Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Resurse ortodoxe on-line
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.01.2009, 10:30:44
aurel1211 aurel1211 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.11.2006
Mesaje: 176
Implicit Divna Ljubojevic - Dedicatie muzicala.

Dedicatie muzicala pentru fratii de pe forum.
Divna Ljubojevic de pe blogul fratelui nostru Laurentiu .
http://vestitorul.blogspot.com/2008/...boaic-pur.html
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.01.2009, 19:28:45
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Minunat,nu am cuvine! Multumesc si tie si fratelui Laurentiu.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.01.2009, 22:28:44
ionela7 ionela7 is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Bucuresti
Mesaje: 65
Implicit

superb!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.01.2009, 00:33:31
aurel1211 aurel1211 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.11.2006
Mesaje: 176
Implicit

Am ascultat de foarte multe cantarile dar acum parca mai multa dulceata emana acestea. Raman profund impresionat de fiecare data.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.01.2009, 05:57:16
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Smile

Sint minunate, te incalzesc mult si te linistesc asa de mult.
Multumesc mult de link.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.01.2009, 00:04:31
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Cantari Ortodoxe Impresionante Pana la Lacrimi...

Doamne ajuta!

...Ale interpretei sarbe Divna Ljubojevic.
Pot fi descarcate de pe youtube.com, dand cautare dupa numele artistei si folosind software-ul Youtubester.exe [=kit de instalare] ce poate fi descarcat de la urmatoarea adresa de internet:

http://www.code-it.com/YouTubester_download.htm

Descarcati-le si va bucurati de ele si slaviti-L pe Domnul nostru Iisus Hristos si pe Preasfanta, Preabuna si Preaiubita noastra Nascatoare de Dumnezeu si pururea Fecioara Maria, precum si pe Sfintii Ortodocsi bineplacuti Domnului!

Domnul sa aiba mila de noi, pacatosii, si sa ne pazeasca de caderea in ispite!

Romeo
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.01.2009, 00:26:36
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

O biografie a interpretei sarbe [evit sa folosesc notiunea de CV, atat de specifica lumii cazute in care traim si pe care, din nefericire am preluat-o ca mod de prezentare a fiecaruia dintre noi pentru a fi cat mai atractiv in dorinta de a obtine un serviciu cat mai bun...], preluata de pe situl:

http://vestitorul.blogspot.com/2008/...boaic-pur.html

Divna s-a nascut la Belgrad în anul 1970. A început sa cânte de mica si a fost initiata în cântarea ortodoxa de la vârsta de 10 ani, dupa ce Maica Agnija i-a descoperit vocea la Manastirea Vavedenje. Considerând ca darul Divnei de a cânta trebuie hranit si ghidat, Maica Agnija, ea însasi o cântareata de mare talent, a invitat-o pe Divna sa vina sa cânte rugaciuni Domnului alaturi de maicutele din manastire. Astfel, visul micutei a devenit realitate, iar vocatia ei, stabilita pe viata. La vârsta de 17 ani, Divna s-a gasit în postura de dirijor pentru prima data alaturi de grupul Mokranjac. Alaturi de acest cor, Divna a purtat o serie de reprezentatii de succes, atât în tara, cât si peste hotare, si a dirijat primul concert de Pasti tinut la domul Catedralei Sf. Sava din Belgrad. Între 1989 si 1991 Divna a fost dirijor al First Belgrade Singing Society, un grup sârbesc fondat în 1853, în slujba caruia au lucrat unii dintre cei mai importanti compozitori si dirijori sârbi. În calitate de cel mai tânar dirijor din istoria celui mai vechi cor sârbesc, ea a concertat atât în tara, cât si în afara tarii - în Delphi, Cephalonia si Karditsa. În paralel cu activitatea sa de dirijor si cântareata, Divna a absolvit Colegiul de Muzica Mokranjac din Belgrad si Academia de Muzica Novi Sad. În timp ce studia si învata de la colegii ei mai experimentati, Divna împartasea cunostintele ei cu prietenii si colegii, astfel încât, alaturi de acestia, a pus bazele corului MELODI, cor ce a reprezentat cel mai mare angajament din viata sa profesionala. Traind înca din copilarie în lumea muzicii, Divna poseda o mare experienta si abilitate de a transmite esenta - respectiv aceea a unei fiinte care cânta lui Dumnezeu. Alaturi de grupul MELODI, Divna este dirijor, compozitor si solist. Despre muzica sa s-a spus ca te atinge prin puritate, modestie si fluenta si ca impresioneaza prin culoarea captivanta a vocii si claritatea tonului, foarte rar întâlnite, iar despre Divna compozitoarea s-a spus ca neobisnuitele sale aranjari pun în valoare frumusetea timpului si demnitatea crestinismului ortodox si cântecele manastiresti.

Domnul sa aiba mila de noi, pacatosii, si sa ne pazeasca de caderea in ispite!

