Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 16.05.2011, 22:48:40
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de diador Vezi mesajul
hai sa iau un alt exemplu.daca Eva si Adam nu ar fi mancat din pomul Cunoasterii(indiferent ce ar reprezenta acest asa-zis pom)
Dar nu a fost un așa zis pom. A fost chiar un pom.

Citat:
atunci ce ar fi fost lumea?
Lumea ar fi fost așa cum va fi după sfârșitul chipului actual (căzut) al ei, când Dumnezeu va face "cer nou și pământ nou".

Citat:
din Biblie reiese ca Edenul era un loc creat pe Pamant,iar dupa caderea in pacat oamenii au fost alungati.cat au locuit in gradina nu se precizeaza ca ar fi avut copii numai dupa ce au fost alungati.daca n-ar fi fost pacatul ,cum s-ar mai fi umplut pamantul?
Există undeva un topic despre asta. Părerea mea personală este că s-ar fi înmulțit tot așa cum se înmulțesc acum: prin act conjugal.

Citat:
sau daca n-ar fi fost moartea si toti oamenii de la inceputuri ar trai fizic nici nu am avea loc.
Am avea, fiindcă trupul dinainte de cădere, deși era fizic, avea alte proprietăți, așa cum și lumea avea alte proprietăți. Trupul părinților noștri dinainte de Cădere era asemănător trupului glorificat cu care a înviat Isus și asemănător trupurilor cu care vom învia noi înșine: toți, din toate generațiile.

Citat:
de ce exista diavol daca noi nu am fi predestinati pacatului?
Diavolul există din același motiv pentru care există oameni păcătoși. Fiindcă și îngerii, și oamenii, pot alege spre bine sau spre rău: acesta este liber arbitrul.

Citat:
de ce ii este ingaduit diavolului sa existe si i se acirda atat de mare putere?
Diavolul există fiindcă, de la început, îngerul a fost creat ca duh nemuritor. Tot așa e și omul. Și îngerii răi, și oamenii răi nu vor fi niciodată extincți, ci vor trăi o eternitate, adică atâta cât va trăi și Dumnezeu. Doar că, după sfârșitul chipului actual al lumii, diavoli și păcătoși vor trăi laolaltă și anume în completă izolare de Dumnezeu și de drepții Săi.
În ceea ce privește puterea diavolului, ea nu trebuie subestimată, dar nici exagerată. Nimic nu poate face diavolul fără voința noastră.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #22  
Vechi 25.05.2011, 15:04:29
diador diador is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 61
Implicit

pana unde merge predeterminarea?pt ca sa te lasi asa.. ca o frunza in vant si sa tot astepti sa faca Domnul ceva pt tine mi se pare ca se numeste - lene.Dumnezeu ne-a dat minte si sanatate fiecaruia (din nou predeterminarea) intr-o anumita masura stiuta doar de El.eu nu stiu pana unde trebuie sa fac eu ceva si de unde trebuie sa ma las in voia sortii.ca eu stiu un lucru spus de nu mai stiu ce sfant"munceste ca si cum nu ai muri niciodata ,dar roaga-te ca si cum ai muri maine".de ce unii avem sanatate si minte ,iar altii nu?de ce unii dintre noi parca au orice usa deschisa si nu stiu ce-i durerea ori suferinta ,iar altii se gandesc cu groaza la minutul ce urmeaza.Dumnezeu e iubire ,de ce ingaduie relele-ca multi oameni se indeparteaza de el prin asta si incep sa-si puna intrebari din astea asa ca mine:eu ce si cand aleg?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 25.05.2011, 15:27:08
diador diador is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 61
Implicit

