Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Iudaismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.07.2009, 12:05:01
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit Despre Biblia Ebraica si alte carti

Gasesc de cuvinta a pune aci cu titlul informativ un site a lui Wikipedia care explica despre Biblia Ebraica. (Evreii nu o chema Vechiul Testament)

http://ro.wikipedia.org/wiki/Biblia_ebraic%C4%83
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.07.2009, 19:41:20
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Moshe, ai cumva vre-un link pentru intreaga traducere a VT DIRECT din ebraica?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.07.2009, 22:04:10
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Gasesti aici unul:

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...9&postcount=44
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.07.2009, 18:22:07
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit I-mi pare rau dar

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Moshe, ai cumva vre-un link pentru intreaga traducere a VT DIRECT din ebraica?
Cinstit, nu am avut niciodata nevoie de asa ceva. Trebuie sa intelegi ca shimbarile si omitirele fac parte din religia ta. Ca sa fiu mai explicit: Biblia se poate intelege in multe feluri si asta si evreii la fel.
Ebraica bibliei nu este 100 la 100 limba vorbita azi si daca mergi la pravalie si vorbesti in limba Bibliei, probabil ca nimeni nu te va intelege. Chestia asta este foarte comfortabila pentru toate religile ca asa pot traduce si intelege ce vor si nu ce este intentia.
Am mai scris ca la Universitatea Ebraica din Ierusalim este o catedra dedicata la preoti,calugari si calugarite care invata ebraica Biblica cu scopul sa studieze cartile si Biblia.
Ti-as propune sa te multumesti cu Biblia voastra. Daca nu, vino sa inveti ebraica....
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.10.2009, 15:07:48
valeria85
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Ati avea amabilitatea sa-mi raspundeti si mie la o intrebare?

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Cinstit, nu am avut niciodata nevoie de asa ceva. Trebuie sa intelegi ca shimbarile si omitirele fac parte din religia ta. Ca sa fiu mai explicit: Biblia se poate intelege in multe feluri si asta si evreii la fel.
Ebraica bibliei nu este 100 la 100 limba vorbita azi si daca mergi la pravalie si vorbesti in limba Bibliei, probabil ca nimeni nu te va intelege. Chestia asta este foarte comfortabila pentru toate religile ca asa pot traduce si intelege ce vor si nu ce este intentia.
Am mai scris ca la Universitatea Ebraica din Ierusalim este o catedra dedicata la preoti,calugari si calugarite care invata ebraica Biblica cu scopul sa studieze cartile si Biblia.
Ti-as propune sa te multumesti cu Biblia voastra. Daca nu, vino sa inveti ebraica....
Domnule draga,

Eu am cunoscut cateva persoane de provenienta evreica, dar nu am avut niciodata posibilitatea de a intra in discutii religioase.

Am si eu o nelamurire: dumneavoastra va ghidati dupa Biblie sau dupa Talmud? Sau mai precis, care e mai importanta? Cuvantul lui Dumnezeu sau talmacirile oamenilor?

Ca din cate inteleg, avem cam toti aceeasi deficienta: nu putem citi Biblia in limba veche, dar ne dam in cap' unii la altii...si sustinem cu tarie ca avem dreptate. Dvs ati citit Biblia Ebraica in limba originala, sau doar traduceri?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.10.2009, 17:35:05
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valeria85 Vezi mesajul
Domnule draga,

Eu am cunoscut cateva persoane de provenienta evreica, dar nu am avut niciodata posibilitatea de a intra in discutii religioase.

Am si eu o nelamurire: dumneavoastra va ghidati dupa Biblie sau dupa Talmud? Sau mai precis, care e mai importanta? Cuvantul lui Dumnezeu sau talmacirile oamenilor?

Ca din cate inteleg, avem cam toti aceeasi deficienta: nu putem citi Biblia in limba veche, dar ne dam in cap' unii la altii...si sustinem cu tarie ca avem dreptate. Dvs ati citit Biblia Ebraica in limba originala, sau doar traduceri?
Nu ai inteles ca ebraica de balta" este inteleasa numai de profesori universitari care au studiat-o?
Oricum Biblia lor fiind tradusa din Ebr Veche in Ebr Moderna, ea ramine cea mai fidela adevarului din carti ORICARE AR FI ACEL ADEVAR , placut sau NE-placut pentru noi crestinii..asta este!.

Ca urmare nu poti compara originalul cu interpretarile Bibliei din zeci de limbi traduse si RAS-traduse
Ebraica -->Latina--->Greaca---> Rusa--->si in sfirsit Romana...oare realizezi cite rastalmaciri au fost facute, "corecte" dpdv politic si teologic?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.10.2009, 16:02:30
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valeria85 Vezi mesajul
Domnule draga,

Eu am cunoscut cateva persoane de provenienta evreica, dar nu am avut niciodata posibilitatea de a intra in discutii religioase.

Am si eu o nelamurire: dumneavoastra va ghidati dupa Biblie sau dupa Talmud? Sau mai precis, care e mai importanta? Cuvantul lui Dumnezeu sau talmacirile oamenilor?

Ca din cate inteleg, avem cam toti aceeasi deficienta: nu putem citi Biblia in limba veche, dar ne dam in cap' unii la altii...si sustinem cu tarie ca avem dreptate. Dvs ati citit Biblia Ebraica in limba originala, sau doar traduceri?
Stimate domn.Evreii religiosi sunt ghidati (cum scri dumneata ,indrumati cum pretind ei ) dupa VT din care ei vad indrumrea si prescrierea legilor Judaismului. Sunt 613 legi care evreii implinesc in Judaism,bineinteles ca este vorba de cei religiosi si nu laici.
Talmudul este o culegere de legi si explicarea lor. De exemplu, un capitol se refera la femei.Cand este voie si trebuie sa se culce cu barbatul deoarece asta este voie si trebuie ,numai in acele cateva zile "fertile" din luna.Cate zile dupa nastere are voie s.a.m.d.
In alt capitol am citit cum se rezolva asa o problema: Daca cineva iti transporta pe magarul lui ceva si in mijlocul drumului magarul moare, trebuie sa platesti transportul in intregime, partial sau deloc. Raspunsul explicat, plata partiala. Mai presus de orsice,nu ia in serios publicatile antisemite mincinoase despre ce este scris in Talmud. Poti gasi mai pe larg pe Wikipedia.
__________________
Cine nu vrea sa imbatraneasca niciodata ,sa aiba grija sa moara tanar...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.10.2009, 19:33:23
valeria85
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

As preciza in primul rand ca sunt o doamna...

In al doilea rand va multumesc pt raspunsul in privinta la VT si talmud.
Nu ma intereseaza ce scrie in el si ce se speculeaza... Eram doar curioasa sa stiu dupa care lege se ghideaza evreii si atat! Am tot respectul pentru oamenii de orice confesiune atat timp cat ei nu o ataca pe a mea.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tanakh - Biblia Ebraică cu Audio makowey Resurse ortodoxe on-line 0 31.08.2012 09:03:08
Ce crede religia ebraica despre reancarnare? maria-luisa Iudaismul 12 15.06.2011 10:28:23
Putin despre limba Ebraica Evreulcelales Iudaismul 139 07.01.2011 10:08:08
Alte profetii despre Romania si Europa florinrusu Intamplari adevarate 1 20.04.2009 22:29:22
well , daca tot e despre alte religii Nitro Alte Religii 7 14.06.2007 13:18:16