Romeo



O fotografie in format jpg a interpretei:
Attached Images
File Type: jpg DIVINA LJUBOJEVIC.jpg (34,5 KB, 3 views)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.01.2009, 00:27:41
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

O biografie a interpretei sarbe [evit sa folosesc notiunea de CV, atat de specifica lumii cazute in care traim si pe care, din nefericire am preluat-o ca mod de prezentare a fiecaruia dintre noi pentru a fi cat mai atractiv in dorinta de a obtine un serviciu cat mai bun...], preluata de pe situl:

http://vestitorul.blogspot.com/2008/...boaic-pur.html

Divna s-a nascut la Belgrad în anul 1970. A început sa cânte de mica si a fost initiata în cântarea ortodoxa de la vârsta de 10 ani, dupa ce Maica Agnija i-a descoperit vocea la Manastirea Vavedenje. Considerând ca darul Divnei de a cânta trebuie hranit si ghidat, Maica Agnija, ea însasi o cântareata de mare talent, a invitat-o pe Divna sa vina sa cânte rugaciuni Domnului alaturi de maicutele din manastire. Astfel, visul micutei a devenit realitate, iar vocatia ei, stabilita pe viata. La vârsta de 17 ani, Divna s-a gasit în postura de dirijor pentru prima data alaturi de grupul Mokranjac. Alaturi de acest cor, Divna a purtat o serie de reprezentatii de succes, atât în tara, cât si peste hotare, si a dirijat primul concert de Pasti tinut la domul Catedralei Sf. Sava din Belgrad. Între 1989 si 1991 Divna a fost dirijor al First Belgrade Singing Society, un grup sârbesc fondat în 1853, în slujba caruia au lucrat unii dintre cei mai importanti compozitori si dirijori sârbi. În calitate de cel mai tânar dirijor din istoria celui mai vechi cor sârbesc, ea a concertat atât în tara, cât si în afara tarii - în Delphi, Cephalonia si Karditsa. În paralel cu activitatea sa de dirijor si cântareata, Divna a absolvit Colegiul de Muzica Mokranjac din Belgrad si Academia de Muzica Novi Sad. În timp ce studia si învata de la colegii ei mai experimentati, Divna împartasea cunostintele ei cu prietenii si colegii, astfel încât, alaturi de acestia, a pus bazele corului MELODI, cor ce a reprezentat cel mai mare angajament din viata sa profesionala. Traind înca din copilarie în lumea muzicii, Divna poseda o mare experienta si abilitate de a transmite esenta - respectiv aceea a unei fiinte care cânta lui Dumnezeu. Alaturi de grupul MELODI, Divna este dirijor, compozitor si solist. Despre muzica sa s-a spus ca te atinge prin puritate, modestie si fluenta si ca impresioneaza prin culoarea captivanta a vocii si claritatea tonului, foarte rar întâlnite, iar despre Divna compozitoarea s-a spus ca neobisnuitele sale aranjari pun în valoare frumusetea timpului si demnitatea crestinismului ortodox si cântecele manastiresti.

O fotografie in format jpg a interpretei:
Reply With Quote
  #9  
Vechi 15.01.2009, 07:22:34
adorcrysti
Guest
 
Mesaje: n/a
Post

Intr-adevar omul este inzestrat decatre Dumnezeu cu har.Omul daca ar lucra cele bune si placute Lui Dumnezeu ar descoperi in persoana sa nenumarate virtuti care stau ascunse,acoperite de patima pacatului.Cat de mare este patima pacatului!Ne indeparteaza si instraineaza de Dumnezeu.Ne ascundem in pacate,credem ca Dumnezeu nu ne vede,mult ne inselam dragii mei.Atat de frumos sunt cantate aceste laude catre Dumnezeu,incat sufletul nostru tresare de bucurie la auzirea fiecarui vers.Asadar,ne dorim ca dupa ce pasim din aceasta viata trecatoare sa fim inconjurati de asemenea cantari si sa laudam pe Dumnezeu.

Manca-v-ar raiul!(Arhim.Ilie Cleopa)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 20.01.2009, 08:56:26
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Dumnezeu sa ma ierte da parca nu ai voie ca femeie sa umbli cu buzele facute asa strident si machiata pe la ochi.
Mai ales ca si cantareata de muzica crestin-ortodoxa.
http://www.myspace.com/divnaljubojevic

http://viewmorepics.myspace.com/inde...mageID=2769739
Zic si eu asa ce sa ma pun cu teologi de astia mari ca fratele Razvan de e mare expert in canoane ortodoxe.


Iar ce am simtit eu de la muzica lui Divna au fost niste fioruri necurate de placere cam intense.
(am fost la sala Palatului la concert ).
Da m-am speriat si m-am apucat sa ma rog cu ce stiam si eu pe acolo si m-a pazit Bunul Dumnezeu si nu am mai simtit asa ceva.
Da am fost silit sa ma rog vreo 45-50 min cat a tinut showul cu muzica Divnei de la Sala Palatului si pentru asta ii multumesc caci mi-a facut bine cu sila sufletului meu ca nu prea sunt eu harnic la rugaciune de obicei.

Fiti fratilor seriosi ca asta nu e simtire duhovniceasca ci draceasca.

Da asta simt eu ce stiu eu ca eu sunt pacatos si necurat poate altii o simti smerenie si dragoste frateasca.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
apel!

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Theodoros Vasilikos @ Divna Ljubojevic Templier Knight Muzica Bisericeasca 0 24.11.2010 21:34:39
divna ljubojevic irina4m Muzica Bisericeasca 23 06.06.2010 21:02:50