PS: sa nu fiu inteleasa gresit.eu pe Dumnezeu Il vreau,daca-mi va mai ingadui dupa ceea ce gandesc.dar asta vreau sa o fac din convingere nu de teama unei pedepse.,iar mie mi se pare ca atunci cand esti amenintat nu mai alegi ci esti constrans.de asta spun ca nu prea avem ce sa alegem.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 25.05.2011, 15:32:14
diador diador is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 61
Implicit

ca nimeni nu-i atat de prost sa aleaga sa fie de partea diavolului atat timp cat stie ca va fi pedepsit pt asta.dar multi imi pare ca sunt predestinati sa gresasca,in cocncluzie predestinati pedepsei ,chiar daca asta se face spre folosul altora.Eu stiu ca Iisus s-a nascut,a trait si a murit ca un om spre a nefi exemplu,dar sa nu uitam ca El este Fiul si alegerile lui s-au facut in deplina cunostinta a celor viitoare.pe cand noi oamenii tot orbi si surzi suntem oricat ne-am stradui daca nu ne este dat altfel de Sus.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 25.05.2011, 15:59:06
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit

Citat:
În prealabil postat de diador Vezi mesajul
ca nimeni nu-i atat de prost sa aleaga sa fie de partea diavolului atat timp cat stie ca va fi pedepsit pt asta.dar multi imi pare ca sunt predestinati sa gresasca,in cocncluzie predestinati pedepsei ,chiar daca asta se face spre folosul altora.Eu stiu ca Iisus s-a nascut,a trait si a murit ca un om spre a nefi exemplu,dar sa nu uitam ca El este Fiul si alegerile lui s-au facut in deplina cunostinta a celor viitoare.pe cand noi oamenii tot orbi si surzi suntem oricat ne-am stradui daca nu ne este dat altfel de Sus.
Undeva tu faci o confuzie subtila, desigur tot ceea ce facem bun, ne este dat de Sus, in sensul inmultirii talantilor..dar aici trebuie accentuat pe discernamantul duhovnicesc sau puterea de a patrunde lucrurile, care vine in timp, dupa ce omul trudeste unt timp pentru mantuirea Sa. Desigur este tot un dar de la Dzeu, dar care urmeaza dupa ce omul si-a manifestat vointa Sa de A-L urma, de a urma Caile Sale!

Intr-adevar omul este inzestrat ca fiinta spirituala cu ratiune, simtire si vointa.Daca acestea sunt inchinate Domnului si aproapelui, atunci alegerile sale ar trebuie sa fie mantuitoare.

DAR, aceasta ca linie generala si principala de urmat, (pentru ca in viata toti facem greseli mai mari sau mai mici), insa mantuirea se castiga bineinteles ca prin darul lui Dzeu, dar si dupa multa truda.Omul trebuie sa arate mai intai ce alege sa faca cu viata sa, apoi, in timp, ca este consecvent in a urma caile Domnului, ca se straduieste pe cat poate sa implineasca cele bune si Dzeu lucreaza...omul face un pas spre Dzeu , Dzeu face 10 pasi spre El...deci alegerea este mai intai a omului care trebuie "sa arate" cu cine doreste sa mearga pe cale (pe calea vietii!)
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 26.05.2011, 15:36:35
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Stiti cu totii ce se spune in Cartea lui Iona.Domnul il trimite cu o misiune speciala pe Iona la Ninive.Vorba vine intre noi,iudeii ii iubeau pe niniviteni precum l-ar fi iubit Decebal pe Gyula.Ce face Iona?Se suie pe un vas si o tuleste in alta parte ca sa scape de Domnul si de misiunea printre dusmani.Ca si cum ti-ar vorbi Domnul ,,Vasile du-te sa le spui ceva din partea mea celor din Ploiesti"si tu o tulesti cu avionu la Madrid ca poate asa nu te vede Domnu si scapi.Te pufneste rasu da Iona asa a facut.Dupa o peripetie cu un peste urias,Iona ajunge pe tarm si intr-un final la Ninive, unde predica ce trebuia.Oamenii se pocaiesc si Domnului i-se face mila de ei.

Ce face Iona?Se enerveaza.Pai cum adica sa-i ierte pe niniviteni?Si in urma la ce?La predica lui de evreu?Peste putinta.Se roaga Domnului sa-i ia viata si Domnul il intreaba de ce se enerveaza.Ce face Iona?Pleaca din cetate,se duce in afara ei si isi face un umbrar ca sa vada el ce se intimpla cu cetatea.El tot tragea nadejede ca Domnul nu ii va cruta pe netrebnicii aia.Poate ca Domnul glumea.

Ce face Dumnezeu?Face sa creasca un curcubete peste scafirlia lui Iona ca sa-i faca umbra si sa poate asa sa se mai linisteasca.Lui Iona ii place curcubetele da tot nu isi schimba atitudinea.A doua zi Dumnezeu trimite un vierme care inteapa curcubetele,capatina lui Iona nu mai este aparata si iar are probleme.Ce face Iona?Iar ii cere lui Dumnezeu sa moara, de nervi ca nu mai avea curcubete deasupra capului.Si Dumnezeu il intreaba daca este normal sa se infurie asa din pricina unui curcubete.Ce zice Iona?Ca un copil infuriat: ,,"Da, bine fac ca ma manii pana la moarte!"

Si Dumnezeu ii spune ceva de tipu:Pai bine ma Iona tie iti este mila de un amarat de curcubete care nu te costa nimic,care azi este si maine nu si mie sa nu imi fie mila de o cetate intreaga unde astia ,,nu stiu sa deosebeasca dreapta de stanga lor"?

Cam asa cred ca ne vede si Cel de Sus pe noi,cand ne lasa-n voia noastra,si cam toti,intr-un fel sau altul,suntem niste pui de Iona in comportament.Noroc ca Domnul mai si pune lucrurile-n ordine ca altfel nici de curcubete nu am avea parte pe lumea cealalta :)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 02.08.2011, 20:59:06
VictorS
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Avem liber arbitru si in functie de cum ne folosim de el, vom avea parte de fericire sau suferinta vesnica.

Este adevarat ca Dumnezeu stie cum vom sfarsi, dar asta inseamna ca El doar prestie, nu si predetermina.
Astazi la birou avand mai mult timp si "rasfoind" forumul am ajuns si la acest subiect. Am citit cat de mult/atent am putut fara sa ma vada sefii deci e posibil sa fi sarit exact peste raspunsul la intrebarile ce ma framanta.
Ce am inteles eu este ca evolutia vietii nostre este cunoscuta de catre Domnul dar nu intervine asupra deciziilor nostre lasandu-ne acest liber arbitru. Ca noi il folosim bine sau rau este treaba noastra si candva o sa raspundem pentru asta.
Atunci care mai este rolul rugaciunilor nostre ? Nu cumva singura rugaciune "corecta" este cea in care cerem iertare Domnului pentru pacatele noastre ( alegeri gresite in viata , alegeri pe care le facem pentru ca avem acel liber arbitru).
Faptul ca nu predetermina inseamna ca nici nu ne influenteaza alegerile din timpul vietii ?
Sper ca se intelege care este dilema mea. Adica ce rost are sa ma rog pentru ajutor la un examen de exemplu cand se stie deja daca-l iau sau nu. Examenul e doar un exemplu care mi-a venit in minte ca nu am de dat nici un examen , am dat destule la viata mea, dar se pare ca l-am picat pe cel mai important pana acum :).
Reply With Quote
  #28  
Vechi 02.08.2011, 22:02:50
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Daca Adam n-ar fi mancat din pom femeia ar fi nascut fara durere in alt mod decat cel de acum. Se spune ca Maica Domnului ar fi nascut in modul in care Dumnezeu vroia sa decurga nasterea pentru femei, fara durere si chin. Avand aceasta nastere Maica Domnului a ramasa fecioara si dupa nastere.
Pronia insemna ingrijirea lui Dumnezeu pentru om. Nu e predestinare in sens ca lucrurile se pot schimba.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 03.08.2011, 08:02:56
VictorS
Guest
 
Mesaje: n/a
Red face

Nu prea inteleg , scuze.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 03.08.2011, 08:21:50
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Din păcate nici nu prea ai ce.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Soarta scrisa sau liberul arbitru? mirceab26 Sectiune dedicata profesorilor de religie 59 17.12.2011 12:59:11
liberul arbitru fanietta Generalitati 15 24.05.2011 10:30:54
liberul arbitru gd1859 Despre Sfanta Scriptura 33 18.10.2009 11:57:25
Planul lui Dumnezeu vs. liberul arbitru giovaninnaa Generalitati 14 21.05.2009 13:16:20
Liberul arbitru silverstar Generalitati 13 08.01.2007 14:13:17