Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 11.08.2008, 08:55:34
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marius007
Un wekend eu, unu ea ! wekendul acesta e venit ea la mine ! A fost super frumos! Ai mei au spus ca se vede diferenta de varsta ( la fizic ) si au dreptate ! Ne gandim din ce in ce mai mult si mai serios la relatia noastra ! si diferenta de varsta nu ne va sta niciodata in cale ! Ne-am propus ca sigura diferenta sa fie doar un numar ...o cifra in buletin! Wekendul viitor mergem impreuna la o nunta ! Visez cum ar fi oarea si nunta noastra ! :)
Sa-ti ajute D-zeu Marius... ai tai sunt impotriva relatiei???
Reply With Quote
  #42  
Vechi 11.08.2008, 09:04:25
marius007 marius007 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.07.2008
Mesaje: 27
Implicit

Nu au spus asa ceva! Au spus doar ca se vede diferentza la fizic ! Si mai spun ca suntem 3 frati si fratele cel mai mare are sotia cea mai mica si cel mai mic baiat ( adik eu ) aduce nora cea mai mare dintre toti frati ! :)
Reply With Quote
  #43  
Vechi 11.08.2008, 10:49:00
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Din punctul meu de vedere diferenta de varsta CONTEAZA,chestia cu "dragostea invinge totul..."este o poveste,dragostea este neputincioasa fara factorii de capatai ai unei relatii;intelepciune,incredere si respect,dar mai ales prietenia care trebuie sa se formeze inevitabil,intre cei doi pentru ca relatia sa reziste.Spunea un filozof;"fiecare om iubeste atat cat simte,dar mai ales cat intelege"Ei,aici este dilema,puterea de intelegere a lucrurilor inconjuratoare este diminuata de varsta mai tanara,si ca atare un barbat mai tanar se va dovedi si mult mai imatur...in general barbatii se prezinta mult mai imaturi decat femeile,astfel ca apar probleme in acest sens,probleme de intelegere,de conceptii.
Se spune ca un barbat este mai imatur cu 5 ani decat o femeie,si deci,diferenta dintre un barbat si o femeie,indicat este sa fie de 5 ani,adica barbatul sa fie mai mare cu 5 ani decat femeia.In cazul de fata lucrurile stau tocmai invers,astfel ca problemele pot aparea mai cu precadere,pe parcurs,bine-nteles,acum dragostea e mare si dezinteresata.
Cu adevarat,BARBATII SUNT MAI NAIVI,asta este in firea lor,poate tocmai pentru ca nu au dezvoltat instinctul nasterii si al protectiei,asa cum au femeile ca si potentiale mame.
Din experienta mea marturisesc,DIFERENTA CONTEAZA,am avut relatii cu barbati mult mai in varsta si s-a cunoscut diferenta,dar cred ca daca as fi avut relatii cu un barbat mai tanar ar fi iesit un dezastru,mai ales avand in vedere personalitatea mea care desface aproape toate firele in 4,astfel devenind extrem de obositoare o astfel de relatie.
Un coleg de serviciu de-a sotului meu tocmai s-a casatorit cu o femeie cu 6 ani mai in varsta decat acesta(de asemenea,colega de serviciu).Dragoste mare,planuri mari,bucurie si speranta,insa nu a trecut nici un an si conflictele au inceput sa apara,diferente de conceptii,diferenta indeletnicirilor dintre acestia dinaintea casatoriei...
Pentru tine ca barbat,nu ar constitui aceasta o problema prea majora,dar pentru femeie poate fi extrem de obositor sa suporte capriciile si copilaria barbatului ei care,in mod natural prezinta o evolutie a maturitatii mai in urma.Este bine,pana la casatorie,sa lociuiti impreuna,sa va cunosteti mai bine capriciile si caracterul,nimic nu poate exprima mai bine calitatea unei relatii ca locuirea impreuna a unui cuplu.
In consecinta,daca tu consideri ca esti destul de matur si stii ce vrei,nu reprezinta chiar un impediment diferenta de varsta,bucurati-va de iubirea pe care o simtiti si totul va decurge de la sine,oricum nu poti preconiza evolutia relatiei pe o perioada prea indelungata,ci doar te poti bucura de dorinta si intensitatea viselor frumoase pe care vi ;le faceti amandoi posibile.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 11.08.2008, 11:24:25
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

da, stimati forumisti....sunt multe chestii care trebuie luate in seama, in viata de cuplu...sunt asa de multe, ca ajungi la concluzia ca e mai bine sa ramai singur, desi crestineste nu e, Domnul vrea ca omul sa nu fie singur si sa traiasca in comuniune...sa ne rugam sa fie bine tuturor...:)
Reply With Quote
  #45  
Vechi 11.08.2008, 12:17:31
marius007 marius007 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.07.2008
Mesaje: 27
Implicit

Nici nu stiu ce sa mai zic...ca urmare celor zise de ory...am ramas fara cuvinte!
Asa e... locuind in aceasi casa cunosti cel mai bine persoana ! M-am mutat cu o fata impreuna si deja dupa 3 luni era alcineva...numai era fata de care ma indragostisem... incepea sa nu imi placa f multe lucruri la ea! si cu toate astea m-am complacut si am trait doi ani impreuna in aceasi casa! Finalul relatiei sa terminat undeva la o sectie de politie ! Nici nu vreau sa imi amintesc ! :|
Reply With Quote
  #46  
Vechi 11.08.2008, 13:32:58
maria_ioana789 maria_ioana789 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit

parerea mea e ca nu conteaza diferenta dintre voi, care oricum nu e mare...
eu abia implinesc 19 ani si viitorul meu sot are 32.. nu sunt cu el pt bani, stiu ca o sa ma judecati.
tin la el!! ai mei nu prea au fost de acord la inceput(de fapt mama) dar acum s-au obisnuit cu ideea
eu sper sa fie bine ... nu prea obisnuiesc sa dau sfaturi pt ca in viitor sa nu iti dai seama ca ai luat o decizie gresita mai mult datorita celor de pe forum care te-au influentat 90% (90 la suta) sa zicem...
Reply With Quote
  #47  
Vechi 11.08.2008, 13:48:00
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

ba conteaza domnisoara,...vei vedea....unul mai mic nu ai gasit?totusi...e cam mare pentru tine....in fine, faci cum vrei, Dumnezeu te va calauzi, eu am zis mai devreme...5-7 ani, si mai putin....dar 13 mi se pare cam mult, dar sunt si cazuri din astea tre sa le acceptam...:)
Reply With Quote
  #48  
Vechi 11.08.2008, 14:07:00
maria_ioana789 maria_ioana789 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit

sincer,unul mai tanar nu ar fi avut intentia sa se insoare curand, dar ar avea pretentii la relatii sexuale (refuzul meu a adus sfarsitul tuturor relatiilor cu tineri de varsta mai apropiata). acum ma casatoresc dar lui ii plac mai mult ca la orice copil desenele animate...
eu m-am maturizat mai repede un pic din cauza unor probleme in familie...
Doamne ajuta tuturor.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 11.08.2008, 14:13:32
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

da...ce sa zic...ai si nu ai dreptate....trebuie o perioada de proba inainte de a te casatori....din toate pnuctele de vedere, acum nici sa te arunci cu primul gasit....in fine, probabil ca sa scapi din societatea asta ai gasit refugiul acolo, sa speram ca iti va fi bine...parerea mea nu os chimb si tatal meu a parasit-o pe mama pentru una mai tanara....si acum e singur...aia a plecat si urla.....da...opinii si opinii...Doamne ajuta si nimic mai mult...:rolleyes:
Reply With Quote
  #50  
Vechi 11.08.2008, 15:05:02
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Sora mea este casatorita cu un barbat mai in varsta...UN DEZASTRU!!!Se cearta permanent ca,chiorii si au si copii.El este buba,batran,egoist si prost,alaturi de care nimeni nu ar sta...doar sora mea cea "imbrobodota" de minciunile lui.Si in mod paradoxal,nu are bani,deci este iubire mare...cred ca iubirea poate fi confundata deseori cu prostia sau indobitocirea din partea celui care domina.
Si eu am avut o relatie pe la 20 de ani,cu un barbat de 33 de ani,am ramas cu cele mai dezgustatoare amintiri ale unui om imi trata naivitatea cu prea multa severitate.
Sincer,maria,nu vreau sa te descurajez,si stiu ca nici nu sunt sanse,dar vei avea cu siguranta de suferit,pentru ca tu la 19 ani esti doar un copil si cu acest barbat te vei maturiza rapid si nedrept,fiindca adevarata maturizare vine din probleme si necazuri,si nu dintr-o ordine satisfacatoare a vietii.
Sincer,si barbatii sunt vinovati ca se pretind la relatii cu fete atat de necoapte,iar la randul lor vor avea de suferit de pe urma imaturitatii acestora,doar ca din fire isi vor descarca nemultumirile tot pe bietele domnisoare visatoare...."care cred in Harap Alb"
Uitati-va la parintii nostri!Au trait in medii diferite,au asimilat informatii si experiente diferite,si ca atare gandesc diferit,de aceia ne este greu sa mai vietuim impreuna dupa ce ajungem persoane mature.Drept pentru care majoritatea convietuirilor cu socri ies cu scantei si familii dezmembrate.In functie de generatia in care ne-am nascut si am trait,gandim diferit,dar mai ales anii acumulati de persoana care este mai in varsta intr-o relatie,il face pe acesta sa inteleaga mai profund lucrurile,sa le analizeze mai amanuntit,in timp ce tineretea este mai capricioasa,isi permite sa greseasca,sa nu gandeasca profund si sa nu inteleaga pe deplin ceea ce se intampla in jur si ceea ce merita sa capete atentie,fiind,de altfel,o atitudine naturala.Si astfel,diferentele creeaza conflicte,pe buna dreptate,nu le putem evita fiindca acestea se datoreaza realitatii din viata fiecaruia dintre noi,si intelegerea fata de aceasta.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
parteneri, varsta



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Diferenta de varsta intre soti anisoara Nunta 121 10.03.2017 02:10:53
Ce credeti despre diferenta de varsta? Sonrisa Nunta 117 29.03.2013 18:42:18
O relatie personala cu Iisus Hristos Pestisorul de Aur Secte si culte 243 16.11.2011 00:09:25
Diferenta de varsta Anisia Nunta 18 31.05.2010 16:55:30