
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
este o simpla coincidenta, ma cheama Cornel, am alt nume de familie, iar "Urs" deoarece fetitei mele ii place foarte mult un ursulet ca jucarie (dupa cum bine observati, am pus la avatar o jucarie si anume un ursulet de plus)
Dar bineinteles ca e o coincidenta, doar nu ati mai vazut tatici dedicati care isi iau numele jucariilor preferate ale copiilor? Sunt atatia de Costel Trenulet, George Batman sau Marian Barbie... Dar niciunul nu e pastor - prooroc ca tine...
Coincidente sunt si toate asememanarile cu writer si cu Rivis Tipei. Si tot o coincidenta este faptul ca ne crezi prosti.

Canta la alta masa, ursulet...
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #28  
Vechi 03.07.2012, 21:53:51
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Să lăsăm răfuielile. La urma urmei, accesul pe forum este de competența admin-ului, care vede în plus IP-urile, invizibile de pe platforma de utilizator. Cine consideră că userul Cornel Urs este "clonă" și nu suportă ideea, să facă plângere.
Aici este vorba despre somnambulism.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde