Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.12.2009, 16:02:59
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit Cartea Apocalipsei

Care ma poate ajuta si pe mine cu niste referinte si indrumari spre scrieri ale sfintilor parinti referitoare la cartea Apocalipsei,sau niste interpretari ortodoxe a acesteia?Am cautat de multa vreme cu clickul pe internet si nu am gasit prea multe, pentru ca nu stiu exact unde si ce sa caut.Va multumesc in avans.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.12.2009, 13:04:15
bmadalin bmadalin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 126
Implicit

Cred ca e greu sa vina cineva sa zica cum se interpreteaza.
Si apoi sa fie si credibil.

Chiar in apocalipsa spune care trebuie sa fie atidudinea noastra fata de ea:
Citat:
10. Apoi mi-a zis: Sa nu pecetluiesti cuvintele proorociei acestei carti, caci vremea este aproape.
11. Cine e nedrept, sa nedreptateasca inainte. Cine e spurcat, sa se spurce inca. Cine este drept, sa faca dreptate mai departe. Cine este sfant, sa se sfinteasca inca.
Adica noi sa ne vedem de treaba noastra.
Pe noi trebuie sa ne preocupe invierea noastra de pe acest pamant, nu cea de obste si sfarsitul lumii. Adica nastearea cea din Duhul Sfant. Ca daca prima nu se intampla atunci e rau.

Iar pentru noi, sfarsitul lumii este cand murim noi. Pentru noi, atunci moare si lumea.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.01.2010, 20:15:02
linistit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmadalin Vezi mesajul
Cred ca e greu sa vina cineva sa zica cum se interpreteaza.
Si apoi sa fie si credibil.

Chiar in apocalipsa spune care trebuie sa fie atidudinea noastra fata de ea:


Adica noi sa ne vedem de treaba noastra.
Pe noi trebuie sa ne preocupe invierea noastra de pe acest pamant, nu cea de obste si sfarsitul lumii. Adica nastearea cea din Duhul Sfant. Ca daca prima nu se intampla atunci e rau.

Iar pentru noi, sfarsitul lumii este cand murim noi. Pentru noi, atunci moare si lumea.
Ferice de cine citește, și de cei ce ascultă cuvintele acestei proorocii, și păzesc lucrurile scrise în ea! Căci vremea este aproape!
Și iată, Eu vin curând! – Ferice de cel ce păzește cuvintele prorociei din cartea aceasta!”
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.01.2010, 08:18:03
REBUS REBUS is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.08.2006
Mesaje: 23
Implicit

[quote=linistit;196332]
Și iată, Eu vin curând!

Cum ați scris se înțelege că vine partea negativă (Și), ori tocmai în asta constă prorocirea acestei cărți, că ea va cădea.

Dar mai lesne e să treacă cerul și pământul, decât să cadă din Lege un corn de literă (,). lucA XVI / 17
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Profetiile din Daniel, regasite si descifrate in/de cartea Apocalipsei Cornel Urs Despre Sfanta Scriptura 17 19.06.2013 00:13:50
Cine vrea sa aiva arsa cartea pacatelor: Cartea lui Iosif tamplarul spre_rasarit Generalitati 1 29.12.2011 13:04:00
Cartea lui Enoh, cartea despre Dumnezeu si despre ingeri Templier Knight Generalitati 5 12.07.2011 16:38:02
Cartea de istorie vs Cartea Vietii cornel cornel Intrebari utilizatori 0 18.01.2011 16:01:21
Generatia Apocalipsei TreciLaRugaciune Generalitati 24 01.09.2010 15:59:52