Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 12.05.2011, 11:40:32
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Cum rezolvăm problema în cazul concret și cîteodată urgent cînd nu găsim un ortodox autentic care să fie naș? Poate să fie un călugăr naș de botez?
Nu! Parintele Cleopa spune ca nu e voie si da ca argument un canon:

Calugarii trebuie sa aiba nasi numai dintre calugari, iar mirenii numai dintre mireni. " Nu se cuvine, nici este lucru cinstit, nici primit ca un calugar sau o calugarita sa primeasca copii dupa Sfantul Botez ( adica, sa fie nasi la botez ) , sau sa tina cununii la nunta. Iar de va indrazni sa faca acest lucru fara de cale, de rusine si faradelege, sa se canoniseasca cum va parea arhiereului. Iar de va face aceasta a doua oara, sa se izgoneasca din Biserica lui Hristos, ca un calcator al dumnezeiestilor pravile ( Pravila lui Matei Basarab, cap. 135 ) .

http://www.sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/convorbiri6.htm

Edit - on topic, daca nu putem respecta lucrurile mici, cum vrem sa le respectam pe cele mari?! Eu stiam de la bunica de acea interdictie lunara, dar ma gandeam si eu ca o fi vreo traditie babeasca, dar parintele meu, om scolit in strainatate, deci nu un ignorant, mi-a spus si el sa nu intru in biserica in acea perioada. Asa ca asta e, avem destule prilejuri sa intram in biserica, iar pentru "acea perioada" avem carti de rugaciuni care se spun cand nu putem participa fizic la slujba, avem Trinitas ... facem si noi o jertfa. Dar fiecare sa isi asculte parintele!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.

Last edited by glykys; 12.05.2011 at 11:47:51.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 24.08.2011, 21:17:30
maria_ioana789 maria_ioana789 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit

Dar e adevarat ca in cele 40 de zile dupa nastere nu e bine nici sa iesi din casa cu copilul, sa zicem la magazin sau la plimbare? Nici fara copil,doar mama? Ca am tot auzit ca asa e obiceiul dar nu cunosc pe nimeni care sa il fii tinut si nu stiu daca are vreo legatura cu biserica sau cu superstitiile
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Semnificatia simbolului 666 patinina34 Din Noul Testament 92 22.03.2013 17:58:27
Care este rostul pe pamant a celor necasatoriti si a celor fara copii? sophia Nunta 52 18.10.2010 12:02:02
Unde a fost Iisus in timpul celor trei zile dintre moartea si invierea Sa? lacrimi Din Noul Testament 18 24.09.2010 07:18:50
Despre semnificatia visurilor patinina34 Generalitati 1 10.02.2009 16:34:08
semnificatia simbolurilor sorinpetoanca Generalitati 12 15.11.2008 17:47:14