Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 28.11.2018, 01:08:39
anne77 anne77 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.07.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 18
Smile

Nu pot sa cred unde s-a ajuns cu discutia asta. Ar fi amuzant daca nu ar fi atata ambitie la mijloc. Cred ca ideea era sa sfatuim baiatul caruia nu-i place scoala ce ar trebui sa faca, nu sa ne laudam cu ce am reusit noi sa facem.
__________________
Proprietar magazin de cafea Lavazza
Reply With Quote
  #32  
Vechi 28.11.2018, 09:27:20
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MGTOW4life Vezi mesajul
Bravo. Esti destept. Te-ai prins. Totusi poate...
Cei care au murit acum 2000 de ani vor veni din nou la fel ca si* Mesia Tatăl lor căci din duhul Lui s-au născut. Iar moartea cea de-a doua nu va mai avea putere asupra lor căci ghici ce vor învia ... încearcă să faci diferență între fii firii (firesti) si fii Tatălui. Si nu ii compara cu toți proștii care au trăit pe pământul ăsta.
mortii de acum 2000 de ani vor veni pe norii cerului, inconjurati de ingeri, la fel ca Mesia? Chestia asta de unde ai luat-o?
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #33  
Vechi 28.11.2018, 13:19:41
MGTOW4life
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu vorbesc de carne si tu bei lapte. Si nici pe ăla nu il digeri bine. Cerul în scriptură înseamnă spirit, nu este atmosfera...
Adică pe norii cerului înseamnă că va fi înconjurat de sfinți.
Înțelegi? Uite eu te intreb altceva.
Tu sti câte Duhuri are Dumnezeu? Si de ce l-am numit pe Fiul Omului ...Tatăl- Dumnezeu Capul?
Reply With Quote
  #34  
Vechi 28.11.2018, 13:25:11
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MGTOW4life Vezi mesajul
Eu vorbesc de carne si tu bei lapte. Si nici pe ăla nu il digeri bine. Cerul în scriptură înseamnă spirit, nu este atmosfera...
Adică pe norii cerului înseamnă că va fi înconjurat de sfinți.
Înțelegi? Uite eu te intreb altceva.
Tu sti câte Duhuri are Dumnezeu? Si de ce l-am numit pe Fiul Omului ...Tatăl- Dumnezeu Capul?
Incurci jucariile alea pentru caini care seamana a carne cu carnea adevarat... pe aia o mananca oamenii nostri mari si nu cei ca tine.

Dumnezeu nu zice "te mantuiesti daca stii cate Duhuri are Dumnezeu...", zice "te mantuiesti daca esti... unit cu Dumnezeu".

Ori unirea cu Dumnezeu este o cu totul alta poveste fata de argumente laterale invocate de tot felul de rataciti.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 28.11.2018, 13:27:16
MGTOW4life
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dar tu ști cate Duhuri are? E in scriptura...
Reply With Quote
  #36  
Vechi 28.11.2018, 13:35:32
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MGTOW4life Vezi mesajul
Dar tu ști cate Duhuri are? E in scriptura...
Nu ma intreaba asta Hristos la Judecata cea Sfanta si Dreapta a Lui...

Ma intreaba 2 lucruri:

1. Daca sunt unit cu El
2. Daca am facut urmatoarele: am dat de mancare, de baut, imbracat, cercetat bolnavii, ajutat in inchisoare, oferit acoperis altora.

Pe scurt: unirea cu El prin Biserica Lui si apoi faptele pe care le-am facut.

E mult mai simplu decat ce propui tu... Si asta e tot in Scriptura. (Sper ca nu ati modificat-o atat de mult).
Reply With Quote
  #37  
Vechi 28.11.2018, 13:39:06
MGTOW4life
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Deci nu ști. Ok am inteles. Dar unde se afla Fiul in raport cu Tatăl și de ce Duhul Sfânt purcede din Tatăl? E in scriptura si asta ...
Reply With Quote
  #38  
Vechi 28.11.2018, 13:43:49
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MGTOW4life Vezi mesajul
Deci nu ști. Ok am inteles. Dar unde se afla Fiul in raport cu Tatăl și de ce Duhul Sfânt purcede din Tatăl? E in scriptura si asta ...
Stiu, tot in Scriptura este si "multi vor zice atunci Doamne Doamne ... si le voi zice lor adevarat va spun voua nu va cunosc pe voi cei ce lucrati faradelegea..."

Si tot in Scriptura este la sfarsitul veacurilor "se vor ridica profeti mincinosi"... culmea, noi suntem de 2000 de ani, de la Greci si Romani, si nu ne-am ridicat, voi sunteti singurii ridicati si ... surpriza, sunteti la sfarsitul veacurilor...

Chiar nu iti ridica partea asta nici un semn de intrebare? Pentru ca este evident de la 100 de poste ca voi sunteti aia impreuna cu toata masa protestanta.. pacat ca nu vedeti barnele din ochii vostri.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 28.11.2018, 13:49:09
MGTOW4life
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Păi dacă ști spune. Unde se află Fiul? Ca mâna vad ca nu te doare să debitezi prejudecățile alea decât să răspunzi concret la o intrebare.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 28.11.2018, 13:54:28
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MGTOW4life Vezi mesajul
Păi dacă ști spune. Unde se află Fiul? Ca mâna vad ca nu te doare să debitezi prejudecățile alea decât să răspunzi concret la o intrebare.
Ce relevanta are lucrul asta?
Refuz sa intru in scriptul tau invatat pe de rost in ani de zile....

Scriptura cuprinde multe lucruri, extrem de multe ssimple, directe, unele mai usoare, unele dificile, unele complexe, dar si extrem de multe complet inabordabile omului.

De aceea Hristos ne spune: Duhul Sfant va va conduce "la tot adevarul".

Acum ca tu ai invatat pe de rost "Fiul se afla..." si stii ce este simplu in Scriptura nu iti da nici o autoritate pe problemele complexe ale Scripturii.

Si multi rataciti ca tine folosesc o logica similara de tipul: stiu sute de versete pe de rost, stiu atatea lucruri simple si directe din Scriptura, deci cu siguranta cele grele... le stiu si pe alea, ca doar stiu atatea... Ce eroare de logica...


De asta zice Hristos: multi vad dar nu vad, multi aud dar nu aud, voi vedeti dar nu vedeti si auziti dar nu auziti. Pentru ca tot ce este in fata voastra este lasat de Dumnezeu si este dezlegat catre mintile noastre in punctele complicate tot de Dumnezeu.

In Scriptura sunt mii de principii legate intre ele, organizate pe mai multe nivele. Si sute de mii de afirmatii, cu optiuni de interpretare diferite. De aici si nenumaratele culte si confesiuni, care marturisesc ca la fata locului omul are libertatea sa aleaga.

Intrebarea mea este: de unde esti sigur tu ca ... optiunea ta de interpretare este corecta? Pentru ca si restul sunt la fel ca tine de siguri... au citit 10 versete si le stiu pe de rost si au ajuns talcuitori profesionisti de Scriptura.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare